İran-Trafik-Kazası-Tazminatı
 • Aleyna A.
  03-01-2023
  Google

  Fransa'da geçirdiğim bir kazadan sonra bu avukatlar bana çok yardımcı oldular. Kaza sonucu kolum ve iki kaburgam kırıldı ve bir sarsıntı geçirdim. Daha sonra kolumdan iki ameliyat geçirdim. Avrupa'da Avukat firmasının bir temsilcisi bana geldi ve yardım teklif etti. İlk başta, bir hukuk bürosunun herhangi bir ön ödeme olmadan bile yardım etmeye hazır olacağına inanmadım. Çünkü Fransa'da para vermeden bir hizmet almak oldukça zordur. Ancak bu firma farklı idi. Bir anlaşma imzaladım ve üç hafta sonra bana para aktardılar. Ödemenin sadece ilk kısmı olduğunu ve daha fazlası için beklememiz gerektiğini söylediler. Bir ay sonra tekrar bir temsilci geldi, tazminatın ikinci kısmını getirdi ve yine de bir dava olacağını söyledi. Beni mahkemeye getirdiler, otel konaklama ve yemek masraflarımı karşıladılar. Mahkemede ifade verdim. Avukatlar, hakimin hangi soruları soracağını ve bunlara nasıl cevap verileceğini açıkladı. Benimle ilgilendiler. Tazminat miktarını artırmak için Fransa'dan uzman bir doktor beni muayene etti. Seyahatin tüm masraflarını hukuk firmasının ödediğini belirtmek isterim. Bunun için teşekkür ederim! Mahkeme sona erdi, tazminat miktarı beklediğimin çok üzerindeydi. Artık fiziksel ve psikolojik rehabilitasyona hazırdım.

 • Yakup D.
  04-11-2022
  Google

  Avrupa'da Avukat firmasını tesadüfen buldum, köyümden birisi onlardan bahsetti. 8 yıl önce Almanya'da trafik kazası geçirdim. Yaya geçidinde araba bana çarptı. Firma yetkilisine durumumu anlattım. Avukat, Almanya'da geçirdiğim trafik kazası sonrası tazminat alma hakkım olduğunu söyledi. Bir anlaşma imzaladık ve şirket tazminat sürecini başlattı. Kısa bir süre sonra, Almanya'dan bir temsilcim ve avukatım olduğunu söyleyen Bay Darek H.tarafından bir telefon aldım. Araba kazasından sonra hastanede bazı belgeler imzaladığımı hatırladım ama bu sözler beni şok etti. Avukat Darek H.'nin kazadan sonra aldığım yaralar için tazminat olarak 10.000 EUR aldığı ortaya çıktı. Banka hesabıma herhangi bir para transfer etmedi! Advokat v Europe firmasının avukatları, önceki avukattan tüm fonların iade edileceğine dair bana telefonla güvence verdi. Ek olarak, sigorta şirketinden alınan tazminat miktarını artırma şansı olduğunu da söyledi. Üç ay sonra, önceki avukattan gelen para banka hesabıma aktarıldı! Avukatlar ayrıca, sağlık durumum bu süre zarfında önemli ölçüde kötüleştiğinden, ek tazminat olarak sigorta şirketine 32.000 EUR tutarında dava açtı. Bozulmanın nedeni 8 yıl önce meydana gelen bir kazaydı. Advokat v Europe firmasının avukatlarının taahhüt edilen tüm yükümlülüklere uyacağına sizi temin ederim ve onları tavsiye ederim! İnsanların yararına başarılı bir şekilde çalışmalarını diliyorum!

