avusturya trafik kazası sigorta şirketlerinden tazminat alma davası

Avusturya’da her yıl 30 bin üzerinde trafik kazası meydana gelir. Meydana gelebilecek bu kazalar, yaralanma ve hatta ölümle sonuçlanabilir. Bunun yanı sıra neredeyse her kazada insanlar manevi olarak da zarar görür. 

Bu nedenle, trafik kazalarına karışan binlerce insan gördükleri zararları gidermek amacıyla tazminat davaları açarak hukuk yoluna gider.

Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu olarak biz de bu yazımızda sizleri Avusturya’da trafik kazası sonrası yapılacaklar konusunda bilgilendirecek ve böyle talihsiz bir durum karşısında sigorta şirketlerinden tazminat almanız için neden bir Avusturya trafik kazası avukatı edinmeniz gerektiğini ele alacağız.

Avusturya’da Trafik Kazası Sonrası Yapılacaklar

Vignette

Avusturya’da trafiğe çıkılmadan önce dikkat edilmesi elzem bir konu Vignette uygulamasıdır. Avusturya otoyollarını kullanmak için kişiler, araçları için birer Vignette temin etmek zorundadırlar.

Avusturya’ya girmeden elde edilmesi gereken bu etiketler sınıra yakın benzin istasyonlarından veya Avusturya girişindeki satış ofislerinden temin edilebilir. Temin edilen Vignette, aracın ön camının sol üst köşesine yapıştırılmadıkça geçerlilik kazanmaz.

Geçerli bir Vignette olmadan trafiğe çıkan arabaların sürücülerini 120 avroluk bir ceza beklemektedir.

Konuyla alakalı ayrıntılı bilgiye Dışişleri Bakanlığımızın ilgili sayfası üzerinden ulaşılabilir.

Trafik Kazası Sonrası Yapılacaklar

Bu uyarıdan sonra gelin, Avusturya’da trafik kazası sonrası yapılacakları inceleyelim:

 • Kazada herhangi bir insanın yaralanması durumunda kesinlikle polisi haberdar etmelisiniz. Herhangi bir insan yaralanmasa da maddi hasarın meydana geldiği kazalarda polisi haberdar etmenizi tavsiye ederiz.
 • Kazaya karışan diğer kişilerin ve tüm görgü tanıklarının kişisel bilgilerini ve iletişim adreslerini, telefon numaralarını almaya çalışın. Polis çağırdığınız kazalarda incelemeyi yapan polislerin isimleri ve bağlı oldukları birimleri de öğrenin.
 • Kazaya karışan başka araçların plakalarını, renklerini ve tiplerini not edin.
 • Kazayla alakalı oluşturulmuş tüm belgelerin birer kopyasını edinmeye çalışın.
 • Kaza mahallinin birçok farklı açıdan fotoğraflarını çekin. 
 • Fotoğrafları çekmeden önce kaza mahallindeki hiçbir şeyin yerini değiştirmeyin.
 • Kazayı ve kazada oluşan hasarları sigorta şirketinize bildirin.
 • Polis tarafından ayrıntılı ve doğru bir tutanak tutulduğuna emin olun.
 • Karşınızdaki kişiyle ortak olarak bir “European Accident Statement” belgesi doldurun. Bu belgede şu bilgileri eksiksiz olarak doldurduğunuza emin olun:
  • Kazaya karışanların isim ve adresleri
  • Görgü tanıklarının isim ve adresleri
  • Olayla ilgili üçüncü kişi maiyetindeki sigorta şirketlerinin isimleri
  • Sigorta poliçe numaraları
Avusturya Polisi acil durum numarası 133
Avrupa acil durum numarası 112

Avusturya’da Kazadan Sonra Sigortadan Para Almak

Yabancı bir ülkeye seyahate çıkmadan önce ihtiyaçlarınıza uygun bir sigorta poliçesi seçmeniz önemlidir. Seyahate çıkmadan önce seçmiş olduğunuz Avusturya trafik kazası sigortası poliçeniz ile burada karıştığınız bir trafik kazasından hak ettiğiniz ödemeleri almak için belli başlı kurallara riayet etmeniz ve bazı adımları uygulamanız gerekir.

