Fransa’da Trafik Kazası Sonrası Tazminat
 • Yakup D.
  04-11-2022
  Google

  Avrupa'da Avukat firmasını tesadüfen buldum, köyümden birisi onlardan bahsetti. 8 yıl önce Almanya'da trafik kazası geçirdim. Yaya geçidinde araba bana çarptı. Firma yetkilisine durumumu anlattım. Avukat, Almanya'da geçirdiğim trafik kazası sonrası tazminat alma hakkım olduğunu söyledi. Bir anlaşma imzaladık ve şirket tazminat sürecini başlattı. Kısa bir süre sonra, Almanya'dan bir temsilcim ve avukatım olduğunu söyleyen Bay Darek H.tarafından bir telefon aldım. Araba kazasından sonra hastanede bazı belgeler imzaladığımı hatırladım ama bu sözler beni şok etti. Avukat Darek H.'nin kazadan sonra aldığım yaralar için tazminat olarak 10.000 EUR aldığı ortaya çıktı. Banka hesabıma herhangi bir para transfer etmedi! Advokat v Europe firmasının avukatları, önceki avukattan tüm fonların iade edileceğine dair bana telefonla güvence verdi. Ek olarak, sigorta şirketinden alınan tazminat miktarını artırma şansı olduğunu da söyledi. Üç ay sonra, önceki avukattan gelen para banka hesabıma aktarıldı! Avukatlar ayrıca, sağlık durumum bu süre zarfında önemli ölçüde kötüleştiğinden, ek tazminat olarak sigorta şirketine 32.000 EUR tutarında dava açtı. Bozulmanın nedeni 8 yıl önce meydana gelen bir kazaydı. Advokat v Europe firmasının avukatlarının taahhüt edilen tüm yükümlülüklere uyacağına sizi temin ederim ve onları tavsiye ederim! İnsanların yararına başarılı bir şekilde çalışmalarını diliyorum!

 • Hakan S.
  01-09-2022
  Google

  Oğlumla birlikte Polonya'daki Wroclaw LG fabrikasında çalıştım. İş kazası geçirdim ve sırtımdaki bir sakatlıktan sonra artık yürüyemeyeceğimi düşündüm. Oğlumla birlikte Transcarpathia'da yaşıyordum ve o sırada rehabilitasyon için paramız yoktu. Çok zor bir durumdu, çünkü işveren hastalık izninde maaşımı ödemeyi erteledi ve biz nereden yardım isteyeceğimizi bilmiyorduk. Sonra bir komşumuz, bir hukuk firmasının Polonya'da iş kazası ve mesleki yaralanmalar için tazminat almasına yardım ettiğini söyledi. İlk başta, dolandırıcılarla karşılaşmaktan çok korkuyorduk. Ancak Avrupa'da Avukat hukuk bürosu'nun avukatları oldukça profesyonel idi. Şirketin Polonya ofisinden bir avukat hastanemize geldi, tüm tıbbi konularda yardımcı oldu ve bir sözleşme imzaladı. 5 ay sonra rehabilitasyon için ilk büyük miktarı aldım. Onların yardımı olmadan kesinlikle asla ayağa kalkamazdım! Tüm arkadaşlarıma Avrupa'da Avukat firmasının Polonya avukatlarıyla birlikte çalışmalarını tavsiye ediyorum çünkü onlar her zaman yurtdışında yaşayan Türklere yardım etmeye çalışıyorlar!

