Fransa Miras Hukuku ve Avukatı
 • Deniz D.
  19-11-2022
  Google

  Babaannemin ABD'de vefatından sonra, Avrupa'da Avukat firması ile birlikte onun mal varlığını ve vasiyetini aramaya başladık. Genel olarak, ABD Büyükelçiliği'nde tercümanlık işleri, sertifika ile birlikte bilgi ve tüm belgelerin toplanması yaklaşık bir yıl sürdü. Ama hepsi başarıyla sona erdi, teşekkürler! Sizi tanıdıklarıma tavsiye edeceğim.

 • Gazanfer K.
  01-01-2023
  Google

  2022 yılında Almanya'da ikamet eden amcamın vefatını öğrendim. Yaşayan en yakın akrabası olduğum için zor bir seçim yapmam gerekiyordu: mirası kabul mu edeyim yoksa red mi? Çünkü bu konuda çok para harcamam gerekecekti. Aslında reddetmeye hazırdım, ama neyse ki Avrupa'da Avukat şirketini buldum. Büro, "dava kazanılmazsa ödeme yok" anlaşmasıyla çalışıyor ve işlerini hızlı ve verimli bir şekilde yapıyor! Almanya'nın haricinde diğer Avrupa ülkelerinde de miras davalarını yönettiklerini ve tüm süreç ile ilgilendiklerini öğrendim. İçim rahatladı. Yılın sonunda gerçek bir Yeni Yıl hediyesi aldım çünkü ev satıldı ve banka hesabıma para geldi:)) Yapılan iş için çok teşekkür ederim, kesinlikle tavsiye edeceğim!

 • Yasin T.
  09-12-2022
  Google

  Başımdan geçen acı dolu hikaye şu şekilde. Yurt dışında çalışmaya gittim ve Belçika'da bir trafik kazasının kurbanı oldum. Bir sabah işe giderken arabamıza bir kamyon çarptı. O korkunç kazada iki kişi öldü ve ben mucizevi bir şekilde hayatta kaldım. Ağır yaralandım, omurga kırığı, bacağımda kırık ve diğer yaralanmalar ile ölümden döndüm. Avrupa'da Avukat şirketi, meslektaşıma sınır dışı işlemini iptal etmesi için de yardım etti. Arkadaşlarım da, bu avukatlar ile Belçika'da sigorta tazminatı talebinde bulunabileceğini söyledi. Firma yetkilileri beni ziyaret etti, gerekli tüm evrakları imzaladık ve kısa bir süre sonra tedavi için parayı transfer ettiler. Tedavi sürecinde avukatlar sürekli beni ziyaret etti, sağlığımı sordu ve benimle ilgilendi. Tamamen memnunum ve bu hukuk şirketini tavsiye ediyorum!

 • Serhat A.
  03-02-2023
  Google

  Tazminat sürecinde emeği geçen herkese teşekkürler! Hollanda'da araçtaki yükü boşaltırken çok ağır bir şekilde yaralandım. Birkaç aydır da tüm tıbbi belgeleri topluyordum. Bu süreçte bir psikolog benimle çalıştı ve sonunda bu uzun zamandır beklenen an geldi. Rehabilitasyondan sonra sağlık durumumun düzeleceğine dair küçücük bir umut aldım. Bu tür bir rehabilitasyon ancak yurtdışında mümkündü, bu yüzden para benim için hayati önem taşıyordu. Avrupa'da Avukat firması gereken parayı sağlamak için tazminat noktasında çok yardımcı oldular.!

 • Aleyna K.
  05-06-2022
  Google

  Ağabeyim Avrupa'da uzun yıllar kamyon şoförü olarak çalıştı. Bu bahar Almanya'da korkunç bir trafik kazasında vefat etti. Ancak şimdi, Avrupa'da Avukat firması avukatlarının verimli çalışmaları sayesinde, sigorta şirketinden tazminatın tamamını aldık. Teşekkür ederim.

