hollanda iş kazası tazminat
 • Aleyna A.
  03-01-2023
  Google

  Fransa'da geçirdiğim bir kazadan sonra bu avukatlar bana çok yardımcı oldular. Kaza sonucu kolum ve iki kaburgam kırıldı ve bir sarsıntı geçirdim. Daha sonra kolumdan iki ameliyat geçirdim. Avrupa'da Avukat firmasının bir temsilcisi bana geldi ve yardım teklif etti. İlk başta, bir hukuk bürosunun herhangi bir ön ödeme olmadan bile yardım etmeye hazır olacağına inanmadım. Çünkü Fransa'da para vermeden bir hizmet almak oldukça zordur. Ancak bu firma farklı idi. Bir anlaşma imzaladım ve üç hafta sonra bana para aktardılar. Ödemenin sadece ilk kısmı olduğunu ve daha fazlası için beklememiz gerektiğini söylediler. Bir ay sonra tekrar bir temsilci geldi, tazminatın ikinci kısmını getirdi ve yine de bir dava olacağını söyledi. Beni mahkemeye getirdiler, otel konaklama ve yemek masraflarımı karşıladılar. Mahkemede ifade verdim. Avukatlar, hakimin hangi soruları soracağını ve bunlara nasıl cevap verileceğini açıkladı. Benimle ilgilendiler. Tazminat miktarını artırmak için Fransa'dan uzman bir doktor beni muayene etti. Seyahatin tüm masraflarını hukuk firmasının ödediğini belirtmek isterim. Bunun için teşekkür ederim! Mahkeme sona erdi, tazminat miktarı beklediğimin çok üzerindeydi. Artık fiziksel ve psikolojik rehabilitasyona hazırdım.

 • Gazanfer K.
  01-01-2023
  Google

  2022 yılında Almanya'da ikamet eden amcamın vefatını öğrendim. Yaşayan en yakın akrabası olduğum için zor bir seçim yapmam gerekiyordu: mirası kabul mu edeyim yoksa red mi? Çünkü bu konuda çok para harcamam gerekecekti. Aslında reddetmeye hazırdım, ama neyse ki Avrupa'da Avukat şirketini buldum. Büro, "dava kazanılmazsa ödeme yok" anlaşmasıyla çalışıyor ve işlerini hızlı ve verimli bir şekilde yapıyor! Almanya'nın haricinde diğer Avrupa ülkelerinde de miras davalarını yönettiklerini ve tüm süreç ile ilgilendiklerini öğrendim. İçim rahatladı. Yılın sonunda gerçek bir Yeni Yıl hediyesi aldım çünkü ev satıldı ve banka hesabıma para geldi:)) Yapılan iş için çok teşekkür ederim, kesinlikle tavsiye edeceğim!

 • Yasin T.
  09-12-2022
  Google

  Başımdan geçen acı dolu hikaye şu şekilde. Yurt dışında çalışmaya gittim ve Belçika'da bir trafik kazasının kurbanı oldum. Bir sabah işe giderken arabamıza bir kamyon çarptı. O korkunç kazada iki kişi öldü ve ben mucizevi bir şekilde hayatta kaldım. Ağır yaralandım, omurga kırığı, bacağımda kırık ve diğer yaralanmalar ile ölümden döndüm. Avrupa'da Avukat şirketi, meslektaşıma sınır dışı işlemini iptal etmesi için de yardım etti. Arkadaşlarım da, bu avukatlar ile Belçika'da sigorta tazminatı talebinde bulunabileceğini söyledi. Firma yetkilileri beni ziyaret etti, gerekli tüm evrakları imzaladık ve kısa bir süre sonra tedavi için parayı transfer ettiler. Tedavi sürecinde avukatlar sürekli beni ziyaret etti, sağlığımı sordu ve benimle ilgilendi. Tamamen memnunum ve bu hukuk şirketini tavsiye ediyorum!

 • Deniz D.
  19-11-2022
  Google

  Babaannemin ABD'de vefatından sonra, Avrupa'da Avukat firması ile birlikte onun mal varlığını ve vasiyetini aramaya başladık. Genel olarak, ABD Büyükelçiliği'nde tercümanlık işleri, sertifika ile birlikte bilgi ve tüm belgelerin toplanması yaklaşık bir yıl sürdü. Ama hepsi başarıyla sona erdi, teşekkürler! Sizi tanıdıklarıma tavsiye edeceğim.

