isviçre trafik kazası sonrası tazminat davası ve avukat
 • Hakan S.
  01-09-2022
  Google

  Oğlumla birlikte Polonya'daki Wroclaw LG fabrikasında çalıştım. İş kazası geçirdim ve sırtımdaki bir sakatlıktan sonra artık yürüyemeyeceğimi düşündüm. Oğlumla birlikte Transcarpathia'da yaşıyordum ve o sırada rehabilitasyon için paramız yoktu. Çok zor bir durumdu, çünkü işveren hastalık izninde maaşımı ödemeyi erteledi ve biz nereden yardım isteyeceğimizi bilmiyorduk. Sonra bir komşumuz, bir hukuk firmasının Polonya'da iş kazası ve mesleki yaralanmalar için tazminat almasına yardım ettiğini söyledi. İlk başta, dolandırıcılarla karşılaşmaktan çok korkuyorduk. Ancak Avrupa'da Avukat hukuk bürosu'nun avukatları oldukça profesyonel idi. Şirketin Polonya ofisinden bir avukat hastanemize geldi, tüm tıbbi konularda yardımcı oldu ve bir sözleşme imzaladı. 5 ay sonra rehabilitasyon için ilk büyük miktarı aldım. Onların yardımı olmadan kesinlikle asla ayağa kalkamazdım! Tüm arkadaşlarıma Avrupa'da Avukat firmasının Polonya avukatlarıyla birlikte çalışmalarını tavsiye ediyorum çünkü onlar her zaman yurtdışında yaşayan Türklere yardım etmeye çalışıyorlar!

 • Yakup D.
  04-11-2022
  Google

  Avrupa'da Avukat firmasını tesadüfen buldum, köyümden birisi onlardan bahsetti. 8 yıl önce Almanya'da trafik kazası geçirdim. Yaya geçidinde araba bana çarptı. Firma yetkilisine durumumu anlattım. Avukat, Almanya'da geçirdiğim trafik kazası sonrası tazminat alma hakkım olduğunu söyledi. Bir anlaşma imzaladık ve şirket tazminat sürecini başlattı. Kısa bir süre sonra, Almanya'dan bir temsilcim ve avukatım olduğunu söyleyen Bay Darek H.tarafından bir telefon aldım. Araba kazasından sonra hastanede bazı belgeler imzaladığımı hatırladım ama bu sözler beni şok etti. Avukat Darek H.'nin kazadan sonra aldığım yaralar için tazminat olarak 10.000 EUR aldığı ortaya çıktı. Banka hesabıma herhangi bir para transfer etmedi! Advokat v Europe firmasının avukatları, önceki avukattan tüm fonların iade edileceğine dair bana telefonla güvence verdi. Ek olarak, sigorta şirketinden alınan tazminat miktarını artırma şansı olduğunu da söyledi. Üç ay sonra, önceki avukattan gelen para banka hesabıma aktarıldı! Avukatlar ayrıca, sağlık durumum bu süre zarfında önemli ölçüde kötüleştiğinden, ek tazminat olarak sigorta şirketine 32.000 EUR tutarında dava açtı. Bozulmanın nedeni 8 yıl önce meydana gelen bir kazaydı. Advokat v Europe firmasının avukatlarının taahhüt edilen tüm yükümlülüklere uyacağına sizi temin ederim ve onları tavsiye ederim! İnsanların yararına başarılı bir şekilde çalışmalarını diliyorum!