 • Aleyna A.
  03-01-2023
  Google

  Fransa'da geçirdiğim bir kazadan sonra bu avukatlar bana çok yardımcı oldular. Kaza sonucu kolum ve iki kaburgam kırıldı ve bir sarsıntı geçirdim. Daha sonra kolumdan iki ameliyat geçirdim. Avrupa'da Avukat firmasının bir temsilcisi bana geldi ve yardım teklif etti. İlk başta, bir hukuk bürosunun herhangi bir ön ödeme olmadan bile yardım etmeye hazır olacağına inanmadım. Çünkü Fransa'da para vermeden bir hizmet almak oldukça zordur. Ancak bu firma farklı idi. Bir anlaşma imzaladım ve üç hafta sonra bana para aktardılar. Ödemenin sadece ilk kısmı olduğunu ve daha fazlası için beklememiz gerektiğini söylediler. Bir ay sonra tekrar bir temsilci geldi, tazminatın ikinci kısmını getirdi ve yine de bir dava olacağını söyledi. Beni mahkemeye getirdiler, otel konaklama ve yemek masraflarımı karşıladılar. Mahkemede ifade verdim. Avukatlar, hakimin hangi soruları soracağını ve bunlara nasıl cevap verileceğini açıkladı. Benimle ilgilendiler. Tazminat miktarını artırmak için Fransa'dan uzman bir doktor beni muayene etti. Seyahatin tüm masraflarını hukuk firmasının ödediğini belirtmek isterim. Bunun için teşekkür ederim! Mahkeme sona erdi, tazminat miktarı beklediğimin çok üzerindeydi. Artık fiziksel ve psikolojik rehabilitasyona hazırdım.

 • Yakup D.
  04-11-2022
  Google

  Avrupa'da Avukat firmasını tesadüfen buldum, köyümden birisi onlardan bahsetti. 8 yıl önce Almanya'da trafik kazası geçirdim. Yaya geçidinde araba bana çarptı. Firma yetkilisine durumumu anlattım. Avukat, Almanya'da geçirdiğim trafik kazası sonrası tazminat alma hakkım olduğunu söyledi. Bir anlaşma imzaladık ve şirket tazminat sürecini başlattı. Kısa bir süre sonra, Almanya'dan bir temsilcim ve avukatım olduğunu söyleyen Bay Darek H.tarafından bir telefon aldım. Araba kazasından sonra hastanede bazı belgeler imzaladığımı hatırladım ama bu sözler beni şok etti. Avukat Darek H.'nin kazadan sonra aldığım yaralar için tazminat olarak 10.000 EUR aldığı ortaya çıktı. Banka hesabıma herhangi bir para transfer etmedi! Advokat v Europe firmasının avukatları, önceki avukattan tüm fonların iade edileceğine dair bana telefonla güvence verdi. Ek olarak, sigorta şirketinden alınan tazminat miktarını artırma şansı olduğunu da söyledi. Üç ay sonra, önceki avukattan gelen para banka hesabıma aktarıldı! Avukatlar ayrıca, sağlık durumum bu süre zarfında önemli ölçüde kötüleştiğinden, ek tazminat olarak sigorta şirketine 32.000 EUR tutarında dava açtı. Bozulmanın nedeni 8 yıl önce meydana gelen bir kazaydı. Advokat v Europe firmasının avukatlarının taahhüt edilen tüm yükümlülüklere uyacağına sizi temin ederim ve onları tavsiye ederim! İnsanların yararına başarılı bir şekilde çalışmalarını diliyorum!

 • Hakan S.
  01-09-2022
  Google

  Oğlumla birlikte Polonya'daki Wroclaw LG fabrikasında çalıştım. İş kazası geçirdim ve sırtımdaki bir sakatlıktan sonra artık yürüyemeyeceğimi düşündüm. Oğlumla birlikte Transcarpathia'da yaşıyordum ve o sırada rehabilitasyon için paramız yoktu. Çok zor bir durumdu, çünkü işveren hastalık izninde maaşımı ödemeyi erteledi ve biz nereden yardım isteyeceğimizi bilmiyorduk. Sonra bir komşumuz, bir hukuk firmasının Polonya'da iş kazası ve mesleki yaralanmalar için tazminat almasına yardım ettiğini söyledi. İlk başta, dolandırıcılarla karşılaşmaktan çok korkuyorduk. Ancak Avrupa'da Avukat hukuk bürosu'nun avukatları oldukça profesyonel idi. Şirketin Polonya ofisinden bir avukat hastanemize geldi, tüm tıbbi konularda yardımcı oldu ve bir sözleşme imzaladı. 5 ay sonra rehabilitasyon için ilk büyük miktarı aldım. Onların yardımı olmadan kesinlikle asla ayağa kalkamazdım! Tüm arkadaşlarıma Avrupa'da Avukat firmasının Polonya avukatlarıyla birlikte çalışmalarını tavsiye ediyorum çünkü onlar her zaman yurtdışında yaşayan Türklere yardım etmeye çalışıyorlar!

