Ukrayna Miras Hukuku ve mal paylaşımı
 • Yasin T.
  09-12-2022
  Google

  Başımdan geçen acı dolu hikaye şu şekilde. Yurt dışında çalışmaya gittim ve Belçika'da bir trafik kazasının kurbanı oldum. Bir sabah işe giderken arabamıza bir kamyon çarptı. O korkunç kazada iki kişi öldü ve ben mucizevi bir şekilde hayatta kaldım. Ağır yaralandım, omurga kırığı, bacağımda kırık ve diğer yaralanmalar ile ölümden döndüm. Avrupa'da Avukat şirketi, meslektaşıma sınır dışı işlemini iptal etmesi için de yardım etti. Arkadaşlarım da, bu avukatlar ile Belçika'da sigorta tazminatı talebinde bulunabileceğini söyledi. Firma yetkilileri beni ziyaret etti, gerekli tüm evrakları imzaladık ve kısa bir süre sonra tedavi için parayı transfer ettiler. Tedavi sürecinde avukatlar sürekli beni ziyaret etti, sağlığımı sordu ve benimle ilgilendi. Tamamen memnunum ve bu hukuk şirketini tavsiye ediyorum!

 • Serhat A.
  03-02-2023
  Google

  Tazminat sürecinde emeği geçen herkese teşekkürler! Hollanda'da araçtaki yükü boşaltırken çok ağır bir şekilde yaralandım. Birkaç aydır da tüm tıbbi belgeleri topluyordum. Bu süreçte bir psikolog benimle çalıştı ve sonunda bu uzun zamandır beklenen an geldi. Rehabilitasyondan sonra sağlık durumumun düzeleceğine dair küçücük bir umut aldım. Bu tür bir rehabilitasyon ancak yurtdışında mümkündü, bu yüzden para benim için hayati önem taşıyordu. Avrupa'da Avukat firması gereken parayı sağlamak için tazminat noktasında çok yardımcı oldular.!

 • Aleyna K.
  05-06-2022
  Google

  Ağabeyim Avrupa'da uzun yıllar kamyon şoförü olarak çalıştı. Bu bahar Almanya'da korkunç bir trafik kazasında vefat etti. Ancak şimdi, Avrupa'da Avukat firması avukatlarının verimli çalışmaları sayesinde, sigorta şirketinden tazminatın tamamını aldık. Teşekkür ederim.

 • Yakup D.
  04-11-2022
  Google

  Avrupa'da Avukat firmasını tesadüfen buldum, köyümden birisi onlardan bahsetti. 8 yıl önce Almanya'da trafik kazası geçirdim. Yaya geçidinde araba bana çarptı. Firma yetkilisine durumumu anlattım. Avukat, Almanya'da geçirdiğim trafik kazası sonrası tazminat alma hakkım olduğunu söyledi. Bir anlaşma imzaladık ve şirket tazminat sürecini başlattı. Kısa bir süre sonra, Almanya'dan bir temsilcim ve avukatım olduğunu söyleyen Bay Darek H.tarafından bir telefon aldım. Araba kazasından sonra hastanede bazı belgeler imzaladığımı hatırladım ama bu sözler beni şok etti. Avukat Darek H.'nin kazadan sonra aldığım yaralar için tazminat olarak 10.000 EUR aldığı ortaya çıktı. Banka hesabıma herhangi bir para transfer etmedi! Advokat v Europe firmasının avukatları, önceki avukattan tüm fonların iade edileceğine dair bana telefonla güvence verdi. Ek olarak, sigorta şirketinden alınan tazminat miktarını artırma şansı olduğunu da söyledi. Üç ay sonra, önceki avukattan gelen para banka hesabıma aktarıldı! Avukatlar ayrıca, sağlık durumum bu süre zarfında önemli ölçüde kötüleştiğinden, ek tazminat olarak sigorta şirketine 32.000 EUR tutarında dava açtı. Bozulmanın nedeni 8 yıl önce meydana gelen bir kazaydı. Advokat v Europe firmasının avukatlarının taahhüt edilen tüm yükümlülüklere uyacağına sizi temin ederim ve onları tavsiye ederim! İnsanların yararına başarılı bir şekilde çalışmalarını diliyorum!

