bulgaristan Trafik Kazası Sonrası Tazminat

Özellikle sıla ziyaretine şahsi arabasıyla gitmek isteyenler, rota tercihleri genellikle Bulgaristan üzerinden belirler. Bu uzun ve yorucu yolculuk sürecini kazasız atlatmak herkesin en temel önceliğidir.

Bulgaristan, Avrupa’da kişi başına trafik kazalarının en yoğun olduğu ülkelerden birisidir. Bir trafik kazasına karışmak asla beklenmedik bir durumdur ve aniden gelişmektedir. Ancak kazalar hayatın istenmeyen gerçeklerindendir.

Avrupa Avukat hukuk bürosu olarak trafik kazalarında tazminat süreçlerini ve davalarını başarılı bir şekilde yönetme konusunda kapsamlı deneyime sahiptir, bu nedenle Bulgaristan’da yaşadığınız trafik kazası sonrası sigorta şirketlerinden hak ettiğiniz maksimum tazminatı almanıza yardımcı olabiliriz.

Bulgaristan’da Trafik Kazası İstatistikleri

Ne yazık ki, Bulgaristan’ın trafik kazası istatistikleri bizlere oldukça karamsar bir tablo çiziyor. Bulgaristan İçişleri Bakanlığının verilerine göre, 2022’nin ilk çeyreğinde 2021’e kıyasla trafik kazalarında %30’luk bir artış olduğunu bildirdi. Sadece 2022 yılının 1 Ocak – 4 Nisan tarihleri arasında 1220 ciddi trafik kazası meydana geldi, 105 kişi öldü, 1530 kişi yaralandı.

İstemesek de trafik kazaları hayatımızın bir gerçeğidir. Bulgaristan’da bir trafik kazasında yaralandığımızda veya bir yakınımız öldüğünde tazminat hakkınızın olduğunu biliyor musunuz?

Bulgaristan Yaralanmalı Trafik Kazası Tazminat Davası

Bulgaristan’da bir trafik kazası olması halinde yaralananlar sigorta şirketinden tazminat alma hakkına sahiptir. Kusurlu sürücü hariç;

 • Araçtaki yolcular,
 • Kazaya karışan yayalar,
 • Bisiklet sürücüleri ve
 • Motosiklet sürücülerinin tazminat alma hakkı vardır.

Trafik kazasının doğrudan sonucu olan maddi ve manevi zararlar için tazminat ödenmektedir. Maddi tazminat alabileceği durumlara örnek olarak, hastane masrafları, ameliyat giderleri, ilaç masrafları vb. verilebilir. Maddi tazminat kalemleri sınırlı olarak sayılmamıştır. Kaza sebebiyle yaralanan kişi tarafından karşılanan tüm masraflar sayılabilir.

Manevi zararlar ise meydana gelen yaralanma ile bağlantılı olarak yaşanan acı ve ıstırap haline bağlı olan zarar olarak tarif edebiliriz. Her yaralanmanın manevi tazminat hali kendine özgüdür. Her olaya göre farklı yorumlanması gerekecektir. 

Bulgaristan Ölümlü Trafik Kazası Tazminat Davası

Bulgaristan’da yakınınız bir trafik kazasında vefat etmişse, ölümlü trafik kazası sonrası manevi ve maddi tazminat alma hakkınız vardır. Trafik kazasında ölen kişinin mirasçıları bu haktan faydalanabilmektedir. Örneğin; ölen kişinin anne babası, çocukları, torunları vs. tazminat hakkı vardır.

Manevi zarar olarak ölen kişinin yakınlarının duyduğu acı ve ıstırap hali örnek gösterilebilir. Maddi tazminata ise cenaze masrafları ve ölen kişinin desteğinden yoksun kalanların alması gereken poliçe ile sınırlı olan tazminat miktarıdır.

Bulgaristan Trafik Kazası Sigortası

Burada aklımıza gelebilecek bir diğer soru ise trafik kazası sonucunda hak edilen bu tazminat kimden alınacak?

Genel ilke olarak, bu tazminat haksız fiile dayandırılmaktadır. ( Borçlar ve Sözleşmeler Kanunu’nun 45. maddesi ) Asıl olan haksız fiile sebep olan araç sürücüsünün sorumluluğudur ancak zorunlu olarak yapılan trafik sigortaları bu sorumluluğu üstlenmiştir. Trafik kazasına sebep olan kusurlu aracın sigorta şirketi zikredilen tazminatı ödemekle yükümlüdür.