 • Aleyna A.
  03-01-2023
  Google

  Fransa'da geçirdiğim bir kazadan sonra bu avukatlar bana çok yardımcı oldular. Kaza sonucu kolum ve iki kaburgam kırıldı ve bir sarsıntı geçirdim. Daha sonra kolumdan iki ameliyat geçirdim. Avrupa'da Avukat firmasının bir temsilcisi bana geldi ve yardım teklif etti. İlk başta, bir hukuk bürosunun herhangi bir ön ödeme olmadan bile yardım etmeye hazır olacağına inanmadım. Çünkü Fransa'da para vermeden bir hizmet almak oldukça zordur. Ancak bu firma farklı idi. Bir anlaşma imzaladım ve üç hafta sonra bana para aktardılar. Ödemenin sadece ilk kısmı olduğunu ve daha fazlası için beklememiz gerektiğini söylediler. Bir ay sonra tekrar bir temsilci geldi, tazminatın ikinci kısmını getirdi ve yine de bir dava olacağını söyledi. Beni mahkemeye getirdiler, otel konaklama ve yemek masraflarımı karşıladılar. Mahkemede ifade verdim. Avukatlar, hakimin hangi soruları soracağını ve bunlara nasıl cevap verileceğini açıkladı. Benimle ilgilendiler. Tazminat miktarını artırmak için Fransa'dan uzman bir doktor beni muayene etti. Seyahatin tüm masraflarını hukuk firmasının ödediğini belirtmek isterim. Bunun için teşekkür ederim! Mahkeme sona erdi, tazminat miktarı beklediğimin çok üzerindeydi. Artık fiziksel ve psikolojik rehabilitasyona hazırdım.

 • Yasin T.
  09-12-2022
  Google

  Başımdan geçen acı dolu hikaye şu şekilde. Yurt dışında çalışmaya gittim ve Belçika'da bir trafik kazasının kurbanı oldum. Bir sabah işe giderken arabamıza bir kamyon çarptı. O korkunç kazada iki kişi öldü ve ben mucizevi bir şekilde hayatta kaldım. Ağır yaralandım, omurga kırığı, bacağımda kırık ve diğer yaralanmalar ile ölümden döndüm. Avrupa'da Avukat şirketi, meslektaşıma sınır dışı işlemini iptal etmesi için de yardım etti. Arkadaşlarım da, bu avukatlar ile Belçika'da sigorta tazminatı talebinde bulunabileceğini söyledi. Firma yetkilileri beni ziyaret etti, gerekli tüm evrakları imzaladık ve kısa bir süre sonra tedavi için parayı transfer ettiler. Tedavi sürecinde avukatlar sürekli beni ziyaret etti, sağlığımı sordu ve benimle ilgilendi. Tamamen memnunum ve bu hukuk şirketini tavsiye ediyorum!

 • Aleyna K.
  05-06-2022
  Google

  Ağabeyim Avrupa'da uzun yıllar kamyon şoförü olarak çalıştı. Bu bahar Almanya'da korkunç bir trafik kazasında vefat etti. Ancak şimdi, Avrupa'da Avukat firması avukatlarının verimli çalışmaları sayesinde, sigorta şirketinden tazminatın tamamını aldık. Teşekkür ederim.

 • Serhat A.
  03-02-2023
  Google

  Tazminat sürecinde emeği geçen herkese teşekkürler! Hollanda'da araçtaki yükü boşaltırken çok ağır bir şekilde yaralandım. Birkaç aydır da tüm tıbbi belgeleri topluyordum. Bu süreçte bir psikolog benimle çalıştı ve sonunda bu uzun zamandır beklenen an geldi. Rehabilitasyondan sonra sağlık durumumun düzeleceğine dair küçücük bir umut aldım. Bu tür bir rehabilitasyon ancak yurtdışında mümkündü, bu yüzden para benim için hayati önem taşıyordu. Avrupa'da Avukat firması gereken parayı sağlamak için tazminat noktasında çok yardımcı oldular.!

 • Deniz D.
  19-11-2022
  Google

  Babaannemin ABD'de vefatından sonra, Avrupa'da Avukat firması ile birlikte onun mal varlığını ve vasiyetini aramaya başladık. Genel olarak, ABD Büyükelçiliği'nde tercümanlık işleri, sertifika ile birlikte bilgi ve tüm belgelerin toplanması yaklaşık bir yıl sürdü. Ama hepsi başarıyla sona erdi, teşekkürler! Sizi tanıdıklarıma tavsiye edeceğim.