 • Hakan S.
  01-09-2022
  Google

  Oğlumla birlikte Polonya'daki Wroclaw LG fabrikasında çalıştım. İş kazası geçirdim ve sırtımdaki bir sakatlıktan sonra artık yürüyemeyeceğimi düşündüm. Oğlumla birlikte Transcarpathia'da yaşıyordum ve o sırada rehabilitasyon için paramız yoktu. Çok zor bir durumdu, çünkü işveren hastalık izninde maaşımı ödemeyi erteledi ve biz nereden yardım isteyeceğimizi bilmiyorduk. Sonra bir komşumuz, bir hukuk firmasının Polonya'da iş kazası ve mesleki yaralanmalar için tazminat almasına yardım ettiğini söyledi. İlk başta, dolandırıcılarla karşılaşmaktan çok korkuyorduk. Ancak Avrupa'da Avukat hukuk bürosu'nun avukatları oldukça profesyonel idi. Şirketin Polonya ofisinden bir avukat hastanemize geldi, tüm tıbbi konularda yardımcı oldu ve bir sözleşme imzaladı. 5 ay sonra rehabilitasyon için ilk büyük miktarı aldım. Onların yardımı olmadan kesinlikle asla ayağa kalkamazdım! Tüm arkadaşlarıma Avrupa'da Avukat firmasının Polonya avukatlarıyla birlikte çalışmalarını tavsiye ediyorum çünkü onlar her zaman yurtdışında yaşayan Türklere yardım etmeye çalışıyorlar!

 • Aleyna K.
  05-06-2022
  Google

  Ağabeyim Avrupa'da uzun yıllar kamyon şoförü olarak çalıştı. Bu bahar Almanya'da korkunç bir trafik kazasında vefat etti. Ancak şimdi, Avrupa'da Avukat firması avukatlarının verimli çalışmaları sayesinde, sigorta şirketinden tazminatın tamamını aldık. Teşekkür ederim.

 • Yakup D.
  04-11-2022
  Google

  Avrupa'da Avukat firmasını tesadüfen buldum, köyümden birisi onlardan bahsetti. 8 yıl önce Almanya'da trafik kazası geçirdim. Yaya geçidinde araba bana çarptı. Firma yetkilisine durumumu anlattım. Avukat, Almanya'da geçirdiğim trafik kazası sonrası tazminat alma hakkım olduğunu söyledi. Bir anlaşma imzaladık ve şirket tazminat sürecini başlattı. Kısa bir süre sonra, Almanya'dan bir temsilcim ve avukatım olduğunu söyleyen Bay Darek H.tarafından bir telefon aldım. Araba kazasından sonra hastanede bazı belgeler imzaladığımı hatırladım ama bu sözler beni şok etti. Avukat Darek H.'nin kazadan sonra aldığım yaralar için tazminat olarak 10.000 EUR aldığı ortaya çıktı. Banka hesabıma herhangi bir para transfer etmedi! Advokat v Europe firmasının avukatları, önceki avukattan tüm fonların iade edileceğine dair bana telefonla güvence verdi. Ek olarak, sigorta şirketinden alınan tazminat miktarını artırma şansı olduğunu da söyledi. Üç ay sonra, önceki avukattan gelen para banka hesabıma aktarıldı! Avukatlar ayrıca, sağlık durumum bu süre zarfında önemli ölçüde kötüleştiğinden, ek tazminat olarak sigorta şirketine 32.000 EUR tutarında dava açtı. Bozulmanın nedeni 8 yıl önce meydana gelen bir kazaydı. Advokat v Europe firmasının avukatlarının taahhüt edilen tüm yükümlülüklere uyacağına sizi temin ederim ve onları tavsiye ederim! İnsanların yararına başarılı bir şekilde çalışmalarını diliyorum!