 • Gazanfer K.
  01-01-2023
  Google

  2022 yılında Almanya'da ikamet eden amcamın vefatını öğrendim. Yaşayan en yakın akrabası olduğum için zor bir seçim yapmam gerekiyordu: mirası kabul mu edeyim yoksa red mi? Çünkü bu konuda çok para harcamam gerekecekti. Aslında reddetmeye hazırdım, ama neyse ki Avrupa'da Avukat şirketini buldum. Büro, "dava kazanılmazsa ödeme yok" anlaşmasıyla çalışıyor ve işlerini hızlı ve verimli bir şekilde yapıyor! Almanya'nın haricinde diğer Avrupa ülkelerinde de miras davalarını yönettiklerini ve tüm süreç ile ilgilendiklerini öğrendim. İçim rahatladı. Yılın sonunda gerçek bir Yeni Yıl hediyesi aldım çünkü ev satıldı ve banka hesabıma para geldi:)) Yapılan iş için çok teşekkür ederim, kesinlikle tavsiye edeceğim!

 • Aleyna K.
  05-06-2022
  Google

  Ağabeyim Avrupa'da uzun yıllar kamyon şoförü olarak çalıştı. Bu bahar Almanya'da korkunç bir trafik kazasında vefat etti. Ancak şimdi, Avrupa'da Avukat firması avukatlarının verimli çalışmaları sayesinde, sigorta şirketinden tazminatın tamamını aldık. Teşekkür ederim.

 • Serhat A.
  03-02-2023
  Google

  Tazminat sürecinde emeği geçen herkese teşekkürler! Hollanda'da araçtaki yükü boşaltırken çok ağır bir şekilde yaralandım. Birkaç aydır da tüm tıbbi belgeleri topluyordum. Bu süreçte bir psikolog benimle çalıştı ve sonunda bu uzun zamandır beklenen an geldi. Rehabilitasyondan sonra sağlık durumumun düzeleceğine dair küçücük bir umut aldım. Bu tür bir rehabilitasyon ancak yurtdışında mümkündü, bu yüzden para benim için hayati önem taşıyordu. Avrupa'da Avukat firması gereken parayı sağlamak için tazminat noktasında çok yardımcı oldular.!

 • Deniz D.
  19-11-2022
  Google

  Babaannemin ABD'de vefatından sonra, Avrupa'da Avukat firması ile birlikte onun mal varlığını ve vasiyetini aramaya başladık. Genel olarak, ABD Büyükelçiliği'nde tercümanlık işleri, sertifika ile birlikte bilgi ve tüm belgelerin toplanması yaklaşık bir yıl sürdü. Ama hepsi başarıyla sona erdi, teşekkürler! Sizi tanıdıklarıma tavsiye edeceğim.

 • Hakan S.
  01-09-2022
  Google

  Oğlumla birlikte Polonya'daki Wroclaw LG fabrikasında çalıştım. İş kazası geçirdim ve sırtımdaki bir sakatlıktan sonra artık yürüyemeyeceğimi düşündüm. Oğlumla birlikte Transcarpathia'da yaşıyordum ve o sırada rehabilitasyon için paramız yoktu. Çok zor bir durumdu, çünkü işveren hastalık izninde maaşımı ödemeyi erteledi ve biz nereden yardım isteyeceğimizi bilmiyorduk. Sonra bir komşumuz, bir hukuk firmasının Polonya'da iş kazası ve mesleki yaralanmalar için tazminat almasına yardım ettiğini söyledi. İlk başta, dolandırıcılarla karşılaşmaktan çok korkuyorduk. Ancak Avrupa'da Avukat hukuk bürosu'nun avukatları oldukça profesyonel idi. Şirketin Polonya ofisinden bir avukat hastanemize geldi, tüm tıbbi konularda yardımcı oldu ve bir sözleşme imzaladı. 5 ay sonra rehabilitasyon için ilk büyük miktarı aldım. Onların yardımı olmadan kesinlikle asla ayağa kalkamazdım! Tüm arkadaşlarıma Avrupa'da Avukat firmasının Polonya avukatlarıyla birlikte çalışmalarını tavsiye ediyorum çünkü onlar her zaman yurtdışında yaşayan Türklere yardım etmeye çalışıyorlar!