 • Aleyna A.
  03-01-2023
  Google

  Fransa'da geçirdiğim bir kazadan sonra bu avukatlar bana çok yardımcı oldular. Kaza sonucu kolum ve iki kaburgam kırıldı ve bir sarsıntı geçirdim. Daha sonra kolumdan iki ameliyat geçirdim. Avrupa'da Avukat firmasının bir temsilcisi bana geldi ve yardım teklif etti. İlk başta, bir hukuk bürosunun herhangi bir ön ödeme olmadan bile yardım etmeye hazır olacağına inanmadım. Çünkü Fransa'da para vermeden bir hizmet almak oldukça zordur. Ancak bu firma farklı idi. Bir anlaşma imzaladım ve üç hafta sonra bana para aktardılar. Ödemenin sadece ilk kısmı olduğunu ve daha fazlası için beklememiz gerektiğini söylediler. Bir ay sonra tekrar bir temsilci geldi, tazminatın ikinci kısmını getirdi ve yine de bir dava olacağını söyledi. Beni mahkemeye getirdiler, otel konaklama ve yemek masraflarımı karşıladılar. Mahkemede ifade verdim. Avukatlar, hakimin hangi soruları soracağını ve bunlara nasıl cevap verileceğini açıkladı. Benimle ilgilendiler. Tazminat miktarını artırmak için Fransa'dan uzman bir doktor beni muayene etti. Seyahatin tüm masraflarını hukuk firmasının ödediğini belirtmek isterim. Bunun için teşekkür ederim! Mahkeme sona erdi, tazminat miktarı beklediğimin çok üzerindeydi. Artık fiziksel ve psikolojik rehabilitasyona hazırdım.

 • Serhat A.
  03-02-2023
  Google

  Tazminat sürecinde emeği geçen herkese teşekkürler! Hollanda'da araçtaki yükü boşaltırken çok ağır bir şekilde yaralandım. Birkaç aydır da tüm tıbbi belgeleri topluyordum. Bu süreçte bir psikolog benimle çalıştı ve sonunda bu uzun zamandır beklenen an geldi. Rehabilitasyondan sonra sağlık durumumun düzeleceğine dair küçücük bir umut aldım. Bu tür bir rehabilitasyon ancak yurtdışında mümkündü, bu yüzden para benim için hayati önem taşıyordu. Avrupa'da Avukat firması gereken parayı sağlamak için tazminat noktasında çok yardımcı oldular.!

 • Deniz D.
  19-11-2022
  Google

  Babaannemin ABD'de vefatından sonra, Avrupa'da Avukat firması ile birlikte onun mal varlığını ve vasiyetini aramaya başladık. Genel olarak, ABD Büyükelçiliği'nde tercümanlık işleri, sertifika ile birlikte bilgi ve tüm belgelerin toplanması yaklaşık bir yıl sürdü. Ama hepsi başarıyla sona erdi, teşekkürler! Sizi tanıdıklarıma tavsiye edeceğim.

 • Yasin T.
  09-12-2022
  Google

  Başımdan geçen acı dolu hikaye şu şekilde. Yurt dışında çalışmaya gittim ve Belçika'da bir trafik kazasının kurbanı oldum. Bir sabah işe giderken arabamıza bir kamyon çarptı. O korkunç kazada iki kişi öldü ve ben mucizevi bir şekilde hayatta kaldım. Ağır yaralandım, omurga kırığı, bacağımda kırık ve diğer yaralanmalar ile ölümden döndüm. Avrupa'da Avukat şirketi, meslektaşıma sınır dışı işlemini iptal etmesi için de yardım etti. Arkadaşlarım da, bu avukatlar ile Belçika'da sigorta tazminatı talebinde bulunabileceğini söyledi. Firma yetkilileri beni ziyaret etti, gerekli tüm evrakları imzaladık ve kısa bir süre sonra tedavi için parayı transfer ettiler. Tedavi sürecinde avukatlar sürekli beni ziyaret etti, sağlığımı sordu ve benimle ilgilendi. Tamamen memnunum ve bu hukuk şirketini tavsiye ediyorum!

 • Gazanfer K.
  01-01-2023
  Google

  2022 yılında Almanya'da ikamet eden amcamın vefatını öğrendim. Yaşayan en yakın akrabası olduğum için zor bir seçim yapmam gerekiyordu: mirası kabul mu edeyim yoksa red mi? Çünkü bu konuda çok para harcamam gerekecekti. Aslında reddetmeye hazırdım, ama neyse ki Avrupa'da Avukat şirketini buldum. Büro, "dava kazanılmazsa ödeme yok" anlaşmasıyla çalışıyor ve işlerini hızlı ve verimli bir şekilde yapıyor! Almanya'nın haricinde diğer Avrupa ülkelerinde de miras davalarını yönettiklerini ve tüm süreç ile ilgilendiklerini öğrendim. İçim rahatladı. Yılın sonunda gerçek bir Yeni Yıl hediyesi aldım çünkü ev satıldı ve banka hesabıma para geldi:)) Yapılan iş için çok teşekkür ederim, kesinlikle tavsiye edeceğim!

