yunanistan trafik kazası

Ege’nin karşısındaki komşumuz Yunanistan, birçok yabancı işçiye ev sahipliği yapan bir Avrupa Birliği ülkesi. Bunun yanı sıra, ülkenin en büyük gelir kalemlerinden başında da turizm sektörü geliyor.

Statista’nın verilerine göre ülkeyi 2021 yılında 15 milyondan fazla yabancı turist ziyaret etmiş. Bu sayı, nüfusu 10 milyonun biraz üstünde olan bir ülke için hayli yüksek vaziyette.

Bu iki durumun ortak sonucudur ki Yunanistan her yıl milyonlarca yabancının ayak bastığı bir ülke durumunda. Hal böyle olunca, Yunanistan’da yaşanan trafik kazalarının büyük bir kısmının da yabancıların başına geliyor olması son derece olası.

Biz de bu yazımızda böyle bir talihsizlik yaşamanız durumunda nasıl bir yol haritası izlemeniz gerektiğini açıklamaya çalışacak, neden bir Yunanistan trafik kazası avukatı edinmenizin elzem olduğu konusunda bilgiler vereceğiz.

Yunanistan’da Trafik Kazası Sonrası Yapılacaklar

Trafik kazalarında insanların şoka girmeleri ya da paniğe kapılıp ne yapacaklarını bilememeleri sıklıkla yaşanan durumlardır. 

Böyle durumların yaşanması sırasında sakin kalan kötü niyetli kişiler delilleri karartabilecekleri gibi, böyle art niyetli kişilerin karışmadığı kazalarda dahi paniğe kapılan bireyler bazı sorumluluklarını yerine getirmeyi unutarak yaralanmaların ve hatta can kayıplarının artmasına sebebiyet verebilirler.

yunanistanda trafik kazası sonrası yapılacaklar

Bunun yanı sıra böyle ihmaller mal kaybının artmasına da ön ayak olabilir. Bu yüzden, bir trafik kazası durumunda aşağıda listelediğimiz aksiyonların alınması sizi maddi ve manevi büyük yüklerden kurtarabilecektir:

 • Öncelikle sakin olmaya çalışın. Kendinizi toparladıktan sonra etrafınızdaki kişilerin sağlık durumlarını öğrenin.
 • Kaza mahallinde ilk yardım bilgisi olmadan böyle bir yardım yapmaya çalışanlar varsa onlara engel olun. Bilgisizce yapılan ilk yardım ölümcül olabilir.
 • Aracınızda bulunuyorsa kaza üçgeninizi, bulunmuyorsa yolun ilerisinde ters giden bir şeyler olduğu anlamına gelecek bir uyarı işaretini güvenli bir mesafeye yerleştirin.
 • Yunanistan acil durum numarası 112’yi arayın. Olay yerine ambulans ve polis ekiplerinin intikalini talep edin.
 • Bu aşamada Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu’na ulaşın ve olayı kısaca anlatıp yardım talebinde bulunun. Kaza mahallinde bir avukatınızın bulunması veya telefon üzerinde uluslararası bir hukuk bürosundan hukuki destek almak yanında birçok avantaj getirecektir.
 • Olay yerine intikal eden polislerden yaşananları belgelemelerini isteyin. Sizinle ilgilenen ve resmi evrakları hazırlayan polislerin isimlerini ve karakollarını öğrenin.
 • Kazaya şahit olmuş kişilerin isimlerini, adreslerini ve telefon numaralarını almaya çalışın. Olay yerinde bilgisine başvurulacak görgü şahitleri Yunanistan’da kazadan sonra sigortadan para almak ve hatalı sürücelere açacağınız davaları kazanmak adına büyük fayda sağlayabilir.
 • Kaza sebebiyle herhangi bir Yunan mercii tarafından alıkonmanız durumundan size yakın dış temsilciliğimizi arayın.