Trafik kazasına, geçerli bir zorunlu sorumluluk sigortası olmayan bir aracın neden olduğu ve/veya kazada kusurlu araç bulunamıyorsa (kazadan sonra kaçmış olabilir) Bulgar Garanti Fonu tarafından hak sahiplerine ödeme yapılması gerekmektedir.

Trafik kazası meydana geldikten sonra tazminat almaya hakkı olan kişiler ilgili tüm evrakları sigorta şirketine sunmak zorundadırlar. (Kaza tutanağı, tıbbi evraklar, yaralının hastane safahatı, tazminatın ödeneceği banka hesabı, ölen kişi için ölüm belgesi vs.)

Sigorta şirketi 3 ay içinde kendisine yapılan başvuruya olumlu veya olumsuz cevap vermek zorundadır. 3 aylık süre içerisinde sigorta şirketi tazminatı yatırmaz ise ilgili kişiler tazminatın kendilerine ödenmesi için mahkeme sürecini başlatabilecektir.

Sigorta Şirketinden Tazminat Alabilmek için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Mahkeme süreci başladıktan sonra ilgili kişi tazminat alacağını ispatlamak için bazı belgeleri ortaya koymak suretiyle delillendirmek mecburiyetindedir.

Bu belgeler 3 gruba ayrılabilir:

 1. Sigorta olayına ilişkin belgeler: kaza tutanağı, kaza yeri inceleme raporu, kaza yerine ait kroki ve fotoğraflar, kazaya şahit olan tanıkların tutanağı, soruşturma tutanakları, hüküm veya mahkeme kararı
 2. Tıbbi belgeler: Hastane epikriz raporları, ameliyat raporları, röntgen filmleri, ayakta tedavi raporları,
 3. Yapılan masraflar için belgeler: Hastanede yatış masrafları, hastane için ulaşım masrafları, tedaviye ilişkin alınan araç gereçler (implant, protez, koltuk değneği vs.) faturalar ve ödeme makbuzları, ilaç satın alma maliyetleri, belgelerini mahkemeye ibraz edilmesi zorunludur.

Bulgaristan’da Trafik Kazası Sonrası Yapılacaklar

Trafik kazası meydana geldikten sonra yapmanız gerekenleri özetleyecek olursak;

 1. Trafik kazası meydana geldikten hemen sonra yapmanız gereken ilk şey kendinizi ve yol güvenliği emniyetinizi almanızdır. Küçük çaplı bir kaza değilse, yani kazada yaralanan varsa ambulans (150) ve polis (112) aranmalıdır.
 2. Kazanın her açıdan fotoğrafını çekin. Bu durum karşı tarafın hatasını ispat etmede faydalı olacaktır.
 3. Polis tarafından kaza tespit tutanağı tutulacak olup bu tutanağın bir nüshasını almanız gerekmektedir. Hiç değilse fotoğrafını çekebilirsiniz.
 4. Kazaya karışan diğer sürücülerle konuşun ve iletişim bilgilerini not alın. Diğer aracın markasını ve plakasını kaydedin. Asla diğer sürücü, avukatı veya sigortacısı tarafından size imzalatılmaya çalışan hiçbir belgeyi imzalamayın. Aksi takdirde kusuru sizin üzerinize atma ihtimalleri söz konusu olabilir ve bu durumda tazminat hakkınız zayi olabilecektir.
 5. Yaralanmanız nedeniyle herhangi bir şey için ödeme yapmanız gerekirse, yaralanma iddianızı destekleyecek delil olarak kullanılabilecekleri için makbuzlarınızı saklayın. Ayrıca, bu durum size ödenecek olan tazminatın bir parçası olacağı için bu masrafları kayıt altına almanız sizin için faydalı olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Fransa’da Trafik Kazası Sonrası Yapılacaklar

Dava Kazanılmaz ise Ücret Ödemezsiniz!

Sonuç olarak baktığımızda, başımıza böyle talihsiz kazalar gelebilmektedir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda Avrupa Avukat hukuk bürosu uzman avukat kadrosuyla her zaman yanınızdadır.

Ayrıca fiyat politikası olarak davanın başında sizden herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Dava sonunda tazminat sizin elinize geçtikten sonra bir önceden anlaşılan hizmet bedeli talep etmektedir. Son tahlilde davanın kazanılmaması hali olursa da herhangi bir şekilde ücret ödememektesiniz.