 • Aleyna K.
  05-06-2022
  Google

  Ağabeyim Avrupa'da uzun yıllar kamyon şoförü olarak çalıştı. Bu bahar Almanya'da korkunç bir trafik kazasında vefat etti. Ancak şimdi, Avrupa'da Avukat firması avukatlarının verimli çalışmaları sayesinde, sigorta şirketinden tazminatın tamamını aldık. Teşekkür ederim.

İsviçre’de yaşanan trafik kazalarının sayısı, 2000 yıl ile 2019 yılları arasında %74 düşüş göstermiştir. 100 bin kişiye düşen trafik ölümlerinin sadece %2,2 olması, İsviçre’nin araba kullanımı açısından hem Avrupa’nın hem de dünyanın en güvenli ülkelerinden bir tanesi olduğunu bütün çıplaklığıyla gözler önüne serer.

Ancak bu istatistiklere rağmen dünyada maalesef araba kazalarından arındırılmış bir bölge yoktur. Dolayısıyla doğa harikalarını görmek ve muhteşem pozlar yakalamak için gittiğiniz İsviçre’de çok talihsiz şekilde araba kazası yaşayabilir ve ne yapacağınızı şaşırabilirsiniz.

Özellikle İsviçre’nin dünyanın en pahalı ülkelerinden bir tanesi olması sizi avukat masrafları ve kazayla gelişen diğer masraflar açısından oldukça zor bir duruma sokabilir.

Bu yazı, İsviçre’de bir trafik kazasına karışmanız durumunda neler yapmanız gerektiğini ve ne tür tazminat haklarına sahip olduğunuzu detaylıca açıklar.

İsviçre’de Trafik Kuralları

Yerel trafik kuralları her ülkede farklılık gösterir, hatta Avrupa ülkelerinde bile! Ancak bu kuralları bilmek ve uygulamak kazalardan kaçınmak ve olası kaza durumunda haklarınızı daha verimli şekilde savunabilmek için bir o kadar önemlidir. 

Bu nedenle şu kuralları uygulamanız, olası kazalarda kendinizi en iyi şekilde savunmanızı sağlar: 

 • Yasal geçerliliği olan sürücü belgelerinizi ve İsviçre’de geçerliliği devam eden sigortanıza ait belgeleri her zaman aracınızda bulundurun. Geçerli bir sigortaya sahip olmamanın büyük bir risk anlamına geldiğini unutmayın.
 • Kar zincirlerinizi hazır bulundurun ve yollardaki işaretler sizi uyardığında onlardan yararlanın.
 • Aracınızda mutlaka üçgen reflektör taşıyın.
 • Arabanızın farları için dönüştürücü deflektör kullanın ve eğer aracınızı ulusal karayolu ağında (otoyollarda) kullanacaksanız araba parçası satan yerlerden ya da sınırdan bir yol vergisi etiketi temin edin. Bu, İsviçre’deki otoyollardan ve birkaç küçük yolda araç kullanmak için mecburi bir uygulamadır.

Fransa ve İsviçre arasında sık sık seyahat ediyorsanız şu yazımız ilginizi çekebilir: Fransa’da Trafik Kazası Sonrası Tazminat Davası

İsviçre’de Trafik Kazası Sonrası Yapılacaklar

İsviçre’de bir trafik kazasına karışan kişiler kendilerinin ve diğer insanların güvenliği için şunları yapmalıdır:

 • Kazadan hemen sonra güvende olduğunuzdan ve başka birisini tehlikeye atmadığınızdan emin olun.
 • Kaza alanını asla terk etmeyin ve hemen polisi arayın. İsviçre’de kaza alanını terk ederseniz büyük bir suç işlemiş olabilirsiniz.
 • Aranıcınızın 50 metre gerisindeki uygun bir yere üçgen reflektörünüzü yerleştirin. 
 • Kendi eşyalarınız da olsa olay yerindeki hiçbir şeyi hareket ettirmeyin ve polisin gerekli çalışmayı tamamlamasını bekleyin.
 • Eğer mümkünse kimsenin güvenliğini tehlikeye atmadan kazayı değişik açılardan fotoğraflayın.
 • Tanıklardan iletişim bilgilerini ve eğer varsa araç içi kameralarının görüntülerini rica edin. Kamera görüntülerinin en iyi kanıt olduğunu unutmayın.
 • Eğer kazayı kiralık bir araçla yapıyorsanız araç kiralama şirketi tarafından size daha önce verilen Avrupa Kaza Raporu başlıklı formu doldurun. Kaza için kesinlikle sorumluluk kabul etmeyin.
 • Tedaviye giderken European Health Insurance Card’ınızı ya da o bölgede turist olarak bulunuyorsanız sağlık sigortanızın poliçesini yanınızda götürmeyi unutmayın.

İlginizi Çekebilir: Danimarka’da Trafik Kazası Sonrası Yapılacaklar

İsviçre Acil Telefon Numaraları

İsviçre’de yaya olarak ya da arabayla bir trafik kazasına karışırsanız şu telefon numaralarından acil yardım isteyebilirsiniz:

 • Polis: 117
 • Ambulans: 144
 • İtfaiye: 118

Eğer bu numaraları aklınızda tutmakta zorlanırsanız acil yardım talebinizi İsviçre’deki yetkili kurumlara iletmek için Türkiye’de ve Avrupa’nın tamamında geçerli olan 112 numarasını kullanabilirsiniz.

İsviçre Trafik Kazası Tazminat Davası

İsviçre trafik kazası tazminat davalarında mağdur kişinin yaşadığı şu zararlar sorumlu kişilerden talep edilebilir:

 • Yaşanan acı ve ıstırap nedeniyle hak talebinde bulunulabilir. Bu talebin miktarı, yaralanmanın boyutuna göre artar ya da azalır.
 • Kaza sonrası mağdur kişinin ödediği bütün tıbbi giderler ve ilaç masrafları talep edilebilir.
 • Tedavinin sürmesi için ya da kişinin kendi ülkesine dönmesi için yaptığı seyahat masrafları talep edilebilir.
 • Kaza sonrası bakıma muhtaç duruma geldiyseniz her türlü bakım ve bakıcı masrafı tazminat davasıyla talep edilebilir.
 • İyileşme sürecinde işe devam edilemediği için meydana gelen kazanç kayıpları için ve kaza nedeniyle meydana gelen gelecekteki kazanç kayıpları için hak talep edilebilir.

İsviçre Trafik Kazası Avukatı

İsviçre’de yaşanan bir kaza sonrası hak talep etmek isteyen kişilerin mutlaka iyi bir trafik kazası avukatıyla çalışması gerekir. Çünkü tazminat davasının kazanılabilmesi için her talebin güçlü kanıtlara dayanması gerekir. Harcamalarını kanıtlayamayan kişiler mağduriyetlerini kanıtlasalar bile hak ettikleri tazminatı alamayabilirler.

Ayrıca tecrübeli bir avukat, yukarıdaki zararlardan doğan tazminatların yanı sıra davaya özgü zararları da tespit edebilir ve daha yüksek miktarlarda tazminat almanızı sağlayabilir. Örneğin kişisel eşyalarınız hasar gördüyse iyi bir avukat eşyalarınızı yenileme ve tamir masraflarınız için ek tazminat almanızı mümkün kılabilir.

İlginizi çekebilir: Yurt Dışındaki Trafik Kazası Sonucu Tazminat Davası

İsviçre Yaralanmalı Trafik Kazası Tazminat Davası

İsviçre’deki yaralanmalı kazalarda tazminata konu olan miktar, tamamıyla yaralanmanın boyutuna bağlıdır. Bu nedenle örneğin küçük bir sırt yaralanması daha ufak bir tazminat ödemesi gerektirirken şiddetli bir boyun yaralanması daha yüksek bir tazminat ödemesi gerektirir.

Trafik kazalarında tazminat en çok sırt ve boyun yaralanmaları için istenir ancak her türlü yaralanma için tazminat davası açılabilir. Küçük yaralanmalar için tazminat miktarı birkaç bin İsviçre frangıyla ifade edilebilirken en şiddetli yaralanmalarda tazminat miktarı 100 bin İsviçre frangından daha yüksek olabilir.