Konuyu bir başka turistik Balkan ülkesi olan Karadağ üzerinde incelediğimiz şu yazımız da ilginizi çekebilir: Karadağ’da Trafik Kazası Sonrası Yapılacaklar

Yunanistan Yaralanmalı Trafik Kazası Tazminat Davası

Trafik kazaları, çoğu zaman küçük de olsa yaralanmaları da beraberinde getiren hadiselerdir. Bu gibi durumlarda yaralanan kişiler veya bunlara bakmakla yükümlü olanlar büyük ihtimalle maddi ve manevi zarar göreceklerdir.

Bu tip zararların karşılanması noktasında aşağıda listelediğimiz tazminat türleri devreye girer. Bu noktada belirtmek gerekir ki aşağıdaki tazminat kalemleri tahdidi (sınırlı) sayılmamıştırlar. Yani bu maddeler dışında kalan fakat hakkaniyetin tazmin edilmesini gerektireceği farklı masraflar da Yunan hakimlerce tazmine hükmolunabilir.

 • Kazadan sonra muayene ve teşhis için yapılmış masraflar için tazminat
 • Teşhis edilen rahatsızlıkların tedavisi için yapılan masraflar için tazminat
 • Bu hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar için tazminat
 • Bu tedavilerin yapılması için gerekli tüm seyahat masrafları için tazminat
 • Kazaya karıştığınız aracınız gördüğü hasarın giderilmesi için tazminat
 • Aracınızı kullanamadığınız süreç içerisinde kiraladığınız araç masrafları için tazminat
 • Tedavinin gerçekleştirildiği hastanenin otoparkında arabanızın geçirdiği süre için ödenen ücretler için tazminat
 • Gereklilik oluştuysa yapılan barınma masrafları için tazminat
 • Bakmakla yükümlü olduğunuz kişilere bakım borcunuzu gerçekleştiremediğinizden tuttuğunuz bakıcıların masrafları için tazminat

Neden Bir Yunanistan Kaza Avukatı Edinmelisiniz?

Pek tabiidir ki, bu tip masrafların hatalı şoför tarafından tazmin edilmesine hükmedilmesi için Yunan mahkemeleri sizden birçok delil talep edecektir. Ayrıca bu makamlar, yaptığınız masrafları kanıtlasanız dahi kazayla illiyet bağını kurmanızı da beklerler.

Yunanistan trafik kazası sigortası yapan kurum ve kuruluşlardan hak ettiğiniz paraları alabilmek için de aynı şartlar mevcuttur.

Yaptığınız masrafları kanıtlamak gibi avukat olmayanlar için ülkemizde dahi son derece zor bir iş hele ki başka bir ülkede hak mahrumiyetleri yaşamanıza sebep olabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamanın en iyi yolu alanında adını duyurmuş köklü, saygın ve başarılı uluslararası hukuk bürolarıyla çalışmaktan geçer.

Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu

Avrupa genelinde ve dünyada onlarca ülkede bu tip pek çok dava kazanmış ve davasını kazandığı binlerce müvekkilinin yüzünü güldürmüş olan Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu ile çalışmanız halinde büromuz mensubu kıdemli, başarılı ve alanlarında mahir Yunanistan trafik kazası avukatları her türlü delillendirme ve illiyet bağı kurma işlemini özenle yerine getirirler.

Avukatlarımız, dava süreciniz boyunca yanınızda olarak yaptığınız her türlü harcamayı belgelendirir ve uygun surette mahkemeye sunarlar. 

Konuyu Kanada hukuku üzerinde incelediğimiz şu yazımız da ilginizi çekebilir: Kanada Yaralanmalı Trafik Kazası Sonrası Tazminat Davası

Yunanistan Ölümlü Trafik Kazası Sonrası Tazminat Davası

Benzer olarak, ölümlü kazalarda da mağdurların tazminat hakkı bulunur. Ancak pek tabiidir ki burada tazminatı yalnızca zarar görenler değil, onların yakınları da talep edebilirler.

