İspanya Trafik Kazası Sonrası Tazminat Davası

Acı bir gerçektir ki hepimiz hayatımızın bir döneminde trafik kazalarıyla ilgili bilgi edinmek zorunda kalırız. Kimi zaman kendi geçirdiğimiz kazalarda, kimi zaman sevdiklerimizin geçirdikleri kazalarda bir şekilde haklarımızı savunma ihtiyacı yaşarız.

Bu yüzdendir ki, dünya çapında her yıl binlerce insan trafik kazaları geçirmekte, bu kazalardan sonra da birçok ceza ve hukuk davası açılmakta. Çoğu zaman insanlar bu kazaları vatandaşı bulundukları ülkelerde geçirirken bazen de tatile ya da çalışmaya gidilen yerlerde bu talihsiz durumla karşılaşılmaktadır.

Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu olarak bizler bu yazımızda siz değerli okurlarımıza İspanya’da trafik kazası sonrası yapılacaklar hakkında bilgi verecek ve böyle bir durumda neden bir İspanya trafik kazası avukatı edinmeye ihtiyaç duyacağınızı aktarmaya çalışacağız.

İspanyol karayolları üzerine OECD’nin İspanya Yol Güvenliği Ülke Profili isimli araştırmasından bir tablo

İspanya Trafik Kazası İstatistikleri

Statista’nın 2011-2019 yılları arasını kapsayan ve 2020’de yayınlanan araştırmasına göre bu dokuz yıllık dönemde ölümlü trafik kazaları oransal olarak büyük bir artış göstermiş durumda. Araştırma sonucu oluşturulan grafikte de rahatça görülen durum İspanya’ya seyahat etmiş veya burada hayatını kazanan yabancıların bir trafik kazasına karışma oranının da her geçen gün arttığını gösteriyor.

ispanya sigorta şirketlerinden para almak tazminat davası

Tabloda da görüldüğü üzere, 2011’de 83 bin civarlarında görülen yıllık ölümlü trafik kazası sayısı 2012 yılından 2016’ya kadar sürekli olarak yükselmiş. 2016’dan itibaren düşüşe geçecekmiş gibi görünen sayılar 2019’a gelindiğinde de yükselişini sürdürmüş ve 104,077’ye kadar çıkmış.

Avrupa genelinde 2010’larda yaşanan genel düşüşün aksine İspanya’da ölümlü trafik kazalarının sayısında ciddi bir yükseliş mevcut, hem de aynı araştırmada belirtildiği üzere İspanya’daki motorlu taşıt sayısındaki düşüşe rağmen.

İspanya’da Trafik Kazası Sonrası Yapılacaklar

Yukarıdaki istatistiklerde de gördüğümüz gibi, trafik kazaları istediğimizden çok daha fazla yaşanmakta. Trafik kazalarının önüne her zaman geçemesek de yaşananlar sonrasında göreceğiniz maddi ve manevi hasarı en düşük seviyede tutmak için şunları yapmanızı öneriyoruz:

 • Öncelikle sağlığınızı düşünün ve İspanya acil durumlar numarası 112’yi arayın. İlk yardım bilmiyorsanız etrafınızdaki yaralılara müdahale etmeye çalışmayın ve sağlık görevlilerinin gelmesini bekleyin.
 • Yerel polisi veya İspanya’da faaliyet gösteren bir başka kolluk kuvveti Guardia Civil’i arayın. Polisi aramak için telefonunuzda 091’i, Guardia Civil’i aramak için ise 062’yi tuşlayın.
 • İspanya trafik kazası tazminat hükümlerine göre bir hak kazanabileceğinizi düşünüyorsanız kolluk kuvvetleri geldikten sonra kazada karşı tarafın kusurunu ispatlayabileceğini düşündüğünüz her türlü delilin toplandığına emin olun. 
 • Etraftaki tanıklardan ulaşabildiğiniz herkesin irtibat numaralarını edinmeye çalışın. Hukuki süreç sırasında haklılığınızı ispatlayacak görgü tanıkları işinizi kolaylaştırabilir.
 • İspanya’da bir kaza sonrası tutanak tutulması zorunludur. Küçük bir kaza geçirdiyseniz bile karşı tarafla beraber bu tutanağı tutup birer kopyasını tutun.
 • Karşı tarafın da elinde bir kopyası bulunan bu tutanağı asla değiştirmeyin. Aklınıza kazayla alakalı bir gerçek sonradan geldiyse bunu farklı bir kağıda not edin.
 • Tutanaklar tamamlandıktan sonra herhangi bir yaralanma yaşadıysanız hastaneye gidin ve bunu belgelendirin.
 • İspanya trafik kazası sigortası konusunda zamanaşımı süreleri kazanın niteliğine göre değişse de İspanya’da trafik kazası sonrası sigortadan para almak için kazayı takip eden yedi gün içinde sigorta şirketinize durumu bildirin ve gerekli taleplerde bulunun. İspanya’da sigorta şirketleri yaptığınız bildirimden itibaren üç ay içinde size hakkaniyete uygun bir teklif yapmak zorunda.
 • Arabanız tamamen çalışmaz duruma geldiyse sigorta şirketinizden arabanızın tamirini ve kazadan önceki haline getirilmesini veya yaşı, durumu, modeli göz önünde bulundurularak hesaplanacak bir tazminatın ödenmesini talep edebilirsiniz.

İspanya Yaralanmalı Trafik Kazası Tazminat Davası

İspanya’da geçirdiğiniz yaralanmalı bir trafik kazası sonrası bir tazminat hak ettiğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Bu düşünce çoğu zaman haklıdır zira başkasının kusuruyla yaralanan bir insan hem çektiği acı ve ıstırabın hem de yaşadığı finansal aktif ve pasif birçok zararın tazminini isteyebilmelidir.

