Fransa’da Trafik Kazası Sonrası Tazminat

Fransa’da sıklıkla meydana gelen trafik kazaları kimi zaman ağır yaralanmalara yol açabildiği gibi kimi zaman ise ölümle sonuçlanabilmektedir. Fransa’daki trafik kazası istatistiklerine bakacak olursak her yıl hala 3.000′den fazla insan yollarda hayatını kaybetmektedir. Hiç şüphe yok ki bu kazaların oldukça büyük bir kısmı sürücü hatalarından kaynaklanmaktadır.

Bu çerçevede kaza geçiren kişilerin maddi ve manevi olarak tazminat hakları söz konusudur.  Bu zarar kalemlerinden birçoğu kusurlu olan sürücülerden veya araç sahiplerinden değil doğrudan sigorta şirketlerinden talep edilmektedir.

Trafik kazasında tazminat alabilmek için belli prosedürlerin yerine getirilerek hızlı bir şekilde sigorta şirketlerine başvuru yapılmak zorundadır.

Avrupa Avukat hukuk bürosunun tazminat hukuku konusunda uzman avukatları kazada mağdur olan kişilerin hızlı bir şekilde dosyalarını oluşturup başvurularını yapmaktadır. Böylelikle hızlı bir şekilde ve maksimum olarak tazminatınızı almanıza yardımcı olmaktadır. Fransa’da sigorta şirketinden para almak için izlemeniz gereken adımları makalemizde derledik.

Fransa’da Trafik Kazası Sonrası Tazminat Davası

Trafik kazası geçirmek başınıza gelebilecek en kötü durumlardan biridir. Bu kazalarda vefat veya yaralanmalar ile karşılaşma durumu oldukça can sıkıcıdır. Ancak, yurt dışında trafik kazası sonrası tazminat davası sürecini başarılı yönetirseniz zararlarınızın bir kısmını tanzim edebilirsiniz.

Fransa’da başınıza trafik kazası gelirse tazminat talebinde bulunmayı kolaylaştırmak için şu işlemleri uygulamanızı tavsiye ederiz:

 1. Kazada yaralananların tıbbi tedavi almasını sağlayın. Aracınızın dörtlülerini yakın ve üçgen uyarıcı levhaları yeterli mesafeye koyarak diğer sürücüleri bilgilendirin. 
 2. Tazminat talebinizde kanıt olarak kullanmak için kaza mahallinin fotoğrafını çekin. Mümkün olduğunca fazla ayrıntı kayda almaya çalışın ve kazanın temel nedenini de çektiğinizden emin olun. Video kaydı da alabilirsiniz.
 3. Kazaya şahit olan herhangi bir tanıktan ayrıntılarını isteyin ve mümkünse, gördükleri daha akıllarında tazeyken yazılı bir ifade vermelerini isteyin. (Fransa’da acil durumlar için telefon numarası 112’dir)
 4. Kazayı bildirmenin bir yolu varsa, bunu ister polise ister kazanın meydana geldiği mülkün sahibine bildirin.
 5. Fransa’da araba kazası durumunda bir Constat Amiable D’Accident Automobile formu kullanılır ve bir araba kazası sırasında neler olduğuna dair temel ayrıntıları sağlar. Formda her iki sürücünün de kısaca neler olduğunu açıklayabilecekleri bölümler vardır. Bu formu doldururken kaza yaptığınızı kabul edecek herhangi bir beyanda bulunmamanızı öneririz. 
 6. Diğer sürücü formunuzun herhangi bir bölümünü doldurmuşsa formu imzalamamalı ve yine kısa ve öz bir şekilde yazmalı ancak kazada sorumluluk kabul etmemelisiniz.

Yaralanmalı Trafik Kazası

Fransa’da meydana gelen bir kazada takip edilmesi gereken prosedürü özetleyecek olursak, öncelikle kazada bir kişi bedeni olarak yaralanmışsa olay yerine polis veya jandarma intikal etmiş ve bir kaza tutanağı tutulmuş olmalıdır.