 • Serhat A.
  03-02-2023
  Google

  Tazminat sürecinde emeği geçen herkese teşekkürler! Hollanda'da araçtaki yükü boşaltırken çok ağır bir şekilde yaralandım. Birkaç aydır da tüm tıbbi belgeleri topluyordum. Bu süreçte bir psikolog benimle çalıştı ve sonunda bu uzun zamandır beklenen an geldi. Rehabilitasyondan sonra sağlık durumumun düzeleceğine dair küçücük bir umut aldım. Bu tür bir rehabilitasyon ancak yurtdışında mümkündü, bu yüzden para benim için hayati önem taşıyordu. Avrupa'da Avukat firması gereken parayı sağlamak için tazminat noktasında çok yardımcı oldular.!

Hollanda, işçi hakları ve iş güvenliği konusunda dünyanın önde gelen ülkelerinden biri. Durum böyle olsa da Hollanda’daki işçiler de iş kazaları geçirebilir, meslek hastalıklarına yakalanabilir veya hakları, kötü niyetli işverenler tarafından istismara uğrayabilir.

Herkesçe de malumdur ki yabancı işçiler, çalıştıkları ülke vatandaşı işçilere göre çok daha sıklıkla hak mahrumiyetleri yaşarlar zira bu insanlar çoğu zaman tabi oldukları iş hukuku normlarına erişimde sıkıntı çekerler.

Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu olarak biz, Hollanda iş kazası yaşamış veya meslek hastalıklarından muzdarip olmuş işçilere ön ödemesiz olarak hukuki destek veriyor ve tazminat sürecini yönetiyoruz.

Hollanda İşçi Hakları

Hollanda asgari ücret ve işçi hakları konusunda dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alıyor. Ülkede asgari ücret 2022 yılının ocak ayında güncellenmiş haliyle 1756 euro olarak uygulanıyor.

Hollanda, bu miktarla dünyanın en yüksek asgari ücretine sahip ülkelerden biri konumunda.

Asgari ücret dışında Hollanda, işçi hakları yönünden de oldukça gelişmiş bir ülke. Hollanda iş kazası sigortası ve tazminat sistemi olarak bakıldığında bu gelişmişliği görmek mümkün.

Hollanda İş Kazası Hukuku

Çalışma sırasında veya çalışma faaliyetleri sonucunda meydana gelen kazalara iş kazaları denmektedir. 

Ne var ki, hangi kazaların bu genel ve muğlak tanıma dahil olabileceğinin araştırılması ve gerekli illiyet bağının kurulması için tecrübeli bir Hollanda iş kazası avukatına danışmanız tavsiye edilir.

İş yerinde, işverenin sizin bulunmanızı istediği bir kurumda, şantiyede; iş için gerekli bir nakliyat sırasında meydana gelen kazaları bu tanım çatısı altına sokmak mümkündür.

Unutmamak da gerekir ki işyerine gidip gelirken yapılan kazalar kural olarak iş kazası sayılmaz ve trafik kazası olarak polis tarafından soruşturulur. Bu kuralın istisnası ise iş kazası geçirdiğini iddia eden kişinin kazayı işverene ait bir araçla geçirmesi durumudur.

Konuyu Belçika üzerinde incelediğimiz şu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Belçika İş Kazası Hukuku

Bildirilmesi Zorunlu Kazalar

Hollanda hukukuna göre bazı kazaların devlete bildirilmesine gerek duyulmazken aşağıda saydığımız kaza türlerinin bildirilmesi zorunludur. Bu bildirim yükümlülüğünün ihmali sonucunda hukuki ve cezai müeyyideler uygulanabilir.

Bu kaza türlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Uzuv kaybının yaşandığı kazalar
 • Kısmi veya tam körlüğe sebep olmuş kazalar
 • Kronik fiziksel veya psikolojik rahatsızlıkların oluştuğu kazalar
 • Kaza geçiren kişinin tedavisi için ayakta tedavinin yeterli olmadığı ve bireyin hastaneye yatırıldığı kazalar
 • Ölümlü iş kazaları

Bildirimin Yapılması

Bildirilmesi zorunlu kazaların gerçekleşmesinden sonra işverenin derhal telefonla veya internet üzerinden bu bildirimi yapması gerekir.

