Danimarka'da Boşanma Sonrası Mal Paylaşımı Davası
 • Yasin T.
  09-12-2022
  Google

  Başımdan geçen acı dolu hikaye şu şekilde. Yurt dışında çalışmaya gittim ve Belçika'da bir trafik kazasının kurbanı oldum. Bir sabah işe giderken arabamıza bir kamyon çarptı. O korkunç kazada iki kişi öldü ve ben mucizevi bir şekilde hayatta kaldım. Ağır yaralandım, omurga kırığı, bacağımda kırık ve diğer yaralanmalar ile ölümden döndüm. Avrupa'da Avukat şirketi, meslektaşıma sınır dışı işlemini iptal etmesi için de yardım etti. Arkadaşlarım da, bu avukatlar ile Belçika'da sigorta tazminatı talebinde bulunabileceğini söyledi. Firma yetkilileri beni ziyaret etti, gerekli tüm evrakları imzaladık ve kısa bir süre sonra tedavi için parayı transfer ettiler. Tedavi sürecinde avukatlar sürekli beni ziyaret etti, sağlığımı sordu ve benimle ilgilendi. Tamamen memnunum ve bu hukuk şirketini tavsiye ediyorum!

 • Deniz D.
  19-11-2022
  Google

  Babaannemin ABD'de vefatından sonra, Avrupa'da Avukat firması ile birlikte onun mal varlığını ve vasiyetini aramaya başladık. Genel olarak, ABD Büyükelçiliği'nde tercümanlık işleri, sertifika ile birlikte bilgi ve tüm belgelerin toplanması yaklaşık bir yıl sürdü. Ama hepsi başarıyla sona erdi, teşekkürler! Sizi tanıdıklarıma tavsiye edeceğim.

 • Yakup D.
  04-11-2022
  Google

  Avrupa'da Avukat firmasını tesadüfen buldum, köyümden birisi onlardan bahsetti. 8 yıl önce Almanya'da trafik kazası geçirdim. Yaya geçidinde araba bana çarptı. Firma yetkilisine durumumu anlattım. Avukat, Almanya'da geçirdiğim trafik kazası sonrası tazminat alma hakkım olduğunu söyledi. Bir anlaşma imzaladık ve şirket tazminat sürecini başlattı. Kısa bir süre sonra, Almanya'dan bir temsilcim ve avukatım olduğunu söyleyen Bay Darek H.tarafından bir telefon aldım. Araba kazasından sonra hastanede bazı belgeler imzaladığımı hatırladım ama bu sözler beni şok etti. Avukat Darek H.'nin kazadan sonra aldığım yaralar için tazminat olarak 10.000 EUR aldığı ortaya çıktı. Banka hesabıma herhangi bir para transfer etmedi! Advokat v Europe firmasının avukatları, önceki avukattan tüm fonların iade edileceğine dair bana telefonla güvence verdi. Ek olarak, sigorta şirketinden alınan tazminat miktarını artırma şansı olduğunu da söyledi. Üç ay sonra, önceki avukattan gelen para banka hesabıma aktarıldı! Avukatlar ayrıca, sağlık durumum bu süre zarfında önemli ölçüde kötüleştiğinden, ek tazminat olarak sigorta şirketine 32.000 EUR tutarında dava açtı. Bozulmanın nedeni 8 yıl önce meydana gelen bir kazaydı. Advokat v Europe firmasının avukatlarının taahhüt edilen tüm yükümlülüklere uyacağına sizi temin ederim ve onları tavsiye ederim! İnsanların yararına başarılı bir şekilde çalışmalarını diliyorum!

 • Serhat A.
  03-02-2023
  Google

  Tazminat sürecinde emeği geçen herkese teşekkürler! Hollanda'da araçtaki yükü boşaltırken çok ağır bir şekilde yaralandım. Birkaç aydır da tüm tıbbi belgeleri topluyordum. Bu süreçte bir psikolog benimle çalıştı ve sonunda bu uzun zamandır beklenen an geldi. Rehabilitasyondan sonra sağlık durumumun düzeleceğine dair küçücük bir umut aldım. Bu tür bir rehabilitasyon ancak yurtdışında mümkündü, bu yüzden para benim için hayati önem taşıyordu. Avrupa'da Avukat firması gereken parayı sağlamak için tazminat noktasında çok yardımcı oldular.!

