İngiltere Trafik Kazası Sonrası Tazminat Davası

Bir trafik kazasında siz ne kadar dikkatli olsanız da, karşı tarafın küçük bir hatası sonucu kendinizi olayın içerisinde bulabilirsiniz. Bu olaya karışan kişiler üzerinde travmatik etkiler bırakabileceği gibi, yaralanma ve can kayıplarına da neden olabilmektedir. İngiltere’de yaşayan biri olabilirsiniz ya da turistik amaçlı İngiltere’de bulunduğunuz süreçte trafik kazası geçirmiş olabilirsiniz. 

Meydana gelen bu kaza sonucu siz ya da sevdiğiniz birisi yaralanmış hatta hayatını kaybetmiş olabilir. Bu durumda yaralanan kişi veya vefat eden kişinin mirasçıları karşı tarafın sigorta şirketinden tazminat almaya hak kazanmaktadır.

Avrupa Avukat Hukuk Bürosunun uzman avukatları hak ettiğiniz yurt dışı trafik kazası tazminatını almanız için sizinle ilgileneceklerdir. Hukuk büromuz sonuç odaklı bir fiyat politikası takip ettiği için başlangıçta sizden bir ücret talep etmez.

İngiltere’de Trafik Kazası İstatistikleri

İngiltere’de geçmiş yıllarda meydana gelen trafik kazalarının istatistiklerine baktığımızda, Haziran 2021’de sona eren yılda Haziran 2020’ye göre %11 oranında düşüşle tahmini 1390 karayolunda meydana gelen ölüm rapor edilmiştir. 

COVID-19 öncesi; 2017’den 2019’a,  3 yıllık döneme bakıldığında ise %22 oranında düşüş söz konusudur. 

İngiltere Yaralanmalı Trafik Kazası Tazminat Davası

Son 3 yıl içinde bir trafik kazası geçirdiyseniz ve bir başkasının ihmali dolayısıyla yaralandıysanız, hak talebinde bulunmanız muhtemeldir. 

İngiltere trafik kazası sigortası tarafından bir hak talebinde bulunmak için, kaza ile ilgili ayrıntılar hala akılda taze iken, mümkün olan en kısa süre yasal destek almanız önerilir. 

Avrupa Avukat Hukuk Bürosu olarak uzman avukatlarımızla durumunuzu irdeleyip hak ettiğiniz yurt dışı trafik kazası tazminatı size kazandırmak için elimizden geleni yapacağımıza emin olabilirsiniz.  

Kaza sonucu uğradığınız yaralanmalar, iyileşmeniz için işten izin almanızı gerektirebileceğinden dolayı bu süreçte bütçeniz sarsılabilir. Buna ek olarak tedavi masrafları, kazalı aracınızı ya da başka bir aracı kullanamayabileceğinizi de hesaba kattığımızda ekstra yol masrafları da eklenecektir. 

Trafik kazası tazminatınız hesaplanırken aşağıdakiler dikkate alınacaktır:

 • Aracınızın tamirat maliyeti ya da pert olduysa yenileme maliyeti.
 • Hasarlı aracınızı kullanamadığınız süreçte yaptığınız seyahat masrafları(Araç kiralama ücreti, otobüs bileti v.b.)
 • Kaza dolayısıyla çalışamamanız durumunda oluşan gelir kayıplarınız.
 • Yaralanma tazminatınız.
 • Fizyoterapi ücretleri, reçete ücretleri gibi medikal harcamalarınız.
 • Kişisel bakım ve destek için tazminat.
 • Rehabilitasyon masrafları.

İngiltere Ölümlü Trafik Kazası Tazminat Davası 

Ölümcül bir trafik kazasında sevdiğiniz birisini kaybetmeniz son derece üzücü bir durumdur. Çıkılan mutlu yolculukta yaşanılan kaybın neden olduğu hayal kırıklığı, hissedilen keder ile başa çıkmak ve bunun sizin ve ailenizin üzerindeki mali etkileri ile uğraşmanın stresi son derece bunaltıcı olabilir. 

