isviçre trafik kazası sonrası tazminat davası ve avukat

İsviçre’de yaşanan trafik kazalarının sayısı, 2000 yıl ile 2019 yılları arasında %74 düşüş göstermiştir. 100 bin kişiye düşen trafik ölümlerinin sadece %2,2 olması, İsviçre’nin araba kullanımı açısından hem Avrupa’nın hem de dünyanın en güvenli ülkelerinden bir tanesi olduğunu bütün çıplaklığıyla gözler önüne serer.

Ancak bu istatistiklere rağmen dünyada maalesef araba kazalarından arındırılmış bir bölge yoktur. Dolayısıyla doğa harikalarını görmek ve muhteşem pozlar yakalamak için gittiğiniz İsviçre’de çok talihsiz şekilde araba kazası yaşayabilir ve ne yapacağınızı şaşırabilirsiniz.

Özellikle İsviçre’nin dünyanın en pahalı ülkelerinden bir tanesi olması sizi avukat masrafları ve kazayla gelişen diğer masraflar açısından oldukça zor bir duruma sokabilir.

Bu yazı, İsviçre’de bir trafik kazasına karışmanız durumunda neler yapmanız gerektiğini ve ne tür tazminat haklarına sahip olduğunuzu detaylıca açıklar.

İsviçre’de Trafik Kuralları

Yerel trafik kuralları her ülkede farklılık gösterir, hatta Avrupa ülkelerinde bile! Ancak bu kuralları bilmek ve uygulamak kazalardan kaçınmak ve olası kaza durumunda haklarınızı daha verimli şekilde savunabilmek için bir o kadar önemlidir. 

Bu nedenle şu kuralları uygulamanız, olası kazalarda kendinizi en iyi şekilde savunmanızı sağlar: 

 • Yasal geçerliliği olan sürücü belgelerinizi ve İsviçre’de geçerliliği devam eden sigortanıza ait belgeleri her zaman aracınızda bulundurun. Geçerli bir sigortaya sahip olmamanın büyük bir risk anlamına geldiğini unutmayın.
 • Kar zincirlerinizi hazır bulundurun ve yollardaki işaretler sizi uyardığında onlardan yararlanın.
 • Aracınızda mutlaka üçgen reflektör taşıyın.
 • Arabanızın farları için dönüştürücü deflektör kullanın ve eğer aracınızı ulusal karayolu ağında (otoyollarda) kullanacaksanız araba parçası satan yerlerden ya da sınırdan bir yol vergisi etiketi temin edin. Bu, İsviçre’deki otoyollardan ve birkaç küçük yolda araç kullanmak için mecburi bir uygulamadır.

Fransa ve İsviçre arasında sık sık seyahat ediyorsanız şu yazımız ilginizi çekebilir: Fransa’da Trafik Kazası Sonrası Tazminat Davası

İsviçre’de Trafik Kazası Sonrası Yapılacaklar

İsviçre’de bir trafik kazasına karışan kişiler kendilerinin ve diğer insanların güvenliği için şunları yapmalıdır:

 • Kazadan hemen sonra güvende olduğunuzdan ve başka birisini tehlikeye atmadığınızdan emin olun.
 • Kaza alanını asla terk etmeyin ve hemen polisi arayın. İsviçre’de kaza alanını terk ederseniz büyük bir suç işlemiş olabilirsiniz.
 • Aranıcınızın 50 metre gerisindeki uygun bir yere üçgen reflektörünüzü yerleştirin. 
 • Kendi eşyalarınız da olsa olay yerindeki hiçbir şeyi hareket ettirmeyin ve polisin gerekli çalışmayı tamamlamasını bekleyin.
 • Eğer mümkünse kimsenin güvenliğini tehlikeye atmadan kazayı değişik açılardan fotoğraflayın.
 • Tanıklardan iletişim bilgilerini ve eğer varsa araç içi kameralarının görüntülerini rica edin. Kamera görüntülerinin en iyi kanıt olduğunu unutmayın.
 • Eğer kazayı kiralık bir araçla yapıyorsanız araç kiralama şirketi tarafından size daha önce verilen Avrupa Kaza Raporu başlıklı formu doldurun. Kaza için kesinlikle sorumluluk kabul etmeyin.
 • Tedaviye giderken European Health Insurance Card’ınızı ya da o bölgede turist olarak bulunuyorsanız sağlık sigortanızın poliçesini yanınızda götürmeyi unutmayın.