Fransa’da son yıllarda miras davalarında gözle görülür bir artış olduğu gözlenmektedir. Özellikle vatandaş olunmadığı durumlarda terekenin açılması, mirasın paylaştırılması, mirasçıların belirlenmesi gibi konularda, işler daha da karmaşık hale gelebilir. Bu nedenle mirasçılar bu karmaşıklıktan kendi imkanlarıyla çıkamayıp tüm süreci bir uzmana havale etmek zorunda kalabilirler.

Bu kapsamda yapılan çalışmalar neticesinde her bir mirasçı ayrı ayrı belirlenir. Daha sonra mirasçıların terekedeki mal payı belirlenmek suretiyle tüm mirasçılara hakları dağıtılmalıdır.

Kural olarak her bir mirasçı Fransız yetkili makamları nezdinde mirasçı olduğunu ileri sürebilecek ve miras hakkını iddia edebilecektir. Avukat tutmak zorunlu değildir. Ancak uygulamadaki usulün karmaşıklığı ve bürokratik işlemler, profesyonel destek alınmasını zorunlu kılmaktadır.

Avrupa Avukat hukuk bürosu olarak yurt dışı miras hukuku konusunda uzman avukatlarımız aracılığıyla bu karmaşıklığı en kısa sürede çözüyoruz ve bürokratik işlemlerinizi hallediyoruz.

Fransa’dan Miras Kaldı, Ne Yapmalıyım?

Fransa’daki bir yakınınızdan size miras kaldı ise mirasçı olarak haklarınızı öğrenmeniz gerekmektedir. Özellikle Fransa dışında yaşıyorsanız bu sürecin kolay olmayacağını belirtmek isteriz. Ancak her durumda Avrupa Avukat hukuk bürosunun uzmanlarından destek alabilirsiniz. 

Fransa’da miras davası açmak konusunda bu makalede:

 • Fransa Miras Hukuku
 • Fransa’da Veraset İlamı
 • Fransa’da Miras İntikal Vergisi
 • Fransa Vasiyetname Düzenleme
 • Fransa’da Mirasçıların Araştırılması
 • Fransa’da Mirasın Reddi

başlıklarını ele alacağız.

Fransa Miras Hukuku

Miras hukuku genel olarak gerçek bir kişinin ölümü halinde malvarlığının nasıl paylaştırılması gerektiğini düzenlemektedir. Mirasçılık belgesinin alınması, vasiyetname varsa onun açılması, miras vergisinin ödenmesi ve mirasın reddi gibi uzmanlık gerektiren konulara sahiptir.

Fransız Medeni Kanunu uyarınca murisin (vefat edenin) son yerleşim yeri adresi Fransa’daysa veya murisin taşınmazları Fransa’daysa, mirasın paylaştırılması da Fransa’da yapılması gerekmektedir.

Murisin ölümünden itibaren 6 ay içinde (Fransa’da ölüm) veya 12 ay içinde (başka bir yerde ölmüşse veya gaiplik durumunda) veraset beyannamesi vermeniz gerekmektedir.

Beyannamenin vermenin amacı veraset vergisinin tasfiyesine ve ödenmesine izin vermektir. Bu nedenle, beyannamenin süresi içerisinde doldurulması ve verilmesi zorunludur. Beyanname mirası reddetmemiş olan tüm mirasçılar tarafından imzalanmak zorundadır

Fransa’da Veraset İlamı(Mirasçılık Belgesi)

Murisin ölümünden sonra bazı durumlarda veraset ilamı almak için notere başvurmak zorunlu değildir. Tereke taşınmaz içermiyorsa ve tereke tutarı 5.000 Euro’dan az ise, tüm mirasçıların imzası olan bir belge yeterlidir.

Terekede taşınmaz varsa veya tereke tutarı 5.000 Euro’dan fazla ise veraset ilamı sadece yetkili noter tarafından verilebilecektir.

Başvuruda bulunurken, başvuru sahibi, mirasçı olduğunu ispat etmesi gerekmektedir. Onun için aşağıdaki belgeleri notere sunmak zorundadır.

 • Ölüm belgesi,
 • Ölen kişinin nüfus kayıt defteri,
 • Mirasçının nüfus cüzdanı.

Miras belgesi, ölen kişinin elindeki borçların bir banka hesabına veya tasarruf hesabına ödenmesi, dul aylığının ödenmesi veya idare tarafından tutulan bir borcun ödenmesi vs. gibi işlemlerin yapılabilmesi için alınması şarttır. Miras belgesi olmadan bu işlemlerin yapılabilmesi mümkün değildir.

Fransa’da Miras İntikal Vergisi

Fransa’daki Türk vatandaşlarının karşılaştıkları en büyük zorluklardan biri, Fransız miras vergisi yasalarını anlamaya çalışmaktır. Kanunlar doğaları gereği karmaşıktırlar. Avrupa Birliği ülkeleri genellikle hayatta kalan eşin lehine olan basit veraset vergisi mevzuatına sahiptir.