Bu miktar, yalnızca yaralanmaya bağlı tazminat için geçerlidir. Yazımızın önceki bölümlerinde ifade ettiğimiz gibi kaza mağdurları kazanın sorumlusundan veya sorumlularından birkaç farklı kalemde tazminat talep edebilir.

İsviçre Ölümlü Trafik Kazası Tazminat Davası

Ölümlü kazalar sonrası tazminat davası açmak psikolojik açıdan daha zordur ancak ölen yakınınızın haklarını savunmanız için gereklidir. Ayrıca İsviçre’de yaşamıyorsanız bu ülkeye gelip gitmek ve İsviçre’deki bazı hukuk bürolarıyla çalışmak sizin için son derece masraflı olabilir.

Ancak İsviçre’nin pahalı olması ve bazı avukatların sizden yüksek ücretler talep etmesi nedeniyle ölen yakınınızın haklarını aramaktan vazgeçmek doğru bir karar değildir. Çünkü İsviçre’de haklarınızı sizin adınıza savunmaya hazır hukuk büroları bulunur. 

Bu avukatlık büroları, size süreç boyunca ücretsiz hukuki danışmanlık hizmeti verir ve hiçbir ücret talebi olmadan dava boyunca sizi yönlendirir. Avukatlık ücreti, tazminat davasının olumlu sonuçlanması sonrası tahsil edilir. Dava olumsuz sonuçlanırsa ölen kişinin yakınlarından herhangi bir ücret tahsil edilmez. 

Daha fazla bilgi için şu yazımızı inceleyebilirsiniz: Yurt Dışında Ölümlü Trafik Kazası Sonrası Tazminat Davası

İsviçre Trafik Kazası Sigortası

Trafik kazaları, sağlık sigortaları ve trafik sigortaları kapsamında ayrı ayrı değerlendirilir.

Eğer bir Avrupa Sağlık Sigortası Kartı’na (EHIC) sahipseniz İsviçre’de yerel halkla aynı seviye tıbbi tedavi imkanlarına sahip olursunuz. Avrupa Sağlık Sigortası Kartı’nı edinmek ücretsizdir ve Avrupa’da oturumu olan herkes bu kartı online olarak sipariş verebilir.

Eğer turist olarak İsviçre’de bulunurken bir kaza geçirdiyseniz önceden yaptırdığınız sağlık sigortası devreye girer. Ancak sağlık sigortanızın süresi dolduysa bu, sizi İsviçre’de yüksek tedavi masraflarının beklediği anlamına gelir.

İsviçre’de kazadan sonra sigortadan para almak ise trafik sigortalarının kapsamındadır ve tamamen kişilerin dahil olduğu sigorta poliçesinin içeriğine bağlıdır. Avrupa’da Avukat hukuk bürosu, bu konuda size ücretsiz danışmanlık sağlayabilir.

Yüksek Avukatlık Ücretleri Yerine Ön Ödemesiz Hukuk Desteği

Dünyanın en pahalı ülkelerinden bir tanesi olan İsviçre’de avukatlık hizmetlerine ulaşmak ve avukat ücretleri nedeniyle bir tazminat davasını başından sonuna kadar sürdürmek oldukça zordur. Ancak bunu yapmanın alternatif yolları bulunur.

Avrupa’da Avukat hukuk bürosu, İsviçre’de gerçekleşen her türlü trafik kazası için Türkçe ve yerel dillerde ücretsiz danışmanlık sağlar ve tazminat davalarını ücretsiz üstlenir. Bu, dava kazanılmazsa hiçbir ücret ödemeyeceğiniz anlamına gelir. 

Bir yakınını İsviçre’de, trafik kazasında kaybeden kişiler için de bu cömert teklif geçerlidir. Bu sayede sık sık İsviçre’ye gelip gitmek yerine dosyanızı İsviçre hukukuna hakim, profesyonel bir hukuk bürosuna güvenle ve ücretsiz olarak teslim edebilirsiniz. Böylece bu zorlu süreçte avukat ücretleri sizin için bir problem olmaktan çıkar ve sadece hak ettiğiniz tazminatı almanız durumunda avukatlık ücretini düşünmeniz gerekir.