 • Gazanfer K.
  01-01-2023
  Google

  2022 yılında Almanya'da ikamet eden amcamın vefatını öğrendim. Yaşayan en yakın akrabası olduğum için zor bir seçim yapmam gerekiyordu: mirası kabul mu edeyim yoksa red mi? Çünkü bu konuda çok para harcamam gerekecekti. Aslında reddetmeye hazırdım, ama neyse ki Avrupa'da Avukat şirketini buldum. Büro, "dava kazanılmazsa ödeme yok" anlaşmasıyla çalışıyor ve işlerini hızlı ve verimli bir şekilde yapıyor! Almanya'nın haricinde diğer Avrupa ülkelerinde de miras davalarını yönettiklerini ve tüm süreç ile ilgilendiklerini öğrendim. İçim rahatladı. Yılın sonunda gerçek bir Yeni Yıl hediyesi aldım çünkü ev satıldı ve banka hesabıma para geldi:)) Yapılan iş için çok teşekkür ederim, kesinlikle tavsiye edeceğim!

Fransa’da sıklıkla meydana gelen trafik kazaları kimi zaman ağır yaralanmalara yol açabildiği gibi kimi zaman ise ölümle sonuçlanabilmektedir. Fransa’daki trafik kazası istatistiklerine bakacak olursak her yıl hala 3.000′den fazla insan yollarda hayatını kaybetmektedir. Hiç şüphe yok ki bu kazaların oldukça büyük bir kısmı sürücü hatalarından kaynaklanmaktadır.

Bu çerçevede kaza geçiren kişilerin maddi ve manevi olarak tazminat hakları söz konusudur.  Bu zarar kalemlerinden birçoğu kusurlu olan sürücülerden veya araç sahiplerinden değil doğrudan sigorta şirketlerinden talep edilmektedir.

Trafik kazasında tazminat alabilmek için belli prosedürlerin yerine getirilerek hızlı bir şekilde sigorta şirketlerine başvuru yapılmak zorundadır.

Avrupa Avukat hukuk bürosunun tazminat hukuku konusunda uzman avukatları kazada mağdur olan kişilerin hızlı bir şekilde dosyalarını oluşturup başvurularını yapmaktadır. Böylelikle hızlı bir şekilde ve maksimum olarak tazminatınızı almanıza yardımcı olmaktadır. Fransa’da sigorta şirketinden para almak için izlemeniz gereken adımları makalemizde derledik.

Fransa’da Trafik Kazası Sonrası Tazminat Davası

Trafik kazası geçirmek başınıza gelebilecek en kötü durumlardan biridir. Bu kazalarda vefat veya yaralanmalar ile karşılaşma durumu oldukça can sıkıcıdır. Ancak, yurt dışında trafik kazası sonrası tazminat davası sürecini başarılı yönetirseniz zararlarınızın bir kısmını tanzim edebilirsiniz.

Fransa’da başınıza trafik kazası gelirse tazminat talebinde bulunmayı kolaylaştırmak için şu işlemleri uygulamanızı tavsiye ederiz:

 1. Kazada yaralananların tıbbi tedavi almasını sağlayın. Aracınızın dörtlülerini yakın ve üçgen uyarıcı levhaları yeterli mesafeye koyarak diğer sürücüleri bilgilendirin. 
 2. Tazminat talebinizde kanıt olarak kullanmak için kaza mahallinin fotoğrafını çekin. Mümkün olduğunca fazla ayrıntı kayda almaya çalışın ve kazanın temel nedenini de çektiğinizden emin olun. Video kaydı da alabilirsiniz.
 3. Kazaya şahit olan herhangi bir tanıktan ayrıntılarını isteyin ve mümkünse, gördükleri daha akıllarında tazeyken yazılı bir ifade vermelerini isteyin. (Fransa’da acil durumlar için telefon numarası 112’dir)
 4. Kazayı bildirmenin bir yolu varsa, bunu ister polise ister kazanın meydana geldiği mülkün sahibine bildirin.
 5. Fransa’da araba kazası durumunda bir Constat Amiable D’Accident Automobile formu kullanılır ve bir araba kazası sırasında neler olduğuna dair temel ayrıntıları sağlar. Formda her iki sürücünün de kısaca neler olduğunu açıklayabilecekleri bölümler vardır. Bu formu doldururken kaza yaptığınızı kabul edecek herhangi bir beyanda bulunmamanızı öneririz. 
 6. Diğer sürücü formunuzun herhangi bir bölümünü doldurmuşsa formu imzalamamalı ve yine kısa ve öz bir şekilde yazmalı ancak kazada sorumluluk kabul etmemelisiniz.