 • Gazanfer K.
  01-01-2023
  Google

  2022 yılında Almanya'da ikamet eden amcamın vefatını öğrendim. Yaşayan en yakın akrabası olduğum için zor bir seçim yapmam gerekiyordu: mirası kabul mu edeyim yoksa red mi? Çünkü bu konuda çok para harcamam gerekecekti. Aslında reddetmeye hazırdım, ama neyse ki Avrupa'da Avukat şirketini buldum. Büro, "dava kazanılmazsa ödeme yok" anlaşmasıyla çalışıyor ve işlerini hızlı ve verimli bir şekilde yapıyor! Almanya'nın haricinde diğer Avrupa ülkelerinde de miras davalarını yönettiklerini ve tüm süreç ile ilgilendiklerini öğrendim. İçim rahatladı. Yılın sonunda gerçek bir Yeni Yıl hediyesi aldım çünkü ev satıldı ve banka hesabıma para geldi:)) Yapılan iş için çok teşekkür ederim, kesinlikle tavsiye edeceğim!

 • Aleyna K.
  05-06-2022
  Google

  Ağabeyim Avrupa'da uzun yıllar kamyon şoförü olarak çalıştı. Bu bahar Almanya'da korkunç bir trafik kazasında vefat etti. Ancak şimdi, Avrupa'da Avukat firması avukatlarının verimli çalışmaları sayesinde, sigorta şirketinden tazminatın tamamını aldık. Teşekkür ederim.

 • Hakan S.
  01-09-2022
  Google

  Oğlumla birlikte Polonya'daki Wroclaw LG fabrikasında çalıştım. İş kazası geçirdim ve sırtımdaki bir sakatlıktan sonra artık yürüyemeyeceğimi düşündüm. Oğlumla birlikte Transcarpathia'da yaşıyordum ve o sırada rehabilitasyon için paramız yoktu. Çok zor bir durumdu, çünkü işveren hastalık izninde maaşımı ödemeyi erteledi ve biz nereden yardım isteyeceğimizi bilmiyorduk. Sonra bir komşumuz, bir hukuk firmasının Polonya'da iş kazası ve mesleki yaralanmalar için tazminat almasına yardım ettiğini söyledi. İlk başta, dolandırıcılarla karşılaşmaktan çok korkuyorduk. Ancak Avrupa'da Avukat hukuk bürosu'nun avukatları oldukça profesyonel idi. Şirketin Polonya ofisinden bir avukat hastanemize geldi, tüm tıbbi konularda yardımcı oldu ve bir sözleşme imzaladı. 5 ay sonra rehabilitasyon için ilk büyük miktarı aldım. Onların yardımı olmadan kesinlikle asla ayağa kalkamazdım! Tüm arkadaşlarıma Avrupa'da Avukat firmasının Polonya avukatlarıyla birlikte çalışmalarını tavsiye ediyorum çünkü onlar her zaman yurtdışında yaşayan Türklere yardım etmeye çalışıyorlar!

 • Aleyna A.
  03-01-2023
  Google

  Fransa'da geçirdiğim bir kazadan sonra bu avukatlar bana çok yardımcı oldular. Kaza sonucu kolum ve iki kaburgam kırıldı ve bir sarsıntı geçirdim. Daha sonra kolumdan iki ameliyat geçirdim. Avrupa'da Avukat firmasının bir temsilcisi bana geldi ve yardım teklif etti. İlk başta, bir hukuk bürosunun herhangi bir ön ödeme olmadan bile yardım etmeye hazır olacağına inanmadım. Çünkü Fransa'da para vermeden bir hizmet almak oldukça zordur. Ancak bu firma farklı idi. Bir anlaşma imzaladım ve üç hafta sonra bana para aktardılar. Ödemenin sadece ilk kısmı olduğunu ve daha fazlası için beklememiz gerektiğini söylediler. Bir ay sonra tekrar bir temsilci geldi, tazminatın ikinci kısmını getirdi ve yine de bir dava olacağını söyledi. Beni mahkemeye getirdiler, otel konaklama ve yemek masraflarımı karşıladılar. Mahkemede ifade verdim. Avukatlar, hakimin hangi soruları soracağını ve bunlara nasıl cevap verileceğini açıkladı. Benimle ilgilendiler. Tazminat miktarını artırmak için Fransa'dan uzman bir doktor beni muayene etti. Seyahatin tüm masraflarını hukuk firmasının ödediğini belirtmek isterim. Bunun için teşekkür ederim! Mahkeme sona erdi, tazminat miktarı beklediğimin çok üzerindeydi. Artık fiziksel ve psikolojik rehabilitasyona hazırdım.

