Belçika Miras Hukuku
 • Serhat A.
  03-02-2023
  Google

  Tazminat sürecinde emeği geçen herkese teşekkürler! Hollanda'da araçtaki yükü boşaltırken çok ağır bir şekilde yaralandım. Birkaç aydır da tüm tıbbi belgeleri topluyordum. Bu süreçte bir psikolog benimle çalıştı ve sonunda bu uzun zamandır beklenen an geldi. Rehabilitasyondan sonra sağlık durumumun düzeleceğine dair küçücük bir umut aldım. Bu tür bir rehabilitasyon ancak yurtdışında mümkündü, bu yüzden para benim için hayati önem taşıyordu. Avrupa'da Avukat firması gereken parayı sağlamak için tazminat noktasında çok yardımcı oldular.!

 • Aleyna K.
  05-06-2022
  Google

  Ağabeyim Avrupa'da uzun yıllar kamyon şoförü olarak çalıştı. Bu bahar Almanya'da korkunç bir trafik kazasında vefat etti. Ancak şimdi, Avrupa'da Avukat firması avukatlarının verimli çalışmaları sayesinde, sigorta şirketinden tazminatın tamamını aldık. Teşekkür ederim.

 • Gazanfer K.
  01-01-2023
  Google

  2022 yılında Almanya'da ikamet eden amcamın vefatını öğrendim. Yaşayan en yakın akrabası olduğum için zor bir seçim yapmam gerekiyordu: mirası kabul mu edeyim yoksa red mi? Çünkü bu konuda çok para harcamam gerekecekti. Aslında reddetmeye hazırdım, ama neyse ki Avrupa'da Avukat şirketini buldum. Büro, "dava kazanılmazsa ödeme yok" anlaşmasıyla çalışıyor ve işlerini hızlı ve verimli bir şekilde yapıyor! Almanya'nın haricinde diğer Avrupa ülkelerinde de miras davalarını yönettiklerini ve tüm süreç ile ilgilendiklerini öğrendim. İçim rahatladı. Yılın sonunda gerçek bir Yeni Yıl hediyesi aldım çünkü ev satıldı ve banka hesabıma para geldi:)) Yapılan iş için çok teşekkür ederim, kesinlikle tavsiye edeceğim!

 • Aleyna A.
  03-01-2023
  Google

  Fransa'da geçirdiğim bir kazadan sonra bu avukatlar bana çok yardımcı oldular. Kaza sonucu kolum ve iki kaburgam kırıldı ve bir sarsıntı geçirdim. Daha sonra kolumdan iki ameliyat geçirdim. Avrupa'da Avukat firmasının bir temsilcisi bana geldi ve yardım teklif etti. İlk başta, bir hukuk bürosunun herhangi bir ön ödeme olmadan bile yardım etmeye hazır olacağına inanmadım. Çünkü Fransa'da para vermeden bir hizmet almak oldukça zordur. Ancak bu firma farklı idi. Bir anlaşma imzaladım ve üç hafta sonra bana para aktardılar. Ödemenin sadece ilk kısmı olduğunu ve daha fazlası için beklememiz gerektiğini söylediler. Bir ay sonra tekrar bir temsilci geldi, tazminatın ikinci kısmını getirdi ve yine de bir dava olacağını söyledi. Beni mahkemeye getirdiler, otel konaklama ve yemek masraflarımı karşıladılar. Mahkemede ifade verdim. Avukatlar, hakimin hangi soruları soracağını ve bunlara nasıl cevap verileceğini açıkladı. Benimle ilgilendiler. Tazminat miktarını artırmak için Fransa'dan uzman bir doktor beni muayene etti. Seyahatin tüm masraflarını hukuk firmasının ödediğini belirtmek isterim. Bunun için teşekkür ederim! Mahkeme sona erdi, tazminat miktarı beklediğimin çok üzerindeydi. Artık fiziksel ve psikolojik rehabilitasyona hazırdım.

 • Yasin T.
  09-12-2022
  Google

  Başımdan geçen acı dolu hikaye şu şekilde. Yurt dışında çalışmaya gittim ve Belçika'da bir trafik kazasının kurbanı oldum. Bir sabah işe giderken arabamıza bir kamyon çarptı. O korkunç kazada iki kişi öldü ve ben mucizevi bir şekilde hayatta kaldım. Ağır yaralandım, omurga kırığı, bacağımda kırık ve diğer yaralanmalar ile ölümden döndüm. Avrupa'da Avukat şirketi, meslektaşıma sınır dışı işlemini iptal etmesi için de yardım etti. Arkadaşlarım da, bu avukatlar ile Belçika'da sigorta tazminatı talebinde bulunabileceğini söyledi. Firma yetkilileri beni ziyaret etti, gerekli tüm evrakları imzaladık ve kısa bir süre sonra tedavi için parayı transfer ettiler. Tedavi sürecinde avukatlar sürekli beni ziyaret etti, sağlığımı sordu ve benimle ilgilendi. Tamamen memnunum ve bu hukuk şirketini tavsiye ediyorum!