Sigorta şirketi düzenlenen tutanağın bir örneğini isteyebileceklerini ve gerekirse bir avukat ve uzman doktordan yardım alabileceklerini tüm mağdurlara bildirmek zorundadır. Böyle bir bildirimde bulunulmaması halinde tutulmuş olan tutanak geçersizdir.

Mağdurların kazaya ilişkin iddialarını ilgili mercilere iletmek için 4 aylık bir süresi bulunmaktadır.

Sigorta şirketi hasarın niteliği, mağdurun durumu ve kusur durumu tartışmasız bir şekilde ortaya çıkartıldıktan sonra tazminat teklifi sunmak için 3 aylık bir süresi vardır. Kusur durumunun tartışmalı olduğu durumlarda bu süre 8 aya kadar uzayabilmektedir. Mağdurların teklifi reddetmek için 15 günleri vardır.

Tazminat teklifini yetersiz bulduğunuz için reddederseniz, sigorta şirketinden daha iyi bir teklif isteyebilir (alındığına dair taahhütlü mektupla) veya mahkemeye gidip tazminat davası açabilirsiniz.

Teklif edilen meblağ kabul edilirse, sigorta şirketi bir ay içerisinde ödeme yapmak zorundadır. Sigorta şirketi, ödemeyi IDA ve IRSA sözleşmelerine göre tazmin eder. Kazadan sonraki 10 yıl içerisinde mağdurun sağlık durumu kötüleşirse yeniden tazminat talep edebilecektir. Bu konu hakkında bir diğer makalemize göz atabilirsiniz. https://avrupaavukat.com/hizmetlerimiz/avrupada-trafik-kazasi-tazminat-davasi/

Ölümlü Trafik Kazası 

Fransa’da ölümlü bir trafik kazası sonrasında yakınınız vefat etmişse, uğramış olduğunuz manevi ve maddi zararın tazminini alabilirsiniz.

Kolluk kuvvetlerine, yurt dışındaki ölümlü trafik kazasını ihbar ettikten sonra, sigorta şirketi sizinle irtibata geçerek hesaplamış oldukları tazminat hakkınızı bildirirler. Sigorta şirketi sizinle iletişime geçmezse, avukatınız aracılığıyla veya şahsen kendileriyle iletişime geçebilirsiniz.

Sigorta şirketi, polis ve jandarmanın raporunu aldıktan sonra size teklifini iletecektir. Bedeni hasarda olduğu gibi tazminatı reddedip dava açabileceğiniz gibi teklif yeterli ise kabul da edebilirsiniz.  

Zorunlu Hasar Sigortası Garanti Fonu

Fransa’da meydana gelen trafik kazalarında eğer; 

 • kazadan sorumlu kişi bulunamıyorsa, 
 • kusurlu araç sürücüsü sigortalı değilse veya sigorta şirketi iflas etmişse, 
 • kazaya vahşi bir hayvan sebep olduysa, 

şartlara bağlı olarak Zorunlu Hasar Sigortası Garanti Fonu (Le Fonds de garantie des assurances obligatoires de dommages – FGAO) devreye girecek ve tazminatınız bu fondan karşılanacaktır. Ancak şu durumlarda FGAO şu kişilerin zararınızı karşılamaz:

 • Kazaya neden olan sürücüler,
 • Hırsızlık sonucu ele geçirilen arabanın sürücüsü ve suç ortakları,
 • Fransa veya Avrupa Ekonomik Alanı-AEA’da ikamet etmeyen yabancılar.

Eğer yukarıdaki şartları sağlıyorsanız tazminat talebi dilekçesini doldurmanız gerekmektedir.

