Avusturya Miras Hukuku
 • Yasin T.
  09-12-2022
  Google

  Başımdan geçen acı dolu hikaye şu şekilde. Yurt dışında çalışmaya gittim ve Belçika'da bir trafik kazasının kurbanı oldum. Bir sabah işe giderken arabamıza bir kamyon çarptı. O korkunç kazada iki kişi öldü ve ben mucizevi bir şekilde hayatta kaldım. Ağır yaralandım, omurga kırığı, bacağımda kırık ve diğer yaralanmalar ile ölümden döndüm. Avrupa'da Avukat şirketi, meslektaşıma sınır dışı işlemini iptal etmesi için de yardım etti. Arkadaşlarım da, bu avukatlar ile Belçika'da sigorta tazminatı talebinde bulunabileceğini söyledi. Firma yetkilileri beni ziyaret etti, gerekli tüm evrakları imzaladık ve kısa bir süre sonra tedavi için parayı transfer ettiler. Tedavi sürecinde avukatlar sürekli beni ziyaret etti, sağlığımı sordu ve benimle ilgilendi. Tamamen memnunum ve bu hukuk şirketini tavsiye ediyorum!

 • Yakup D.
  04-11-2022
  Google

  Avrupa'da Avukat firmasını tesadüfen buldum, köyümden birisi onlardan bahsetti. 8 yıl önce Almanya'da trafik kazası geçirdim. Yaya geçidinde araba bana çarptı. Firma yetkilisine durumumu anlattım. Avukat, Almanya'da geçirdiğim trafik kazası sonrası tazminat alma hakkım olduğunu söyledi. Bir anlaşma imzaladık ve şirket tazminat sürecini başlattı. Kısa bir süre sonra, Almanya'dan bir temsilcim ve avukatım olduğunu söyleyen Bay Darek H.tarafından bir telefon aldım. Araba kazasından sonra hastanede bazı belgeler imzaladığımı hatırladım ama bu sözler beni şok etti. Avukat Darek H.'nin kazadan sonra aldığım yaralar için tazminat olarak 10.000 EUR aldığı ortaya çıktı. Banka hesabıma herhangi bir para transfer etmedi! Advokat v Europe firmasının avukatları, önceki avukattan tüm fonların iade edileceğine dair bana telefonla güvence verdi. Ek olarak, sigorta şirketinden alınan tazminat miktarını artırma şansı olduğunu da söyledi. Üç ay sonra, önceki avukattan gelen para banka hesabıma aktarıldı! Avukatlar ayrıca, sağlık durumum bu süre zarfında önemli ölçüde kötüleştiğinden, ek tazminat olarak sigorta şirketine 32.000 EUR tutarında dava açtı. Bozulmanın nedeni 8 yıl önce meydana gelen bir kazaydı. Advokat v Europe firmasının avukatlarının taahhüt edilen tüm yükümlülüklere uyacağına sizi temin ederim ve onları tavsiye ederim! İnsanların yararına başarılı bir şekilde çalışmalarını diliyorum!

 • Gazanfer K.
  01-01-2023
  Google

  2022 yılında Almanya'da ikamet eden amcamın vefatını öğrendim. Yaşayan en yakın akrabası olduğum için zor bir seçim yapmam gerekiyordu: mirası kabul mu edeyim yoksa red mi? Çünkü bu konuda çok para harcamam gerekecekti. Aslında reddetmeye hazırdım, ama neyse ki Avrupa'da Avukat şirketini buldum. Büro, "dava kazanılmazsa ödeme yok" anlaşmasıyla çalışıyor ve işlerini hızlı ve verimli bir şekilde yapıyor! Almanya'nın haricinde diğer Avrupa ülkelerinde de miras davalarını yönettiklerini ve tüm süreç ile ilgilendiklerini öğrendim. İçim rahatladı. Yılın sonunda gerçek bir Yeni Yıl hediyesi aldım çünkü ev satıldı ve banka hesabıma para geldi:)) Yapılan iş için çok teşekkür ederim, kesinlikle tavsiye edeceğim!

