İspanya Trafik Kazası Sonrası Tazminat Davası
 • Yakup D.
  04-11-2022
  Google

  Avrupa'da Avukat firmasını tesadüfen buldum, köyümden birisi onlardan bahsetti. 8 yıl önce Almanya'da trafik kazası geçirdim. Yaya geçidinde araba bana çarptı. Firma yetkilisine durumumu anlattım. Avukat, Almanya'da geçirdiğim trafik kazası sonrası tazminat alma hakkım olduğunu söyledi. Bir anlaşma imzaladık ve şirket tazminat sürecini başlattı. Kısa bir süre sonra, Almanya'dan bir temsilcim ve avukatım olduğunu söyleyen Bay Darek H.tarafından bir telefon aldım. Araba kazasından sonra hastanede bazı belgeler imzaladığımı hatırladım ama bu sözler beni şok etti. Avukat Darek H.'nin kazadan sonra aldığım yaralar için tazminat olarak 10.000 EUR aldığı ortaya çıktı. Banka hesabıma herhangi bir para transfer etmedi! Advokat v Europe firmasının avukatları, önceki avukattan tüm fonların iade edileceğine dair bana telefonla güvence verdi. Ek olarak, sigorta şirketinden alınan tazminat miktarını artırma şansı olduğunu da söyledi. Üç ay sonra, önceki avukattan gelen para banka hesabıma aktarıldı! Avukatlar ayrıca, sağlık durumum bu süre zarfında önemli ölçüde kötüleştiğinden, ek tazminat olarak sigorta şirketine 32.000 EUR tutarında dava açtı. Bozulmanın nedeni 8 yıl önce meydana gelen bir kazaydı. Advokat v Europe firmasının avukatlarının taahhüt edilen tüm yükümlülüklere uyacağına sizi temin ederim ve onları tavsiye ederim! İnsanların yararına başarılı bir şekilde çalışmalarını diliyorum!

 • Aleyna A.
  03-01-2023
  Google

  Fransa'da geçirdiğim bir kazadan sonra bu avukatlar bana çok yardımcı oldular. Kaza sonucu kolum ve iki kaburgam kırıldı ve bir sarsıntı geçirdim. Daha sonra kolumdan iki ameliyat geçirdim. Avrupa'da Avukat firmasının bir temsilcisi bana geldi ve yardım teklif etti. İlk başta, bir hukuk bürosunun herhangi bir ön ödeme olmadan bile yardım etmeye hazır olacağına inanmadım. Çünkü Fransa'da para vermeden bir hizmet almak oldukça zordur. Ancak bu firma farklı idi. Bir anlaşma imzaladım ve üç hafta sonra bana para aktardılar. Ödemenin sadece ilk kısmı olduğunu ve daha fazlası için beklememiz gerektiğini söylediler. Bir ay sonra tekrar bir temsilci geldi, tazminatın ikinci kısmını getirdi ve yine de bir dava olacağını söyledi. Beni mahkemeye getirdiler, otel konaklama ve yemek masraflarımı karşıladılar. Mahkemede ifade verdim. Avukatlar, hakimin hangi soruları soracağını ve bunlara nasıl cevap verileceğini açıkladı. Benimle ilgilendiler. Tazminat miktarını artırmak için Fransa'dan uzman bir doktor beni muayene etti. Seyahatin tüm masraflarını hukuk firmasının ödediğini belirtmek isterim. Bunun için teşekkür ederim! Mahkeme sona erdi, tazminat miktarı beklediğimin çok üzerindeydi. Artık fiziksel ve psikolojik rehabilitasyona hazırdım.

 • Aleyna K.
  05-06-2022
  Google

  Ağabeyim Avrupa'da uzun yıllar kamyon şoförü olarak çalıştı. Bu bahar Almanya'da korkunç bir trafik kazasında vefat etti. Ancak şimdi, Avrupa'da Avukat firması avukatlarının verimli çalışmaları sayesinde, sigorta şirketinden tazminatın tamamını aldık. Teşekkür ederim.