Ancak buna karşın Fransa, veraset vergisi konusunda çocukların çıkarlarını ön planda tutma eğilimindedir. Fransa veraset vergisi hediyeler ve miraslar üzerinden alınan bir vergidir.

Bu tür vergiler, terekenin Fransa’da bulunduğu durumlarda, Fransız vatandaşı olmayanlardan da alınır. Bu yasa, son yıllarda, bireylerin hayatta kalan eşini korumak ve mülkün kontrolünü muhafaza amaçlı olarak getirilmiştir.

Bu nedenle, Fransız veraset vergisine aşina olmak ve gelecekteki olasılıkları planlamak için adımlar atmak Fransa’da yaşayan Türklerin lehine bir durumdur. Avrupa Avukat hukuk bürosu sizi vergi konularında bilgilendirecek uzman bir kadroya sahiptir.

Fransa’da veraset vergisi, ölen kişinin ‘net varlıkları‘ üzerinden ödenir. Net varlıktan kasıt borçlar düşüldükten sonra geriye kalan meblağdır. Terekede bir taşınmaz varsa mülkün piyasa değerlemesi normalde ya bir noter ya da onlar tarafından atanan bir bilirkişi aracılığıyla gerçekleştirilir.

Fransa Vasiyetname Düzenleme

İnsanlar, öldükten sonra geriye kalan mirasının paylaştırılmasını kendi iradesine bağlı olarak gerçekleştirilmesini isteyebilir. Fransa kanunlarına göre bir kişi belli kurallar çerçevesinde düzenlemiş olduğu vasiyetname ile mal paylaştırma yapabilir, ölüme bağlı tasarruflar yapılmasını tayin edebilmektedir.

Vasiyetnamenin düzenlenirken bazı hususların bilinmesinde fayda vardır. Bunlara bir göz atacak olursak;

 1. Öncelikle Fransa’da bir kişi yasal mirasçıların tüm haklarını zedeleyecek şekilde bir vasiyetname düzenleyemez. Düzenlese bile yasal mirasçıların kanunen saklı olan payına müdahale söz konusu olamaz.
 2. Fransız yasalarına göre, aynı konuyu kapsayacak şekilde iki veya daha fazla kişi ortak bir vasiyetname düzenleyemez. Örneğin karı-kocanın beraber düzenlediği bir vasiyet ortak vasiyet olarak bilindiği için geçersizdir ve uygulanması mümkün değildir.
 3. Vasiyetname noterde düzenlenmek zorunda değildir. Şahıs ölümünden sonra açılacak olan vasiyetnamesini kendi el yazısıyla düzenleyebilir. Ancak yaşlı, engelli, Fransızca bilmemesi vs. gibi durumlarda vasiyetname sadece noter tarafından düzenlenebilmektedir.
 4. Vasiyetnameye sonradan hüküm eklenebilir.
 5. Fransa’da yaşayan bir Türk vatandaşı Türkiye’de uluslararası vasiyetname, düzenlemek suretiyle vasiyetname bırakabilecektir.

Fransa’da Mirasçıların Araştırılması

Fransa’da miras kaldığını öğrendiniz. Bu durumda yapmanız gereken ilk şey başka mirasçıların olup olmadığını öğrenmektir. Bu durumda yapmanız gereken diğer mirasçılara ulaşmak ve intikal işlemlerini hızlı bir şekilde sağlamak olacaktır. 

Soy bilimi alanında uzman avukatlarımız mirasçılar için soy ağacı çıkarma işlemini gerçekleştirebilir.

Fransa’da Mirasın Reddi

Fransız yasalarına göre mirasçı mirası kabul ettiği zaman tüm malvarlığınıda kabul etmiş bulunmaktadır. Yani sadece malvarlığını değil borcu varsa borçlarını da kabul etmiş bulunmaktadır. Miras bırakanın aktif malvarlığı borçlarını karşılamıyorsa mirasçılar yasal süre içerisinde mirasın reddi yapmak suretiyle bu borçtan kurtulabileceklerdir

Avrupa Avukat hukuk bürosu davanın başında müvekkillerinden para talep etmemektedir. Tamamen sonuç odaklı bir fiyat politikası ilkesi benimsemiştir. Hukuki probleminiz çözüme kavuştuktan sonra ücretlendirme yapmaktadır. Miras hukuku konusunda uzman avukatlarımız ile sorunlarınızı en kısa sürede çözümleyebilmekteyiz.