Ölümlü kazalarda bu bildirimin derhal telefonla yapılması gerekirken bunun dışındaki bildirilmesi zorunlu kazalarda internet üzerinden bildirim de yeterli olacaktır.

Bildirimin yapılacağı kurum iki durumda da Sosyal İşler ve İstihdam Bakanlığı Teftiş Kurulu’dur(SZW). Bu kurul, işverenlerin 7/24 ulaşabileceği bir hatta sahip olduğundan telefonla bildirimi geciktirmiş işverenin saati ya da günü bahane etmesi sonuç getirmeyecektir.

Hollanda Sosyal İşler ve İstihdam Bakanlığı Teftiş Kurulu resmi logosu
Hollanda Sosyal İşler ve İstihdam Bakanlığı Teftiş Kurulu resmi logosu

Bu bildirimin derhal yapılmaması durumunda işverenler 50 bin euro’ya varan para cezalarına çarptırılabilmektedirler.

Hollanda İş Kazalarında İşçi ve İşverenleri Hak ve Sorumlulukları

Hollanda’da iş kazaları sonrasında yapılan bildirim üzerine SZW kendisine gönderilen raporları inceler ve soruşturma yapılıp yapılmayacağı üzerine kararını verir.


Soruşturma yapılmasına karar verilen durumlarda mevzuata herhangi bir aykırılık olup olmadığı tespit edilir, meydana gelen kazanın sebebi araştırılır.

İşverenin Hak ve Sorumlulukları

İşverenin en büyük sorumluluğu iş güvenliği için gerekli ekipman ve ortamın sağlanmasıdır. Örneğin, inşaatın devam ettiği şantiyelerde çalışacak işçilerine baret temin etmeyen işverenler bu sorumluluklarını yerine getirmemiş sayılırlar.

Bunun yanı sıra işçiye, işini güvenli şekilde ifa edebilmesi için gerekli araç gereç ve eğitimin verilmesi de işverenin sorumlulukları arasında yer alır.

İşçinin Hak ve Sorumlulukları

İşçilerin en büyük sorumlulukları ise kendilerine işveren tarafından sağlanan araç gereç ve ekipmanı en düzgün şekilde kullanmak, herhangi bir kaza yaşanmasının önüne geçmek için normal bir insandan beklenebilecek asgari özeni göstermektir.

Örneğin, kendisine işveren tarafından temin edilmiş güvenlik eldivenini giymeden sıcak metallerle çalışan bir işçi bu sorumluluğunu yerine getirmemiştir.

İşçilerin haklarının başında ise iş kazası sonrasında kendilerine sağlanacak olan yardım ve ödenekler gelmektedir. Bu yardım ve ödenekler, işçinin tabi olduğu hastalık ve maluliyet sigortasına dayanılarak kendisine sağlanacaktır.

Hollanda’da iş kazası geçirmiş işçilerin sosyal güvenlik haklarından yararlanabilmeleri için ayrı bir sigorta kolu bulunmamaktadır. Ulusal sağlık sigortası sistemine dahil herkes bu haklardan da yararlanabilir.

Sigorta imkanlarının yanı sıra işçiler, işverenlerine karşı tazminat davaları da açabilirler.

İşçilerin hak kazanabileceği tazminat davalarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Rücu tazminatı
 • Manevi tazminat
 • Maddi tazminat
  • İş göremezlik tazminatı
  • Destekten yoksunluk tazminatı

Görüldüğü üzere, Hollanda’da iş kazası geçiren kişinin yararlanabileceği birçok tazminat ve sigorta kolu bulunmaktadır. Bireyin bu ödenek ve tazminatlardan hangisi veya hangilerine hak kazandığı konusu çoğu zaman karışık bir hal alabilir.

Bu yüzden kaza geçiren kişiler ve bunların yakınlarının hak mahrumiyeti yaşamamalarını sağlayabilecek en güvenilir yol tecrübeli ve alanında mahir bir Hollanda iş kazası tazminat avukatıyla çalışmaktır. 

Böyle bir avukata ulaşabilmenin en güvenilir yolu ise alanının en başarılı ve köklü uluslararası hukuk firmalarından biri olan Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu ile iletişime geçmek olacaktır.