İlginizi Çekebilir: Danimarka’da Trafik Kazası Sonrası Yapılacaklar

İsviçre Acil Telefon Numaraları

İsviçre’de yaya olarak ya da arabayla bir trafik kazasına karışırsanız şu telefon numaralarından acil yardım isteyebilirsiniz:

 • Polis: 117
 • Ambulans: 144
 • İtfaiye: 118

Eğer bu numaraları aklınızda tutmakta zorlanırsanız acil yardım talebinizi İsviçre’deki yetkili kurumlara iletmek için Türkiye’de ve Avrupa’nın tamamında geçerli olan 112 numarasını kullanabilirsiniz.

İsviçre Trafik Kazası Tazminat Davası

İsviçre trafik kazası tazminat davalarında mağdur kişinin yaşadığı şu zararlar sorumlu kişilerden talep edilebilir:

 • Yaşanan acı ve ıstırap nedeniyle hak talebinde bulunulabilir. Bu talebin miktarı, yaralanmanın boyutuna göre artar ya da azalır.
 • Kaza sonrası mağdur kişinin ödediği bütün tıbbi giderler ve ilaç masrafları talep edilebilir.
 • Tedavinin sürmesi için ya da kişinin kendi ülkesine dönmesi için yaptığı seyahat masrafları talep edilebilir.
 • Kaza sonrası bakıma muhtaç duruma geldiyseniz her türlü bakım ve bakıcı masrafı tazminat davasıyla talep edilebilir.
 • İyileşme sürecinde işe devam edilemediği için meydana gelen kazanç kayıpları için ve kaza nedeniyle meydana gelen gelecekteki kazanç kayıpları için hak talep edilebilir.

İsviçre Trafik Kazası Avukatı

İsviçre’de yaşanan bir kaza sonrası hak talep etmek isteyen kişilerin mutlaka iyi bir trafik kazası avukatıyla çalışması gerekir. Çünkü tazminat davasının kazanılabilmesi için her talebin güçlü kanıtlara dayanması gerekir. Harcamalarını kanıtlayamayan kişiler mağduriyetlerini kanıtlasalar bile hak ettikleri tazminatı alamayabilirler.

Ayrıca tecrübeli bir avukat, yukarıdaki zararlardan doğan tazminatların yanı sıra davaya özgü zararları da tespit edebilir ve daha yüksek miktarlarda tazminat almanızı sağlayabilir. Örneğin kişisel eşyalarınız hasar gördüyse iyi bir avukat eşyalarınızı yenileme ve tamir masraflarınız için ek tazminat almanızı mümkün kılabilir.

İlginizi çekebilir: Yurt Dışındaki Trafik Kazası Sonucu Tazminat Davası

İsviçre Yaralanmalı Trafik Kazası Tazminat Davası

İsviçre’deki yaralanmalı kazalarda tazminata konu olan miktar, tamamıyla yaralanmanın boyutuna bağlıdır. Bu nedenle örneğin küçük bir sırt yaralanması daha ufak bir tazminat ödemesi gerektirirken şiddetli bir boyun yaralanması daha yüksek bir tazminat ödemesi gerektirir.

Trafik kazalarında tazminat en çok sırt ve boyun yaralanmaları için istenir ancak her türlü yaralanma için tazminat davası açılabilir. Küçük yaralanmalar için tazminat miktarı birkaç bin İsviçre frangıyla ifade edilebilirken en şiddetli yaralanmalarda tazminat miktarı 100 bin İsviçre frangından daha yüksek olabilir.

