Malta Trafik Kazası Sonrası Tazminat Davası

Malta, İtalya’nın güneyinde, Akdeniz’in ortasında yer alan eşsiz konumuyla her yıl binlerce turistin tatil rotalarının merkezinde yerini alıyor. 

Ülke, yaz turizminin yanında bünyesinde barındırdığı birçok prestijli dil okuluyla her yıl birçok öğrenciye de ev sahipliği yapar durumda.

Hal böyle olunca, nüfusu ve yüz ölçümü dünyanın en küçük ülkelerinden biri olan Malta’da her yıl birçok kaza gerçekleşiyor, bu kazaların büyük bölümünde bu ülke vatandaşı olmayan bireyler de maddi veya manevi zararlar görebiliyor.

Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu olarak biz de bu yazımızda sizlere Malta trafik kazası sigortası sistemiyle alakalı bilgilendirmeyi, bu ülkede yaşadığınız talihsizlikler sonucu karıştığınız bir trafik kazasından sonra neden deneyimli bir Malta trafik kazası avukatı ile çalışmanız gerektiğini aktarmayı hedefliyoruz.

Malta’da Trafik Kazası Sonrası Yapılacaklar

Her ülkedekine benzer olarak Malta’da da bir trafik kazasından sonra alınması gereken önlemler var. 

Bu önlemleri almanız hem sizin ve etrafınızdakilerin vücut bütünlüklerini korumakta ve can kayıplarını azaltmada hem de gereksiz masrafların çıkmasının önüne geçmek için faydalı olacaktır.

Bir trafik kazasından sonra yapılması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kendinizin ve çevrenizdekilerin durumunu araştırın. Güvenliğe alabileceğiniz kişilerin bulunması halinde onlarla ilgilenin. Sizin ve etrafınızdakilerin sağlığı her şeyden önce gelmeli. 
  • Yardım etmeniz halinde kurtulabilecek kişilere yardım etmemeniz durumunda bu kişilerin başına gelenler konusunda hukuki ve cezai sorumluluğa tabi olabilirsiniz.
 • Malta acil durumlar numarası olan 112’yi arayın ve kaza yerini tarif edin. Olay yerine polis memurları ve ambulansların intikali talebinde bulunun.
 • Ne kadar hafif olursa olsun, sizin veya yanınızdakilerin vücudundaki herhangi bir zararla alakalı olarak hastanelere başvurun.
  • Böyle yapmak, Malta’da kazadan sonra sigortadan para almak adına elinizi güçlendirecektir. Hastanede tedavi edilmiş her türlü zararla alakalı tazminat ve sigorta ödeneği alabilme ihtimaliniz yükselmiş olacaktır.
 • Kazaya karışan tarafların, olay yerine intikal eden polis memurlarının ve olaya şahit olan görgü tanıklarının iletişim bilgilerini, isimlerini ve adreslerini almaya çalışın.
  • Kazaya karışan tarafların iletişim bilgilerini almamanız durumunda tazmin edilecek masraflarınızla alakalı davaları açacak muhataplar bulamayabilirsiniz.
  • Ayrıca görgü tanıklarının iletişim adreslerini bulmanız da tazminat veya sigorta ödeneği soruşturmalarında elinizi güçlendirebilir.
 • Kaza mahallindeki hiçbir şeyin yerini değiştirmeden önce birçok farklı açıdan fotoğraflarını çekin. Çoğu zaman yalnızca kaza mahallinin fotoğrafları bile olayın nasıl gerçekleştiği ve kimin kusurlu olduğu konusunda büyük ipuçları verebilir.
 • Kazaya karışan araçların plakalarını, renklerini ve tiplerini not edin. Ayrıca araba üzerinde yer alan farklı ayırt edici özellikleri de not etmek yarar sağlayabilir.
 • Kazadan sonra olayla alakalı oluşturulmuş tüm belgelerin birer kopyasını edinmeye çalışın. Bu kopyaları muhafaza ederek mahkemeye sunulan dokümanların doğruluğundan emin olabilirsiniz.
 • Kazadan sonra kısa bir süre içinde sigorta şirketinizi bilgilendirin. Olayı ve sonuçlarını onlara kısaca açıklayın. Birçok sigorta şirketi poliçelerine, olayın gerçekleşmesinden sonraki birkaç gün içerisinde kendilerine bildirilmemiş kazalarda sorumluluklarının olmayacağına dair maddeler eklemektedir.
 • Kazaya karışan taraflarla ortak olarak bir “European Accident Statement” formu doldurun. Bu formda özellikle şu bilgilerin doğruluğuna ve varlığına emin olmaya çalışın:
  • kazanın taraflarının isim ve adresleri
  • kazaya şahit olanların isim ve adresleri
  • olaya üçüncü kişi olarak müdahil olacak sigorta şirketlerinin isim ve adresleri
  • kazaya karışan tarafların ve arabaların sigorta poliçe numaraları

