isveç trafik kazası sonrası sigorta şirketinden para almak konusu

İsveç, trafik bakımından diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha güvenli bir ülkedir. International Transport Forum’un raporuna göre İsveç’te 100 bin kişi başına 2,2 kişi trafik kazasında hayatını kaybeder. Bu sayı, Avrupa Birliği ortalamasının (100 bin kişi başına 5,1 trafik ölümü) yarısından daha azdır. 

İsveç’te kişisel yaralanmayla sonuçlanan trafik kazaları için 3 yıla kadar tazminat talep edilebilir. Daha karmaşık kazaların ve yaralanmaların olduğu davalarda tazminat için zaman sınırı 10 yıldır. İsveç trafik kazası tazminat talebi için uzmanlık alanı trafik kazaları olan profesyonel bir avukatla çalışılmalıdır. 

Avrupa’da Avukat hukuk bürosu, uzman ekibiyle sigorta şirketlerinden maksimum oranda tazminat alabilmeniz için faaliyet yürütür.

İsveç’te Trafik Kazası Sonrası Yapılacaklar

İsveç’te bir sürücü ya da yolcu olarak trafik kazasına karışan kişilerin olay mahallinde şunları yapması gerekir:

 1. Sağlık durumunuz el veriyorsa kazada yaralanma ihtimali olan diğer kişileri kontrol edin ve onların zarar görmemelerini sağlayın. 
 1. Özellikle ilk yardım bilginiz yoksa mecbur kalmadıkça yaralıları hareket ettirmeyin.
 1. Sakin kalmaya çalışın ve hemen acil servisi arayın. Kısa ve anlaşılır bir şekilde bulunduğunuz yeri tarif edin.
 1. Daha sonra polisi arayarak (112: Acil durumlarda aranacak numara) kazayı bildirin.  (İsveç’te yaşanan kazaların polise bildirilme zorunluluğu yoktur. Ancak kazayı polise bildirmek hak talebinde bulunacak kişinin delil elde etmesini sağlar.)
 1. Mümkünse yoldaki engelleri kaldırın ve aracınızı yolun kenarına çekerek dörtlü flaşörü etkin hale getirin. Bu sayede diğer araçlar bir trafik kazasının olduğunu anlayabilir ve acil servis sizi daha hızlı bulabilir.
 1. Mümkünse kaza mahallindeki görgü tanıklarıyla konuşarak isimlerini, adreslerini ve telefon numaralarını alın.
 1. Eğer güvenli bir şekilde yapmak mümkünse kaza mahallinin ve kanıt olabileceğini düşündüğünüz şeylerin fotoğraflarını çekin.

Bu adımlar, hem olay yerinde güvenliğin sağlanmasını hem de mağdurun tazminat talebi için delil elde etmesini sağlar. Mağdur olan kişi kazadan sonra ise şunları yapılmalıdır:

 1. Kaza nedeniyle uğradığınız kayıpların ve aldığınız yaraların bir listesini yapın.
 1. Kazaya dahil olan sürücülerle sigorta detaylarınızı ve ehliyet numaralarınızı paylaşın.
 1. Eğer kazada yaralandıysanız bir İsveç trafik kazası avukatı ile işbirliği yaparak tazminat alma girişiminde bulunun.

İlginizi çekebilir: Almanya’da Trafik Kazası Sonrası Yapılacaklar

İsveç Trafik Kazası Tazminat Davasına Dahil Edilebilecek Hasarlar

Bir trafik kazası nedeniyle birkaç farklı türde tazminat talep edilebilir. Her bir tazminat talebinin nedeni farklıdır ancak genel anlamda amaç, uğradığınız fiziksel ve maddi zararın tazmin edilmesidir.

Maddi Tazminat davası

Bu bağlamda İsveç’teki yaralanmalı trafik kazası tazminat davası sırasında maddi zararlar nedeniyle talep edilebilecek tazminat kalemleri şöyledir:

 1. Kazanç kaybı: Mevcut kazancın kaybı ve potansiyel kazancın kaybı olarak iki farklı şekilde değerlendirilir. Kaza nedeniyle çalışamadığı için gelirini kaybeden kişiler mevcut kazançlarını kaybettikleri için tazminat talep edebilir. Ayrıca kişi, yaralanma nedeniyle iş değiştirmek ya da çalışmayı tamamen bırakmak zorunda kalırsa potansiyel kazancını yitirdiği için tazminat talep edebilir.
 1. Yaralının tıbbi masrafları ve bakım maliyetleri: Eğer kazada yaralanan kişi tedavisi için özel sağlık hizmetlerine ödeme yaptıysa ya da bakımı için hemşire, bakıcı, yardımcı veya temizlikçi tuttuysa bu kalemler için tazminat talep edebilir.
 1. Seyahat masrafları: Mağdur kişi hak talebi ve tedavi amacıyla gerçekleştirdiği seyahatlerin masrafları için tazminat talep edebilir.