Avrupa Avukat Hukuk Bürosu olarak uzman avukatlarımız, başkalarının ihmalkar davranışları sebebiyle aile fertlerini kaybeden kişiler için ölümlü trafik kazası tazminat davası açma konusunda oldukça tecrübelidir.

Kazada hayatını kaybeden kişi adına aşağıdakiler başvuruda bulunabilir:

 • Kazada hayatını kaybedenin eşi
 • Kazada hayatını kaybedenin hayat arkadaşı(Kaza anında en az iki yıllık birlikte oldukları)
 • Çocukları ya da üvey çocukları
 • Kardeşleri
 • Ebeveynleri ya da koruyucu aileleri

Sigorta Şirketlerinden Tazminat Almak

İngiltere’de ölümlü trafik kazası tazminatınız hesaplanırken aşağıdaki hususlar dikkate alınacaktır:

 • Yas Tazminatı: Sevilen bir kişinin, bir başkasının ihmali yüzünden hayatını kaybetmesi sonucunda yaşanan keder ve travma için kanunla belirlenen ödemeye verilen isimdir. Hayatını kaybedenin eşi, hayat arkadaşı(kaza anında en az iki yıldır birlikte olduğu – İnsan Hakları Yasası kapsamında), ebeveyni(18 yaşından küçük ve bekar olması durumunda)  talepte bulunabilir. 

Yas Tazminatı, 1 Mayıs 2020 ve sonrasındaki kayıplar için  £15,120, öncesi için £12,980 olarak dikkate alınabilir. Talebinizi kabul edilirse davalı ya da sigorta şirketinden bu tazminat alınabilir.

 • Çektiği Acı: Trafik kazası sonucu vefat eden kişinin çektiği acı ve ızdırap mahkemeler tarafından tazminat belirlenirken dikkate alınmaktadır.
 • Cenaze Masrafları: Yurt dışında yaşanan ölümlü trafik kazası sonucu cenaze masrafları oldukça maliyetli olabilmektedir. Vefat edenin bunu karşılayacak sigortası yoksa ailesine yüksek maliyetler oluşabilir. Bu sebeple talebin bir parçası olarak cenaze masrafları tazminatını hesaba katmak mümkündür.
 • Gelir Kayıpları: Vefat eden kişinin mevcut ve beklenen gelir kaybı hesaba katılacaktır. Vefat eden kişi evi geçindiren konumda ve gelirlerine bağımlı pek çok kişi varsa bunun sonuçları ağır olabilir. 
 • Katkı Payı Kayıpları: Emeklilik katkı payı gibi yardımların kaybı da dikkate alınacaktır.
 • Çocuk Bakım Masrafları: Vefat eden kişinin bakmakla yükümlü olduğu çocukları varsa tazminata bu masrafların eklenmesi de talep edilebilir. 

İngiltere’de Trafik Kazası Sonrası Yapılacaklar

Sizin hatanız olmayan bir trafik kazasına karışmanız durumunda ilk yapmanız gerekenler, sakin olmaya çalışıp aracınızı ve kendinizi emniyete alıp, yaralı olmanız durumunda acil yardım talep edip ilk yardımın yapılmasını beklemek olmalıdır. Yapılması gerekenleri maddeler halinde sıralamak gerekirse: 

 • Durun ve Emniyetinizi Alın: Başka bir kazayı önlemek adına, aracınızı durdurun ve dörtlüleri yakın. Yaralı iseniz ilk yardım ekipleri gelmeden hareket etmeyiniz. Kaza sonrası yola devam etmek yasalara aykırıdır. 
 • İlk Yardım Ekiplerini Arayın: Kazada herhangi biri yaralandıysa, kazaya karışmış olan sürücü, yolcular ve yayalar da dahil olmak üzere tıbbi yardım için 999 ya da 112 yi arayıp ambulans çağırın.
 • Diğer Sürücü ile Bilgilerinizi Paylaşın: Diğer sürücü ile iletişim ve sigorta bilgilerinizi paylaşın. Diğer aracın plaka, marka-model, renk gibi bilgilerini not etmeyi unutmayınız. 
 • Kazaya Dair Kanıtları Toplayın: Mümkünse kaza mahallinin; trafik işaretleri, yol durumu ve  araçları da gösterir biçimde farklı açılardan fotoğraflarını çekiniz. Aracınızdaki hasarı gösteren fotoğrafları çekiniz. Kazaya tanıklık edenlerin iletişim bilgilerini not edin. 