 • Hakan S.
  01-09-2022
  Google

  Oğlumla birlikte Polonya'daki Wroclaw LG fabrikasında çalıştım. İş kazası geçirdim ve sırtımdaki bir sakatlıktan sonra artık yürüyemeyeceğimi düşündüm. Oğlumla birlikte Transcarpathia'da yaşıyordum ve o sırada rehabilitasyon için paramız yoktu. Çok zor bir durumdu, çünkü işveren hastalık izninde maaşımı ödemeyi erteledi ve biz nereden yardım isteyeceğimizi bilmiyorduk. Sonra bir komşumuz, bir hukuk firmasının Polonya'da iş kazası ve mesleki yaralanmalar için tazminat almasına yardım ettiğini söyledi. İlk başta, dolandırıcılarla karşılaşmaktan çok korkuyorduk. Ancak Avrupa'da Avukat hukuk bürosu'nun avukatları oldukça profesyonel idi. Şirketin Polonya ofisinden bir avukat hastanemize geldi, tüm tıbbi konularda yardımcı oldu ve bir sözleşme imzaladı. 5 ay sonra rehabilitasyon için ilk büyük miktarı aldım. Onların yardımı olmadan kesinlikle asla ayağa kalkamazdım! Tüm arkadaşlarıma Avrupa'da Avukat firmasının Polonya avukatlarıyla birlikte çalışmalarını tavsiye ediyorum çünkü onlar her zaman yurtdışında yaşayan Türklere yardım etmeye çalışıyorlar!

 • Deniz D.
  19-11-2022
  Google

  Babaannemin ABD'de vefatından sonra, Avrupa'da Avukat firması ile birlikte onun mal varlığını ve vasiyetini aramaya başladık. Genel olarak, ABD Büyükelçiliği'nde tercümanlık işleri, sertifika ile birlikte bilgi ve tüm belgelerin toplanması yaklaşık bir yıl sürdü. Ama hepsi başarıyla sona erdi, teşekkürler! Sizi tanıdıklarıma tavsiye edeceğim.

 • Gazanfer K.
  01-01-2023
  Google

  2022 yılında Almanya'da ikamet eden amcamın vefatını öğrendim. Yaşayan en yakın akrabası olduğum için zor bir seçim yapmam gerekiyordu: mirası kabul mu edeyim yoksa red mi? Çünkü bu konuda çok para harcamam gerekecekti. Aslında reddetmeye hazırdım, ama neyse ki Avrupa'da Avukat şirketini buldum. Büro, "dava kazanılmazsa ödeme yok" anlaşmasıyla çalışıyor ve işlerini hızlı ve verimli bir şekilde yapıyor! Almanya'nın haricinde diğer Avrupa ülkelerinde de miras davalarını yönettiklerini ve tüm süreç ile ilgilendiklerini öğrendim. İçim rahatladı. Yılın sonunda gerçek bir Yeni Yıl hediyesi aldım çünkü ev satıldı ve banka hesabıma para geldi:)) Yapılan iş için çok teşekkür ederim, kesinlikle tavsiye edeceğim!

 • Aleyna A.
  03-01-2023
  Google

  Fransa'da geçirdiğim bir kazadan sonra bu avukatlar bana çok yardımcı oldular. Kaza sonucu kolum ve iki kaburgam kırıldı ve bir sarsıntı geçirdim. Daha sonra kolumdan iki ameliyat geçirdim. Avrupa'da Avukat firmasının bir temsilcisi bana geldi ve yardım teklif etti. İlk başta, bir hukuk bürosunun herhangi bir ön ödeme olmadan bile yardım etmeye hazır olacağına inanmadım. Çünkü Fransa'da para vermeden bir hizmet almak oldukça zordur. Ancak bu firma farklı idi. Bir anlaşma imzaladım ve üç hafta sonra bana para aktardılar. Ödemenin sadece ilk kısmı olduğunu ve daha fazlası için beklememiz gerektiğini söylediler. Bir ay sonra tekrar bir temsilci geldi, tazminatın ikinci kısmını getirdi ve yine de bir dava olacağını söyledi. Beni mahkemeye getirdiler, otel konaklama ve yemek masraflarımı karşıladılar. Mahkemede ifade verdim. Avukatlar, hakimin hangi soruları soracağını ve bunlara nasıl cevap verileceğini açıkladı. Benimle ilgilendiler. Tazminat miktarını artırmak için Fransa'dan uzman bir doktor beni muayene etti. Seyahatin tüm masraflarını hukuk firmasının ödediğini belirtmek isterim. Bunun için teşekkür ederim! Mahkeme sona erdi, tazminat miktarı beklediğimin çok üzerindeydi. Artık fiziksel ve psikolojik rehabilitasyona hazırdım.

