Rusya Miras Hukuku ve Miras Davaları
 • Deniz D.
  19-11-2022
  Google

  Babaannemin ABD'de vefatından sonra, Avrupa'da Avukat firması ile birlikte onun mal varlığını ve vasiyetini aramaya başladık. Genel olarak, ABD Büyükelçiliği'nde tercümanlık işleri, sertifika ile birlikte bilgi ve tüm belgelerin toplanması yaklaşık bir yıl sürdü. Ama hepsi başarıyla sona erdi, teşekkürler! Sizi tanıdıklarıma tavsiye edeceğim.

 • Aleyna A.
  03-01-2023
  Google

  Fransa'da geçirdiğim bir kazadan sonra bu avukatlar bana çok yardımcı oldular. Kaza sonucu kolum ve iki kaburgam kırıldı ve bir sarsıntı geçirdim. Daha sonra kolumdan iki ameliyat geçirdim. Avrupa'da Avukat firmasının bir temsilcisi bana geldi ve yardım teklif etti. İlk başta, bir hukuk bürosunun herhangi bir ön ödeme olmadan bile yardım etmeye hazır olacağına inanmadım. Çünkü Fransa'da para vermeden bir hizmet almak oldukça zordur. Ancak bu firma farklı idi. Bir anlaşma imzaladım ve üç hafta sonra bana para aktardılar. Ödemenin sadece ilk kısmı olduğunu ve daha fazlası için beklememiz gerektiğini söylediler. Bir ay sonra tekrar bir temsilci geldi, tazminatın ikinci kısmını getirdi ve yine de bir dava olacağını söyledi. Beni mahkemeye getirdiler, otel konaklama ve yemek masraflarımı karşıladılar. Mahkemede ifade verdim. Avukatlar, hakimin hangi soruları soracağını ve bunlara nasıl cevap verileceğini açıkladı. Benimle ilgilendiler. Tazminat miktarını artırmak için Fransa'dan uzman bir doktor beni muayene etti. Seyahatin tüm masraflarını hukuk firmasının ödediğini belirtmek isterim. Bunun için teşekkür ederim! Mahkeme sona erdi, tazminat miktarı beklediğimin çok üzerindeydi. Artık fiziksel ve psikolojik rehabilitasyona hazırdım.

 • Gazanfer K.
  01-01-2023
  Google

  2022 yılında Almanya'da ikamet eden amcamın vefatını öğrendim. Yaşayan en yakın akrabası olduğum için zor bir seçim yapmam gerekiyordu: mirası kabul mu edeyim yoksa red mi? Çünkü bu konuda çok para harcamam gerekecekti. Aslında reddetmeye hazırdım, ama neyse ki Avrupa'da Avukat şirketini buldum. Büro, "dava kazanılmazsa ödeme yok" anlaşmasıyla çalışıyor ve işlerini hızlı ve verimli bir şekilde yapıyor! Almanya'nın haricinde diğer Avrupa ülkelerinde de miras davalarını yönettiklerini ve tüm süreç ile ilgilendiklerini öğrendim. İçim rahatladı. Yılın sonunda gerçek bir Yeni Yıl hediyesi aldım çünkü ev satıldı ve banka hesabıma para geldi:)) Yapılan iş için çok teşekkür ederim, kesinlikle tavsiye edeceğim!

 • Aleyna K.
  05-06-2022
  Google

  Ağabeyim Avrupa'da uzun yıllar kamyon şoförü olarak çalıştı. Bu bahar Almanya'da korkunç bir trafik kazasında vefat etti. Ancak şimdi, Avrupa'da Avukat firması avukatlarının verimli çalışmaları sayesinde, sigorta şirketinden tazminatın tamamını aldık. Teşekkür ederim.