Yaralanmanız durumunda kendi fotoğraflarınızı da çekmenizde fayda var. 

 • Kazayı Polise Bildirin: Tüm trafik kazalarının meydana geldikten sonra kanuni olarak 24 saat içinde Polise bildirilmesi gereklidir. 999’u arayıp Polis çağırın. Kaza mahallinde hazırlanan Polis Tutanağı numarasını tazminat işlemleri için kaydetmeyi unutmayınız. 

⚠️Kazadan sonra karşı tarafın sigorta şirketinin yapacağı ilk teklifi kabul etmeyiniz. Kaza sonrası hemen ilk teklifin kabul edilmesi büyük bir hatadır.

Trafik Kazası Sonrası Toplamanız Gereken Detaylar

İngiltere’de kazadan sonra sigortadan para almak için bazı bilgilere ihtiyacınız olacağını yukarıda kısaca bahsetmiştik. Sağlık durumunuzda bir problem yoksa ve kaza mahallinin emniyeti de alınmışsa aşağıdaki detayları toplamanız dosyanızı daha güçlü kılacaktır.

 • Diğer sürücünün adı-soyadı, adresi, araç plakası ve sigorta poliçe bilgileri.
 • İlgili aracın; marka, model ve rengini not alınız.
 • Kaza anının tarihini ve saatini not alınız.
 • Kazanın küçük ya da büyük olmasına bakmadan polisi aramanız yasal bir sorumluluktur. Polis Tutanağının referans numarasını not edin.
 • Yol durumunu(ıslak, karlı, buzlu v.b.) ve hava durumunu(rüzgarlı,yağmurlu, kar yağışlı v.b.) not edin. Mümkünse yolun hasar gördüğünü göstermek için fotoğraf çekin.
 • Kazaya karışan araçların farklı açılardan hasarını gösteren fotoğraflar çekin.
 • Kaza sonucu bir bina ya da özel mülke zarar verilmiş ise fotoğrafını çekin.
 • Kazaya karışan araçların seyir yönünü not edin ya da bunu gösteren fotoğraflar çekin.
 • Kazaya tanıklık eden insanların iletişim bilgilerini not alın.
 • Çarpışmanın olduğu yeri ve araçların birbirine çarpma açılarını not alın.
 • Sürüş güvenliğini olumsuz etkileyecek her türlü ayrıntıyı(çukur, bozuk aydınlatma v.b.) fotoğraf çekin.
 • Hız sınırı işaretleri, trafik lambaları, yaya geçitleri gibi kötü sürüşe sebep olabilecek detayların fotoğrafını çekin. 
 • Yeterli vaktiniz yoksa yukarıdaki detayları kapsayan kaza mahallinin videosunu çekmeniz dosyanız ekleyeceğiniz bir delil olacağını aklınızdan çıkarmayın.

İlginizi çekebilir: Hollanda’da Trafik Kazası Sonrası Yapılacaklar

Avrupa Avukat Hukuk Bürosu

İngiltere’de bulunduğunuz dönemde başınıza gelen bir trafik kazası sonucunda, İngiltere’de kazadan sonra sigortadan para almak için profesyonel yardım almanızda büyük fayda var. Avrupa Avukat Hukuk Bürosu olarak uzman avukatlarımız ile her zaman yanınızdayız.

Ayrıca fiyat politikası olarak davanın başında sizden herhangi bir ücret talep edilmemektedir. İngiltere trafik kazası tazminat davası davası sonucunda elinize tazminat üzerinden önceden anlaştığımız ücret talep edilmektedir. Son tahlilde davanın kazanılmaması durumunda ise bize ücret ödemezsiniz.

Daha önceki hizmetlerimize göz atmak isterseniz: Referanslarımız