Hollanda Miras Hukuku ve Miras Davaları
 • Aleyna A.
  03-01-2023
  Google

  Fransa'da geçirdiğim bir kazadan sonra bu avukatlar bana çok yardımcı oldular. Kaza sonucu kolum ve iki kaburgam kırıldı ve bir sarsıntı geçirdim. Daha sonra kolumdan iki ameliyat geçirdim. Avrupa'da Avukat firmasının bir temsilcisi bana geldi ve yardım teklif etti. İlk başta, bir hukuk bürosunun herhangi bir ön ödeme olmadan bile yardım etmeye hazır olacağına inanmadım. Çünkü Fransa'da para vermeden bir hizmet almak oldukça zordur. Ancak bu firma farklı idi. Bir anlaşma imzaladım ve üç hafta sonra bana para aktardılar. Ödemenin sadece ilk kısmı olduğunu ve daha fazlası için beklememiz gerektiğini söylediler. Bir ay sonra tekrar bir temsilci geldi, tazminatın ikinci kısmını getirdi ve yine de bir dava olacağını söyledi. Beni mahkemeye getirdiler, otel konaklama ve yemek masraflarımı karşıladılar. Mahkemede ifade verdim. Avukatlar, hakimin hangi soruları soracağını ve bunlara nasıl cevap verileceğini açıkladı. Benimle ilgilendiler. Tazminat miktarını artırmak için Fransa'dan uzman bir doktor beni muayene etti. Seyahatin tüm masraflarını hukuk firmasının ödediğini belirtmek isterim. Bunun için teşekkür ederim! Mahkeme sona erdi, tazminat miktarı beklediğimin çok üzerindeydi. Artık fiziksel ve psikolojik rehabilitasyona hazırdım.

 • Yasin T.
  09-12-2022
  Google

  Başımdan geçen acı dolu hikaye şu şekilde. Yurt dışında çalışmaya gittim ve Belçika'da bir trafik kazasının kurbanı oldum. Bir sabah işe giderken arabamıza bir kamyon çarptı. O korkunç kazada iki kişi öldü ve ben mucizevi bir şekilde hayatta kaldım. Ağır yaralandım, omurga kırığı, bacağımda kırık ve diğer yaralanmalar ile ölümden döndüm. Avrupa'da Avukat şirketi, meslektaşıma sınır dışı işlemini iptal etmesi için de yardım etti. Arkadaşlarım da, bu avukatlar ile Belçika'da sigorta tazminatı talebinde bulunabileceğini söyledi. Firma yetkilileri beni ziyaret etti, gerekli tüm evrakları imzaladık ve kısa bir süre sonra tedavi için parayı transfer ettiler. Tedavi sürecinde avukatlar sürekli beni ziyaret etti, sağlığımı sordu ve benimle ilgilendi. Tamamen memnunum ve bu hukuk şirketini tavsiye ediyorum!

 • Yakup D.
  04-11-2022
  Google

  Avrupa'da Avukat firmasını tesadüfen buldum, köyümden birisi onlardan bahsetti. 8 yıl önce Almanya'da trafik kazası geçirdim. Yaya geçidinde araba bana çarptı. Firma yetkilisine durumumu anlattım. Avukat, Almanya'da geçirdiğim trafik kazası sonrası tazminat alma hakkım olduğunu söyledi. Bir anlaşma imzaladık ve şirket tazminat sürecini başlattı. Kısa bir süre sonra, Almanya'dan bir temsilcim ve avukatım olduğunu söyleyen Bay Darek H.tarafından bir telefon aldım. Araba kazasından sonra hastanede bazı belgeler imzaladığımı hatırladım ama bu sözler beni şok etti. Avukat Darek H.'nin kazadan sonra aldığım yaralar için tazminat olarak 10.000 EUR aldığı ortaya çıktı. Banka hesabıma herhangi bir para transfer etmedi! Advokat v Europe firmasının avukatları, önceki avukattan tüm fonların iade edileceğine dair bana telefonla güvence verdi. Ek olarak, sigorta şirketinden alınan tazminat miktarını artırma şansı olduğunu da söyledi. Üç ay sonra, önceki avukattan gelen para banka hesabıma aktarıldı! Avukatlar ayrıca, sağlık durumum bu süre zarfında önemli ölçüde kötüleştiğinden, ek tazminat olarak sigorta şirketine 32.000 EUR tutarında dava açtı. Bozulmanın nedeni 8 yıl önce meydana gelen bir kazaydı. Advokat v Europe firmasının avukatlarının taahhüt edilen tüm yükümlülüklere uyacağına sizi temin ederim ve onları tavsiye ederim! İnsanların yararına başarılı bir şekilde çalışmalarını diliyorum!