 • Yakup D.
  04-11-2022
  Google

  Avrupa'da Avukat firmasını tesadüfen buldum, köyümden birisi onlardan bahsetti. 8 yıl önce Almanya'da trafik kazası geçirdim. Yaya geçidinde araba bana çarptı. Firma yetkilisine durumumu anlattım. Avukat, Almanya'da geçirdiğim trafik kazası sonrası tazminat alma hakkım olduğunu söyledi. Bir anlaşma imzaladık ve şirket tazminat sürecini başlattı. Kısa bir süre sonra, Almanya'dan bir temsilcim ve avukatım olduğunu söyleyen Bay Darek H.tarafından bir telefon aldım. Araba kazasından sonra hastanede bazı belgeler imzaladığımı hatırladım ama bu sözler beni şok etti. Avukat Darek H.'nin kazadan sonra aldığım yaralar için tazminat olarak 10.000 EUR aldığı ortaya çıktı. Banka hesabıma herhangi bir para transfer etmedi! Advokat v Europe firmasının avukatları, önceki avukattan tüm fonların iade edileceğine dair bana telefonla güvence verdi. Ek olarak, sigorta şirketinden alınan tazminat miktarını artırma şansı olduğunu da söyledi. Üç ay sonra, önceki avukattan gelen para banka hesabıma aktarıldı! Avukatlar ayrıca, sağlık durumum bu süre zarfında önemli ölçüde kötüleştiğinden, ek tazminat olarak sigorta şirketine 32.000 EUR tutarında dava açtı. Bozulmanın nedeni 8 yıl önce meydana gelen bir kazaydı. Advokat v Europe firmasının avukatlarının taahhüt edilen tüm yükümlülüklere uyacağına sizi temin ederim ve onları tavsiye ederim! İnsanların yararına başarılı bir şekilde çalışmalarını diliyorum!

 • Serhat A.
  03-02-2023
  Google

  Tazminat sürecinde emeği geçen herkese teşekkürler! Hollanda'da araçtaki yükü boşaltırken çok ağır bir şekilde yaralandım. Birkaç aydır da tüm tıbbi belgeleri topluyordum. Bu süreçte bir psikolog benimle çalıştı ve sonunda bu uzun zamandır beklenen an geldi. Rehabilitasyondan sonra sağlık durumumun düzeleceğine dair küçücük bir umut aldım. Bu tür bir rehabilitasyon ancak yurtdışında mümkündü, bu yüzden para benim için hayati önem taşıyordu. Avrupa'da Avukat firması gereken parayı sağlamak için tazminat noktasında çok yardımcı oldular.!

 • Yasin T.
  09-12-2022
  Google

  Başımdan geçen acı dolu hikaye şu şekilde. Yurt dışında çalışmaya gittim ve Belçika'da bir trafik kazasının kurbanı oldum. Bir sabah işe giderken arabamıza bir kamyon çarptı. O korkunç kazada iki kişi öldü ve ben mucizevi bir şekilde hayatta kaldım. Ağır yaralandım, omurga kırığı, bacağımda kırık ve diğer yaralanmalar ile ölümden döndüm. Avrupa'da Avukat şirketi, meslektaşıma sınır dışı işlemini iptal etmesi için de yardım etti. Arkadaşlarım da, bu avukatlar ile Belçika'da sigorta tazminatı talebinde bulunabileceğini söyledi. Firma yetkilileri beni ziyaret etti, gerekli tüm evrakları imzaladık ve kısa bir süre sonra tedavi için parayı transfer ettiler. Tedavi sürecinde avukatlar sürekli beni ziyaret etti, sağlığımı sordu ve benimle ilgilendi. Tamamen memnunum ve bu hukuk şirketini tavsiye ediyorum!

 • Hakan S.
  01-09-2022
  Google

  Oğlumla birlikte Polonya'daki Wroclaw LG fabrikasında çalıştım. İş kazası geçirdim ve sırtımdaki bir sakatlıktan sonra artık yürüyemeyeceğimi düşündüm. Oğlumla birlikte Transcarpathia'da yaşıyordum ve o sırada rehabilitasyon için paramız yoktu. Çok zor bir durumdu, çünkü işveren hastalık izninde maaşımı ödemeyi erteledi ve biz nereden yardım isteyeceğimizi bilmiyorduk. Sonra bir komşumuz, bir hukuk firmasının Polonya'da iş kazası ve mesleki yaralanmalar için tazminat almasına yardım ettiğini söyledi. İlk başta, dolandırıcılarla karşılaşmaktan çok korkuyorduk. Ancak Avrupa'da Avukat hukuk bürosu'nun avukatları oldukça profesyonel idi. Şirketin Polonya ofisinden bir avukat hastanemize geldi, tüm tıbbi konularda yardımcı oldu ve bir sözleşme imzaladı. 5 ay sonra rehabilitasyon için ilk büyük miktarı aldım. Onların yardımı olmadan kesinlikle asla ayağa kalkamazdım! Tüm arkadaşlarıma Avrupa'da Avukat firmasının Polonya avukatlarıyla birlikte çalışmalarını tavsiye ediyorum çünkü onlar her zaman yurtdışında yaşayan Türklere yardım etmeye çalışıyorlar!