Danimarka, 2011’den bu yana her yıl on binin üzerinde boşanma davasının olumlu sonuçlandığı bir Kuzey Avrupa ülkesi olarak öne çıkıyor.

Boşanma sürecine giren çiftler, hayatın akışının en doğal sonucu olarak Danimarka’da boşanma ve mal paylaşımı üzerine araştırmalar yapmak zorunda kalıyor.

Danimarka devletinin resmi verilerine göre 5 milyon nüfuslu ülkede farklı ülkelerden göçmüş yaklaşık 650 bin insan hayatını idame ettiriyor. 

Pek çoğu Danca bilmeyen ve aralarında birçok Türk vatandaşının da bulunduğu bu insanların boşanma sonrası mal paylaşımı davalarındaki hakları ile ilgili yeterli bilgiye ulaşmakta güçlük çekmesi de son derece olası.

Biz de bu yazımızda sizleri Danimarka’da boşanmada mal paylaşımı konusunda bilgilendirerek bu eksikliği bir nebze de olsun gidermeyi amaçlıyoruz. 

Danimarka ile İlişkili Boşanma Davalarında Uygulanacak Hukukun Belirlenmesi

Ülkemiz ile yabancı bir devlet arasındaki özel hukuk uyuşmazlıklarının çözümünde uygulanacak hukuk kurallarının belirlenmesi konusunda başvuracağımız ana kaynak hiç şüphesiz “Mi̇lletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanun” olarak karşımıza çıkar.

Adı geçen kanunun 14. maddesine göre boşanma ve ayrılık konularında uygulanacak olan hukuk sisteminin belirlenmesinde şu kriterler esas alınmış:

 • Boşanma ve ayrılık sebeplerinde
 • Eşler arasındaki nafaka taleplerinde
  • İştirak nafakasının bu hüküm kapsamında değerlendirilemeyeceğini akılda bulundurmak gerekir.
 • Evliliğin iptalinde
 • Varsa, çocukların velayeti ve bu velayete ilişkin sorunlarda

Yukarıdaki durumlarda uygulanacak hukuk sistemi, mevcut olduğu takdirde onların ortak milli hukuku, bu yoksa mutad mesken hukukları, bu da yoksa Türk hukuku olarak belirlenecektir.

Yine aynı kanunun 15. maddesi ise evlilik mallarına ayrılmıştır. Bu maddeye göre evlilik mallarıyla alakalı uyuşmazlıklarda uygulanacak hukuk sisteminin belirlenmesi şu şekilde olur:

 • Eşler evlenme aşamasındayken yapacakları bir akitle mal rejimlerinin mutad mesken veya birisinin milli hukuku olmasını kararlaştırabilir.
  • Eşlerin Türk hukukuna göre seçebilecekleri dört mal rejiminden birini tercih etme hakları saklıdır.
 • Eşler bu şekilde bir akit yapmazlar, herhangi bir hukuk sistemini belirlemezlerse evlilik mallarının akıbeti onların müşterek milli hukukuna, bu yoksa mutad mesken hukuklarına, bu da yoksa Türk hukukuna göre belirlenir.
 • Taşınmaz mallar üzerinde uygulanacak hukuk kuralları bu malların içinde bulundukları ülkenin kurallarıdır.
 • Evlendikten sonra müşterek bir milli hukuka kavuşan eşler, bu hukuk sistemini benimseyebilirler. Ancak bu durumdan zarar görecek üçüncü kişilerin hakları saklıdır.

Yukarıdaki açıklamaların uzunluk ve karışıklığının da ele verdiği üzere milletlerarası özel hukuk davalarında hangi hukuk normlarının uygulanacağı konusu oldukça karışık haller alabilmektedir. 

Sıradan bir vatandaş için hangi hukukun uygulanacağını belirlemek, seçim şansını haiz olunan durumlarda hangi hukuk sisteminin kişi için daha verimli olacağını bilebilmek son derece zor bir süreç ve uzun araştırmalar gerektirecektir. 

Bu yüzden uluslararası boşanma davalarının tarafı olan kişilerin, saygın hukuk bürolarının bu alanda deneyimli avukatlarıyla çalışmaları büyük önem arz etmektedir.

Danimarka’da Boşanmak İçin Gereken Evraklar

Danimarka’da evlilikler boşanma veya ayrılık ile sonlandırılabilir. Çiftlerin tercihine göre boşanma davasından önce bir ayrılma davası da açılması mümkündür.

