hollanda Trafik Kazası Sonrası Tazminat

Bir trafik kazasında olayın ciddiyeti ne olursa olsun, olaya karışan kişiler için travmatik bir deneyim olabilir ve hayatınızın birçok alanında üzerinizde kalıcı etkiler bırakabilir. Hollanda ‘da yaşayan biri olabilirsiniz veya tatil amaçlı ziyaret esnasında Hollanda’da trafik kazası geçirmiş olabilirsiniz.

Yapmış olduğunuz bu kaza neticesinde siz veya tanıdığınız biri yaralanmış hatta ölmüş olabilir. Bu durumda yaralanan kişi veya ölen kişinin mirasçıları tazminat almaya hak kazanmaktadır.

Avrupa Avukat hukuk bürosunun uzman avukatları hak ettiğiniz tazminatı almakla ilgilenecektir. Hukuk büromuz sonuç odaklı bir fiyat politikası takip ettiği için başlangıçta herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Hollanda Yaralanmalı Trafik Kazası Tazminat Davası

Bir trafik kazasından sonra bedensel olarak yaralanabilir veya psikolojik olarak şikayetlerle baş başa kalabilirsiniz.

Bir trafik kazasından sonra meydana gelebilecek en yaygın yaralanma türü boyun yaralanmalarıdır. Boyun ağrısı, boyun sertliği, zedelenme vs. örnek gösterilebilir.

Trafik kazasında yaralanan mağdurun kusurlu aracın sigorta şirketinden alabileceği tazminat hakkı söz konusudur. Hollanda’da geçirmiş olduğunuz bir trafik kazası sonrasında yaralanmanız halinde aşağıdaki durumlarda sigorta şirketinden tazminat alabilirsiniz.

 1. Seyahat masrafları: Trafik kazası sebebiyle gittiğiniz tıbbi randevulara veya kaza sebebiyle kullanamadığınız uçak, otobüs bileti vb. sebeplerle yapılan masraflardır.
 2. Bakım giderleri: Yaralanma sonucu tedavi sürecinizdeki her türlü desteğin maliyetini ifade etmektedir.
 3. Kazanç kaybı: Kaza sebebiyle işe gidememeniz neticesinde mahrum kalabileceğiniz kazancı ifade etmektedir veya kaza sebebiyle işinden olmanız halindeki kayıplarınızdır.
 4. Kişisel mal hasarı: Kaza anında hasar görmüş olan herhangi bir eşyanız mal hasarı olarak adlandırılacaktır.
 5. Genel zararlar: Araba kazasının etkisi tahmin edilenden çok daha büyük olabilir. Meydana gelen gerçek yaralanmanın yanı sıra kazanın mağdurda oluşturabilecek acı ve ıstırap da söz konusudur. Bu gibi durumlarda ayrıca tazminat (manevi tazminat) hakkınız vardır.

Sigorta şirketi saydığımız bu masrafları ve mağdurun hak ettiği tazminatı ödemek zorundadır. Avrupa Avukat hukuk bürosu olarak sigorta şirketinden tazminatınızı alabiliriz. Eğer sigorta şirketi ile anlaşamamanız durumunda dava açmak suretiyle hakkınızı sonuna kadar savunacağımızdan emin olabilirsiniz.  

Hollanda Ölümlü Trafik Kazası Tazminat Davası

Meydana gelen bir trafik kazası ölümle de sonuçlanabilir. Bu durumda ölen kişinin mirasçılarının tazminat hakkı bulunur. Ölen kişinin genellikle çocukları, anne ve babaları, kardeşleri, büyükanne ve büyükbabaları, torunları, amcası ve teyzesidir. Fakat sadece bu kişilerle sınırlı değildir.

Yakınının ölmesinden derin acı ve ıstırap duyan 3. bir kişide tazminat talep edebilir. Örneğin vefat eden kişinin en yakın arkadaşı veya onun yardımıyla hayatını idame ettiren bir kişi de tazminat talep edebilir.

Hollanda’da trafiğe çıkacak olan her araç kanunen üçüncü şahıs mali mesuliyet sigortası (wettelijke aansprakelijkheid) yaptırmak zorundadır. Aslında sigorta yaptırmak kesinlikle sizin yararınıza olan bir durumdur. Çünkü arabanıza verilen hasar veya arabanızın verdiği hasar yüksek miktarlarda çıkabilir. Ayrıca kazalarda bedeni hasarlar da meydana gelebilir.

Hollanda’da Araba Kazası Mağdurlarına Tazminat Hesaplama

Muhtemelen Hollanda’daki karışmış olduğunuz trafik kazasından ne kadar tazminat alacağınızı bilmek istersiniz, fakat bilinmelidir her olay tamamen farklıdır. Bu nedenle sizinle konuşmadan bir miktar tahmin etmek veya hesaplamak imkansızdır. Bir örnek vermek gerekirse;

 • Küçük yüz yara izi              1.000 £ ila 2.200 £
 • Yüzde yara izi(Kısa mesafeden görülebilir)  6.000 £ ila 11.000 £
 • Şiddetli yara izi                   Maksimum 62.000 £’a kadar

Tazminat ödenmesi söz konusu olabilecektir. Her durum özeldir ve sizin durumunuzun da kendine has özel durumları vardır. Avrupa Avukat hukuk bürosu olarak uzman avukatlarımızla özel durumunuzu irdeleyip hak ettiğiniz tazminatı size kazandırmak için elimizden geleni yapacağımızdan emin olabilirsiniz.