Yunan hukukunda ölümlü trafik kazalarında belli başlı tazminat kalemleri ise şunlardır:

 • Müteveffanın kaza ve ölümü arasındaki sürede çektiği acı ve ıstırap
 • Yine müteveffanın kaza ve ölümü arasındaki sürede bakılması için tutulan bakıcının masrafları veya bir bakıcının yapması gereken işi yapan yakının hak ettiği bakım ücreti
 • Ölenin yakınlarının çektiği manevi acı ve ıstırap
 • Kişinin yakınlarının onun maddi desteğinden mahrum kalmasından dolayı bağlanacak hakkaniyete uygun bir ücret
 • Eğer kişinin ölümü yakınlarından hiç kimseyi bağımlılığa sürüklediyse bu bağımlılıktan kurtulmak için görülmesi gereken tedavi ve alınması gereken ilaçların masrafları
 • Kişinin yakınlarının bu olaydan kaynaklı olarak yaşadığı psikolojik sıkıntıların tedavisi için yapılan psikolojik tedavi masrafları
 • Kişilerin yakınlarının ölümüyle kaybettikleri miras hakkının tazmini
 • Müteveffanın manevi rehberliğine ihtiyaç duyanların bundan mahrumiyeti için manevi tazminat
 • Ağır kusurların bulunduğu durumlarda cezai tazminat

Yeniden belirtmekte beis görmüyoruz ki bu tazminat türleri Yunan hukukunda tahdidi olarak sayılmış kalemler değildir. Yunan yargı mensupları gerekli gördükleri halde farklı tazminat taleplerini de kabul edebilme yetkisine ve görevine sahiptirler.

Ayrıca yeniden belirtmeliyiz ki bu tazminatların alınabilmesi için kişiler yapılan masrafları ve görülen manevi hasarlarını kanıtlamak zorundadırlar. Bunun yanı sıra mağdurlar, mağduriyetlerinin kazayla sıkı bir illiyet bağı içinde olduğunu ispatlamalıdırlar.

Herkesin kabul edeceği üzere, bu tür bir çabayı yakınını yabancı topraklar üzerinde kaybetmiş kişilerden beklemek açıkçası haksızlıktır. 

Kendi ülkemizde dahi yapılmasında zorluk çekeceğimiz bu işleri farklı bir ülkede yapmak herhangi bir kayıp yaşamamış insanlar için dahi zor olacaktır.

Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu Sizin İçin Neler Yapabilir?

On yılı aşkın tecrübesi ve davası kazanılmış bini aşkın müvekkilinin referanslarıyla uluslararası davalarda kendini kanıtlamış ve adını duyurmuş durumda olan Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu, sizin davanızı da yürütebilir!

Dava sürecinde her aşamada yanınızda olacak profesyonel trafik kazası avukatlarımız kaza mahallinden hak ettiğiniz tazminatı almanızı sağlayana kadar durmaksızın çalışırlar. 

Sigorta şirketinize yapılacak başvuruları takip eder, bu şirkete veya karşı tarafa açılması gereken her türlü davayı ivedilikle ve özenle açarlar. Bunun yanı sıra hak mahrumiyeti yaşamanıza sebep olabilecek her türlü zamanaşımını takip ederler ve bu tip talihsizliklerin önüne geçerler. 

Şimdi siz de davanız hakkında bilgi almak ve profesyonel hukuki danışmanlığa ücretsiz ve hızlı şekilde ulaşmak için iletişim sayfamızdaki ücretsiz hukuki danışmanlık formunu doldurabilir veya aynı sayfadaki telefon numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Eğer sizin için de uygunsa yine aynı sayfada adreslerini bulabileceğiniz, 6 farklı ülkede bulunan temsilciliklerimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Kazanana Kadar Hiçbir Hizmet Bedeli Yok!

Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu elliyi aşkın avukatına güveninin bir nişanesi olarak müşterilerinin haklarını dava sonuna kadar hiçbir hizmet bedeli talep etmeden savunur! 

Kaybedilen davalarda hiçbir hizmet bedeli ödemeniz gerekmezken kazanılan davalarda dahi bu yükümlülük ancak haklarınızı iktisap ettiğinizde oluşur.