Manevi Tazminat davası

İsveç’teki yaralanmalı trafik kazası tazminat davası sırasında manevi zararlar nedeniyle talep edilebilecek tazminat kalemleri şöyledir:

 1. Yaşam kalitesindeki düşüş: Eğer kişi tam olarak iyileşemiyorsa ve bir tür kalıcı sağlık sorunuyla karşı karşıyaysa yaşam kalitesindeki düşüş nedeniyle tazminat talep edebilir.
 1. Ağrılı ve sancılı iyileşme süreci: Tedavi süreci uzun ve ağrılı bir süreçse kişi yaşadığı ağrı ve sancı nedeniyle tazminat talep edebilir.
 1. Acı ve ıstırap: Genel tedavi sürecinden bağımsız olarak kaza sırasında ya da acil müdahale esnasında çok acı ve ıstırap veren bir deneyim yaşanırsa mağdur kişi, bu deneyim nedeniyle ayrıca tazminat talep edebilir.
 1. Psikolojik rahatsızlıklar: Mağdur kişide travma, anksiyete, depresyon gibi rahatsızlıklar gelişirse bu rahatsızlıklar için ayrıca tazminat talep edilebilir.

İsveç Ölümlü Trafik Kazası Tazminat Davası 

İsveç’te yaşayan bir yakınınızı trafik kazası sonucu kaybetmek son derece travmatik olabilir. Bu travmanın yanı sıra kaza sonrası tazminat davası açmak, psikolojik açıdan son derece zor ve gerçekleştirilmesi gereken işlemler açısından da bir o kadar karmaşık olabilir. 

Ancak çoğu zaman bu işlemleri gerçekleştirmek gerekir. Çünkü ölüm tazminatı cenaze masraflarını, oluşan kazanç kaybını, mağdurun ödenmemiş borçlarını ve diğer zararları karşılayabilir.

İsveç’te ölümlü trafik kazası tazminat davası, uzman bir avukatlık bürosu tarafından daha hızlı sonuçlandırılabilir. Bu sayede zamansız ölüme maruz kalan mağdurun yakınlarının sürekli olarak bürokratik işlemlerle uğraşması ve davayı takip etmesi gerekmez.

İlginizi çekebilir: Danimarka’da Trafik Kazası Sonrası Tazminat 

İsveç’te Kazadan Sonra Sigortadan Para Almak 

Avrupa’da trafik kazası sonrası tazminat almak için prosedür, bütün ülkelerde uyumlu ve benzerdir. Aynı şekilde İsveç trafik kazası sigortası ile kazadan sonra sigortadan para almak süreçleri de Avrupa genelinde benzer şekilde gelişir.

Bu bağlamda İsveç’te sigorta şirketleri genellikle, mağdur kişinin iş kaybı ve kalıcı hasar yaşaması durumlarında devreye girer. Ancak sigorta şirketlerinin hangi kalemleri tazmin edeceği daha çok, kişinin şirketle yaptığı anlaşmaya bağlıdır. 

Her sigorta poliçesi farklıdır ve kendi şartlarını taşır. Bu nedenle İsveç’te kaza sonrası sigortadan para almak, ağırlıklı olarak kişinin sigorta poliçesinde yer alan detaylara bağlıdır.

Trafik Kazası Tazminat Davalarında Profesyonel Avukatlarla Çalışmanın Önemi

Ölümlü ve yaralanmalı trafik kazaları süreçlerini çok kez deneyimleyen ve İsveç hukuku konusunda uzman avukatlar, mağdurların hangi zararlarını tazmin edebileceğini kolayca tespit edebilir ve mağduru kolayca yönlendirebilir. 

İsveç’te yaşanan trafik kazaları sonrası tazminat davası açmak için profesyonel bir hukuk bürosuyla çalışmanın avantajları şunlardır:

 • İddialarınızı kanıtlama hususunda profesyonel destek alırsınız.
 • Süreci kolaylaştıran ve hızlandıran direktifler alırsınız.
 • Talep edebileceğiniz tazminat kalemlerini ve miktarlarını eksiksiz tespit edebilirsiniz.

Üstelik Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu, süreç boyunca ve dava olumsuz sonuçlanırsa hizmet bedeli talep etmez. Uzun yıllardır İsveç’te ölümlü ve yaralanmalı trafik kazaları üzerine çalışan tecrübeli avukatları bulunan Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu, sadece davanın olumlu sonuçlanması ve ilgili tazminatların kazanılması durumunda müvekkillerinden ücret tahsil eder.