kanada trafik kazası sonrası tazminat davası ve avukat

Kanada, dışarıdan bakıldığında her ne kadar insanların yalnızca yaşlılıktan öldüğü huzurlu bir ülke gibi görünse de maalesef her ülkede olduğu gibi burada da trafik kazaları büyük bir tehdit durumunda.

Kanada resmi istatistik kurumu Statistics Canada’nın raporuna göre 2020 yılında trafiik kazalarında 1745 kişi hayatını kaybetmiş, 7868 kişi ağır yaralanmıştır. Toplamda 101,572 kişinin yaralandığı ülkede 2019’a göre ölümlü kazalarda yüzde bir, ağır yaralanmalarda yüzde on iki, toplam yaralanmalarda ise yüzde yirmi sekiz bir düşüş yaşanmış.

Bu yazımızda Kanada’da dahil olduğunuz bir trafik kazası sonrası yapacaklarınızı, kazanın yaralanmalı veya ölümlü olması durumunda sigorta şirketlerinden nasıl para alacağınızı ve trafik kazasında avukat desteğinin önemini ele alacağız.

Kanada Trafik Kazası Tazminat Davası

2020 yılında Kanada’da gerçekleşen ölümlü trafik kazalarının %15’i, ağır yaralanmalı kazaların %17’si yaya iken gerçekleşen kazalardır. Dolayısıyla araç kullanmasanız dahi bir trafik kazasına karışmanız ihtimal dahilinde.

Kanada trafik kazası istatistikleri

Trafik kazalarının doğası gereği açılan ceza davalarını genelde maddi ve manevi tazminat davaları takip ediyor. Zira aracında hasar meydana gelen birey, buradan doğan zararının karşılanması talep edebiliyor. Ya da kendisinin ciddi yaralanması veya sevdiklerinin ölümü sonucu duyduğu manevi acının da bir tazminatla hafifletilmesini talep ediyor.

Kanada’da bu tip bir tazminat talebi için bu konularda uzman ve Kanada hukuk sisteminde mahir bir avukatın desteğini almak son derece önem ve gereklilik arz eder. Kanada hukuk sistemi ülkemizin tabi olduğu ekolün tersine davaların duruşmalar ve buradaki sözlü ifadeler üzerinden yürüdüğü bir sisteme sahip olduğundan Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu’nun profesyonel avukatlarınca temsil edilmek tazminat alma şansınızı dikkate değer ölçüde arttıracaktır.

Kanada gibi Frankofon ülkelere seyahat ediyorsanız şu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

İsviçre’de Trafik Kazası Sonrası Yapılacaklar

Fransa’da Trafik Kazası Sonrası Yapılacaklar

Kanada’da Kazadan Sonra Sigortadan Para Almak

Gelişmiş ülkelerin birçoğunda olduğu gibi Kanada trafik kazası sigortası sistemine göre de kazaya karışmış bireyler zararlarının karşılanması taleplerini kendi sigorta firmalarına yöneltiyorlar.


Kanada’da çoğu kişisel yaralanmanın 2 yıllık bir zamanaşımı süresine tabi olduğunu düşünürsek; sizin ya da bir sevdiğinizin yaralandığı, hatta belki de öldüğü bir kazadan sonra sigorta şirketleriyle, mahkemelerle, kısacası bürokratik birçok işlem ve karşınıza çıkması muhtemel birçok hukuki engelle uğraşmanızın bu süreci kolaylaştırmayacağı açıktır.

Bu yüzden Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu olarak biz, bu sıkıntılı süreçte yanınızda olmak istiyoruz. Kaza ve yaralanma hukuku alanında uzman ekibimizle bürokratik ve hukuki tüm engelleri aşar, bu süreçte sizden hiçbir hizmet bedeli talep etmeyiz.  

Kanada Ölümlü Trafik Kazası Tazminat Davası

Kanada’nın da tabi olduğu Anglo Sakson hukuk sistemi “Common Law”, 19. yüzyıla kadar bir kazada ölen bireyin tüm haklarının da onunla birlikte öldüğünü kabul ediyordu. Hakkaniyete aykırı sonuçlara sebep olan bu durum tabii değiştirildi. Şu anda Kanada’daki her bölge ve eyalette kazada hayatını kaybedenin mirasçı ve yakınları tazminat hakkına sahip.