İspanya’da da bu tip tazminat davaları açma hakkınız mevcuttur. Bu davalarda tazminini talep edebileceğiniz bazı masraflar ise şunlardır:

 • Tedavi masrafları
 • Muayene masrafları
 • İlaç masrafları
 • Gerekli seyahatlerin masrafları
 • Aracınıza gelen zarar
 • Hastane park masrafları
 • Barınma masrafları
 • Çocuğunuza bakması için tutmak zorunda kaldığınız kişilerin ücretleri
 • Aracınızı kullanamadığınız süreçte kiraladığınız araçların ve kullandığınız taksilerin ücretleri

Tabii bu kalemlerin tazmini için yapılan masrafların gerekliliğinin ve varlıklarının kanıtlanması zaruridir. İspanyol hukuk sistemine hakim profesyonellerle çalışmadan ise böyle bir girişimde bulunmak ise ziyadesiyle zordur zira dilini, hukukunu, idari sistemini bilmediğiniz bir ülkede bir de iyileşme sürecinizde bu belgeleri toparlayıp gerekli makamlara sunmak hiçbir sıradan vatandaştan beklenemeyecek kadar zor işlerdir.

Bu tür işleri sizin yerinize halletmesi için bu ülkede daha önce onlarca dava kazanmış insanlarla çalışmak en yerinde hamle olacaktır. 

Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu olarak biz, davanızı kazanana kadar hiçbir hizmet bedeli talep etmeden tüm bu masrafları kanıtlayacak delilleri toplar ve gerekli makamlara sunarız.

Konuyla alakalı şu yazılar da ilginizi çekebilir:

Kanada Trafik Kazası Sonrası Tazminat Davaları

Hollanda Trafik Kazası Sonrası Tazminat Davaları

İspanya Ölümlü Trafik Kazası Tazminat Davası

OECD’nin son araştırmasına göre İspanya’da 2020’de 1370 kişi trafik kazalarında hayatını kaybetti. Bu sayı 2019 yılındaki ölüm sayısına göre küçük bir düşüş olarak kayıtlara geçse de hala yüksek bir ölüm oranından bahsettiğimiz gün gibi ortada.

Her yıl binin üzerinde insanın trafik kazalarında hayatını kaybettiği bir ülkede birçok ölümlü trafik kazası tazminat davasının açıldığına hiç şüphe yok.

Bu tip davalarda aşağıdaki türde masraflar ve potansiyel gelir kayıplarının tazmini söz konusu olmakta:

 • Müteveffanın mali desteğinin kaybı
 • Cenaze masrafları
 • Psikolojik tedavi gerekliliği ispatında terapi masrafları
 • Müteveffanın kaza tarihi ve ölümü arasında çektiği acı ve ıstırap için tazminat
 • Ölümden önce kişinin tedavisi için yapılan masraflar
 • Kişinin tedavisi sürecinde gerekli seyahat masrafları
 • Tedavi süresince yoksun kalınan gelirler
 • Ölen kişinin yakınlarının çektiği acı ve ıstırabın tazmini

Ancak yeniden belirtmek de faydalı olacaktır ki bu tazminatları elde etmek isteyen kişi gerekli hukuki süreci başarıyla yürütüp açılan davaları kazanmak zorundadır. Bu davalarda ise hem karşı tarafın haksız fiili kanıtlanmalı hem de bu kalemlerin tazmininin haklı sebeplere dayandığı belgelendirilmelidir.

Tüm bunları ise yakın zamanda hiç bilmediği bir ülkede sevdiğini hatta belki de sevdiklerini kaybetmiş, ayrıca yabancısı olduğu bu ülkenin hukuk sistemiyle alakalı hiçbir tecrübesi veya bilgisi olmayan, olması da gerekmeyen sıradan vatandaşın bir İspanya trafik kazası avukatı edinmeden bu davaları kazanması ve  adı geçen tazminatları hak ettiğini ispatlaması son derece zordur. Cüretimizi maruz görünüz; imkansızdır da denebilir.

Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu Sizin İçin Neler Yapabilir?

Bahsettiğimiz sebeplerdendir ki, yabancı bir ülkede, binlerce kilometre ötede sevdiği insanı veya insanları kaybeden kişi hak arama mücadelesini profesyonel bir ekiple sürdürmekte kesinlikle büyük fayda görecektir.

Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu olarak biz, yıllardır kazandığımız binin üzerindeki davadan edindiğimiz tecrübemizle yanınızdayız. 

Geçirdiğiniz kazadan sonra hakkınız olan her türlü maddi manevi tazminatı kazanabilmeniz için gerekli tüm delillerin toplanmasını sağlar, sigorta şirketinizden ve haksız fiil işleyerek size zarar vermiş olanlardan hakkınız olanların alınması için gerekli tüm hukuki ve idari süreci işletiriz.

Tüm bunları yaparken sizden hiçbir hizmet bedeli almayız. Ancak davanızı kazandığımızda bu bedeli ödeme yükümlülüğünüz doğarken davanızın kaybı durumunda böyle bir yükümlülüğünüz oluşmaz.

Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu’nun uzman avukatlarından ücretsiz hukuki danışmanlık almak isterseniz iletişim sayfamızdaki formu doldurarak bizlere ulaşabilir, ayrıca daha önce vekalet ettiğimiz müvekkillerimizden bazılarının yorumlarını da okuyarak hakkımızda daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.