 • Serhat A.
  03-02-2023
  Google

  Tazminat sürecinde emeği geçen herkese teşekkürler! Hollanda'da araçtaki yükü boşaltırken çok ağır bir şekilde yaralandım. Birkaç aydır da tüm tıbbi belgeleri topluyordum. Bu süreçte bir psikolog benimle çalıştı ve sonunda bu uzun zamandır beklenen an geldi. Rehabilitasyondan sonra sağlık durumumun düzeleceğine dair küçücük bir umut aldım. Bu tür bir rehabilitasyon ancak yurtdışında mümkündü, bu yüzden para benim için hayati önem taşıyordu. Avrupa'da Avukat firması gereken parayı sağlamak için tazminat noktasında çok yardımcı oldular.!

 • Hakan S.
  01-09-2022
  Google

  Oğlumla birlikte Polonya'daki Wroclaw LG fabrikasında çalıştım. İş kazası geçirdim ve sırtımdaki bir sakatlıktan sonra artık yürüyemeyeceğimi düşündüm. Oğlumla birlikte Transcarpathia'da yaşıyordum ve o sırada rehabilitasyon için paramız yoktu. Çok zor bir durumdu, çünkü işveren hastalık izninde maaşımı ödemeyi erteledi ve biz nereden yardım isteyeceğimizi bilmiyorduk. Sonra bir komşumuz, bir hukuk firmasının Polonya'da iş kazası ve mesleki yaralanmalar için tazminat almasına yardım ettiğini söyledi. İlk başta, dolandırıcılarla karşılaşmaktan çok korkuyorduk. Ancak Avrupa'da Avukat hukuk bürosu'nun avukatları oldukça profesyonel idi. Şirketin Polonya ofisinden bir avukat hastanemize geldi, tüm tıbbi konularda yardımcı oldu ve bir sözleşme imzaladı. 5 ay sonra rehabilitasyon için ilk büyük miktarı aldım. Onların yardımı olmadan kesinlikle asla ayağa kalkamazdım! Tüm arkadaşlarıma Avrupa'da Avukat firmasının Polonya avukatlarıyla birlikte çalışmalarını tavsiye ediyorum çünkü onlar her zaman yurtdışında yaşayan Türklere yardım etmeye çalışıyorlar!

 • Aleyna A.
  03-01-2023
  Google

  Fransa'da geçirdiğim bir kazadan sonra bu avukatlar bana çok yardımcı oldular. Kaza sonucu kolum ve iki kaburgam kırıldı ve bir sarsıntı geçirdim. Daha sonra kolumdan iki ameliyat geçirdim. Avrupa'da Avukat firmasının bir temsilcisi bana geldi ve yardım teklif etti. İlk başta, bir hukuk bürosunun herhangi bir ön ödeme olmadan bile yardım etmeye hazır olacağına inanmadım. Çünkü Fransa'da para vermeden bir hizmet almak oldukça zordur. Ancak bu firma farklı idi. Bir anlaşma imzaladım ve üç hafta sonra bana para aktardılar. Ödemenin sadece ilk kısmı olduğunu ve daha fazlası için beklememiz gerektiğini söylediler. Bir ay sonra tekrar bir temsilci geldi, tazminatın ikinci kısmını getirdi ve yine de bir dava olacağını söyledi. Beni mahkemeye getirdiler, otel konaklama ve yemek masraflarımı karşıladılar. Mahkemede ifade verdim. Avukatlar, hakimin hangi soruları soracağını ve bunlara nasıl cevap verileceğini açıkladı. Benimle ilgilendiler. Tazminat miktarını artırmak için Fransa'dan uzman bir doktor beni muayene etti. Seyahatin tüm masraflarını hukuk firmasının ödediğini belirtmek isterim. Bunun için teşekkür ederim! Mahkeme sona erdi, tazminat miktarı beklediğimin çok üzerindeydi. Artık fiziksel ve psikolojik rehabilitasyona hazırdım.