Malta’da Kazadan Sonra Sigortadan Para Almak

Yurt dışına tatil veya eğitim amacıyla çıkmadan önce ihtiyaçlarınıza ve gideceğiniz ülkenin durumuna uygun bir sigorta poliçesi seçmeniz hayati önem arz eder. Öyle ki her sözleşmede olduğu gibi sigorta poliçelerinde de birçok şirket farklı farklı şartlar ve sonuçlar sunarak müşterilerini ikna etmeyi hedeflemektedir.

Her poliçede farklılık gösterse de, bir trafik kazasından sonra sigortadan para almak için genel şartlar mevcut. 

Bu şartların en sık rastlanan ve en önemlilerinden bir tanesi kazanın sigorta şirketine derhal bildirilmesi. Burada çoğu poliçede kullanılan derhal kelimesini mümkün olan en kısa zamanda olarak anlamak gerek.

Bu bildirim sırasında verdiğiniz bilgilerin yeterli ve doğru olduğuna emin olun. Eksik veya yanlış bilgi verilmesi durumunda sigorta şirketinizden alacağınız ödeneklerden mahrum kalabilirsiniz.

Bu bildirim sırasında sigorta şirketinizden, onlardan alacağınız ödenekler için hangi belgelere ihtiyaç duyacağınızı öğrenin.

Bu görüşmeden sonra gerekli belgeleri edinin ve sigorta şirketinize gönderin. Gönderdiğiniz belgelerin birer kopyasını elinizde bulundurun. 

Sigorta şirketinin muhtemelen birkaç gün içinde tarafınıza göndereceği tazminat talep formunu da eksiksiz olarak doldurun ve onlara geri gönderin.

Malta Yaralanmalı Trafik Kazası Tazminat Davası

Yaralanmalı bir trafik kazasında kişiler hukuki ve cezai yönden sorumlu olabilirler. Kazada kusurlu olduğu ispat edilen kişiler, bazı durumlarda Malta ceza hukukuna göre müeyyidelere de tabi olabilir.

Bu durum, yaralanmalı bir trafik kazasında kişilerin tecrübeli bir Malta trafik kazası avukatı ile çalışmaları gerekliliğini arttırmaktadır.

Malta’da en az iki arabanın çarpıştığı bir trafik kazası

Malta’da en az iki arabanın çarpıştığı bir trafik kazası

Cezai yaptırımların dışında kişiler, kusurları doğrultusunda Malta trafik kazası tazminat davaları ile büyük miktarda paralar ödemek zorunda da kalabilir. Bu davalarda tazmini talep edilebilecek başlıca kalemleri şöyle sıralamak mümkün:

 • Medikal masraflar
  • Kişinin durumunun tetkiki, gereken teşhisler ve tedaviler için ödenecek doktor ücretleri
  • Tedavi için gerekli seyahatler için yapılacak masraflar
  • Tedavi süresince yapılacak test ve alınacak ilaçların ücretleri
 • Kaybedilmiş gelirlerin tazmini
  • Birçok durumda yaralanan kişi tedavisi süresince çalışamayacağından bu kişi çalışsaydı kazanacağı ücretlerin tamamının veya bir kısmının tazmini kararlaştırılabilir.
 • Psikolojik tedavi masrafları
  • Yaralanan kişinin veya yakınlarının geçirdiği travmalar ve çektikleri manevi ıstıraplarla başa çıkabilmek için görüştükleri psikolog ve psikiyatrların görüşme ücretleri ile bunların reçetelendirmesi ile kullandıkları psikoloji ilaçlarının ücretleri bu kalem altında tazmin edilebilir.
 • Araç tamir masrafları
  • Kazada zarar gören araçların tamiri için ödenmiş ücretlerin de tazminine hükmedilebilir.
 • Tüm bunların yanı sıra, kişilerin çektikleri acı ve kazadan kaynaklı olarak duydukları elemin hafifletilmesi için bir manevi tazminatın ödenmesine de hükmedilebilir.

Malta Ölümlü Trafik Kazası Tazminat Davası

Şüphesiz en acı trafik kazaları, bir veya birden fazla insanın ölümüne sebep olanlarıdır. Bu kazalarda cezai ve hukuki sorumluluklar da yükselecektir.