 • Gazanfer K.
  01-01-2023
  Google

  2022 yılında Almanya'da ikamet eden amcamın vefatını öğrendim. Yaşayan en yakın akrabası olduğum için zor bir seçim yapmam gerekiyordu: mirası kabul mu edeyim yoksa red mi? Çünkü bu konuda çok para harcamam gerekecekti. Aslında reddetmeye hazırdım, ama neyse ki Avrupa'da Avukat şirketini buldum. Büro, "dava kazanılmazsa ödeme yok" anlaşmasıyla çalışıyor ve işlerini hızlı ve verimli bir şekilde yapıyor! Almanya'nın haricinde diğer Avrupa ülkelerinde de miras davalarını yönettiklerini ve tüm süreç ile ilgilendiklerini öğrendim. İçim rahatladı. Yılın sonunda gerçek bir Yeni Yıl hediyesi aldım çünkü ev satıldı ve banka hesabıma para geldi:)) Yapılan iş için çok teşekkür ederim, kesinlikle tavsiye edeceğim!

 • Yasin T.
  09-12-2022
  Google

  Başımdan geçen acı dolu hikaye şu şekilde. Yurt dışında çalışmaya gittim ve Belçika'da bir trafik kazasının kurbanı oldum. Bir sabah işe giderken arabamıza bir kamyon çarptı. O korkunç kazada iki kişi öldü ve ben mucizevi bir şekilde hayatta kaldım. Ağır yaralandım, omurga kırığı, bacağımda kırık ve diğer yaralanmalar ile ölümden döndüm. Avrupa'da Avukat şirketi, meslektaşıma sınır dışı işlemini iptal etmesi için de yardım etti. Arkadaşlarım da, bu avukatlar ile Belçika'da sigorta tazminatı talebinde bulunabileceğini söyledi. Firma yetkilileri beni ziyaret etti, gerekli tüm evrakları imzaladık ve kısa bir süre sonra tedavi için parayı transfer ettiler. Tedavi sürecinde avukatlar sürekli beni ziyaret etti, sağlığımı sordu ve benimle ilgilendi. Tamamen memnunum ve bu hukuk şirketini tavsiye ediyorum!

 • Hakan S.
  01-09-2022
  Google

  Oğlumla birlikte Polonya'daki Wroclaw LG fabrikasında çalıştım. İş kazası geçirdim ve sırtımdaki bir sakatlıktan sonra artık yürüyemeyeceğimi düşündüm. Oğlumla birlikte Transcarpathia'da yaşıyordum ve o sırada rehabilitasyon için paramız yoktu. Çok zor bir durumdu, çünkü işveren hastalık izninde maaşımı ödemeyi erteledi ve biz nereden yardım isteyeceğimizi bilmiyorduk. Sonra bir komşumuz, bir hukuk firmasının Polonya'da iş kazası ve mesleki yaralanmalar için tazminat almasına yardım ettiğini söyledi. İlk başta, dolandırıcılarla karşılaşmaktan çok korkuyorduk. Ancak Avrupa'da Avukat hukuk bürosu'nun avukatları oldukça profesyonel idi. Şirketin Polonya ofisinden bir avukat hastanemize geldi, tüm tıbbi konularda yardımcı oldu ve bir sözleşme imzaladı. 5 ay sonra rehabilitasyon için ilk büyük miktarı aldım. Onların yardımı olmadan kesinlikle asla ayağa kalkamazdım! Tüm arkadaşlarıma Avrupa'da Avukat firmasının Polonya avukatlarıyla birlikte çalışmalarını tavsiye ediyorum çünkü onlar her zaman yurtdışında yaşayan Türklere yardım etmeye çalışıyorlar!