 • Yasin T.
  09-12-2022
  Google

  Başımdan geçen acı dolu hikaye şu şekilde. Yurt dışında çalışmaya gittim ve Belçika'da bir trafik kazasının kurbanı oldum. Bir sabah işe giderken arabamıza bir kamyon çarptı. O korkunç kazada iki kişi öldü ve ben mucizevi bir şekilde hayatta kaldım. Ağır yaralandım, omurga kırığı, bacağımda kırık ve diğer yaralanmalar ile ölümden döndüm. Avrupa'da Avukat şirketi, meslektaşıma sınır dışı işlemini iptal etmesi için de yardım etti. Arkadaşlarım da, bu avukatlar ile Belçika'da sigorta tazminatı talebinde bulunabileceğini söyledi. Firma yetkilileri beni ziyaret etti, gerekli tüm evrakları imzaladık ve kısa bir süre sonra tedavi için parayı transfer ettiler. Tedavi sürecinde avukatlar sürekli beni ziyaret etti, sağlığımı sordu ve benimle ilgilendi. Tamamen memnunum ve bu hukuk şirketini tavsiye ediyorum!

İran’da her gün çok sayıda trafik kazası meydana gelmektedir. Bu kazaların neticesinde birçok kişi hayatını kaybetmekte ve yaralanmaktadır. Kazalarda en önemli konulardan biri ise kazada yaralanan ve ölen kişilerin tazminat haklarının nasıl ve ne kadar alınacağı sorunudur.

Trafik kazalarında tazminat başvurunuzu bizzat mağdur olan kişi yapabilmektedir.  Ancak hukuki sürecin bilinmesi, tazminat hesaplamalarının doğru yapılması, mahkemenin olumlu bir şekilde devam etmesinde büyük önem taşır. Tazminat hukuku hesaplama yöntemleri hassastır. Ayrıca hesaplama işlemleri, çoğu zaman karmaşıktır. Dolayısıyla tazminat hesaplamalarının yapılması ve dava sürecinin yönetilmesi sanıldığı kadar kolay değildir. Uzmanlık gerektirecek işlerdir.

Avrupa Avukat hukuk bürosu, İran’da geçirmiş olduğunuz yaralamalı ve ölümlü trafik kazalarında her zaman yanınızdadır. Trafik kazası tazminatlarında uzman avukatlarımız aracılığıyla en hızlı ve maksimum tazminat almak suretiyle dosyanızı sonuçlandırıyoruz. Tazminat davaları tecrübe isteyen işlerdir ve Avrupa Avukat Hukuk Bürosu avukatları yıllardır tazminat konulu dosyaları sonuçlandırmaktadırlar.

İran Yaralamalı ve Ölümlü Trafik Kazası Tazminat Davası

Hasarla ilgili olarak 2 tür hasar olduğunu bilmekteyiz:

 1. Hayata veya bedene verilen zararlar: Trafik kazalarında İran zorunlu sigorta kanununa göre uzuv kusurları, kırıklar, kesikler ve bunların sonucunda oluşan maluliyet ve ölüm gibi vücuda gelebilecek hasar veya yaralanmalardır. Bedensel zararlar sigorta tarafından tazmin edilmektedir.
 2. Mali hasar: Mal ve nesnelere verilen hasarlardır. Kaza yapan araçta, yol kenarlarındaki nesnelere veya aracın içindeki mallara verilen zararlardır. Mali hasarlarda sigorta tarafından karşılanmaktadır.

Manevi tazminat ile ilgili olarak bilinmesi gerekir ki; İran’daki trafik kazasında yaralanan 3. bir kişi, İran medeni sorumluluk hukukuna göre manevi tazminat hakkını sigorta şirketine yöneltebilecektir. İran İslami Ceza kanunlarına göre ise kazaya sebep olan sürücüden manevi tazminat talep edilebilmektedir.

Ayrıca İran’da meydana gelen ölümlü trafik kazasında ölen kişinin sağlığında destek olduğu kişiler ölüm dolayısıyla maddi tazminat talep edebileceklerdir. Bu tazminat türünü sadece ölen kişinin sağlığında destek olduğu kişiler talep edebileceklerdir. Bu kişiler ölen kişinin eşi, çocukları, anne-babasıdır. Ayrıca 3. bir kişi ölen kişinin sağlığında ona maddi olarak destek olduğunu ispatlayabilirse maddi tazminat talep edebilecektir.