Yaralanmalı Trafik Kazası

Fransa’da meydana gelen bir kazada takip edilmesi gereken prosedürü özetleyecek olursak, öncelikle kazada bir kişi bedeni olarak yaralanmışsa olay yerine polis veya jandarma intikal etmiş ve bir kaza tutanağı tutulmuş olmalıdır.

Sigorta şirketi düzenlenen tutanağın bir örneğini isteyebileceklerini ve gerekirse bir avukat ve uzman doktordan yardım alabileceklerini tüm mağdurlara bildirmek zorundadır. Böyle bir bildirimde bulunulmaması halinde tutulmuş olan tutanak geçersizdir.

Mağdurların kazaya ilişkin iddialarını ilgili mercilere iletmek için 4 aylık bir süresi bulunmaktadır.

Sigorta şirketi hasarın niteliği, mağdurun durumu ve kusur durumu tartışmasız bir şekilde ortaya çıkartıldıktan sonra tazminat teklifi sunmak için 3 aylık bir süresi vardır. Kusur durumunun tartışmalı olduğu durumlarda bu süre 8 aya kadar uzayabilmektedir. Mağdurların teklifi reddetmek için 15 günleri vardır.

Tazminat teklifini yetersiz bulduğunuz için reddederseniz, sigorta şirketinden daha iyi bir teklif isteyebilir (alındığına dair taahhütlü mektupla) veya mahkemeye gidip tazminat davası açabilirsiniz.

Teklif edilen meblağ kabul edilirse, sigorta şirketi bir ay içerisinde ödeme yapmak zorundadır. Sigorta şirketi, ödemeyi IDA ve IRSA sözleşmelerine göre tazmin eder. Kazadan sonraki 10 yıl içerisinde mağdurun sağlık durumu kötüleşirse yeniden tazminat talep edebilecektir. Bu konu hakkında bir diğer makalemize göz atabilirsiniz. https://avrupaavukat.com/hizmetlerimiz/avrupada-trafik-kazasi-tazminat-davasi/

Ölümlü Trafik Kazası 

Fransa’da ölümlü bir trafik kazası sonrasında yakınınız vefat etmişse, uğramış olduğunuz manevi ve maddi zararın tazminini alabilirsiniz.

Kolluk kuvvetlerine, yurt dışındaki ölümlü trafik kazasını ihbar ettikten sonra, sigorta şirketi sizinle irtibata geçerek hesaplamış oldukları tazminat hakkınızı bildirirler. Sigorta şirketi sizinle iletişime geçmezse, avukatınız aracılığıyla veya şahsen kendileriyle iletişime geçebilirsiniz.

Sigorta şirketi, polis ve jandarmanın raporunu aldıktan sonra size teklifini iletecektir. Bedeni hasarda olduğu gibi tazminatı reddedip dava açabileceğiniz gibi teklif yeterli ise kabul da edebilirsiniz.  

Zorunlu Hasar Sigortası Garanti Fonu

Fransa’da meydana gelen trafik kazalarında eğer; 

 • kazadan sorumlu kişi bulunamıyorsa, 
 • kusurlu araç sürücüsü sigortalı değilse veya sigorta şirketi iflas etmişse, 
 • kazaya vahşi bir hayvan sebep olduysa, 

şartlara bağlı olarak Zorunlu Hasar Sigortası Garanti Fonu (Le Fonds de garantie des assurances obligatoires de dommages – FGAO) devreye girecek ve tazminatınız bu fondan karşılanacaktır. Ancak şu durumlarda FGAO şu kişilerin zararınızı karşılamaz:

 • Kazaya neden olan sürücüler,
 • Hırsızlık sonucu ele geçirilen arabanın sürücüsü ve suç ortakları,
 • Fransa veya Avrupa Ekonomik Alanı-AEA’da ikamet etmeyen yabancılar.