 • Serhat A.
  03-02-2023
  Google

  Tazminat sürecinde emeği geçen herkese teşekkürler! Hollanda'da araçtaki yükü boşaltırken çok ağır bir şekilde yaralandım. Birkaç aydır da tüm tıbbi belgeleri topluyordum. Bu süreçte bir psikolog benimle çalıştı ve sonunda bu uzun zamandır beklenen an geldi. Rehabilitasyondan sonra sağlık durumumun düzeleceğine dair küçücük bir umut aldım. Bu tür bir rehabilitasyon ancak yurtdışında mümkündü, bu yüzden para benim için hayati önem taşıyordu. Avrupa'da Avukat firması gereken parayı sağlamak için tazminat noktasında çok yardımcı oldular.!

 • Deniz D.
  19-11-2022
  Google

  Babaannemin ABD'de vefatından sonra, Avrupa'da Avukat firması ile birlikte onun mal varlığını ve vasiyetini aramaya başladık. Genel olarak, ABD Büyükelçiliği'nde tercümanlık işleri, sertifika ile birlikte bilgi ve tüm belgelerin toplanması yaklaşık bir yıl sürdü. Ama hepsi başarıyla sona erdi, teşekkürler! Sizi tanıdıklarıma tavsiye edeceğim.

Acı bir gerçektir ki hepimiz hayatımızın bir döneminde trafik kazalarıyla ilgili bilgi edinmek zorunda kalırız. Kimi zaman kendi geçirdiğimiz kazalarda, kimi zaman sevdiklerimizin geçirdikleri kazalarda bir şekilde haklarımızı savunma ihtiyacı yaşarız.

Bu yüzdendir ki, dünya çapında her yıl binlerce insan trafik kazaları geçirmekte, bu kazalardan sonra da birçok ceza ve hukuk davası açılmakta. Çoğu zaman insanlar bu kazaları vatandaşı bulundukları ülkelerde geçirirken bazen de tatile ya da çalışmaya gidilen yerlerde bu talihsiz durumla karşılaşılmaktadır.

Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu olarak bizler bu yazımızda siz değerli okurlarımıza İspanya’da trafik kazası sonrası yapılacaklar hakkında bilgi verecek ve böyle bir durumda neden bir İspanya trafik kazası avukatı edinmeye ihtiyaç duyacağınızı aktarmaya çalışacağız.

İspanyol karayolları üzerine OECD’nin İspanya Yol Güvenliği Ülke Profili isimli araştırmasından bir tablo

İspanya Trafik Kazası İstatistikleri

Statista’nın 2011-2019 yılları arasını kapsayan ve 2020’de yayınlanan araştırmasına göre bu dokuz yıllık dönemde ölümlü trafik kazaları oransal olarak büyük bir artış göstermiş durumda. Araştırma sonucu oluşturulan grafikte de rahatça görülen durum İspanya’ya seyahat etmiş veya burada hayatını kazanan yabancıların bir trafik kazasına karışma oranının da her geçen gün arttığını gösteriyor.

ispanya sigorta şirketlerinden para almak tazminat davası

Tabloda da görüldüğü üzere, 2011’de 83 bin civarlarında görülen yıllık ölümlü trafik kazası sayısı 2012 yılından 2016’ya kadar sürekli olarak yükselmiş. 2016’dan itibaren düşüşe geçecekmiş gibi görünen sayılar 2019’a gelindiğinde de yükselişini sürdürmüş ve 104,077’ye kadar çıkmış.

Avrupa genelinde 2010’larda yaşanan genel düşüşün aksine İspanya’da ölümlü trafik kazalarının sayısında ciddi bir yükseliş mevcut, hem de aynı araştırmada belirtildiği üzere İspanya’daki motorlu taşıt sayısındaki düşüşe rağmen.

İspanya’da Trafik Kazası Sonrası Yapılacaklar

Yukarıdaki istatistiklerde de gördüğümüz gibi, trafik kazaları istediğimizden çok daha fazla yaşanmakta. Trafik kazalarının önüne her zaman geçemesek de yaşananlar sonrasında göreceğiniz maddi ve manevi hasarı en düşük seviyede tutmak için şunları yapmanızı öneriyoruz:

 • Öncelikle sağlığınızı düşünün ve İspanya acil durumlar numarası 112’yi arayın. İlk yardım bilmiyorsanız etrafınızdaki yaralılara müdahale etmeye çalışmayın ve sağlık görevlilerinin gelmesini bekleyin.
 • Yerel polisi veya İspanya’da faaliyet gösteren bir başka kolluk kuvveti Guardia Civil’i arayın. Polisi aramak için telefonunuzda 091’i, Guardia Civil’i aramak için ise 062’yi tuşlayın.
 • İspanya trafik kazası tazminat hükümlerine göre bir hak kazanabileceğinizi düşünüyorsanız kolluk kuvvetleri geldikten sonra kazada karşı tarafın kusurunu ispatlayabileceğini düşündüğünüz her türlü delilin toplandığına emin olun. 
 • Etraftaki tanıklardan ulaşabildiğiniz herkesin irtibat numaralarını edinmeye çalışın. Hukuki süreç sırasında haklılığınızı ispatlayacak görgü tanıkları işinizi kolaylaştırabilir.
 • İspanya’da bir kaza sonrası tutanak tutulması zorunludur. Küçük bir kaza geçirdiyseniz bile karşı tarafla beraber bu tutanağı tutup birer kopyasını tutun.
 • Karşı tarafın da elinde bir kopyası bulunan bu tutanağı asla değiştirmeyin. Aklınıza kazayla alakalı bir gerçek sonradan geldiyse bunu farklı bir kağıda not edin.
 • Tutanaklar tamamlandıktan sonra herhangi bir yaralanma yaşadıysanız hastaneye gidin ve bunu belgelendirin.
 • İspanya trafik kazası sigortası konusunda zamanaşımı süreleri kazanın niteliğine göre değişse de İspanya’da trafik kazası sonrası sigortadan para almak için kazayı takip eden yedi gün içinde sigorta şirketinize durumu bildirin ve gerekli taleplerde bulunun. İspanya’da sigorta şirketleri yaptığınız bildirimden itibaren üç ay içinde size hakkaniyete uygun bir teklif yapmak zorunda.
 • Arabanız tamamen çalışmaz duruma geldiyse sigorta şirketinizden arabanızın tamirini ve kazadan önceki haline getirilmesini veya yaşı, durumu, modeli göz önünde bulundurularak hesaplanacak bir tazminatın ödenmesini talep edebilirsiniz.

İspanya Yaralanmalı Trafik Kazası Tazminat Davası

İspanya’da geçirdiğiniz yaralanmalı bir trafik kazası sonrası bir tazminat hak ettiğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Bu düşünce çoğu zaman haklıdır zira başkasının kusuruyla yaralanan bir insan hem çektiği acı ve ıstırabın hem de yaşadığı finansal aktif ve pasif birçok zararın tazminini isteyebilmelidir.

İspanya’da da bu tip tazminat davaları açma hakkınız mevcuttur. Bu davalarda tazminini talep edebileceğiniz bazı masraflar ise şunlardır:

 • Tedavi masrafları
 • Muayene masrafları
 • İlaç masrafları
 • Gerekli seyahatlerin masrafları
 • Aracınıza gelen zarar
 • Hastane park masrafları
 • Barınma masrafları
 • Çocuğunuza bakması için tutmak zorunda kaldığınız kişilerin ücretleri
 • Aracınızı kullanamadığınız süreçte kiraladığınız araçların ve kullandığınız taksilerin ücretleri

Tabii bu kalemlerin tazmini için yapılan masrafların gerekliliğinin ve varlıklarının kanıtlanması zaruridir. İspanyol hukuk sistemine hakim profesyonellerle çalışmadan ise böyle bir girişimde bulunmak ise ziyadesiyle zordur zira dilini, hukukunu, idari sistemini bilmediğiniz bir ülkede bir de iyileşme sürecinizde bu belgeleri toparlayıp gerekli makamlara sunmak hiçbir sıradan vatandaştan beklenemeyecek kadar zor işlerdir.

Bu tür işleri sizin yerinize halletmesi için bu ülkede daha önce onlarca dava kazanmış insanlarla çalışmak en yerinde hamle olacaktır. 

Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu olarak biz, davanızı kazanana kadar hiçbir hizmet bedeli talep etmeden tüm bu masrafları kanıtlayacak delilleri toplar ve gerekli makamlara sunarız.

Konuyla alakalı şu yazılar da ilginizi çekebilir:

Kanada Trafik Kazası Sonrası Tazminat Davaları

Hollanda Trafik Kazası Sonrası Tazminat Davaları

İspanya Ölümlü Trafik Kazası Tazminat Davası

OECD’nin son araştırmasına göre İspanya’da 2020’de 1370 kişi trafik kazalarında hayatını kaybetti. Bu sayı 2019 yılındaki ölüm sayısına göre küçük bir düşüş olarak kayıtlara geçse de hala yüksek bir ölüm oranından bahsettiğimiz gün gibi ortada.

Her yıl binin üzerinde insanın trafik kazalarında hayatını kaybettiği bir ülkede birçok ölümlü trafik kazası tazminat davasının açıldığına hiç şüphe yok.

Bu tip davalarda aşağıdaki türde masraflar ve potansiyel gelir kayıplarının tazmini söz konusu olmakta:

 • Müteveffanın mali desteğinin kaybı
 • Cenaze masrafları
 • Psikolojik tedavi gerekliliği ispatında terapi masrafları
 • Müteveffanın kaza tarihi ve ölümü arasında çektiği acı ve ıstırap için tazminat
 • Ölümden önce kişinin tedavisi için yapılan masraflar
 • Kişinin tedavisi sürecinde gerekli seyahat masrafları
 • Tedavi süresince yoksun kalınan gelirler
 • Ölen kişinin yakınlarının çektiği acı ve ıstırabın tazmini

Ancak yeniden belirtmek de faydalı olacaktır ki bu tazminatları elde etmek isteyen kişi gerekli hukuki süreci başarıyla yürütüp açılan davaları kazanmak zorundadır. Bu davalarda ise hem karşı tarafın haksız fiili kanıtlanmalı hem de bu kalemlerin tazmininin haklı sebeplere dayandığı belgelendirilmelidir.

Tüm bunları ise yakın zamanda hiç bilmediği bir ülkede sevdiğini hatta belki de sevdiklerini kaybetmiş, ayrıca yabancısı olduğu bu ülkenin hukuk sistemiyle alakalı hiçbir tecrübesi veya bilgisi olmayan, olması da gerekmeyen sıradan vatandaşın bir İspanya trafik kazası avukatı edinmeden bu davaları kazanması ve  adı geçen tazminatları hak ettiğini ispatlaması son derece zordur. Cüretimizi maruz görünüz; imkansızdır da denebilir.

Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu Sizin İçin Neler Yapabilir?

Bahsettiğimiz sebeplerdendir ki, yabancı bir ülkede, binlerce kilometre ötede sevdiği insanı veya insanları kaybeden kişi hak arama mücadelesini profesyonel bir ekiple sürdürmekte kesinlikle büyük fayda görecektir.

Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu olarak biz, yıllardır kazandığımız binin üzerindeki davadan edindiğimiz tecrübemizle yanınızdayız. 

Geçirdiğiniz kazadan sonra hakkınız olan her türlü maddi manevi tazminatı kazanabilmeniz için gerekli tüm delillerin toplanmasını sağlar, sigorta şirketinizden ve haksız fiil işleyerek size zarar vermiş olanlardan hakkınız olanların alınması için gerekli tüm hukuki ve idari süreci işletiriz.

Tüm bunları yaparken sizden hiçbir hizmet bedeli almayız. Ancak davanızı kazandığımızda bu bedeli ödeme yükümlülüğünüz doğarken davanızın kaybı durumunda böyle bir yükümlülüğünüz oluşmaz.

Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu’nun uzman avukatlarından ücretsiz hukuki danışmanlık almak isterseniz iletişim sayfamızdaki formu doldurarak bizlere ulaşabilir, ayrıca daha önce vekalet ettiğimiz müvekkillerimizden bazılarının yorumlarını da okuyarak hakkımızda daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.