Avrupa Avukat hukuk bürosu olarak İran’daki trafik kazalarında her zaman yanınızdayız. Kazanın olduğu andan itibaren ofisimizle irtibata geçip danışmanlık alabilirsiniz.

İran Trafik Kazası Sigortası

29.02.1995 tarihinde onaylanan Zorunlu Sigortalar Kanununun 2. maddesine göre, araç sahibi olan gerçek veya tüzel kişiler, araç kazaları sonucu üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri maddi ve manevi zararlara karşı aracını sigorta ettirmek zorundadırlar.

Belirttiğimiz gibi kazaya neden olan aracın zorunlu sigorta poliçesi varsa hasar ve tazminattan sigorta şirketi sorumlu olacaktır. Burada unutulmaması gereken önemli bir husus vardır. Sigorta şirketi hasardan ve tazminattan sigorta poliçesindeki limitler dahilinde sorumludur. Yani sigorta limitiniz ne kadarsa sigorta şirketi o kadar ödeme yapar. Kalan bakiye için herhangi bir ödeme yapmaz.

Böyle bir durumla karşılaştığınızda kusurlu araç sürücüsüne dava açmak suretiyle kalan bakiye tazminatınızı talep edebilirsiniz. Bu durum maddi hasar, bedeni hasar ve ölüm tazminatlarında da aynı şekilde geçerlidir.

Burada önemli 2 husus mevcut. İlk olarak bir kazada ehliyetiniz olmadan kaza yaptınız. Kazanın meydana gelmesinde kusurlu olmayabilirsiniz. Karşı taraf kusurludur ve siz tazminatınızı kusurlu aracın sigortasından talep edebilirsiniz. Yani kazada ehliyete sahip olmamak sizi kusurlu yapmaz. Sadece ehliyetsiz araç sürmeden dolayı idari para cezasına maruz kalırsınız.

İkinci bir husus ise ehliyetiniz yokken kazaya karışmanız ve kusurlu olmanız durumudur. Böyle bir durumda bulunduğunuz aracın sigortası karşı tarafın tazminatını ödeyecektir. Ancak daha sonrasında kusurlu ve ehliyetsiz olduğunuz için size ödenen tazminatı rücu edecektir.

İran Kanunlarına göre aşağıdaki durumlarda aracın kaza tarihini kapsayan geçerli bir sigorta poliçesi olması ve bir kaza meydana gelmesi durumunda sigorta şirketinin 3. şahsın maddi ve manevi zararlarını ödemekle yükümlü olduğunu ve daha sonra sorumlu kişiye rücu etmesi gerektiğini unutmayın:

 1. Sürücü kasten kazaya sebep olduysa
 2. Sarhoşluk veya uyuşturucu madde etkisi altında araç kullanma
 3. Ehliyet sahibi olmamak veya araca uygun ehliyete sahip olmamak

İran’da Trafik Kazası Sonrası Yapılacaklar

İran’da bir trafik kazasına karıştıktan sonra yapmanız gerekenler şunlardır:

 1. Trafik kazası oluştuktan sonra ilk yapmanız gereken ambulans ve polisi aramanızdır. Aramalarınızı yaptıktan sonra yol güvenliğini almak zorundasınız. Kaza yerinin ön ve arka tarafına kaza olduğunu belli eden işaretler koymalısınız.
 2. Kazanın her açıdan fotoğrafını çekin. Bu durum karşı tarafın hatasını ispat etmede faydalı olacaktır.
 3. Tutulan kaza tutanağının bir örneğini almalısınız veya kaza tutanağının fotoğrafı çekmelisiniz.
 4. Kazaya karışan tüm kişilerin iletişim bilgilerini almalısınız. Karşı tarafın sigorta poliçesi, ruhsat, kimlik vs. belgelerin fotoğraflarını almanızda fayda vardır. Kazaya karışan araçların plaka ve modellerini not edin.
 5. Eğer kazada yaralandıysanız kaza sebebiyle yapacağınız tüm ödemeleri faturalandırmanız gerekmektedir. Faturalar daha sonradan kusurlu aracın sigorta şirketinden tazminat olarak talep edilecektir.