Hollanda’da Trafik Kazası Sonrası Yapılacaklar

Bir trafik kazasına karıştığınızda ilk yapmanız gereken öncelikle sakin olmaktır ve araç çalışır haldeyse aracı kapatmaktır. Araç yolu kapatıyorsa, dörtlü flaşör kullanın ve karşıdan gelen araçları uyarmak için olay yerinden 30m uzağa iki tarafa da kırmızı bir uyarı üçgeni yerleştirin.

Eğer kaza ciddi değilse kazaya karışan araç sahipleri aralarında bir tutanak doldurabilirler. Ancak kaza yerinin fotoğraflarını çekmeyi unutmamalıdırlar.

Eğer kaza ölümlü ve yaralanmalı bir kaza ise aşağıdaki adımları takip etmeleri gerekmektedir;

 1. Polise arayın ve gerekirse ambulans çağırın: 112
 2. Polis, kazanın ayrıntılarını açıklayan resmi bir tutanak hazırlayacak ve olaya karışan tüm kişilerin kişisel bilgilerini not edecektir.
 3. Kaza tutanağının bir örneği yazılı olarak polisten istenebilecektir; kazanın meydana geldiği zaman ve yeri belirtin ve ilgili araç kayıt numaralarını ekleyin.
 4. Polisin olay mahalline gelmemesi halinde, olaya karışan tüm tarafların, tanıkların, bilgileri alınmak zorundadır. Eğer kazayı gören güvenlik kamerası veya işyeri kamerası varsa alınmak zorundadır.
 5. Kazanın fotoğrafını kesinlikle çekmelisiniz.

Eğer olay yerinden bilgi vermeden ayrılırsanız suç işlemiş sayılırsınız ceza kanununa göre yargılanırsınız.

İlginizi Çekebilir: Bulgaristan’da Trafik Kazası Sonrası Yapılacaklar

Trafik Kazası Sonrası Yaralanma için Garanti Fonundan Para Alma

Eğer Hollanda’da trafik kazası sonucunda yaralandı iseniz ve maddi hasarınız varsa şu durumlarda Karayolu Trafik Garanti Fonu’na ( Waarborgfonds Motorverkeer) tazminat talebinde bulunabilirsiniz:

 • Kusurlu taraf bilinmiyorsa,
 • Kusurlu taraf biliniyorsa ancak araç çalıntı ise,
 • Kusurlu taraf biliniyor ancak aracın sigortası yok ise,
 • Kusurlu tarafın sigorta şirketi iflas ermiş ise,
 • Kusurlu taraf sigorta yükümlülüğünden muaf ise.

Yukarıdaki durumlarda Garanti Fonu’nun web sitesinden 14 gün içinde başvuruda bulunabilirsiniz. 

Hollanda’da Kaza Durumunda Polise Nasıl Ulaşılabilir?

Trafik kazası yaşamanız durumunda en kısa sürede Hollanda Polisi ile iletişime geçmelisiniz. Halka açık e-posta adresleri bulunmadığından telefonla görüşebilirsiniz.

Hollanda’da iseniz

Acil durumlarda

 • Acil durum numarası: 112 (ücretsiz)
 • İşitme engelli veya işitme güçlüğü çeken kişiler için metin telefonu: 0800-8112 (ücretsiz)

Acil olmayan durumlarda (sorular veya randevu için):

 • Yerel polis: 0900-8844* (ücretli)
 • İşitme engelli  veya işitme güçlüğü çeken kişiler için metin telefonu: 0900-1844* (ücretli)
 • Suçu Anonim Olarak Bildirmek için: 0800-7000 (ücretsiz)

* Bu görüşmelerin dakikası 2,8 senttir.

Hollanda dışında iseniz

Hollanda Polisi +31-343 57 8844

Sosyal medya

Acil olmayan sorularınız için sosyal medyadan da ulaşabilirsiniz.

Twitter: @Politie. Facebook: Politie Nederland.

Avrupa Avukat Hukuk Bürosu

Avrupa Birliği’nde kişinin kendi ülkesi dışındaki trafik kazalarına ilişkin 5. Kasko Direktifi yürürlüktedir: Trafik kazasından mağdur olan kişiler artık kusurlu tarafın sigorta şirketinden kolay bir şekilde tazminat talep edebileceklerdir. Bu talepler, mağdurun ülkesindeki yabancı sigortacının temsilcisine sunulur.

 Avrupa Avukat hukuk bürosu tüm süreci lehinize olacak şekilde takip eder ve alabileceğiniz maksimum tazminatı kazanmanızı sağlar.