 • Deniz D.
  19-11-2022
  Google

  Babaannemin ABD'de vefatından sonra, Avrupa'da Avukat firması ile birlikte onun mal varlığını ve vasiyetini aramaya başladık. Genel olarak, ABD Büyükelçiliği'nde tercümanlık işleri, sertifika ile birlikte bilgi ve tüm belgelerin toplanması yaklaşık bir yıl sürdü. Ama hepsi başarıyla sona erdi, teşekkürler! Sizi tanıdıklarıma tavsiye edeceğim.

 • Aleyna K.
  05-06-2022
  Google

  Ağabeyim Avrupa'da uzun yıllar kamyon şoförü olarak çalıştı. Bu bahar Almanya'da korkunç bir trafik kazasında vefat etti. Ancak şimdi, Avrupa'da Avukat firması avukatlarının verimli çalışmaları sayesinde, sigorta şirketinden tazminatın tamamını aldık. Teşekkür ederim.

Miras hukuku tecrübe ve uzmanlık gerektiren bir alandır. Mirasın ve mirasçıların tam olarak araştırılıp ortaya dökülmesi hak sahiplerinin hakedişlerini eksiksiz alabilmeleri için önemlidir. Ölen kişinin borçlarının da iyi araştırılması gerekmektedir. 

Mirasın borç miktarının alacak miktarından fazla olması durumunda süresi içerisinde mirasın reddi yapılması gerekmektedir ve bu birçok uzmanlık isteyen konu mevcuttur.

Sürelerin kaçırılmaması ve hakedişlerinizin eksiksiz ödenmesi için tecrübeli ve uzman hukukçularla yol yürümenizde fayda vardır. Avrupa Avukat Hukuk Bürosu olarak miras hukukunda kendini geliştirmiş uzman avukatlarımız aracılığıyla miras davanızı gözünüz arkada kalmadan neticeye ulaştırabiliriz. 

Avusturya Miras Hukuku

Bir kişinin ölmesi halinde ölen kişinin malvarlığı, alacak ve borçlarının kimlere ve ne şekilde paylaştırılacağını düzenleyen hukuk dalına miras hukuku denir. Miras hukukunda hak miras bırakanın ölümü ile doğar. Bu nedenle ölüm hali vuku bulmadığı sürece miras hakkından bahsedilemeyecektir.

 Mirasçı, ölen kişinin evrensel olarak kanuni halefi olmaktadır. Sadece bir kişinin mirasçı olduğu durumlarda tek bir mirasçı olur ve bu durum genel mirasçı olarak adlandırılır.

Ölen kişinin geride bıraktığı tüm mal, borç ve alacaklara miras(tereke) adı verilmektedir. Tereke olarak şunları sayabiliriz:

 1. Ölen kişinin tüm varlıkları (örneğin taşınmazlar, taşınır mallar, mücevher, altın vs.)
 2. Ölen kişinin borçları. (ölen kişinin borçları alacak ve malvarlığının aktif değerini aşması bekleniyorsa mirası kabul ederken miras reddi yapıp yapmamaya çok dikkat edilmelidir.)
 3. Ölen kişinin alacakları
 4.  Belirli koşullar altında internet profilleri, sosyal medya hesapları, e- posta hesapları ve benzerlerine erişim ve kullanım hakları.

Kişisel irtifak hakları (ikamet hakkı, işletme ruhsatları veya nafaka talepleri) gibi şahsın sıkı sıkıya bağlı olan hak ve yükümlülükler miras alınamamaktadır.

İlginizi Çekebilir: Azerbaycan Miras Hukuku

Avusturya Veraset İlamı

Mirasçılık belgesi ya da diğer adıyla veraset ilamı yasal mirasçıların kimler olduğunu gösteren resmi bir belgedir. Veraset ilamının alınması, miras bırakanın ölümünden sonra ilk yapılması gereken işlemlerden birisidir. Çünkü mirasçılar 3. Kişiler nezdinde hak ve taleplerini ileri sürebileceklerdir. Veraset ilamı mirasçılık sıfatını bildirici bir nitelik taşımaktadır.