 • Gazanfer K.
  01-01-2023
  Google

  2022 yılında Almanya'da ikamet eden amcamın vefatını öğrendim. Yaşayan en yakın akrabası olduğum için zor bir seçim yapmam gerekiyordu: mirası kabul mu edeyim yoksa red mi? Çünkü bu konuda çok para harcamam gerekecekti. Aslında reddetmeye hazırdım, ama neyse ki Avrupa'da Avukat şirketini buldum. Büro, "dava kazanılmazsa ödeme yok" anlaşmasıyla çalışıyor ve işlerini hızlı ve verimli bir şekilde yapıyor! Almanya'nın haricinde diğer Avrupa ülkelerinde de miras davalarını yönettiklerini ve tüm süreç ile ilgilendiklerini öğrendim. İçim rahatladı. Yılın sonunda gerçek bir Yeni Yıl hediyesi aldım çünkü ev satıldı ve banka hesabıma para geldi:)) Yapılan iş için çok teşekkür ederim, kesinlikle tavsiye edeceğim!

 • Deniz D.
  19-11-2022
  Google

  Babaannemin ABD'de vefatından sonra, Avrupa'da Avukat firması ile birlikte onun mal varlığını ve vasiyetini aramaya başladık. Genel olarak, ABD Büyükelçiliği'nde tercümanlık işleri, sertifika ile birlikte bilgi ve tüm belgelerin toplanması yaklaşık bir yıl sürdü. Ama hepsi başarıyla sona erdi, teşekkürler! Sizi tanıdıklarıma tavsiye edeceğim.

 • Hakan S.
  01-09-2022
  Google

  Oğlumla birlikte Polonya'daki Wroclaw LG fabrikasında çalıştım. İş kazası geçirdim ve sırtımdaki bir sakatlıktan sonra artık yürüyemeyeceğimi düşündüm. Oğlumla birlikte Transcarpathia'da yaşıyordum ve o sırada rehabilitasyon için paramız yoktu. Çok zor bir durumdu, çünkü işveren hastalık izninde maaşımı ödemeyi erteledi ve biz nereden yardım isteyeceğimizi bilmiyorduk. Sonra bir komşumuz, bir hukuk firmasının Polonya'da iş kazası ve mesleki yaralanmalar için tazminat almasına yardım ettiğini söyledi. İlk başta, dolandırıcılarla karşılaşmaktan çok korkuyorduk. Ancak Avrupa'da Avukat hukuk bürosu'nun avukatları oldukça profesyonel idi. Şirketin Polonya ofisinden bir avukat hastanemize geldi, tüm tıbbi konularda yardımcı oldu ve bir sözleşme imzaladı. 5 ay sonra rehabilitasyon için ilk büyük miktarı aldım. Onların yardımı olmadan kesinlikle asla ayağa kalkamazdım! Tüm arkadaşlarıma Avrupa'da Avukat firmasının Polonya avukatlarıyla birlikte çalışmalarını tavsiye ediyorum çünkü onlar her zaman yurtdışında yaşayan Türklere yardım etmeye çalışıyorlar!

 • Aleyna K.
  05-06-2022
  Google

  Ağabeyim Avrupa'da uzun yıllar kamyon şoförü olarak çalıştı. Bu bahar Almanya'da korkunç bir trafik kazasında vefat etti. Ancak şimdi, Avrupa'da Avukat firması avukatlarının verimli çalışmaları sayesinde, sigorta şirketinden tazminatın tamamını aldık. Teşekkür ederim.