Rusya, yüz yıla yakın komünist yönetim altında yaşadıktan sonra bir federasyona dönüşmüş, Demir Perde’nin ötesine açılmış ve özel mülkiyete izin vermiştir. Rusya Federasyonu Anayasası’nın özel mülkiyeti korumaya alan 35. maddesinin ikinci fıkrasında miras hakkının da devlet güvencesi altında olduğu belirtilmiştir.

Bir insan vefat ettiğinde malvarlığı artık tereke haline gelmiştir ve terekenin en kısa zamanda varisler arasında bölüştürülmesi gerekir. Bu işlem zaten yeterince karmaşıkken bir de tereke Rusya gibi geniş bir ülkede konumlanıyorsa her şey daha da karmaşık bir hal alabilir. Bu durum da Rusya’da hayatını kaybeden yurttaşlarımızın bazı varislerinin ülkemiz sınırları içerisinde yaşaması ihtimalini akıllara getirebilir.

Biz de bu yazımızda sizlere bu durumda Rusya miras hukuku ne yapılmasını öngörmüş, Rusya’da veraset ilamı almanın yolları nelerdir; bu işlemler için neden bir Rusya miras avukatı edinmeniz faydanıza olacaktır gibi konuları aktarmaya çalışacağız.

Rusya’da Miras İntikal Vergisi

Rusya, Avrupa’da kural olarak miras intikal vergisi almayan nadir ülkelerden biri. 

Örnek verecek olursak, Bulgaristan’da %0,4-%6; Birleşik Krallık’ta %20-%40, ülkemizde %1-%30 arası oranlarda alınan bu vergi Rusya’da yalnızca şu istisnai durumlarda alınmaktadır:

 • Sanat eserlerinin telif haklarından gelen kazançlar
 • Bilimsel icat ve buluşlardan gelen kazançlar
 • Edebi eserlerin telif haklarından gelen kazançlar

Bu başlıkta kaynak olarak kullandığımız Dünya Geneli Miras İntikal Vergisi Rehberini incelemek isteyebilirsiniz.

rusyadan miras kaldı nasıl alabilirim
Dünya Geneli Miras İntikal Vergisi Rehberi’nden alınmış ve Türkçe’ye çevrilmiş İntikal Vergisi Oranları Tablosu

Rusya’da Vasiyetname Düzenleme

Rus hukukunda iki türlü vasiyetname düzenleyebilme imkanı bulunmaktadırr: Açık ve şartlı miras.

Açık miras düzenlemek isteyen kişi herhangi bir notere başvurarak kendi ölümünden sonra malvarlığındaki malların kimlere kalmasını istediği yönünde irade açıklamalarını yapar. 

Noter bunları kayıt altına alır, vasiyetname sahibi isterse bir örneğini kendisi alabilir veya varislerine birer örnek bırakabilir. Kişi öldüğünde noterdeki vasiyetname açılır ve mal paylaşımı usulüne uygun şekilde gerçekleştirilir.

Şartlı mirasta ise kişi vefatından itibaren terekesi haline gelecek olan malvarlığının kimler arasında ne oranda paylaştırılmasını istediği yönünde irade açıklamasını yaparken bazı şartlar koyar. Örneğin, kızım burslu şekilde Almanya’ya yüksek lisans yapmaya giderse evim onun olacaktır şeklinde bir ibare vasiyetnameye konabilir.

Eğer müteveffa bu şekilde hazırlanmış geçerli bir vasiyetname olmadan hayatını kaybetmişse veraset iddiasında bulunan kişilerin Rus makamlarına başvurarak veraset ilamlarını almaları gerekecektir.

Rusya Veraset İlamı Nasıl Alınır?