Bu miktar, yalnızca yaralanmaya bağlı tazminat için geçerlidir. Yazımızın önceki bölümlerinde ifade ettiğimiz gibi kaza mağdurları kazanın sorumlusundan veya sorumlularından birkaç farklı kalemde tazminat talep edebilir.

İsviçre Ölümlü Trafik Kazası Tazminat Davası

Ölümlü kazalar sonrası tazminat davası açmak psikolojik açıdan daha zordur ancak ölen yakınınızın haklarını savunmanız için gereklidir. Ayrıca İsviçre’de yaşamıyorsanız bu ülkeye gelip gitmek ve İsviçre’deki bazı hukuk bürolarıyla çalışmak sizin için son derece masraflı olabilir.

Ancak İsviçre’nin pahalı olması ve bazı avukatların sizden yüksek ücretler talep etmesi nedeniyle ölen yakınınızın haklarını aramaktan vazgeçmek doğru bir karar değildir. Çünkü İsviçre’de haklarınızı sizin adınıza savunmaya hazır hukuk büroları bulunur. 

Bu avukatlık büroları, size süreç boyunca ücretsiz hukuki danışmanlık hizmeti verir ve hiçbir ücret talebi olmadan dava boyunca sizi yönlendirir. Avukatlık ücreti, tazminat davasının olumlu sonuçlanması sonrası tahsil edilir. Dava olumsuz sonuçlanırsa ölen kişinin yakınlarından herhangi bir ücret tahsil edilmez. 

Daha fazla bilgi için şu yazımızı inceleyebilirsiniz: Yurt Dışında Ölümlü Trafik Kazası Sonrası Tazminat Davası

İsviçre Trafik Kazası Sigortası

Trafik kazaları, sağlık sigortaları ve trafik sigortaları kapsamında ayrı ayrı değerlendirilir.

Eğer bir Avrupa Sağlık Sigortası Kartı’na (EHIC) sahipseniz İsviçre’de yerel halkla aynı seviye tıbbi tedavi imkanlarına sahip olursunuz. Avrupa Sağlık Sigortası Kartı’nı edinmek ücretsizdir ve Avrupa’da oturumu olan herkes bu kartı online olarak sipariş verebilir.

Eğer turist olarak İsviçre’de bulunurken bir kaza geçirdiyseniz önceden yaptırdığınız sağlık sigortası devreye girer. Ancak sağlık sigortanızın süresi dolduysa bu, sizi İsviçre’de yüksek tedavi masraflarının beklediği anlamına gelir.

İsviçre’de kazadan sonra sigortadan para almak ise trafik sigortalarının kapsamındadır ve tamamen kişilerin dahil olduğu sigorta poliçesinin içeriğine bağlıdır. Avrupa’da Avukat hukuk bürosu, bu konuda size ücretsiz danışmanlık sağlayabilir.

Yüksek Avukatlık Ücretleri Yerine Ön Ödemesiz Hukuk Desteği

Dünyanın en pahalı ülkelerinden bir tanesi olan İsviçre’de avukatlık hizmetlerine ulaşmak ve avukat ücretleri nedeniyle bir tazminat davasını başından sonuna kadar sürdürmek oldukça zordur. Ancak bunu yapmanın alternatif yolları bulunur.

Avrupa’da Avukat hukuk bürosu, İsviçre’de gerçekleşen her türlü trafik kazası için Türkçe ve yerel dillerde ücretsiz danışmanlık sağlar ve tazminat davalarını ücretsiz üstlenir. Bu, dava kazanılmazsa hiçbir ücret ödemeyeceğiniz anlamına gelir. 

Bir yakınını İsviçre’de, trafik kazasında kaybeden kişiler için de bu cömert teklif geçerlidir. Bu sayede sık sık İsviçre’ye gelip gitmek yerine dosyanızı İsviçre hukukuna hakim, profesyonel bir hukuk bürosuna güvenle ve ücretsiz olarak teslim edebilirsiniz. Böylece bu zorlu süreçte avukat ücretleri sizin için bir problem olmaktan çıkar ve sadece hak ettiğiniz tazminatı almanız durumunda avukatlık ücretini düşünmeniz gerekir.