 • Yakup D.
  04-11-2022
  Google

  Avrupa'da Avukat firmasını tesadüfen buldum, köyümden birisi onlardan bahsetti. 8 yıl önce Almanya'da trafik kazası geçirdim. Yaya geçidinde araba bana çarptı. Firma yetkilisine durumumu anlattım. Avukat, Almanya'da geçirdiğim trafik kazası sonrası tazminat alma hakkım olduğunu söyledi. Bir anlaşma imzaladık ve şirket tazminat sürecini başlattı. Kısa bir süre sonra, Almanya'dan bir temsilcim ve avukatım olduğunu söyleyen Bay Darek H.tarafından bir telefon aldım. Araba kazasından sonra hastanede bazı belgeler imzaladığımı hatırladım ama bu sözler beni şok etti. Avukat Darek H.'nin kazadan sonra aldığım yaralar için tazminat olarak 10.000 EUR aldığı ortaya çıktı. Banka hesabıma herhangi bir para transfer etmedi! Advokat v Europe firmasının avukatları, önceki avukattan tüm fonların iade edileceğine dair bana telefonla güvence verdi. Ek olarak, sigorta şirketinden alınan tazminat miktarını artırma şansı olduğunu da söyledi. Üç ay sonra, önceki avukattan gelen para banka hesabıma aktarıldı! Avukatlar ayrıca, sağlık durumum bu süre zarfında önemli ölçüde kötüleştiğinden, ek tazminat olarak sigorta şirketine 32.000 EUR tutarında dava açtı. Bozulmanın nedeni 8 yıl önce meydana gelen bir kazaydı. Advokat v Europe firmasının avukatlarının taahhüt edilen tüm yükümlülüklere uyacağına sizi temin ederim ve onları tavsiye ederim! İnsanların yararına başarılı bir şekilde çalışmalarını diliyorum!

 • Hakan S.
  01-09-2022
  Google

  Oğlumla birlikte Polonya'daki Wroclaw LG fabrikasında çalıştım. İş kazası geçirdim ve sırtımdaki bir sakatlıktan sonra artık yürüyemeyeceğimi düşündüm. Oğlumla birlikte Transcarpathia'da yaşıyordum ve o sırada rehabilitasyon için paramız yoktu. Çok zor bir durumdu, çünkü işveren hastalık izninde maaşımı ödemeyi erteledi ve biz nereden yardım isteyeceğimizi bilmiyorduk. Sonra bir komşumuz, bir hukuk firmasının Polonya'da iş kazası ve mesleki yaralanmalar için tazminat almasına yardım ettiğini söyledi. İlk başta, dolandırıcılarla karşılaşmaktan çok korkuyorduk. Ancak Avrupa'da Avukat hukuk bürosu'nun avukatları oldukça profesyonel idi. Şirketin Polonya ofisinden bir avukat hastanemize geldi, tüm tıbbi konularda yardımcı oldu ve bir sözleşme imzaladı. 5 ay sonra rehabilitasyon için ilk büyük miktarı aldım. Onların yardımı olmadan kesinlikle asla ayağa kalkamazdım! Tüm arkadaşlarıma Avrupa'da Avukat firmasının Polonya avukatlarıyla birlikte çalışmalarını tavsiye ediyorum çünkü onlar her zaman yurtdışında yaşayan Türklere yardım etmeye çalışıyorlar!

 • Deniz D.
  19-11-2022
  Google

  Babaannemin ABD'de vefatından sonra, Avrupa'da Avukat firması ile birlikte onun mal varlığını ve vasiyetini aramaya başladık. Genel olarak, ABD Büyükelçiliği'nde tercümanlık işleri, sertifika ile birlikte bilgi ve tüm belgelerin toplanması yaklaşık bir yıl sürdü. Ama hepsi başarıyla sona erdi, teşekkürler! Sizi tanıdıklarıma tavsiye edeceğim.

Belçika miras hukuku geçtiğimiz senelerde revize edilerek Hollanda miras hukukuna benzer bir forma kavuşturulmuştur. Miras paylaşımında ana kriter vasiyetnamedir. Ancak ölen kişi vasiyet bırakmadan vefat etti ise varisleri, ilgili kanun tayin eder.