Malta, bir milyon nüfusa düşen ölümlü trafik kazası sayısında 2021 yılında yapılan bir araştırmada son sırada yer almış olsa da bu tarz kazaların sıklığı yine de istenen seviyelerin pek tabii üzerindedir.

Yaralanmalı kazalarda tazmini talep edilebilecek masrafların çoğu durumda tamamı ölümlü kazalarda da tazmin edilebilir. Bu kalemlerin yanı sıra, yalnızca ölümlü kazalarda tazmini talep edilebilecek birçok kalem de ortaya çıkacaktır. 

Bunların sık rastlanan başlıcalarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Hayatını kaybeden kişinin ölümü üzerine duyulan elem ve çekilen manevi acıları için müteveffanın yakınlarına ödenecek tazminat
 • Müteveffanın kazayı geçirmesinden ölümüne kadar çektiği acıların tazmini için kişinin yakınlarına ödenecek tazminat
 • Kişinin ölümüyle, o ölmeseydi hak edecekleri miras payını kaybeden kişilerin bu durumdan doğan zararlarının karşılamak için ödenecek tazminat
 • Sevdikleri bir bireyi kaybetmenin acısıyla herhangi bir bağımlılığa sürüklenmiş kişilerin bu bağımlılıktan dolayı gördükleri zararın ve bağımlılıktan kurtulmak için görülen tedavinin masraflarının tazmini için ödenecek bir tazminat
 • Geçimleri için ölene bağımlı olanların bu destekten mahrum kalmalarından dolayı onlara hayatlarını idame ettirebilmeleri için yetecek veya buna katkıda bulunacak bir tazminat

Görüldüğü gibi, trafik kazalarında kişilerin masraflarını ve çektikleri acılarını karşılamak için başvuracakları iki boyut bulunmaktadır: sigortadan alınacak yardım ve ödenekler ile kazada kusurlu olan taraftan alınacak maddi ve manevi tazminatlar.

Aynı konuyu Yunanistan özelinde irdelediğimiz şu yazımız da ilginizi çekebilir: Yunanistan Ölümlü Trafik Kazası Tazminat Davası

Yine görüldüğü gibi yaralanmalı ve ölümlü trafik kazalarında talep edilebilecek birçok tazminat türü bulunmaktadır. Yukarıda sayılanların yanında çoğu zaman hakimler, hakkaniyete uygun farklı tazminat taleplerini de kabul etmektedirler.

Bu yüzden, Malta trafik kazası tazminat davası açmak isteyen bireylerin Malta sigortacılık ve tazminat hukukunda uzman avukatlarca temsili son derece önemli hale gelecektir.

Bu özellikteki avukatlar, kazadan sonra yapılacak her türlü masrafın kaydının tutulmasını sağlayacak ve gerekli illiyet bağlarının kurulduğuna emin olarak müvekkillerinin hak mahrumiyetleri yaşamalarının önüne geçebilecektirler.

Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu Sizler İçin Neler Yapabilir?

Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu, elliyi aşkın profesyonel avukatı ve on yıllık deneyimiyle prestijli bir uluslararası hukuk firmasıdır. 

Bu on yıllık süre içinde alanlarında mahir avukatlarıyla bini aşkın dava kazanmış ve onlarca müvekkilinin referansını almış olan büromuz halen Avrupa Birliği, Kanada ve Amerika’da başarıyla faaliyet göstermektedir.

Büromuz mensubu avukatlarımız, bize başvurarak ücretsiz hukuki danışmanlık formumuzu dolduran bireyleri durumları hakkında bilgilendirmekte, davasını bize emanet etmeyi uygun gören müvekkillerimizin davalarını üst düzey bir titizlikle takip ederek istedikleri sonuçları almak için çalışmaktadırlar.

Üstelik Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu, tüm müvekkilleriyle ön ödemesiz şekilde çalışır. Bu avantajın yanı sıra kaybedilen davalarda hiçbir ödeme talebinde bulunmayan büromuz, kazanılan davalarda dahi ödemelerini ancak davada kazanılan haklar müvekkilimizin malvarlığına geçmesiyle muaccel hale getirmektedir.

Şimdi siz de iletişim sayfamızdaki ücretsiz hukuki danışmanlık başvuru formunu doldurarak veya aynı sayfadaki telefon numaramızı arayarak bizlere ulaşabilir ve müvekkilimiz olabilirsiniz!