Başka ülkelerde akrabaların varlığı günümüzde oldukça yaygındır. Nitekim yurt dışında yaklaşık 7 milyon Türk yaşıyor. Ülke dışında yaşayan akrabaların vefat etmesi durumunda ise ortaya yeni bir konu çıkar: miras.

Bu nedenle, yurt dışında miras planlaması birçok vatandaş için güncel bir konudur. Miras yoluyla bırakılan mülk, işletme, menkul kıymetler ve diğer varlıklar hakkında bir kafanızda onlarca soru belirir.

Mirasçı olarak yurt dışında kiminle temas kurmalı, hangi yasal belgeleri toplamalı ve bilmediğiniz bir ülkenin mevzuatına göre haklarınızı nasıl düzgün bir şekilde aramalı gibi.

“Avrupa’da Avukat” hukuk firması, yurtdışındaki miras davalarının çözümü için hizmet vermektedir. Miras planlama avukatlarımız, yasal normları ihlal etmeden hakkınızı aramanıza yardımcı olacaktır.

Yurt dışında miras kalırsa ne yapmalıyım?

Hukuki açıdan, yurt dışında miras planlaması yapmanın bazı zorlukları vardır. Zira farklı ülkelerdeki yasal düzenlemeler arasındaki ciddi farklılıklar ve yabancı dil eksikliği göz önüne alındığında, varis yani mirasçının deneyimli profesyonellerin yardımına ihtiyacı olacaktır.

Yurt dışındaki mirasın alınması için planlanma şunları içerir:

  • Belgelerin toplanması – yabancı devletin bir kişinin miras hakkını onaylamaları gerekir;
  • İlgili başvurunun hazırlanması ve notere sunulması;
  • Miras hakkını teyit eden bir belgenin alınması;
  • Yurt dışında miras planlamasına eşlik eden eylemlerin gerçekleştirilmesi ki bu işlem bir mirasçının veya resmi bir temsilcinin varlığını gerektirir;
  • Vergilerin ödenmesiyle ilgili sorunların çözümü.

Miras ve intikal vergisinin detayları ülkeden ülkeye değişmektedir. Bu, uzmanların bilgisini gerektirir. Ekibimizden bir miras planlama avukatı, vergi avantajları elde etme olasılığını inceleyecek, belgeler hazırlayacak ve müvekkilinin çıkarlarını mahkemede temsil edecektir.

Miras Avukatlarımız yardıma hazır!

Yurt dışında miras planlamasıyla ilgileniyorsanız, ABD, Asya, Kanada, Avrupa, İsrail’deki varisin yasal haklarınız ile ilgili endişeleriniz varsa şirketimiz kapsamlı şekilde hukuki destek sağlamaya hazırdır.

Yurt dışı miras avukatları, miras kalan mülk için gerekli belgelerin hazırlanması ve vergi ödemeleri ile durumu çözmenize yardımcı olacaktır.

Ayrıntılı bilgi için hemen ücretsiz danışmanlık talebinde bulunabilirsiniz. Yurt dışındaki miras avukatımız, yaklaşan sürecin gerekli adımlarını ayrıntılı olarak açıklayacaktır.

Başka bir devletin karmaşık yasal normlarını ve bilinmeyen yasalarını araştırmanıza gerek yok. “Avrupa’da Avukat” hukuk bürosunun uzmanları bunu sizin için yapacak!