Bu şekilde ayrılan eşlerin kararlarından pişmanlık duymaları durumunda tekrardan aile birliğini kurarak evliliklerine devam edebilmeleri mümkün kılınmıştır. Bu süreçte kararından memnun olan kişiler ayrılıkları sonunda boşanma kararı da alabilirler.

Şu yazımız da ilginizi çekebilir: Danimarka Miras Davası ve Miras Hukuku

Ne var ki eşlerin herhangi bir ayrılık süreci olmadan direkt boşanma istemiyle mahkemelere başvurmaları da mümkündür.

Danimarka’da boşanmak isteyen eşler, Danimarka aile hukuku bürosuna (Familieretshuset) bir başvuru formu göndermelidirler. Bu form online ortamda doldurulur ve gönderilir.

Bu formu göndermek konusunda yardıma ihtiyacı olan kişiler Danimarka vatandaşlık servislerine veya kütüphanelerle aile hukuku bürolarına yardım istemiyle başvurabilirler.

Ayrıca Danimarka devleti, isteyen çiftlere onların katılabileceği oturumlarda ayrılık ile boşanmanın ne gibi sonuçları olacağını ve bu kavramların onlar için tam olarak ne anlama geleceğini anlatmaktadır.

Danimarka’da Boşanma Çocukların Velayeti Hükümleri

Danimarka’da kural olarak ortak velayet bulunmaktadır. Ebeveynlerin boşanması, ayrılığı ya da artık aynı evde yaşamaması gibi durumlarda da ortak velayet kurulacaktır.

Ortak velayetin kurulacağı durumları şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Çocuk doğduğunda anne ve baba evliyse
 • Çocuk doğduktan sonra anne ve baba evlendiyse
 • Çocuk doğduğunda ayrı da olsa anne ve baba sonradan aile birliğine döndüyse
 • Çocuk doğduğunda “Ortak Çocuk Bakım İlanı” imzaladılarsa
 • İdare kurumlarından birinde ortak velayeti tescil ettirdilerse

Velayeti söz konusu olan çocuğun 2007 sonrası doğumlu olması durumunda şu hallerde de ortak velayet söz konusudur:

 • Anne ve baba, çocuğun doğumundan önceki 10 ay içinde herhangi bir dönemde evli kaldılarsa
 • Çocuk doğduğunda ayrı veya boşanmış olsalar da babaya karşı kazanılmış bir babalık davası varsa veya baba, çocuğu tanımışsa
 • Anne ve baba, çocuğun doğumundan önceki on ay içinde herhangi bir dönem beraber yaşadılarsa

Yukarıdakilerin aksi durumlarda velayet hakkı tamamen anneye aittir.

Ayrıca yukarıdaki durumların gerçekleşmesi halinde dahi aşağıdaki iki halde velayet hakkı tamamen tek bir ebeveyne aittir:

 • Aile mahkemelerinin bu yönde karar vermesi halinde
 • Eşlerin çocuğun velayetinin tek ebeveyne ait olacağı yönünde yaptıkları ve resmi şekilde tescil ettirdikleri bir anlaşmanın bulunması halinde

Velayette Yapılacak Değişiklikler

Ebeveynlerin mevcut velayet durumunda yapacakları değişikliklerin geçerlilik kazanmasının tek şartı devlete sundukları bu yöndeki taleplerinin kabul edilmesidir. 

Ebeveynlerden birinin bu değişikliği istememesi durumunda değişiklik yapmak isteyen taraf bu iradesini açıklar başvuruyu devlete iletir. Değişikliğin yapılıp yapılmayacağına karar verecek olan Danimarka yargı mercileridir.

Danimarka'da boşanma oranları

Yıllara göre Danimarka’da Boşanma Sayıları

Çocuğun İkamet Adresi

Ortak velayette çocuğun yaşayacağı yeri belirleyecek olan, onun beraber yaşayacağı ebeveyndir. Ancak çocuğun yurt dışına taşınması kararında her iki ebeveynin de onayının alınması zorunludur. 

Bu ebeveyn aynı zamanda çocuğun günlük hayatıyla alakalı sıradan kararları da alacak olandır.

Örneğin çocuğa hangi pantolonun alınacağı, onun odasının hangi renk olacağı gibi kararlar ortak velayet sahibi ebeveynlerden çocukla yaşayanın vereceği kararlar olarak hukukta yerini bulurken çocuğun hayatını büyük ölçüde etkileyecek kararlar ebeveynlerin ortak kararı olmalıdır.

