Almanya'da Trafik Kazası Sonrası Tazminat

Trafik kazası insanın başına gelebilecek en kötü olaylardan birisidir. Hele bir de başka bir ülkede kazaya karışmak büyük bir sorundur. Çünkü her ülkenin kendine has kanunları, sigorta şirketlerinin işleyişi ve diğer birçok etmen konuyu olduça karmaşık hale getirir.

Bu nedenle, Almanya’da trafik kazası geçirenlerin kesinlikle bir avukatın yardımına ihtiyacı olacaktır. Profesyonel bir avukat tam olarak ne yapılması gerektiğini bilir ve müvekkilinin çıkarları doğrultusunda hareket eder. 

Avrupa’da Avukat hukuk bürosunun uzman avukatları, kazadan kimin sorumlu olduğuna bakılmaksızın sorunu çözerek bu sıkıntılı süreçten en az kayıpla çıkmanızı sağlıyor. Bununla birlikte trafik kazası sonrası tazminat davalarında sigorta şirketlerinden alabileceğiniz maksimum tazminatı kazanmanıza yardımcı oluyor.

Almanya Trafik Kazası İstatistikleri

Yayınlanan istatistiklere göre Almanya’da 2021 yılında 321 bin kişi trafik kazasında yaralandı. Önceki yıllara göre yaşanan kazalarda düşüş olsa da hala dikkat edilmesi gereken bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

Üstelik trafik kazasına karışmanız sadece araba kullanırken yaşanmıyor. Motosiklet veya bisiklet kullanırken hatta yaya halinde iken bile trafik kazasına dahil olabilirsiniz. 

Eğer bu tarz bir senaryo içinde kendinizi bulursanız hem Almanya’daki trafik hukuku hem de sigorta şirketlerinin prosedürleri içinden en avantajlı çıkmak için trafik kazalarında uzman bir avukatla çalışmanız size oldukça fayda sağlayacaktır.

Almanya’da Trafik Hukuk Sigortasının Önemi

Her yıl 2 milyondan fazla trafik kazasının gerçekleştiği bir ülkede sizin de istenmeyen bu duruma karışmanız muhtemel. Her ne kadar gerekli önlemleri alsanız da karşı tarafın dikkatsizliği, kurallara uymaması veya alkollü araç kullanması nedeniyle zarar görebilirsiniz.

Kazayı engelleyemesek de kaza sonrası oluşan zararları karşılamanın bir yolu var. Almanya’daki sigorta şirketleri, yaralanmalı veya ölümlü trafik kazası sonrası zararları tanzim etme noktasında hizmet veriyor.

Özellikle oldukça masraflı olan bilirkişi raporu, avukatlık ücreti ve mahkeme masrafları gibi konularda yapılacak harcamaları karşılıyor. Ancak bu sürecin uzman bir avukat tarafından yürütülmesi oldukça önemli çünkü Almanya’da trafik kazası sonrası birçok vatandaş sigorta şirketinden alması gerekenden daha az ödeme alıyor.

Almanya’da bir trafik kazası durumunda neden bir avukata ihtiyacınız var?

Olay yerinde bir sigorta avukatı göründüğünde, Almanya’daki bir trafik kazası çözümsüz bir sorun olmaktan çıkıyor. Tecrübeli bir avukat size şu konularda hizmet verir:

  • Olay yerinde polis ile iletişime geçerek sizin kazanın verdiği şok ile aleyhinize kullanılabilecek beyanların önüne geçer,
  • Sigorta şirketleri ile temas kurar ve olası anlaşmazlıkları üstlenir,
  • Süreç için gerekli yasal belgelerin hazırlanması ile ilgilenir,
  • Sigorta şirketi ile anlaşılamaz ise tazminat davası ile mahkeme yoluna gider,
  • Mahkemede çıkarların korur.

Sonuç olarak yargı perspektifini değerlendirmek, kazanın mağdurlarına tazminat ödenmesini sağlamak ve ortaya çıkabilecek hukuki sorunları çözmek için Avrupa’da bir trafik kazası avukatı gereklidir.

Avrupa’da Avukat hukuk bürosunun tecrübesi

Sürücü veya mağdur sorunu kendi başına çözmeye çalışırsa, kaybetme riskiyle karşı karşıya kalır. Almanya’da, sigorta sözleşmelerinin hazırlanmasının tüm inceliklerine aşina olan ve tazminatın nasıl alınacağını tam olarak bilen bir Avrupa’da Avukat uzmanları en büyük yardımcınız olacaktır.

Üstelik siz sigorta şirketinden ödeme almadan sizden herhangi bir avukatlık ücreti talep edilmez.

Sonuç olarak Almanya’da trafik kazası yaşarsanız öncelikli olarak sakin kalmayı denemelisiniz. Ardından vakit kaybetmeden Avrupa’da Avukat uzmanlarıyla iletişime geçmeli ve bu süreçte aleyhinize işleyecek fiil ve beyanlardan uzak durmalısınız.