Tazminatta Bulanabilecek Durumlar

Aşağıdaki zararlar için tazminat talep edebilirsiniz:

 1. Sağlık giderleri
 2. Acı ve ıstıraptan kaynaklanan manevi zarar
 3. Yaralanmalardan kaynaklanan hasar: sürekli veya geçici olarak iş görememezlik durumu
 4. Cenaze masrafları
 5. Akrabaların ekonomik zararı
 6. Okul, üniversite veya eğitim zararı
 7. Estetik olarak oluşabilecek hasarlar (yara izleri, vücut parçalarının deformasyonu)
 8. Cinsel zararlar (cinsel eylemi gerçekleştirememe veya üreme)
 9. Kültürel, sportif ve boş zaman etkinliklerine katılamama vb. durumlar söz konusu olduğunda tazminat talep edilebilecektir.

Eğer kazada ölüm meydana gelirse:

 1. Manevi tazminat (yokluğundan kaynaklanan acı, keder elem)
 2. Maddi tazminat (yokluğundan kaynaklanan ekonomik azalma, örneğin nafaka ödenmesi)

Ölümlü Bir Trafik Kazasında Kimler Tazminat Talep Edebilmektedir?

Bir trafik kazasında ölen kişinin öncelikle mirasçıları tazminat talep edebilmektedirler. Ölen kişinin çoğu zaman çocukları, anne ve babaları, kardeşleri, büyükanne ve büyükbabaları, torunları, amcası ve teyzesidir. Ancak sadece bu kişilerle sınırlı değildir.

Mağdurun ölmesinden derin elem ve üzüntü duyacak olan en yakın arkadaşı veya ölen kişinin sürekli yardımda bulunduğu 3. bir kişi de tazminat talebinde bulunabilecektir. Burada ispat mevzu söz konusu olacağı için Avrupa Avukat hukuk bürosunun deneyimli trafik kazası avukatlarından hukuki yardım almak faydalı olacaktır.

İster araba kazası ister bisiklet kazası veya aracın çarptığı bir yaya olsun yukarıda saydığımız yakınları bu ölüm nedeniyle uğradıkları zararın tazminini talep edebilecektir. Bu konu hakkında diğer bir makalemize göz atabilirsiniz. https://avrupaavukat.com/hizmetlerimiz/avrupada-olumlu-trafik-kazasi-tazminat-davasi/

Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosunun Tecrübesi

Ulusal Bakanlıklar Arası Karayolu Güvenliği Gözlemevi’nin verilerine göre, trafik kazası sebebiyle her gün yaklaşık 10 kişi ölmektedir. Yıllar geçtikçe, ortalama ölüm sayılarında bir düşüş olsa bile verilen bu istatistikler dramatik olmaya devam etmektedir.

Akrabalarınızdan ve yakınlarınızdan biri trafik kazasında öldüyse, yaralandıysa veya siz yaralandıysanız Avrupa Avukat hukuk bürosu dosyanızın tüm aşamalarında size yardımcı olabilir ve size eşlik edebilir.

Nitekim böyle durumlarda bir profesyonelin sorunlarınızı dinlemesi, sizi bilgilendirmesi, tavsiyede bulunması ve gerektiği takdirde mahkemede sizi savunması esastır. Yıllarca trafik kazası tazminatı ile uğraşan Avrupa Avukat Hukuk bürosu avukatları, trafik kazası mağdurlarının her zaman yanında olmuş dosyalarını çözüme ulaştırmıştır.

Herhangi bir yaralanmalı trafik kazasına karıştıysanız Avrupa Avukat hukuk bürosuna başvurmaktan çekinmeyin.

Dava Kazanılmaz ise Ücret Ödemezsiniz!

Avrupa Avukat Hukuk bürosunun sunduğu hukuki destekte ana ilkemiz “dava kazanılmaz ise ücret talep edilmez” politikasıdır. Yani, tazminat davanızdaki tüm hukuki süreci herhangi bir ön ödeme almadan yerine getiririz.