 • Serhat A.
  03-02-2023
  Google

  Tazminat sürecinde emeği geçen herkese teşekkürler! Hollanda'da araçtaki yükü boşaltırken çok ağır bir şekilde yaralandım. Birkaç aydır da tüm tıbbi belgeleri topluyordum. Bu süreçte bir psikolog benimle çalıştı ve sonunda bu uzun zamandır beklenen an geldi. Rehabilitasyondan sonra sağlık durumumun düzeleceğine dair küçücük bir umut aldım. Bu tür bir rehabilitasyon ancak yurtdışında mümkündü, bu yüzden para benim için hayati önem taşıyordu. Avrupa'da Avukat firması gereken parayı sağlamak için tazminat noktasında çok yardımcı oldular.!

Hollanda’da mirasçılar, Hollanda miras hukuku düzenlemelerine göre tespit edilir. Bu hukuka göre mirasçıların belirlenmesinde en önemli etken, vasiyetnamedir. 16 yaşından büyük herkes vasiyetname düzenleyebilir.

Eğer bir vasiyetname söz konusu değilse mirasçıların kim olduğu kanun tarafından belirlenir. Buna göre vasiyetnamenin olmaması durumunda mirasta hak sahibi olan ilk grup, akrabalar ve eşler ya da kayıtlı partnerlerdir.

Hollanda Miras Hukukunda Yasal Bölünme

Eğer ölen kişi evliyse ya da ölen kişinin kayıtlı bir partneri varsa ve kişinin bir vasiyeti yoksa Hollanda miras hukukuna göre kayıtlı eş/partner tek varis olarak kabul edilir. Ancak kişinin çocuğu ya da çocukları varis olan eşten/partnerden para talebinde bulunabilir.

Bu taleple birlikte miras, yasal bölünme adı verilen bir sürece uğrar ve hak sahipleri arasında dağılır.

Hollanda Miras Hukukunda Vasiyetname ve Hollanda Vasiyetname Düzenleme

Hollanda miras hukuku ele alındığında vasiyetname yazmanın belirleyici olduğu görülür. Hollanda’da 16 yaşından büyük herkes vasiyetname düzenleyebilir. 

Vasiyetname düzenlemek mirasın yasal bölünmeye uğramasını engeller. Bu nedenle birçok kişi yaşarken vasiyetname düzenlemeyi düşünmelidir. 

Hollanda’da yasal geçerliliği olan bir vasiyetname şöyle düzenlenir: 

 • Notere gidilir.
 • Ölüm durumunda kişisel mal varlığının dağılımıyla ilgili vasiyet notere aktarılır.
 • Noter, kişisel beyanınızı yazarak bir vasiyetname hazırlar ve vasiyetnmeniz, Merkezi Vasiyetname Sistemi’ne eklenir.
 • Ölümünüzden sonra aileniz herhangi bir vasiyet bırakıp bırakmadığınızı öğrenebilir.

Vasiyetname Düzenlemek Ne İşe Yarar?

Hollanda mirasçıların araştırılması aşamasında ilk kriter bir vasiyetnamenin olup olmadığıdır. Hollanda noter makamlarına kaydedilmiş bir vasiyetname varsa mirasçıların belirlenmesinde bu belge esas alınır. 

Bir vasiyetname, vasiyet bırakan kişinin şu taleplerinin ölümünden sonra yerine getirilmesini sağlar:

 • Çocuğunu mirastan mahrum bırakmak
 • Aile üyelerini mihrastan mahrum bırakmak
 • Kayıtlı olmayan partnerini yasal mirasçı yapmak
 • Mirasın hayır işlerine bağışlanmasını sağlamak
 • Mirasın herhangi bir kişiye devredilmesini sağlamak

Bu talepler doğrultusunda vasiyetname hazırlanmazsa kişinin mirasçıları ilgili kanunda yer alan kriterler doğrultusunda belirlenir.

Öte yandan Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu taraından sunulan mirasçılar için soy ağacı çıkarma hizmeti, soy bağının tescil edilip elde edilen kanıtların hukuki işlemlerde kullanılmasını sağlar. Bu hizmet doğrultusunda oluşturulan kanıtlar neticesinde miras davası açmak ve miras talebinde bulunmak mümkün olabilir.

Hollanda Miras Hukukunda Meşru Kısım

Hollanda miras hukukuna göre vasiyetin içeriğine bakılmaksızın birkaç mirasçının mirastan sabit bir miktar alma hakkı vardır. Bu uygulamaya meşru kısım denir.