Rusya Federasyonu sınırları içerisinde hayatını kaybeden müteveffanın terekesinde hak iddia eden kişiler öncelikle murisin bir vasiyetnamesi olup olmadığını öğrenmelidirler. Geçerli bir vasiyetname mevcut değilse veraset iddiasında bulunanlar, kişinin son yerleşim yerindeki notere başvurarak veraset ilamı talebinde bulunurlar.

Post-Sovyet ülkelerle bağınız varsa şu yazı da ilginizi çekebilir: Azerbaycan’da Veraset İlamı Nasıl Alınır?

Rusya’da vefat eden bir kişi için veraset ilamını noterden almak için zamanaşımı müteveffanın ölüm tarihinden itibaren 6 ay olarak belirlenmiştir. 

Müteveffa Vasiyet Bırakmazsa Ne Yapılmalıdır?

Şimdi buraya kadar bahsettiklerimizi bir örnekle açıklayalım:

Diyelim ki müteveffanın yerleşim yeri Moskova’daydı ve herhangi bir vasiyetname bırakılmadı.

Ölümün üzerinden üç ay geçti ve elinizdeki ölüm belgesiyle veraset ilamı belgenizi talep etmek için Moskova’daki herhangi bir notere başvurdunuz. Bu durumda noter, ölümün üzerinden geçmesi gereken altı aylık zamanaşımı süresinin geçmesini bekleyecektir. Yani siz notere başvurduktan üç ay sonra veraset ilamı belgenizi iktisap edebilirsiniz.

Bu altı aylık süre geçirilirse veraset ilamı işlemleri için notere başvurmak yetmeyecektir. Artık kişinin Rus adli makamlarında hakkını aramaya başlaması gerekir.

Rus mahkemelerine veraset ilamı talebiyle başvurmanın zamanaşımı süresi ise üç yıldır. Kişi, bu üç yıl içinde hak iddia etmediği terekedeki hakkını kaybetmiş olur. Bu üç yıllık süre ise ölüm tarihinden itibaren işlemeye başlamaz. Veraset ilamı talebinde bulunacak kişinin, müteveffanın ölümünü öğrendiği tarihten itibaren üç yıllık süre içinde bir Rus mahkemesine başvurması gerekmektedir.

Rusya’da Mirasçıların Araştırılması

Veraset ilamını alıp terekeyi iktisap edecek kişinin malvarlığına geçen tutarı harcamadan önce başka bir varisin ortaya çıkıp çıkmayacağını kesin olarak bilmesi elzemdir zira aksi takdirde malvarlığınıza katılan mallardan bu kişilere karşı borçlu hale gelebilirsiniz. Sonradan ortaya çıkan mirasçı malvarlığınıza kattığınız değerlerden payını isteyecektir.

Bu gibi durumların sonradan başınıza gelmesinin önüne geçmek ve ömür boyu bir belirsizlik içinde yaşamamak için yapmanız gereken şey bu varislerin varlığını veya yokluğunu araştırmaktır. Bu araştırma için soybilimi üzerinde uzmanlaşmanız, birçok arşivi taramanız, bu arşivlerde araştırma yapmak için ilgili makamlardan birçok izin almanız gerekmektedir.

Tüm bu adımları başarıyla tamamlayıp büyük ihtimalle birden fazla ülkedeki birçok arşivi tarasanız dahi soybiliminde profesyonel olmadığınız için hiçbir zaman varis olarak bir gün ortaya çıkabilecek kimsenin kalmadığına emin olamazsınız.

İlginizi Çekebilir: Avusturya’da Mirasçıların Araştırılması

Soybilim Uzmanları ile Mirasçıların Araştırılması 

Bir diğer seçeneğiniz ise bu işi profesyonel olarak yapan, güvenilir, köklü ve işinde mahir olduğu müvekkillerince tasdik edilmiş bir hukuk bürosu bulmaktır. Bu şekilde hem hiçbir uğraş vermenize gerek kalmadan tüm olası varisleri bulabilir hem de bir gün ortaya çıkıp sizden parasını isteyecek kimsenin olmadığına emin olabilirsiniz.

Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu olarak biz, yılları aşan tecrübemizle yanınızdayız. Deneyimli soybilimcilerimiz ve sizin için tüm hukuki engelleri aşacak alanında uzman avukatlarımızla hak iddia ettiğiniz terekeden hakkınız olan payı almanızı sağlayana kadar sizinle çalışır. Mirasçıları araştırır ve veraset ilamı belgenizi vekaleten tüm bürokratik işlemlerinizi hallederek size kazandırır.

Bunun yanı sıra, bir gün ortaya çıkıp sizden para isteyecek hiçbir varisi atlamadığınıza emin oluruz. Üstelik tüm bunları, siz mirastan payınıza düşen payı malvarlığınıza ekleyene kadar hiçbir hizmet bedeli almadan yaparız.

Rusya Miras Reddi

Varislerin iktisap hakkı kazandıkları mirasları reddetmeleri pek çok kez etrafımızdan duyduğumuz bir durumdur zira kimi zaman murisin ölümüyle tereke haline gelen malvarlıklarının pasif kısımları aktif kısımlarından yüksek olabilmektedir. Bu durumda borca batık diye adlandırdığımız bir terekeyle karşılaşırız.

Başka bir deyişle bu mirasların getireceği borçlar, getireceği paradan yüksektir. Bu durumda birçok varis terekeyi iktisap etmektense mirasın reddi yolunu tercih ederler.

Rusya’da da mirasın reddi kurumu mevcuttur. Rusya miras reddi yöntemleri Rus Medeni Kanunu’nun 1159. maddesinde şöyle açıklanmış:

 • Bir mirasın reddi varis tarafından ilgili noter veya kanunca veraset ilamı düzenlemeye yetkin kılınmış başka bir kuruma yazılı bir başvuru sonucu gerçekleşir.
 • Mirasın reddi yetkili kılınmış bir avukatça da yapılabilir.
 • Mirasın reddi bu kanunda belirtilmiş “Mirasın Kabulü Usulleri”ne de uygun olarak yapılmalıdır.

Görüldüğü üzere Rusya Federasyonu Medeni Kanunu ilgili maddesinde genel bir çerçeve çizmiş, reddi yapacak kişiye uyması gereken diğer maddeleri işaret etmiş ve buradaki usullerin de kendisini bağlayacağını belirtmiştir. Bu durum halihazırda karışık ve zor bir işlem olan mirasın reddi muamelelerini daha da karmaşıklaştırmaktadır.

Belki de bu karmaşıklığı kanun koyucu da fark ettiğindendir ki, madde metninde açıkça bu işlemlerin bir avukat tarafından da yapılabileceğini belirtmiştir.

Aynı konuyu incelediğimiz şu yazımız da ilginizi çekebilir: Yunanistan Miras Davası ve Miras Hukuku

Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu Sizin İçin Ne Yapabilir?

Gerçekten de yurt dışında, dili ana dilimiz olmayan, kültürüne ve özellikle de hukuki sistemine yabancı olduğumuz bir ülkede çözülmesi gereken hukuki ve idari sorunlarımızı oranın hukuk sistemine, diline ve bürokrasisine aşina olan bir profesyonel olmadan halletmeye çalışmak birçok mağduriyet yaşamamıza sebep olacaktır.

Bu sebeptendir ki, yurt dışındaki bir muristen kendisine miras kalan her bireyin Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu gibi tecrübeli ve başarılı bir hukuk firmasıyla çalışmak ihtiyacı hasıl olmaktadır.

Büromuzla iletişime geçerek ücretsiz hukuki danışmanlık alabilir, sitemize müvekkillerimizden gelen yorumları okuyup davanızı Rus miras hukukunda uzman avukatlarımızın emin ellerine bırakabilirsiniz.

Dava Kazanılmaz ise Ücret Ödemezsiniz

Mirasınızdan hakkınız olan payı alana kadar ilgili tüm hukuki ve idari sorunlarınızı çözeriz ve bu süreçte sizden hiçbir hizmet bedeli talep etmeyiz. 

Hizmet bedeli ödeme yükümlülüğünüz ancak hak sahibi olduğunuz miktar malvarlığınıza dahil olduğunda oluşurken davanızı kaybedersek böyle bir yükümlülükle karşı karşıya kalmazsınız.