Yurt dışındaki bir tanıdığınız veya aile üyelerinizden miras kaldığınızda karşınıza bir takım hukuki sorunlar çıkabilir. Özellikle miras hukukunu hakim olmadığınız bir ülkede mal paylaşımı, vasiyetname ve vergiler konusunda avukat desteğine ihtiyaç duyabilirsiniz.

Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu olarak biz bu yazımızda Ukrayna miras hukuku üzerine  yoğunlaşacak ve sizlere yabancı bir ülkede hayatını kaybeden murislerin tereke haline gelmiş malvarlıklarındaki haklarınızı nasıl alacağınızı, bu süreci doğru şekilde yönetip hiçbir hak mahrumiyeti yaşamamanız için neden bir Ukrayna miras avukatı edinmeniz gerektiğini açıklamaya çalışacağız.

Türklerin Ukrayna Miras Davalarında Uygulanacak Hukuk

Ankara’da 23 Kasım 2000’de imzalanıp 13 Ocak 2003’te yayınlanan yürürlük kanunu ile yürürlüğe giren “Türki̇ye Cumhuri̇yeti̇ ile Ukrayna Arasinda Hukukî Konularda Adlî Yardımlaşma ve İşbi̇rli̇ği̇ Anlaşması”nın otuzuncu maddesi iki ülke arasındaki miras davalarındaki yetki kargaşasını ortadan kaldırmıştır.

Mezkur maddeye göre bu davalarda hangi hukukun uygulanacağı hususları şöyle sıralanmıştır:

 • Menkul (taşınabilir) terekeye dair hukuki işlemlerde murisin son ikametgahının bulunduğu devletin hukuku uygulanır.
 • Gayrimenkul terekelere ilişkin işlemlerde gayrimenkullerin bulunduğu ülkenin hukuku uygulanacaktır.

Bu konuyu daha özel olarak düzenleyen 34. maddenin ikinci fıkrasında şöyle bir istisna hükmü konmuştur:

Miras bırakılan menkul malların bulunduğu ülkede murisin herhangi bir ikametgahı bulunmuyorsa tüm mirasçıların muvafakati ve bir varisin isteği üzerine dava diğer akit ülkede görülebilir.

Aynı anlaşmanın 31. maddesine göre terekenin devlete intikali işlemi miras bırakanın herhangi bir mirasçısı bulunmadığı takdirde malların bulunduğu devletin hazinesine intikal edeceği şeklinde açıklanmıştır.

Vasiyetnamenin şekli başlıklı 32. maddede durum şöyle izah edilmektedir:

 • Vasiyetnameyi hazırlayan kişi vatandaşı olduğu ülkenin vasiyetnamenin şeklini düzenleyen normlarına bağlıdır.
 • Bununla beraber, vasiyetnamenin düzenlendiği tarafın hukukundaki şekil şartlarına uygunluk da aranır.

Neden Bir Ukrayna Miras Avukatı Edinmelisiniz?

İki ülke arasındaki hukuki işlemleri düzenleyen bu uluslararası anlaşmada da görüldüğü üzere Ukrayna’da ölen bir Türk vatandaşının menkul malları ve nerede ölürse ölsün Ukrayna’daki gayrimenkul malları için Ukrayna miras hukuku uygulanacaktır.