Örneğin çocuğun ne tür bir okula gideceği, hangi mesleğe teşvik edileceği, bir sanat veya zanaat icra etmek isteğinin kabul veya reddedileceği gibi kararlar, ebeveynlerin ortak almaları gereken kararlardır.

Çocuğun velayetinin tek kişide olduğu durumlarda o ebeveyn, çocuğun yaşayacağı yer de dahil olmak üzere velayet sahiplerinin yetkili olduğu tüm kararları vermeye yetkilidir.

Apostil

Apostil şerhi, Hague Konvansiyonu’na taraf ülkelerde düzenlenen resmi belgelerin yine bu konvansiyona taraf diğer ülkelerde de geçerli resmi belge olarak tanınmasını kolaylaştıran bir şerh türüdür.

Resmi belge üzerine apostil şerhi düşecek olan ülke, bu resmi belgeyi düzenlemiş olan ülke olacaktır.

Hague Konvansiyonu, apostil şerhinin hangi usullerle ve hangi makamlar tarafından düşüleceğini herhangi bir hükme bağlamamış, bu durumu üye ülkelerin kendi iç hukuklarına bırakmıştır.

Bu yüzdendir ki, üye ülkelerin çoğunda olduğu gibi Danimarka ve Türkiye’de de bu durum farklılıklar gösterir.

Apostil Şerhinin Tanınması İçin Gerekli Belgeler

Danimarka’da açılacak, Türk resmi makamlarınca düzenlenmiş ve üzerine apostil şerhi düşülmüş bir boşanma kararının  tanıma-tenfizi davasında dava dilekçesi yanında aşağıdaki belgeler de sunulacaktır:

 • Kesinleşmiş boşanma kararının noterce onaylanmış aslı veya onanmış örneği
 • Bu kararın yeminli bir tercümanca yapılmış onaylı tercümesi
 • İlamın kesinleştiğini gösterir resmi evrak ve bu evrağın yine yeminli bir tercümanca çevrilmiş, onaylı Danca tercümesi
Danimarka Vatandaşı Türkiye’de Boşanma Davası Açabilir Mi?

Danimarka vatandaşlarının MÖHUK’un 14. maddesine göre kendilerine yetki verilen durumlarda ülkemizde dava açmaları mümkündür. 
Bu durumu ise şöyle açıklamak mümkündür:
Bir Türk vatandaşıyla evli olan veya eşiyle mutad meskeni Türkiye’de bulunan Danimarka vatandaşlarının ülkemizde boşanma davası açarak ülkemiz medeni kanununun uygulanmasını istemesinin önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Türkiye’de Boşandım Danimarka’da Tanınır mı?

Türkiye’de alınmış bir boşanma kararı, üzerinde bir apostil şerhi bulunması durumunda Danimarka’da da geçerli olacaktır.
Konuyu genel bir perspektifte incelediğimiz şu yazımız da ilginizi çekebilir:Yurt Dışında Boşanma, Tenfiz ve Tanıma

Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu Sizler İçin Neler Yapabilir?

Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu, on yılı aşkın tecrübesiyle kırktan fazla ülkede hizmet vermekte olan saygın bir uluslararası hukuk bürosudur. 

Bu süreç ve dava takibinde bulunduğu geniş coğrafyada bini aşkın müvekkilinin davalarını başarılı şekilde sonuçlandırmış olan büromuz avukatları, yılları aşan deneyimleri ve alanlarındaki geniş bilgi dağarcıklarıyla müvekkillerimizin davalarının hangi ülke hukuk sistemine göre takip edileceğini belirler, gerekli evrakı bir araya getirir ve davanızın kazanılması için özenle çalışırlar.

Üstelik Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu, tüm bu hizmetlerini herhangi bir ön ödeme almaksızın sunar. Ayrıca kaybedilen davalarda hiçbir ücret talebinde bulunulmaz. Kazanılan davalarda talep edilen ücretler ise ancak sonuçlanan davadan kazanılan haklar müvekkillerimizin malvarlıklarına geçtiğinde muaccel olur.

Şimdi siz de iletişim sayfamızdaki ücretsiz hukuki danışmanlık formunu doldurarak ya da aynı sayfadaki telefon numaramızdan bize ulaşarak davanız hakkında ücretsiz olarak bilgi alabilir, uygun gördüğünüz takdirde müvekkilimiz olabilirsiniz!