Avusturya’da veraset ilamını veraset mahkemesi aracılığıyla noterlik kurumundan alabilirsiniz. Avusturya veraset mahkemesinde, sözde “mahkeme komiseri” olarak görev yapan Avusturyalı bir noter vardır.

Noter terekenin mülkiyetini alır ve işleme koyar, yani noter terekenin kaydını belirler, ölen kişinin bankalardaki hesap bakiyelerini sorgular, vergi ve borçlarını öder ve yalnızca son kalan terekeyi mirasçılarına devreder. Avusturya’da her zaman miras için bir devlet tasfiye memuru veya en azından kontrolör vardır.

Avusturya’da Veraset Ve İntikal Vergisi

1 Ağustos 2008 tarihi itibariyle Avusturya’da veraset ve intikal vergisi kaldırılmıştır. Bu tarihten sonra gerçekleşen ölüm ve ona bağlı miras paylaşımları için veraset ve intikal vergisi ödenmeyecektir. 

Ancak bu durum hiç vergi yükümlüsü olmadığınız anlamına gelmemelidir. Gayrimenkullerin veraset veya karşılıksız devir (bağış) durumunda , yine de emlak devir vergisi ödenmek zorundadır. Yani size miras yoluyla bir ev kalırsa evin devri için emlak devir vergisi ödemek zorundasınız.

Avusturya’da Yasal Olarak Kimler Mirasçıdır?

Avusturya’da yasal olarak sadece aşağıda sayılmış olan kişiler mirasçı olabilmektedir:

 1. Çocuklar veya eğer çocuk babasından önce vefat etmiş olması halinde onun soyundan gelenler
 2. Ebeveynler veya daha önce vefat etmiş olmaları durumunda onların soyundan gelen kişiler (kardeşler veya yeğenler)
 3.  Büyükanne ve büyükbabalar, amcalar ve teyzeler veya kuzenler ve onların soyundan gelenler
 4. Yasal prosedürlere uygun olarak illiyet bağı ispatlanmış gayri meşru çocuklar yasal olarak miras hakkına sahiptirler.

Vasiyetname Nedir Ve Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Vasiyetname miras bırakan kişinin son isteklerini belirli koşullar dahilinde yazılı veya sözlü olarak açıklamasına denir. Vasiyetname ölüme bağlı bir tasarruftur. Yani ölümle birlikte geçerli olmaktadır.

Avusturya Medeni Kanunu’nda düzenlenen hükümler çerçevesinde miras bırakana zorunlu paylara halel gelmeyecek şekilde malvarlığının tamamında veya bir kısmında vasiyetname ile tasarrufta bulunabilme imkânı getirmiştir. Miras bırakan kişi 3. bir kişiyi mirasçı atayabilecektir. 3. bir kişiye veya yasal mirasçılarından birisine evini, arabasını bırakabilecektir.

Bir vasiyetname yazarken, dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Bir vasiyetnamenin geçerli olabilmesi için yerine getirilmesi gereken belirli bazı şartlar vardır.

Geçerli bir vasiyetname için gerekli şartlar şunlardır:

 1.  18 yaşını doldurmuş olması (reşit olmayanlar sadece mahkeme veya noter aracılığıyla vasiyetname düzenleyebilir)
 2. Vasiyetname yazacak olan kişi ayırt etme gücüne sahip olması gerekmektedir. Yani yaptığı işlem ve davranışın sonuçlarını biliyor olması gerekmektedir.
 3. Hata, hile, tehdit ve diğer iradeyi sakatlayan durumların vasiyetname düzenlenirken kişide bulunmaması gerekir.
 4. Yasal halefiyet durumlarını göz ardı edecek şekilde kanuni mirasçıların zorunlu paylarına ilişkin tasarrufta bulunulamaz.
 5. Vasiyetname tanıklar tarafından imzalanmalıdır. Tanıklık yapamayacak olan kişileri belirtmek gerekirse; 18 yaşın altındaki kişiler, Kör, sağır ve dilsiz olan kişiler, vasiyetnamenin yazıldığı dili anlamayan kişiler ve vasiyetnameden faydalanan kişiler tanıklık yapamazlar.