Bu sebeptendir ki, Ukrayna’daki bir muristen kendisine miras kalan varisin bu ülkenin hukukunu iyi bilen, buradaki miras davalarını ilgilendiren mevzuata hakim ve bu mevzuat üzerine daha önce görülen birçok davada müvekkillerini başarıyla temsil etmiş Ukrayna miras avukatlarının bulunduğu köklü ve başarılı bir hukuk bürosuyla çalışması son derece önemlidir.

On yılı aşkın tecrübesi ve başarıyla haklarını savunduğu binin üzerindeki müvekkiliyle Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu Ukrayna’da, diğer Avrupa ülkelerinde, Kanada’da ve Amerika Birleşik Devletleri’nin elli eyaletinde miras hukuku davalarınızda sizi temsil eder ve haklarınızı korur. Üstelik tüm bunları davanızı kazanana kadar hiçbir hizmet bedeli talep etmeden yapar.

Ukrayna’da Veraset İlamı Çıkarılması

Modern hukuk toplumlarının çoğunda olduğu gibi Ukrayna’da da mirastaki payını kanıtlamak isteyen varis resmi devlet kurumlarından çıkarılacak bir veraset ilamına ihtiyaç duymaktadır.

Konuyu farklı ülkeler üzerine ele aldığımız şu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Rusya’da Veraset İlamı Çıkarılması

Hollanda’da Veraset İlamı Çıkarılması

Ukrayna kanun koyucusu, miras bırakanın ölümünün ardından mirası kabulü için varise altı aylık bir süre tanımış. Bu süre içerisinde müteveffanın yerleşim yerinde veya öldüğü şehirdeki herhangi bir notere gidip mirası kabul ettiğini yazılı şekilde bildiren varise bu noter tarafından veraset ilamı verilmekte. 

Miras bırakanın terekesini malvarlığına katmak isteyen kişi, bu veraset ilamıyla birlikte idari makamlara başvurarak murisin mallarının kendi üzerine geçirilmesini talep etme hakkına sahip.

Bu veraset ilamını altı aylık süre içinde notere gidip elde edebilecek kişi grupları ise şöyle sıralanmış:

 • İlk Derece: Çocuklar, ebeveynler ve eş
 • İkinci Derece: Erkek ve kız kardeşler ile büyükanne ve büyükbabalar
 • Üçüncü Derece: Amca, teyze, hala, dayı ve yeğenler
 • Dördüncü Derece: Muris ile ölümünden önce en az beş yıl yaşamış diğer aile üyeleri

Soybilim Uzmanları ile Mirasçıların Araştırılması

Bu kadar geniş bir mirasçı yelpazesinin uygulandığı böylesine geniş ve sınırları yakın zamana kadar birçok ülkeyle açık durumda olan Ukrayna’dan kendisine miras kalan bir kimsenin tüm varisleri bulması gerekmektedir. Aksi takdirde bu mirasçılar her zaman karşınıza çıkabilir ve sizden haklarını isteyebilirler.

Böyle bir durumun yaşanmaması için Ukrayna mirasçıların araştırması üzerine uzman soybilimcilerle çalışmak gerekmektedir zira kendiniz yapmaya kalkıştığınızda belki de birden fazla ülkeyi ve birçok arşivi gezmeniz gerekecek olan bu faaliyette hiçbir zaman bulamayacağınız varisler olabilir. 

Bu yüzden, profesyonel soybilimcileri şimdiye kadar birçok vakada üstün başarı göstermiş bir hukuk bürosuyla çalışmak sizi hem aylar ve belki de yıllar sürecek arşiv araştırmalarından hem de bu araştırmaları yaparken yapacağınız masraflardan kurtaracaktır.

Ukrayna’da Miras İntikal Vergisi

Ukrayna, hukuk sisteminden etkilendiği Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin varisi olarak görülen Rusya’nın aksine miras intikal vergisi alan bir ülke. 

Farklı ülkelerin de miras intikal vergisi sistemleri hakkında bir rehber niteliği görmekte olan Dünya Geneli Miras İntikal Vergisi Rehberi’ne göre Ukrayna’da intikal edecek bir mirastan alınacak vergiler şunlar:

Kişisel gelir vergisi

Ukrayna’da bir insanın malvarlığına katılan her türlü gelirden kişisel gelir vergisi alınmakta. Bu gelir ister kişinin hizmet sözleşmesi sonucu hak ettiği bir miktar para olsun, ister kendisine verilen bir hediye veya bir yakınından kalan miras. 