Öncelikle, kazadan sonra mümkün olduğunca kısa bir süre içinde kazayı ve kazadan sonraki durumu sigorta şirketinize bildirmeniz gerekir.

Bu bildirim sırasında geçirdiğiniz kazanın, bu kaza sırasında ve sonrasında başınıza gelenlerin sigorta poliçenizin kapsama alanına girdiğini doğrulayın. Bu konuda kafanızda bir şüphe kalmamasına özen gösterin.

Sigortadan yapacağınız bir ödeme talebinde ne tür belgelere ihtiyaç duyacağınızı öğrenin. İhityacınız olan bir belgeyi edinmeden tarafların olay yerini terk etmesi durumunda sigorta şirketinizden herhangi bir ödeme alamayabilirsiniz.

Sigortacınızla görüştükten sonra sizden istenen belgeleri onlara ulaştırın. Onların size göndereceği tazminat talep formunu eksiksiz şekilde doldurun ve ivedilikle ilgililere gönderin.

Konuyla alakalı şu yazımız da ilginizi çekebilir: Polonya’da Kazadan Sonra Sigortadan Para Almak

Avusturya Yaralanmalı Trafik Kazası Tazminat Davası

Yaralanmalı bir trafik kazası durumunda taraflar yalnızca medeni hukuk yönünden sorumlu olmayabilirler. Kazada kusurluluğu ispat edilecek kişilerin Avusturya trafik kazası tazminat yükümlülükleri dışında ceza hukuku yaptırımlarına katlanmaları da gerekebilir.

Kurallara riayet etmeden araba kullanmakta olan bir birey taksirli birçok suçtan mahkum olabileceği gibi, bu gibi durumlarda yaralıya birçok kalem altında tazminat ödemesine de hükmedilebilir.

Avusturya’da yıllara göre trafik kazalarında yaralanan kişi sayılarını gösterir grafik
Avusturya’da yıllara göre trafik kazalarında yaralanan kişi sayılarını gösterir grafik

Bu tazminat kalemlerinin başlıcalarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Teşhis ve tedavi masrafları
  • Tedavi için yapılması gerekli seyahatlerin masrafları
  • Bu tedavi süresince almanız gereken ilaçların ücretleri
  • Tedaviniz süresince gitmek zorunda kaldığınız doktor ücretleri
 • Kaybedilmiş gelirin tazmini
  • Tedaviniz süresince çalışamadıysanız veya çalışmalarınızı tam olarak sürdüremediyseniz bu durumdan dolayı kaybettiğiniz gelirin tazmin edilmesini isteyebilirsiniz.
 • Psikolojik tedavi ve görüşme masrafları
  • Bu kalem altında psikolojik terapi masraflarınızı ve eğer gerekli görüldüyse kullandığınız psikolojik ilaçların ücretlerinin tazmini talebinde bulunabilirsiniz.
 • Tamir masrafları
  • Aracınız hafif ya da ağır zararlar görmüş olabilir. İki durumda da aracınızın tamiratı için ödediğiniz masrafların tazminini isteyebilirsiniz.
 • Kaza sebebiyle duyulan acı ve ıstırabın tazmini için manevi tazminat

Tazminat Alma Şartları

Avusturya’da bir kaza sonrasında karşınızdaki sürücüden herhangi bir tazminat hakkınız oluşması için gerçekleşmesi gerekli dört şart vardır:

 1. Herhangi bir hasarın oluşması
  • Karşılanmasını istediğiniz bir hasarın bulunması en temel şarttır.
 2. İlliyet bağı
  • Herhangi bir tazminat için illiyet bağının kurulması şarttır. İlliyet bağının kurulup kurulamayacağının ölçütüne ise sorumlu olduğunu iddia ettiğiniz kişinin yaptığı eylemler yapılmasaydı da bu kaza yaşanacak mıydı şeklinde bir soru sorarak ulaşabiliriz.
 3. Kanuna aykırılık
  • Tazminat talebinde bulunulan kişinin böyle bir sorumluluğu olması için herhangi bir kanuna uygunluk sebebine sığınmadan mevzuata aykırı bir fiil gerçekleştirmiş olması gerekir.
  • Örneğin, bir suçluyu yakalamaya çalışırken herhangi bir kusuru olmadan aracınıza çarpan bir polis memurundan herhangi bir tazminat talebinde bulunamazsınız. Devlet hazinesinden alacağınız tazminat hakkınız saklıdır.
 4. Kusurluluk
  • Tazminat ödemesine hükmedilecek kişinin bir kusuru olması şarttır. Mesela kendi iradesi dışında ve herhangi bir hatası olmadan direksiyon başında şuurunu kaybetmiş kişinin arabanıza çarpması sonucu oluşan hasarların tazmini o kişiden beklenemez zira olayda kişinin kusuru yoktur.