Eğer yukarıdaki şartları sağlıyorsanız tazminat talebi dilekçesini doldurmanız gerekmektedir.

Tazminatta Bulanabilecek Durumlar

Aşağıdaki zararlar için tazminat talep edebilirsiniz:

 1. Sağlık giderleri
 2. Acı ve ıstıraptan kaynaklanan manevi zarar
 3. Yaralanmalardan kaynaklanan hasar: sürekli veya geçici olarak iş görememezlik durumu
 4. Cenaze masrafları
 5. Akrabaların ekonomik zararı
 6. Okul, üniversite veya eğitim zararı
 7. Estetik olarak oluşabilecek hasarlar (yara izleri, vücut parçalarının deformasyonu)
 8. Cinsel zararlar (cinsel eylemi gerçekleştirememe veya üreme)
 9. Kültürel, sportif ve boş zaman etkinliklerine katılamama vb. durumlar söz konusu olduğunda tazminat talep edilebilecektir.

Eğer kazada ölüm meydana gelirse:

 1. Manevi tazminat (yokluğundan kaynaklanan acı, keder elem)
 2. Maddi tazminat (yokluğundan kaynaklanan ekonomik azalma, örneğin nafaka ödenmesi)

Ölümlü Bir Trafik Kazasında Kimler Tazminat Talep Edebilmektedir?

Bir trafik kazasında ölen kişinin öncelikle mirasçıları tazminat talep edebilmektedirler. Ölen kişinin çoğu zaman çocukları, anne ve babaları, kardeşleri, büyükanne ve büyükbabaları, torunları, amcası ve teyzesidir. Ancak sadece bu kişilerle sınırlı değildir.

Mağdurun ölmesinden derin elem ve üzüntü duyacak olan en yakın arkadaşı veya ölen kişinin sürekli yardımda bulunduğu 3. bir kişi de tazminat talebinde bulunabilecektir. Burada ispat mevzu söz konusu olacağı için Avrupa Avukat hukuk bürosunun deneyimli trafik kazası avukatlarından hukuki yardım almak faydalı olacaktır.

İster araba kazası ister bisiklet kazası veya aracın çarptığı bir yaya olsun yukarıda saydığımız yakınları bu ölüm nedeniyle uğradıkları zararın tazminini talep edebilecektir. Bu konu hakkında diğer bir makalemize göz atabilirsiniz. https://avrupaavukat.com/hizmetlerimiz/avrupada-olumlu-trafik-kazasi-tazminat-davasi/

Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosunun Tecrübesi

Ulusal Bakanlıklar Arası Karayolu Güvenliği Gözlemevi’nin verilerine göre, trafik kazası sebebiyle her gün yaklaşık 10 kişi ölmektedir. Yıllar geçtikçe, ortalama ölüm sayılarında bir düşüş olsa bile verilen bu istatistikler dramatik olmaya devam etmektedir.

Akrabalarınızdan ve yakınlarınızdan biri trafik kazasında öldüyse, yaralandıysa veya siz yaralandıysanız Avrupa Avukat hukuk bürosu dosyanızın tüm aşamalarında size yardımcı olabilir ve size eşlik edebilir.

Nitekim böyle durumlarda bir profesyonelin sorunlarınızı dinlemesi, sizi bilgilendirmesi, tavsiyede bulunması ve gerektiği takdirde mahkemede sizi savunması esastır. Yıllarca trafik kazası tazminatı ile uğraşan Avrupa Avukat Hukuk bürosu avukatları, trafik kazası mağdurlarının her zaman yanında olmuş dosyalarını çözüme ulaştırmıştır.

Herhangi bir yaralanmalı trafik kazasına karıştıysanız Avrupa Avukat hukuk bürosuna başvurmaktan çekinmeyin.

Dava Kazanılmaz ise Ücret Ödemezsiniz!

Avrupa Avukat Hukuk bürosunun sunduğu hukuki destekte ana ilkemiz “dava kazanılmaz ise ücret talep edilmez” politikasıdır. Yani, tazminat davanızdaki tüm hukuki süreci herhangi bir ön ödeme almadan yerine getiririz.