Tazminat Ödemesi İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

İran’da bir trafik kazası sonrasında tazminat alabilmeniz için bazı evrakların elinizde bulunması gerekmektedir.

Maddi Zarar Tazminatı İçin Gerekli Belgeler

 1. Poliçe örneği
 2. Kaza ve hasar fotoğrafları
 3. Kazada ki görgü tanığı tutanakları(varsa)
 4. Tarafların ehliyet ve ruhsat fotokopileri
 5. Kaza tespit tutanağı
 6. Kazayla ilgili diğer belgeler
 7. Eksper ve alkol raporu

Yaralanma Halinde Tazminat Almak İçin Gerekli Belgeler

 1. Kaza tespit tutanağı
 2. Hastaneden alınacak epikriz raporları
 3. Kazaya ilişkin açılan soruşturma dosyasının bir örneği
 4. Fatura, makbuz vb tedavi gider belgeleri
 5. Kazada herhangi bir maluliyet varsa maluliyet raporu
 6. Malul olan kişinin aylık gelirini gösteren belge

Vefat Halinde Tazminat İçin Gerekli Belgeler

 1. Trafik kazası tespit tutanağı
 2. Ölüm raporu
 3. Nüfus kayıt örneği
 4. Veraset ilamı (Mahkemeden alınacak)
 5. Kaza sonucu ölen kişinin gelir durumunu gösteren belge
 6. Kazayla ilgili diğer belgeler

Trafik Kazalarında Avukatın Uzman Desteği Neden Önemlidir?

Trafik kazalarında tecrübeli avukat veya hukuk büroları ile tecrübesiz daha önce bu tür davalara bakmayan avukatlar arasında farklar bulunmaktadır. Bu fark özellikle hak kayıplarına yol açmaması yönünden önem taşımaktadır.

Sigorta, hasar, maddi tazminat, destekten yoksun kalma tazminatı, trafik kazası, poliçe ve halk tabirleriyle; kan parası, ölüm parası, sigorta parası, diyet, ceza parası gibi birçok kavramın sadece hukuk alanında kullanıldığında bir anlamının olacağı açıktır. Halk arasında kullanılan bu tabirlerin hukuk sistemine dökülmediği sürece bir anlamı yoktur.

İran hukuk sistemini bilmeyen ve trafik kazası tazminatı ile karşılaşıldığında nasıl davranacağını bilmeyen avukatlar bazı yanlışlıklar yapabilmektedir. Yaptıkları bu yanlışlıklara birkaç örnek vermek gerekirse;

 1. İran’da ki yüksek mahkemenin hesaplama ölçütlerini bilmeden yapılan yanlış hesaplamalar sonucunda sigorta şirketinin kendilerine teklif ettiği düşük miktarları kabul etmektedirler.
 2. Sigorta şirketlerin bazı kavramlar adı altında yaptıkları indirimleri kabul etmektedirler.
 3. Yanlış başvuru, eksik evrak vs. gibi nedenlerle davaların uzaması.

Unutulmamalıdır ki sigorta şirketlerine karşı açılacak olan trafik kazası tazminat davası bakımından hak kaybına uğranılmaması için her zaman tecrübeli bir avukattan hukuki destek almalarında büyük fayda bulunmaktadır.

Dava Kazanılmaz ise Ücret Ödemezsiniz!

İran’da trafik kazası geçirdiğinizde zor durumda kalmamanız ve hakkınızı tam anlamıyla alabilmeniz için Avrupa Avukat Hukuk Bürosu ile irtibata geçebilirsiniz. Ayrıca başlangıçta sizden herhangi bir ücret alınmamaktadır. Dava sonunda tazminat kazandığınızda bir ödeme talep ediyoruz. Tazminat kazanılmaması halinde herhangi bir ödeme yapılmamaktadır.