Vasiyetnameden faydalanan kişiler ise, vasiyetten yararlanan kanuni mirasçılar veya 3. kişiler, vasiyetname lehtarına mirasçı olanlar ve vasiyetnameden bir vakıf veya dernek faydalanıyorsa onların üyeleri tanık olamaz.

Miras durumunda belirsizlikleri ve anlaşmazlıkları önlemek için tecrübeli bir avukata başvurmanızı öneririz. Bir uzmanla beraber vasiyetname hazırlamak veya kontrol ettirmek sizi birçok endişeden kurtaracaktır. 

Ayrıca, Avusturyalı avukatların vasiyet siciline veya Avusturya merkezi vasiyet siciline bir ölüme bağlı tasarruf kaydı yaptırabilirsiniz. Bu durumda, vasiyetname miras bırakanın ölümünden sonra mahkemeye sunulur ve mahkemede resmi olarak açılır.

İlginizi Çekebilir: Belçika Miras Hukuku

Avusturya’da Miras Reddi (Mirastan Feragat)

Mirasın reddi, mirasçının hak sahibi olduğu mirası kabul etmeyeceğinin açık bir şekilde ifade edilmesidir. Mirasın reddi ile mirasçı mirasa ilişkin tüm hak ve yükümlülüklerden mahrum kalmaktadır.

Avusturya miras hukukuna göre miras(tereke) miras bırakanın ölümüyle otomatik olarak yasal mirasçılara geçmektedir. Avusturya’daki bir mirasçı mirası kabul etmek istemezse mirası reddedebilir. Bunu yapmak için, mirasçı, mahkemeye şahsen veya avukatı aracılığıyla müracaat etmeli ve mirastan feragat için başvurmalıdır. Ne yazık ki, bu telefonla, postayla veya e-posta yoluyla yapmak mümkün değildir.

Eğer mirastan feragat edecekseniz mirasçılık belgesi başvurusunda bulunmanıza gerek yoktur ve mirasçılık belgesi almak için herhangi bir ücret ödemenize de gerek yoktur.

Mirasını reddetmek isteyenlerin sebepleri vardır. Bunlar çok çeşitli olabilir. Ancak genellikle mirasçılar, borçları nedeniyle mirası reddetmeye karar verirler. Mirasçılar, sadece tereke veya mirasla değil, aynı zamanda kişisel varlıklarıyla da borçlardan sorumludur. Bu nedenle bazı durumlarda mirası reddetmek mantıklı olabilir. Mirasın reddedilmesinin nedenlerine birkaç örnek vermek gerekirse;

1. Miras bırakan aşırı borçludur ve mirastaki tüm alacak ve malvarlığının değeri borçları karşılamıyor olabilir. Bu durum mirasçının mevcut halini dahada kötüleştireceği için mirasın reddi mantıklıdır.

2. Mirasçı, kişisel nedenlerle terekeyi kabul etmek istemiyor olabilir.

3. Mirasçı iflas etmiş durumda olup borçlularından malları kaçırmak için böyle bir duruma başvurmuş olabilir.

Bir mirası reddetmek istiyorsanız veya nasıl devam edeceğinizi bilmiyorsanız, Avrupa Avukat Hukuk Bürosuna başvurabilirsiniz. Alanında uzman miras avukatlarımız size bu konuda yardımcı olacaktır.

Dava Kazanılmaz İse Ücret Ödenmez!

Avrupa Avukat hukuk bürosu miras hukuku departmanı avukatları ile her zaman yanınızdadır. Vasiyetname düzenlenmesi, mirasçıların araştırılması, mirasçıların yasal hakları, mirasın reddi vb. gibi uzmanlık gerektiren tüm alanlarda sizlere yardımcı olacaktır.

Ayrıca davanın başında sizden herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Dava sonunda mirastan hak elde edildiği zaman sizden ücret talep etmektedir.  Dava kazanılmaz ise herhangi bir ücret ödemezsiniz.