Ukrayna’da bu verginin muaccel olma anı kişinin veraset ilamını eline geçirdiği an olarak belirlenmiş. Ukrayna’da miras alınan bir malın kişinin adına tescil anıyla noterden bu belgenin alınma anının da aynı zamana denk gelmediğini belirtmekte fayda var.

Devlet vergisi

Bu vergi türü, Ukrayna devletinin bürokratik işlemlerde yapacağı masraflar için aldığı birçok düşük miktardaki harçlar olarak da görülebilir. 

Ukrayna’dan kendisine miras kalan bir yabancının bu vergi türleri üzerine uzman biriyle çalışması da ayrıca önem taşımaktadır zira bu vergileri ödemeyen kişiler Ukrayna devletine borçlu kalacağından bir gün malvarlığına geçirdiği malların elinden alınması durumuyla karşı karşıya kalabilirler. 

Bu sebepledir ki, bu vergileri toparlayıp sizin adınız ve hesabınıza gerekli makamlara gereken ödemeleri yapacak Ukrayna miras avukatlarıyla çalışılması son derece önemli ve faydalıdır zira bu avukatlar hem gereğinden fazla vergilendirilmenizin önüne geçecekler hem de sizin araştırmalarınızı yaparken belki de bu ödemelerin vadelerini geçireceğiniz borçlarınızı en kısa sürede size bildireceklerdir.

Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu’nun Ukrayna miras hukuku üzerine üst düzey bilgili ve deneyimli avukatları mallarınızın intikalini, vergilendirmesi sizin lehinize olacak şekilde gerçekleştirir ve ödeyeceğiniz vergilerin muacceliyet anlarından haberiniz olmasını sağlayarak bu vergilerin ödemelerini sizi vekaleten Ukrayna’daki ilgili makamlara yaparlar.

Ukrayna Vasiyetname Düzenleme

Ukrayna hukuku iki tür vasiyetnameyi benimsemiş:

 1. Açık Vasiyetname

Bu tip bir ölüme bağlı tasarrufu muris olacak kişi yazar, imzalar ve bir notere içeriği açık şekilde teslim eder.

 1. Gizli Vasiyetname

Bu tür bir vasiyetnameyi miras bırakacak olan kişi yazar, imzalar ve mühürlü bir zarf içinde notere teslim eder. Belgeyi içeren zarfın üstüne yazanın imzası bulunur. İsminden de anlaşılacağı üzere bu tip bir vasiyetnamenin içeriğinden noterin haberi olmaz.

Ukrayna’da vasiyetname tasdik görev ve yetkisinin verildiği tek görevliler noterler değildir. Noter bulunmayan bir yönetim biriminde yetki verilmiş diğer kamu görevliler de açık vasiyetnameleri resmi olarak tasdik edebilecektir.

Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu Sizin İçin Neler Yapabilir?

Büromuz, on yılı geçkin tecrübesi ve hizmetlerimizden memnun kalmış binden fazla müvekkiliyle yurtdışı miras davalarınızı en düzgün şekilde yönetecek kabiliyet ve imkanlara sahip saygın bir hukuk bürosudur.

Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu miras avukatları Ukrayna miras reddi, veraset ilamı çıkarılması, miras intikal vergilerinin hesaplanması ve ödenmesi gibi uzmanlık gerektiren hukuki durumlarınızla ilgilenirken büromuzun uzman soybilimcileri de gelecek dönemlerde sizler için problemler yaratma ihtimali bulunan mirasçıların araştırılmasıyla ilgilenirler. 

Büromuz, siz ilgili mirastaki terekede hakkınız olan malları malvarlığınıza geçirene kadar herhangi bir hizmet bedeli talebinde bulunmaz. Eğer davanız kaybedilirse bu konuda hiçbir yükümlülükle karşılaşmazsınız.

Ücretsiz hukuki danışmanlık için iletişim sayfamızdaki formu doldurabilir, hakkımızda detaylı bilgi edinmek için referanslarımızı inceleyebilirsiniz.