Büromuz, hiçbir ön ödeme olmaksızın sizlere ücretsiz hukuki danışmanlık sağlayacak ve onay vermeniz durumunda vekiliniz olarak davanızı yönetecektir. 

Hollanda Meslek Hastalığı Hukuku

Meslek hastalıkları, işçilerin fazla çalışmalarından veya salt bir işi yapmaktan ötürü kapıldıkları hastalıklara verilen genel addır. Hangi hastalıkların meslek hastalığı sayılacağı konusu ise ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir.

Genel olarak birçok ülkede geçerli olabilecek meslek hastalığı şartları ise şunlardır:

 • Kişinin hastalığa yakalandığını iddia ettiği işte sigortalı olarak çalışıyor olması gerekir
 • Bu hastalığın, mesleki bir faaliyet süreci sonunda ortaya çıkması gerekir
 • Meslek hastalığının, sürekli bir çalışma süreci sonucunda ortaya çıkması gerekir. Ani bir olay sonucunda ortaya çıkan hastalıklar meslek hastalığı değildir.

Bildirim

Ülkenin Çalışma Koşulları Yasası’na göre Hollanda’da meslek hastalıkların tespit ve bildirimi işini göremezken işçilere yardım etmekle sorumlu olan kişinin sorumluluğu dahilindedir. Bu kişi genellikle işyeri hekimleri olacaktır.

Bildirimler online olarak iki şekilde yapılabilecektir:

 1. Hollanda Meslek Hastalıkları Merkezi internet sitesi üzerinden
 2. İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri internet sitesindeki ilgili sistem üzerinden

Hollanda Meslek Hastalıklarında İşçi ve İşverenleri Hak ve Sorumlulukları

Hollanda’da meslek hastalıklarındaki hak ve sorumluluklar da iş kazalarındakilerle paralellik gösterir.

İşverenin Hak ve Sorumlulukları

İşveren, meslek hastalıklarının oluşmasını önleyecek önlemleri almalıdır. Yapılan soruşturmalarda gerekli tedbirlerin eksik alındığı veya hiçbir tedbir alınmadığı görülürse cezai müeyyideler uygulanır.

İşçinin Hak ve Sorumlulukları

İşçinin sorumluluğu ise işverenin aldığı önlemlere uygun davranarak bir meslek hastalığına yakalanmamak için kendisinden beklenecek asgari özeni göstermesidir.

Bu özeni gösterdiği halde meslek hastalığına yakalanan işçi, iş kazası sonucunda olduğu gibi iki başlık altındaki yardım ve ödeneğe hak kazanır: hastalık ve maluliyet sigortaları.

Kişiler, sosyal güvenlik hakları dışında işverenleriyle yaptıkları anlaşmalar sonucunda tazminat haklarından feragat ederek anlaşmaya varacakları ödemeleri alabilir ya da tazminat davaları açarak haklarını mahkemede arayabilirler.

Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu Sizler İçin Neler Yapabilir?

Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu, on yılı aşkın tecrübesi ve davasını kazanmış olduğu bini aşkın müvekkilinden aldığı destekle yanınızda!

Büromuzda mesleki faaliyetlerini sürdüren, her biri kendi alanında mahir ve uluslararası hukukta tecrübeli elliden fazla avukatımızla yıllardır bize başvuran müvekkillerimize ücretsiz hukuki danışmanlık veriyoruz.

Bizimle çalışmaya karar veren müvekkillerimizin davalarında hiçbir ön ödeme almadan vekilleri oluyor, davalarını üstün bir özen ve beceriyle yönetiyoruz. 

Daha önce bizimle çalışmış müvekkillerimizin memnuniyetleri ve bizimle olan tecrübeleri hakkında ayrıntılı bilgi almak isterseniz referanslarımızı okuyabilirsiniz.

Kaybedilen davalar sonucunda hiçbir hizmet bedeli talep etmiyor, kazanılan davalarda ise büromuza yapacağınız ödemeleri ancak davadan kazanacağınız haklarınız mal varlığınıza geçtiğinde talep ediyoruz.

Siz de profesyonel avukatlarımızın bilgilerinden yararlanmak, ücretsiz profesyonel hukuki danışmanlık almak isterseniz iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz!