bulgaristan Trafik Kazası Sonrası Tazminat
 • Yasin T.
  09-12-2022
  Google

  Başımdan geçen acı dolu hikaye şu şekilde. Yurt dışında çalışmaya gittim ve Belçika'da bir trafik kazasının kurbanı oldum. Bir sabah işe giderken arabamıza bir kamyon çarptı. O korkunç kazada iki kişi öldü ve ben mucizevi bir şekilde hayatta kaldım. Ağır yaralandım, omurga kırığı, bacağımda kırık ve diğer yaralanmalar ile ölümden döndüm. Avrupa'da Avukat şirketi, meslektaşıma sınır dışı işlemini iptal etmesi için de yardım etti. Arkadaşlarım da, bu avukatlar ile Belçika'da sigorta tazminatı talebinde bulunabileceğini söyledi. Firma yetkilileri beni ziyaret etti, gerekli tüm evrakları imzaladık ve kısa bir süre sonra tedavi için parayı transfer ettiler. Tedavi sürecinde avukatlar sürekli beni ziyaret etti, sağlığımı sordu ve benimle ilgilendi. Tamamen memnunum ve bu hukuk şirketini tavsiye ediyorum!

 • Yakup D.
  04-11-2022
  Google

  Avrupa'da Avukat firmasını tesadüfen buldum, köyümden birisi onlardan bahsetti. 8 yıl önce Almanya'da trafik kazası geçirdim. Yaya geçidinde araba bana çarptı. Firma yetkilisine durumumu anlattım. Avukat, Almanya'da geçirdiğim trafik kazası sonrası tazminat alma hakkım olduğunu söyledi. Bir anlaşma imzaladık ve şirket tazminat sürecini başlattı. Kısa bir süre sonra, Almanya'dan bir temsilcim ve avukatım olduğunu söyleyen Bay Darek H.tarafından bir telefon aldım. Araba kazasından sonra hastanede bazı belgeler imzaladığımı hatırladım ama bu sözler beni şok etti. Avukat Darek H.'nin kazadan sonra aldığım yaralar için tazminat olarak 10.000 EUR aldığı ortaya çıktı. Banka hesabıma herhangi bir para transfer etmedi! Advokat v Europe firmasının avukatları, önceki avukattan tüm fonların iade edileceğine dair bana telefonla güvence verdi. Ek olarak, sigorta şirketinden alınan tazminat miktarını artırma şansı olduğunu da söyledi. Üç ay sonra, önceki avukattan gelen para banka hesabıma aktarıldı! Avukatlar ayrıca, sağlık durumum bu süre zarfında önemli ölçüde kötüleştiğinden, ek tazminat olarak sigorta şirketine 32.000 EUR tutarında dava açtı. Bozulmanın nedeni 8 yıl önce meydana gelen bir kazaydı. Advokat v Europe firmasının avukatlarının taahhüt edilen tüm yükümlülüklere uyacağına sizi temin ederim ve onları tavsiye ederim! İnsanların yararına başarılı bir şekilde çalışmalarını diliyorum!

 • Gazanfer K.
  01-01-2023
  Google

  2022 yılında Almanya'da ikamet eden amcamın vefatını öğrendim. Yaşayan en yakın akrabası olduğum için zor bir seçim yapmam gerekiyordu: mirası kabul mu edeyim yoksa red mi? Çünkü bu konuda çok para harcamam gerekecekti. Aslında reddetmeye hazırdım, ama neyse ki Avrupa'da Avukat şirketini buldum. Büro, "dava kazanılmazsa ödeme yok" anlaşmasıyla çalışıyor ve işlerini hızlı ve verimli bir şekilde yapıyor! Almanya'nın haricinde diğer Avrupa ülkelerinde de miras davalarını yönettiklerini ve tüm süreç ile ilgilendiklerini öğrendim. İçim rahatladı. Yılın sonunda gerçek bir Yeni Yıl hediyesi aldım çünkü ev satıldı ve banka hesabıma para geldi:)) Yapılan iş için çok teşekkür ederim, kesinlikle tavsiye edeceğim!

 • Aleyna A.
  03-01-2023
  Google

  Fransa'da geçirdiğim bir kazadan sonra bu avukatlar bana çok yardımcı oldular. Kaza sonucu kolum ve iki kaburgam kırıldı ve bir sarsıntı geçirdim. Daha sonra kolumdan iki ameliyat geçirdim. Avrupa'da Avukat firmasının bir temsilcisi bana geldi ve yardım teklif etti. İlk başta, bir hukuk bürosunun herhangi bir ön ödeme olmadan bile yardım etmeye hazır olacağına inanmadım. Çünkü Fransa'da para vermeden bir hizmet almak oldukça zordur. Ancak bu firma farklı idi. Bir anlaşma imzaladım ve üç hafta sonra bana para aktardılar. Ödemenin sadece ilk kısmı olduğunu ve daha fazlası için beklememiz gerektiğini söylediler. Bir ay sonra tekrar bir temsilci geldi, tazminatın ikinci kısmını getirdi ve yine de bir dava olacağını söyledi. Beni mahkemeye getirdiler, otel konaklama ve yemek masraflarımı karşıladılar. Mahkemede ifade verdim. Avukatlar, hakimin hangi soruları soracağını ve bunlara nasıl cevap verileceğini açıkladı. Benimle ilgilendiler. Tazminat miktarını artırmak için Fransa'dan uzman bir doktor beni muayene etti. Seyahatin tüm masraflarını hukuk firmasının ödediğini belirtmek isterim. Bunun için teşekkür ederim! Mahkeme sona erdi, tazminat miktarı beklediğimin çok üzerindeydi. Artık fiziksel ve psikolojik rehabilitasyona hazırdım.

 • Serhat A.
  03-02-2023
  Google

  Tazminat sürecinde emeği geçen herkese teşekkürler! Hollanda'da araçtaki yükü boşaltırken çok ağır bir şekilde yaralandım. Birkaç aydır da tüm tıbbi belgeleri topluyordum. Bu süreçte bir psikolog benimle çalıştı ve sonunda bu uzun zamandır beklenen an geldi. Rehabilitasyondan sonra sağlık durumumun düzeleceğine dair küçücük bir umut aldım. Bu tür bir rehabilitasyon ancak yurtdışında mümkündü, bu yüzden para benim için hayati önem taşıyordu. Avrupa'da Avukat firması gereken parayı sağlamak için tazminat noktasında çok yardımcı oldular.!

 • Deniz D.
  19-11-2022
  Google

  Babaannemin ABD'de vefatından sonra, Avrupa'da Avukat firması ile birlikte onun mal varlığını ve vasiyetini aramaya başladık. Genel olarak, ABD Büyükelçiliği'nde tercümanlık işleri, sertifika ile birlikte bilgi ve tüm belgelerin toplanması yaklaşık bir yıl sürdü. Ama hepsi başarıyla sona erdi, teşekkürler! Sizi tanıdıklarıma tavsiye edeceğim.

 • Aleyna K.
  05-06-2022
  Google

  Ağabeyim Avrupa'da uzun yıllar kamyon şoförü olarak çalıştı. Bu bahar Almanya'da korkunç bir trafik kazasında vefat etti. Ancak şimdi, Avrupa'da Avukat firması avukatlarının verimli çalışmaları sayesinde, sigorta şirketinden tazminatın tamamını aldık. Teşekkür ederim.

 • Hakan S.
  01-09-2022
  Google

  Oğlumla birlikte Polonya'daki Wroclaw LG fabrikasında çalıştım. İş kazası geçirdim ve sırtımdaki bir sakatlıktan sonra artık yürüyemeyeceğimi düşündüm. Oğlumla birlikte Transcarpathia'da yaşıyordum ve o sırada rehabilitasyon için paramız yoktu. Çok zor bir durumdu, çünkü işveren hastalık izninde maaşımı ödemeyi erteledi ve biz nereden yardım isteyeceğimizi bilmiyorduk. Sonra bir komşumuz, bir hukuk firmasının Polonya'da iş kazası ve mesleki yaralanmalar için tazminat almasına yardım ettiğini söyledi. İlk başta, dolandırıcılarla karşılaşmaktan çok korkuyorduk. Ancak Avrupa'da Avukat hukuk bürosu'nun avukatları oldukça profesyonel idi. Şirketin Polonya ofisinden bir avukat hastanemize geldi, tüm tıbbi konularda yardımcı oldu ve bir sözleşme imzaladı. 5 ay sonra rehabilitasyon için ilk büyük miktarı aldım. Onların yardımı olmadan kesinlikle asla ayağa kalkamazdım! Tüm arkadaşlarıma Avrupa'da Avukat firmasının Polonya avukatlarıyla birlikte çalışmalarını tavsiye ediyorum çünkü onlar her zaman yurtdışında yaşayan Türklere yardım etmeye çalışıyorlar!

Özellikle sıla ziyaretine şahsi arabasıyla gitmek isteyenler, rota tercihleri genellikle Bulgaristan üzerinden belirler. Bu uzun ve yorucu yolculuk sürecini kazasız atlatmak herkesin en temel önceliğidir.

Bulgaristan, Avrupa’da kişi başına trafik kazalarının en yoğun olduğu ülkelerden birisidir. Bir trafik kazasına karışmak asla beklenmedik bir durumdur ve aniden gelişmektedir. Ancak kazalar hayatın istenmeyen gerçeklerindendir.

Avrupa Avukat hukuk bürosu olarak trafik kazalarında tazminat süreçlerini ve davalarını başarılı bir şekilde yönetme konusunda kapsamlı deneyime sahiptir, bu nedenle Bulgaristan’da yaşadığınız trafik kazası sonrası sigorta şirketlerinden hak ettiğiniz maksimum tazminatı almanıza yardımcı olabiliriz.

Bulgaristan’da Trafik Kazası İstatistikleri

Ne yazık ki, Bulgaristan’ın trafik kazası istatistikleri bizlere oldukça karamsar bir tablo çiziyor. Bulgaristan İçişleri Bakanlığının verilerine göre, 2022’nin ilk çeyreğinde 2021’e kıyasla trafik kazalarında %30’luk bir artış olduğunu bildirdi. Sadece 2022 yılının 1 Ocak – 4 Nisan tarihleri arasında 1220 ciddi trafik kazası meydana geldi, 105 kişi öldü, 1530 kişi yaralandı.

İstemesek de trafik kazaları hayatımızın bir gerçeğidir. Bulgaristan’da bir trafik kazasında yaralandığımızda veya bir yakınımız öldüğünde tazminat hakkınızın olduğunu biliyor musunuz?

Bulgaristan Yaralanmalı Trafik Kazası Tazminat Davası

Bulgaristan’da bir trafik kazası olması halinde yaralananlar sigorta şirketinden tazminat alma hakkına sahiptir. Kusurlu sürücü hariç;

 • Araçtaki yolcular,
 • Kazaya karışan yayalar,
 • Bisiklet sürücüleri ve
 • Motosiklet sürücülerinin tazminat alma hakkı vardır.

Trafik kazasının doğrudan sonucu olan maddi ve manevi zararlar için tazminat ödenmektedir. Maddi tazminat alabileceği durumlara örnek olarak, hastane masrafları, ameliyat giderleri, ilaç masrafları vb. verilebilir. Maddi tazminat kalemleri sınırlı olarak sayılmamıştır. Kaza sebebiyle yaralanan kişi tarafından karşılanan tüm masraflar sayılabilir.

Manevi zararlar ise meydana gelen yaralanma ile bağlantılı olarak yaşanan acı ve ıstırap haline bağlı olan zarar olarak tarif edebiliriz. Her yaralanmanın manevi tazminat hali kendine özgüdür. Her olaya göre farklı yorumlanması gerekecektir. 

Bulgaristan Ölümlü Trafik Kazası Tazminat Davası

Bulgaristan’da yakınınız bir trafik kazasında vefat etmişse, ölümlü trafik kazası sonrası manevi ve maddi tazminat alma hakkınız vardır. Trafik kazasında ölen kişinin mirasçıları bu haktan faydalanabilmektedir. Örneğin; ölen kişinin anne babası, çocukları, torunları vs. tazminat hakkı vardır.

Manevi zarar olarak ölen kişinin yakınlarının duyduğu acı ve ıstırap hali örnek gösterilebilir. Maddi tazminata ise cenaze masrafları ve ölen kişinin desteğinden yoksun kalanların alması gereken poliçe ile sınırlı olan tazminat miktarıdır.

Bulgaristan Trafik Kazası Sigortası

Burada aklımıza gelebilecek bir diğer soru ise trafik kazası sonucunda hak edilen bu tazminat kimden alınacak?

Genel ilke olarak, bu tazminat haksız fiile dayandırılmaktadır. ( Borçlar ve Sözleşmeler Kanunu’nun 45. maddesi ) Asıl olan haksız fiile sebep olan araç sürücüsünün sorumluluğudur ancak zorunlu olarak yapılan trafik sigortaları bu sorumluluğu üstlenmiştir. Trafik kazasına sebep olan kusurlu aracın sigorta şirketi zikredilen tazminatı ödemekle yükümlüdür.