Mirasçının çocukları ve çocukları ölürse torunları, bu uygulama kapsamında mirasta hak sahibidir. Hatta kişiler ölmeden önce çocuklarının mirasçı olmadığını ve mirastan mahrum bırakılması gerektiğini vasiyetnamelerine ekletseler bile çocukların Hollanda miras davası açma ve miras talep etme hakkı vardır.

Hollanda Mirasçılık Belgesi Çıkartma

Mirasçılık belgesi ya da veraset ilamı, mirasçıların miras üzerindeki hakkını belirlemeye yarayan belgedir. Bu belgede kişinin bir vasiyetinin olup olmadığı ve mirasçıların kimler olduğu yazar.

Hollanda’da veraset ilamı, yerel bir noterden temin edilebilir ya da online olarak alınabilir. Bu konuda hizmet veren bazı online uygulamalar veraset ilamının e-posta veya posta yoluyla kişilere teslim edilmesini sağlar.

Bu belgeyi istemeye yetkisi olan kişiler şunlardır:

 1. Ölen kişinin mirasçılarının kim olduğunu bilmekle ilgilenen herkes, örneğin alacaklılar
 2. Vefat eden kişinin mirasında menfaati olan kişiler veya tasfiye memuru

Hollanda’da Miras İntikal Vergisi 

Hollanda’da miras intikal vergisi miktarı, mirasın değerine ve bu vergiyi ödeyecek kişinin mirası bırakan kişiyle olan ilişkisine bağlıdır. Herkes belirli bir miktara kadar miras intikal vergisinden muaftır. Ancak mirasın değeri muafiyet tutarını aşıyorsa aşan miktar için miras intikal vergisi ödenir.

Yani daha açık şekilde bahsetmek gerekirse Hollanda’da miras intikal vergisi şöyle belirlenir:

 1. Önce mirastan muafiyet tutarı çıkartılır.
 2. Kalan miktara (eğer kalıyorsa) aşağıda yüzdelik oranlarını verdiğimiz miras intikal vergisi uygulanır.

Buna göre 2022 yılı muafiyet tutarları şöyledir:

 • Eş, kayıtlı partner ve birlikte yaşayan partner için: € 680.645
 • Çocuk, koruyucu çocuk ve üvey çocuk için: € 21.559
 • Engelli çocuk*: € 64.666 
 • Torun: € 21.559
 • Torun çocuğu: € 2.274
 • Ebeveyn**: 51.053 €

* Belirli kriterler söz konusudur.

** Her iki ebeveyn de mirasçıysa muafiyet tutarı değişmez.

Bu muafiyet tutarlarını aşan miktarlar için uygulanan miras intikal vergisi oranları 2022 yılında şöyledir:

 • Mirasın değeri € 130.424’ya kadarsa: Eş, partner, çocuklar için %10; torunlar için %18; kardeşler ve ebeveynler için %30
 • Mirasın değeri € 130.424’dan fazlaysa: Eş, partner, çocuklar için %20; torunlar için %36; kardeşler ve ebeveynler için %40

İlginizi çekebilir: Fransa Miras Hukuku

Hollanda Mirasın Reddi

Bir miras her zaman büyük bir varlığı ifade etmez. Bazen miras kalan borç, miras kalan varlıktan daha fazla olabilir. Bu durumda mirası reddetmek en mantıklı hamle olur. Hollanda miras reddi ile hem miras kalan varlıkları hem de borçları reddetmek mümkündür.

Ancak bu işlem miras hukuku konusunda uzman bir Hollanda miras avukatı ile birlikte gerçekleştirilmelidir. Aksi halde belirli davaların açılmaması ya da geç açılması sonucu mirasın reddi işlemi gerçekleşmeyebilir ve borçların mirasçıya intikali gerçekleşebilir. Bu intikal, geri alınamaz bir intikal olduğu için miras reddi konusunda profesyonel avukatlarla çalışmak gerekir.

Hollanda dahil 50’den fazla ülkede miras hukuku konusunda uzman avukatları bulunan Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu, miras hukuku konusunda profesyonel yardıma ihtiyacı olan kişilerden ücret talep etmez. Süreç boyunca ücretsiz danışma hizmeti alınabilen hukuk bürosu, yalnızca sonuçlanan işlemler için ücret tahsil eder.