Varisler mirası kabul edebildiği gibi reddi miras hakları da bulunur. Mirasçıların, ölen kişiden kalan mal varlığını kabul etmesi halinde yaşadığı bölgeye ve akrabalık dereceğine göre Belçika Hükümeti’ne miras ve intikal vergisi ödemesi gerekir.

50’den fazla ülkede miras davalarında müvekkillerine destek veren Avrupa’da Avukat hukuk bürosu, uzman avukatları ile tüm miras sürecini profesyonel şekilde yürütür. Belçika’dan size miras kaldıysa, mirasçıların yani varislerin araştırılması gerekiyorsa hemen iletişime geçebilirsiniz.

Belçika’da Mirasçıların Belirlenmesi

Belçika’da miras konusunda belirleyici olan temel faktör, vasiyetnamedir. Bir vasiyet söz konusu değilse Belçika miras hukuku, mirasın aşağıdaki öncelik sırasına göre eşit olarak bölünmesini sağlar:

 1. Çocuklar ve torunlar
 2. Ebeveynler ve büyükanne ve büyükbaba
 3. Kardeşler ve akrabaları
 4. Belçika hükümeti.

Burada vasiyet bırakılmadığı takdirde Belçika hükümetinin de mirastan pay aldığını unutmamak gerekir. Eğer miras sahibi vasiyet bırakmamış ise bu durumda hayattaki eşinin miras hakkı ailevi duruma göre şu şekilde belirlenir:

 1. Vefat eden kişinin bir veya daha fazla çocuğu varsa eşi, mirastan temettü, faiz ve kira alma hakkına sahiptir.
 2. Eğer ölen kişinin çocuğu yoksa ancak yukarıda belirtilen ve kanunen geçerli mirasçıları varsa eş, evlilik sürecinde elde edilen mal varlıklarını devralır. Ölen kişiye ait özel mülklerden ise faiz kazanma hakkına sahiptir.
 3. Eğer herhangi bir çocuk ve mirasşçı yoksa, eş tüm mirası devralır.

Belçika mirasçıların araştırılması kapsamında Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu tarafından sunulan varisler için soy ağacı araştırması hizmetinden yararlanılabilir. Bu hizmet kapsamında gerçekleştirilen araştırma sonucu Belçika miras davası açmak için gerekli deliller oluşturulabilir.

Belçika Miras Hukukuna Göre Temel Mirasçı: Eş

Belçika miras hukuku, eşe ve birlikte yaşayan kayıtlı partnere özel önem atfeder. Dolayısıyla eşler vasiyetname ile ya da evlilik/birlikte yaşama sözleşmesiyle özel bir düzenleme yapmadıysa birbirinin öncelikli mirasçısıdır. Eşin/partnerin hakkı her zaman saklıdır ve önceliklidir.

2007 yılından bu yana yasal olarak birlikte yaşayan çiftler de mirastan yararlanabilmektedir. Ancak bu, bir vasiyetnamede ve sözleşmede aksi belirtilmediği sürece ev ve eşyalar üzerindeki intifa hakkını ya yararlanma hakkını içeren sınırlı bir haktır.

Örneğin ölen kişiden miras olarak kalan yeni sahibi kişinin çocukları olsa bile birlikte yaşadığı partneri evi ve evin eşyalarını kullanma hakkına sahiptir. 

Belçika’da Veraset İlamı 

Belçika’da bir kişi öldüğü anda kişinin banka hesaplarına bloke konur. Çünkü kişi öldüğü ilk anda kişinin mirasçıları henüz kesinleşmemiştir. Mirasçılar, veraset ilamı alarak miras üzerindeki hakkını kesinleştirir ve söz konusu blokeyi kaldırabilir.

Belçika’da veraset ilamı, ölen kişinin bankasına gelen Federal Kamu Hizmeti Finansmanı ( Federale Overheidsdienst Financien) kurumundan ücretsiz talep edilebilir. Veraset ilamının alınacağı ofis, ölen kişinin ikamet ettiği yere bağlıdır. Yetkili Federal Kamu Hizmet Finansmanı ofisi şu adresten bulunabilir.

Belçika’da Miras İntikal Vergisi

Belçika’da miras intikal vergisi, yaşadığınız yere göre değişkenlik gösterir. Ayrıca tıpkı Hollanda Miras Hukuku’nda olduğu gibi ölen kişiyle olan ilişkiye ve mirasın büyüklüğüne bağlıdır.

Bu kapsamda örneğin Flandre bölgesinde yaşayanlar için miras ve intikal vergisi şu şekilde hesaplanır:

Belçika Flandre Bölgesi miras ve intikal vergisi
Flandre Bölgesi miras ve intikal vergisi
 1. Çocuk, anne-baba, eş, büyükanne-büyükbaba, torunlar için miras intikal vergisi :
 • € 50.000’ya kadar: %3
 • € 50.000’dan € 250.000’ya kadar: %9
 • € 250.000’dan itibaren: %27

Bu oranlar, nakit ve taşınmazlar için ayrı ayrı uygulanır. 

