Almanya'daki Alacakların Tahsili ve Borç Takibi

Almanya disiplini ve kurallara riayeti ile ünlüdür. Bu durum ticari ilişkilerde karşı taraf için dezavantaj gibi gözükse de aslında birçok avantajı da beraberinde getirir. Örneğin ticari nitelikteki herhangi bir sorun, yani Almanya’daki alacakların tahsili ancak avukatın yardımıyla yetkili mahkemede çözülebilir.

Avrupa’da Avukat hukuk bürosu Almanya’da ticari uyuşmazlıkların çözümü, hak ve menfaatlerin korunması, hukuki analiz ve belgelerin değerlendirilmesi konularında geniş deneyime sahip uzman avukatları ile, müvekkillerine hukuki destek sağlar.

Almanya’da icra takibi ve alacak tahsili ile ilgili detaylar ve hukuki destek için okumaya devam edin.

Almanya ile Türkiye arasındaki ticari ilişkiler

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)  tarafından yayınlanan rapora göre Türkiye, geçen yıl en fazla ihracatı Almanya’ya yaptı. Türkiye’nin 2021 yılında Almanya’ya gerçekleştirdiği ihracat, yıllık bazda yüzde 22,9 artışla 17 milyar 705,4 milyon dolara ulaştı ve tüm zamanların en çok ihracat rakamına ulaşmış oldu.

Dışişleri Bakanlığı verilerine göre ise 2020 yılı Ocak ayı itibariyle ülkemizde 7.853 Alman sermayeli firma faaliyette bulunmaktadır. Günümüzde Almanya, Suriye’den sonra ülkemizdeki yabancı şirketler arasında ikinci sırada geliyor.

Geçmişten günümüze artarak devam eden ticari anlamdaki bu ikili ilişki şüphesiz her iki tarafın şirketleri arasında bir bağ oluşturuyor. Ancak bu her zaman ilişkilerin olumlu olacağı anlamına gelmiyor. Nitekim zamanı geçmiş ödemeleri tahsil edememek oldukça can sıkıcı bir hale geliyor.

Peki yurt dışından ve özellikle Almanya’dan iş yaptığınız karşı taraf size olan borcunu ödemez ise nasıl alacak tahsili yapabilirsiniz?

Almanya’daki Alacakların Tahsili ve Borç Takibi

Alman hukuk sisteminde, Türk yargı düzeninde olduğu gibi farklı bir İcra Kanunu bulunmaz. ALmanya’da alacakların takibi Alman Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu (Zivilprozessordnung) hükümlerine göre yürütülmektedir.

Eğer ticaret ve ihracat yaptığınız karşı taraf Almanya’dan ise ve ödenmemiş alacak tahsili yapmanız gerekiyorsa Almanya’dan uzman bir avukattan hukuki destek almanız kaçınılmazdır.

Çünkü Almanya yargı sisteminde, yerleşik olmayanlar için adaleti tesis etmek neredeyse imkansız şekildedir. Bu nedenle Almanya uyuşmazlık ve tahkim mahkemesinde bir avukat, her müvekkile özel bir yaklaşım sağlayarak, dava sürecinde olduça faydalı hizmetler verecektir.

Almanya’da İcra Avukatı Nasıl Bulunur?

Yurtdışında bir avukatın yardımına ihtiyacınız varsa, “Avrupa’da Avukat” şirketiyle iletişime geçmek en kolay ve en güvenli yoldur. Nihai amacı müvekkilleri koruma ve farklı ülkelerde adaleti yeniden tesis etme olan ve zengin deneyime sahip gerçek profesyonelleri istihdam ediyoruz. 

Üstelik “Dava Kazanılmazsa, Ödeme Yok” prensibine göre sizden herhangi bir ön ödeme talep etmeden hukuki destek veriyoruz. Eğer Almanya’dan alacak tahsili ile ilgili destek verdiğimiz davada başarısız olursak herhangi bir ödeme talep etmiyoruz.

Ancak 1000’den fazla kazanılan dava ile size en faydalı hukuki desteği vereceğimizi de garanti etmekteyiz. Almanya’da borç takibi konusunda bir avukata ihtiyacınız var ise hemen iletişime geçebilirsiniz.

Hangi durumlarda Almanya’da avukat tutmam gerekir?

Eğer iş yaptığınız karşı taraf sözleşmede belirtilen ödeme tarihinde ödeme yapmıyorsa, ödemenizin bir kısmını yapıp kalan kısmını geciktiriyor ise, Almanya’daki müşterinizden kalan ödemeleri tahsil edemiyorsanız ve çekilen ihtarlara rağmen ödeme yapılmıyorsa alacak takibi başlatmanız gerekir.

Avrupa’da Avukat firmasının borç takibi için verdiği hizmetler nelerdir?

Hukuk büromuzun deneyimli avukatları alacaklarınızı öncelikle yargıya intikal etmeden çözmeye çaba sarfeder. Nitekim, alacaklıların çoğu ihtarname sonrasında ödemelerini gerçekleştirmiştir.
Bu kapsamda dava yoluna gitmeden şu hizmetleri veririz:

  • Borcunuz ile ilgili analiz ve hukuki değerlendirme 
  • İhtarname hazırlanması
  • Borçlu karşı taraf hakkında detaylı finansal araştırma (Bonitätsabfrage)
  • Arabuluculuk ve uzlaşma 
  • Borçluyla ana dilinde iletişime geçme
Eğer yapılan çalışamalara borçlu taraf duyarsız kalıyorsa o zaman konu yargıya intikal edecektir. Bu kapsamda verdiğimiz hizmetler:
  • İlamsız takip (Mahnverfahren)
  • Borçluya karşı yetkili mahkemede dava sürecini başlatmak
  • İcra ve haciz işlemleri 
  • Almanya’daki borcun tahsili ve müvekkile aktarılması