Bu hakka sahip kişiler aşağıdaki konularda tazminat talebinde bulunabilirler:

 • Yaralanma ve ölüm tarihleri arasında müteveffanın acı ve ıstırabı
 • Cezai Tazminat
 • Maddi Tazminat
 • Keder ve Yas
 • Bakım, Refakat ve Rehberlik Kaybı
 • Psikolojik Şok
 • Bağımlılık Terapisi Masrafları
 • Finansal Desteğin Kaybı
 • Miras Kaybı
 • Yönetim Ücretleri ve Brüt Vergi Artışı
 • Müteveffa Çocuğun Ebeveyne Katkısı

İlginizi Çekebilir: Avrupa’da ölümlü trafik kazası sonrası açacağınız tazminat davası

Kanada Yaralanmalı Trafik Kazası Tazminat Davası

Kanada’da yaralanmalı bir trafik kazasında da zarar gören tarafın birçok hakkı bulunmakta ancak böyle bir durumda alacağınız tazminat miktarını hesaplamak bir dizi karışık hesaplama ve benzer davalarla alakalı derin bir tecrübe gerektirmekte. Aksi halde hak ettiğinizin çok altında bir tazminatla potansiyel gelirinizden mahrum kalabilir, çektiğiniz acı ve ıstırapların sonuçsuz kaldığı hissine kapılabilirsiniz. 

Yaralanmalı bir kazada şu konularda tazminat talebinde bulunabilirsiniz:

 • Hastane Yatışları
 • Doktor Randevuları
 • İlaç Tedavileri
 • Cerrahi İşlemler
 • Rehabilitasyon Masrafları
 • Protezler
 • Beyin Hasarında Bilişsel Terapiler
 • Gerekiyorsa Ev İçi Hizmetler

Bu gibi medikal masraflarda tazminat talebinde bulunanın birden çok medikal uzmanla çalışması, bu masrafların gerekliliğini kanıtlamak ve tutarları belgelemek açısından oldukça önemlidir.

Bu belgeleri toplamak ve düzgünce tasnif edip mahkemeye sunmak işini yaralının veya ailesinin yapması son derece zahmetli bir işken Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu olarak biz, bu zahmetleri sizin sırtınızdan kaldırıp tüm odağınızı iyileşme sürecinize vermenizi sağlarız. Yaralanmalı kazalarda tazmin talep edebileceğiniz diğer durumları da şöyle sıraladık:

 • Gelir Kaybı
 • Mala Gelen Zarar
 • Acı ve Istırap
 • Konsorsiyumun Kaybı

Kanada’nın dünya sıralamasında en alttaki ülkelerden biri olmasını göz önünde bulundurarak Avrupa’da Trafik Kazası Tazminat Davaları başlıklı yazımızı da incelemenizi öneriyoruz. Okumakta olduğunuz yazı Kanada’da trafik kazası sonrası yapılacaklar üstüne yazılmışken okumanızı önerdiğimiz yazı Avrupa ülkelerinde genel olarak takip edilecek usul üzerine bilgi edinmenizi sağlayacaktır.

Kanada’da Trafik Kazası Sonrası Yapılacaklar

Ana dilinizin konuşulmadığı bir ülkede, belki de evinizden binlerce kilometre uzakta başınıza trafik kazası gibi hiç kimsenin başına gelmesini istemeyeceğimiz bir durum gelirse ne yapacağınızı bilemeyebilirsiniz. Biz böyle bir durumda sürecin nasıl işleyeceğini sizler için özetleyelim:

 • Kanada acil durumlar numarası 911’i arayın ve yardım gelmesini bekleyin. Sizin ve kazadaki diğer bireylerin sağlığı her şeyden daha önemli.
 • Olay yerine intikal eden polislerin tüm delilleri düzgünce topladığından emin olun.
 • Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu’yla irtibata geçin.
 • Bu aşamada büromuz avukatları sizleri açabileceğiniz davalar ile ilgili bilgilendirecek, hukuki ve bürokratik süreci nasıl sürdüreceğimizi sizlerle paylaşacaklar.
 • Size gerekli bilgilendirme yapıldıktan sonra en yakın zamanda gerekli davalar açılır.
 • Kazanılan davalarda ödemenizi aldıktan sonra hizmet bedeli ödemesini yaparsınız. Kaybedilen davalarda hiçbir hizmet bedeli ödeme yükümlülüğünüz oluşmaz.

Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu Size Yardımcı Olabilir!

Bu yüzden, hukuki süreci sizin yerinize takip edebilecek profesyonellere danışmanız en doğrusu. Burada devreye Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu giriyor. Uzman kadrosu ve onlarca yıllık tecrübesiyle büromuz sizlerin yerine hukuki mücadelenizi yürütür, bir hukuk bürosundan bekleyebileceğiniz her türlü hizmeti size sunar. Üstelik bunları davayı kazanana kadar hiçbir ücret talep etmeden yapar!

İletişim sayfamızdaki danışmanlık formumuzu doldurabilir, profesyonel hukuki desteğe ücretsiz bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Siz ödeme almadan biz de almayız! Yani kaybettiğimiz davalardan ücret almıyoruz. 6 ülkede temsilciliği, binlerce müvekkili ve binin üzerinden kazanılmış davasıyla Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu müşterilerinin mağduriyetlerini ücretsiz şekilde dinler ve bunları çözmeye çalışır, üstelik davayı kazanana kadar hiçbir hizmet bedeli almadan!