 1. Kardeşler için miras intikal vergisi:
 • € 35.000’ya kadar: %25
 • € 35.000’dan € 75.000’ya kadar: %30
 • € 75.000’dan itibaren: %55

Bu oranlar, nakit ve taşınmazlar için birlikte uygulanır. 

 1. Diğer kişiler için miras intikal vergisi:
 • € 35.000’ya kadar: %25
 • € 35.000’dan € 75.000’ya kadar: %45
 • € 75.000’dan itibaren: %55

Bu oranlar toplam net varlıklar üzerinden uygulanır.

Yukarıda da bahsedildiği üzere yaşanılan yere göre miras vergisinde değişiklik söz konusudur. Örneğin Brüksel bölgesinde miras ve intikal vergisi 4 gruba ayrılmış ve yukarıdakilere ilave olarak amca, teyze, hala, dayı ve yeğen gibi akrabalar eklenmiştir:

Brüksel miras ve intikal vergisi oranları
Brüksel miras ve intikal vergisi oranları

Belçika Miras İntikal Vergisi İndirimleri

Mirasın şu iki yere bırakılması durumunda aşağıda belirtilen oranlarda vergi indirimleri söz konusu olur:

 • Hayır kurumlarına ya da yerel yönetimlere: %8,5 
 • Aile şirketlerine: %3 ya da %7

Belçika’da Vasiyetname Düzenleme

Belçika vasiyetname düzenleme için üç farklı yöntem benimser. Şu üç yöntemle düzenlenen vasiyetnamelerin hepsi yasaldır ve geçerlidir:

 1. Kişilerin kendisi tarafından düzenlenen vasiyetler: Vasiyet kişi tarafından yazılır ve imzalanır. Bu yöntemle yazılan vasiyetin tarih içermesine dikkat edilmelidir. Ayrıca vasiyet yazıldıktan sonra kaybolmayacak ve işleme alınacak şekilde başkalarına teslim edilmelidir.
 1. Noter vasiyeti: Bu tür vasiyetler iki tanıdık eşliğinde notere yazdırılır. Vasiyet, vasiyetçinin direktifleri doğrultusunda noter tarafından yazılır. Arından noter ve katılımcılar vasiyeti imzalar ve vasiyet kayıt altına alınır. Bu kategorideki vasiyetlerin kaybolma riski yoktur. 
 1. Uluslararası geçerli vasiyet: Vaktinin çoğunu Belçika dışında geçiren ya da mirasçıların Belçika dışında olduğu durumlarda bu yönteme başvurulur. Uluslararası geçerli vasiyet de noter aracılığıyla yapılır.

İlginizi çekebilir: Almanya Miras Hukuku

Belçika Miras Reddi

Belçika miras hukukuna göre kişilerin miras reddi hakkı bulunur. Belçika miras reddi, özellikle borç yükümlülüğü fazla olan miraslarda başvurulan bir yoldur.

Diğer seçenek ise mirasın envanter ayrıcalığı altında kabulüdür (Beneficium inventarii). Eğer mirasla birlikte gelen borcun büyüklüğünden emin değilseniz bu yöntem, en doğru yöntemdir. Çünkü en kötü senaryoda, borcun büyüklüğüne bağlı olarak size hiçbir miras kalmaz. 

Mirasın envanter ayrıcalığı altında kabul edilmesi sonucu mirastaki varlık miktarı, borç miktarının üzerindeyse kişi varlıkların sahibi olur. Eğer borç miktarı varlık miktarının üzerindeyse kişi varlık sahibi olmaz ancak borç sahibi de olmaz.

Profesyonel Bir Belçika Miras Avukatı ile Çalışmanın Önemi

Her ülkenin miras hukuku birbirinden farklıdır ve miras devralma aşamasında yapılan kritik hatalar, borç yükümlülüğü yüksek ve kişiyi zarara uğratacak mirasların da kabul edilmesine neden olabilir. Bu nedenle Belçika’da bir miras davası başlatmayı düşünen kişilerin Belçika miras hukuku alanında uzman bir avukat ekibiyle çalışması gerekir. 

Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu, Belçika miras hukuku alanında uzman ve tecrübeli avukat kadrosuyla hizmet verir. Sonuç odaklı çalışan uzmanlarımız, işlemler gerçekleşmeden herhangi bir hizmet ücreti talep etmez. Bu kapsamda Avrupa’da Avukat ekibi kişilerden gelen hukuki soruları tamamen ücretsiz yanıtlar.