Avusturya Ölümlü Trafik Kazası Tazminat Davası

Trafik kazalarının en acı olanları, bir bireyin hayatını kaybetmesine sebep olanlarıdır. Bu kazarlarda bir veya birden fazla kişinin vefatı söz konusu olur. 

Bu tip kazalarda da yaralanmalı kazalarda tazmin edilebilen kalemlerin tazmini istenebilirken bir kişi veya kişilerin ölümleri sonucunda oluşacak bazı durumların hakkaniyete uygun çözümü için bazı masrafların tazminine hükmolunabilir.

Bu tazminat kalemlerinin başlıcalarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Vefat edenin kazadan itibaren ölümüne kadar çektiği acı ve ıstırabın sonucu olarak yakınlarına ödenecek manevi tazminat
 • Kişinin ölümü sonucunda onun hak kazanacağı miras üzerindeki hakkı kaybeden yakınlarına ödenecek tazminat
 • Müteveffanın yakınlarının o kişiyi kaybı için çektikleri ıstırap için ödenecek manevi tazminat
 • Ölenin yakınları arasından bu ölüm sonucunda herhangi bir bağımlılığa sürüklenen kişilerin tedavileri için gerekli ücretlerin tazmini ve bu kişinin mezkur bağımlılıklardan gördüğü zararın tazmini için gerekli tazminat
 • Müteveffanın yakınlarının psikolojik alacakları psikolojik destekten kaynaklı masraflar için tazminat
 • Ölenin maddi desteğine muhtaç kişilerin bu destekten mahrum kalmaları yüzünden bu kişilere tek seferde veya irat şeklinde ödenecek maddi tazminat ya da geliriyle hayatlarını idame ettirebilecekleri bir ayni hakkın hayatını kaybeden kişinin desteğinden yoksun kalmış kişilere verilmesi

Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu Sizin İçin Neler Yapabilir?

Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu; on yılı aşkın deneyime sahip, bu süreç içinde binden fazla  müvekkilinin davalarını kazanmış ve referanslarını almış saygın ve köklü bir hukuk bürosudur.

Büromuz mensubu elliyi geçkin alanında mahir avukat, halen müvekkillerimizi özenle ve başarıyla temsil etmekte, davalarını yürüterek haklarını savunmaktadırlar.

Bu emeklerinin yanı sıra hukuk profesyonellerimiz, müvekkilimiz olmayan bireylere dahi ücretsiz hukuki danışmanlık vererek herkesin hukuka ulaşımını sağlamayı amaçlamaktadırlar.

Siz de iletişim sayfamızdaki ücretsiz hukuki danışmanlık formumuzu doldurarak bizlere ulaşabilir ve mevcut ya da potansiyel davanız hakkında alanlarında uzman avukatlarımızın görüşlerine başvurabilirsiniz.

Davanızda temsilciniz olarak Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu avukatlarını uygun gördüğünüz durumda davalarınızı yüksek bir özenle yönetir ve sizin için en verimli şekilde sonuçlandırmak için canımızı dişimize takarak çalışırız.

Üstelik tüm bunları, davanızı kazanana kadar hiçbir ön ödeme almadan yaparız. Büromuz, müvekkillerinden davasını kazanamadıklarından hiçbir hizmet bedeli talebinde bulunmaz.

Kazanılan davalarda da müvekkillerimizin borçları ise ancak kazandıkları haklar mal varlıklarına geçtiği zaman muaccel olur.