Trafik kazasına, geçerli bir zorunlu sorumluluk sigortası olmayan bir aracın neden olduğu ve/veya kazada kusurlu araç bulunamıyorsa (kazadan sonra kaçmış olabilir) Bulgar Garanti Fonu tarafından hak sahiplerine ödeme yapılması gerekmektedir.

Trafik kazası meydana geldikten sonra tazminat almaya hakkı olan kişiler ilgili tüm evrakları sigorta şirketine sunmak zorundadırlar. (Kaza tutanağı, tıbbi evraklar, yaralının hastane safahatı, tazminatın ödeneceği banka hesabı, ölen kişi için ölüm belgesi vs.)

Sigorta şirketi 3 ay içinde kendisine yapılan başvuruya olumlu veya olumsuz cevap vermek zorundadır. 3 aylık süre içerisinde sigorta şirketi tazminatı yatırmaz ise ilgili kişiler tazminatın kendilerine ödenmesi için mahkeme sürecini başlatabilecektir.

Sigorta Şirketinden Tazminat Alabilmek için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Mahkeme süreci başladıktan sonra ilgili kişi tazminat alacağını ispatlamak için bazı belgeleri ortaya koymak suretiyle delillendirmek mecburiyetindedir.

Bu belgeler 3 gruba ayrılabilir:

 1. Sigorta olayına ilişkin belgeler: kaza tutanağı, kaza yeri inceleme raporu, kaza yerine ait kroki ve fotoğraflar, kazaya şahit olan tanıkların tutanağı, soruşturma tutanakları, hüküm veya mahkeme kararı
 2. Tıbbi belgeler: Hastane epikriz raporları, ameliyat raporları, röntgen filmleri, ayakta tedavi raporları,
 3. Yapılan masraflar için belgeler: Hastanede yatış masrafları, hastane için ulaşım masrafları, tedaviye ilişkin alınan araç gereçler (implant, protez, koltuk değneği vs.) faturalar ve ödeme makbuzları, ilaç satın alma maliyetleri, belgelerini mahkemeye ibraz edilmesi zorunludur.

Bulgaristan’da Trafik Kazası Sonrası Yapılacaklar

Trafik kazası meydana geldikten sonra yapmanız gerekenleri özetleyecek olursak;

 1. Trafik kazası meydana geldikten hemen sonra yapmanız gereken ilk şey kendinizi ve yol güvenliği emniyetinizi almanızdır. Küçük çaplı bir kaza değilse, yani kazada yaralanan varsa ambulans (150) ve polis (112) aranmalıdır.
 2. Kazanın her açıdan fotoğrafını çekin. Bu durum karşı tarafın hatasını ispat etmede faydalı olacaktır.
 3. Polis tarafından kaza tespit tutanağı tutulacak olup bu tutanağın bir nüshasını almanız gerekmektedir. Hiç değilse fotoğrafını çekebilirsiniz.
 4. Kazaya karışan diğer sürücülerle konuşun ve iletişim bilgilerini not alın. Diğer aracın markasını ve plakasını kaydedin. Asla diğer sürücü, avukatı veya sigortacısı tarafından size imzalatılmaya çalışan hiçbir belgeyi imzalamayın. Aksi takdirde kusuru sizin üzerinize atma ihtimalleri söz konusu olabilir ve bu durumda tazminat hakkınız zayi olabilecektir.
 5. Yaralanmanız nedeniyle herhangi bir şey için ödeme yapmanız gerekirse, yaralanma iddianızı destekleyecek delil olarak kullanılabilecekleri için makbuzlarınızı saklayın. Ayrıca, bu durum size ödenecek olan tazminatın bir parçası olacağı için bu masrafları kayıt altına almanız sizin için faydalı olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Fransa’da Trafik Kazası Sonrası Yapılacaklar

Dava Kazanılmaz ise Ücret Ödemezsiniz!

Sonuç olarak baktığımızda, başımıza böyle talihsiz kazalar gelebilmektedir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda Avrupa Avukat hukuk bürosu uzman avukat kadrosuyla her zaman yanınızdadır.

Ayrıca fiyat politikası olarak davanın başında sizden herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Dava sonunda tazminat sizin elinize geçtikten sonra bir önceden anlaşılan hizmet bedeli talep etmektedir. Son tahlilde davanın kazanılmaması hali olursa da herhangi bir şekilde ücret ödememektesiniz.