Hırvatistan Trafik Kazası Avukat

Hırvatistan’da araba kullanmak güvenlidir ve genel trafik güvenliği açısından Hırvatistan üst düzey performans gösterir. Ancak beklenmeyen ve istenmeyen kazalar dünyanın her yerinde meydana gelebildiği gibi Hırvatistan’da da meydana gelir.

Bir Avrupa Birliği üyesi olan Hırvatistan’da hukuk, Avrupa Birliği hukuku ile uyumludur. Dolayısıyla kaza sonucu meydana elen hasarlar, psikolojik hasarlar da dahil olmak üzere, kazaya neden olan kişiden ve sigorta şirketinden tazmin edilebilir. Fakat bir tazminat davasının olumlu sonuçlanabilmesi için kazadan zarar gören kişinin haklarını en iyi şekilde öğrenmesi ve kazaya sebep olan taraftan neler isteyebileceğini bilmesi gerekir.

Bu yazımızda Hırvatistan’da yaşayacağınız olası bir trafik kazası sonucu sorumlu kişilerden hangi koşullarda ve nasıl tazminat talep edeceğinizi ve tazminat davası açarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bulabilirsiniz.

Hırvatistan’da Trafik Güvenliği

Hırvatistan, trafik kazaları sonucu gerçekleşen ölüm oranlarının yüzdelik eğilimine göre bu konuda kendi bölgesindeki diğer ülkelerden daha iyi bir istatistik gösterir. Yani Hırvatistan’daki ölümlü trafik kazalarının sayısı hızla azalma eğilimindedir.

hırvatistan da trafik güvenliği

Ancak aynı kaynağa göre ülke, komşuları Makedonya ve Sırbistan’a göre en fazla ölümlü kazanın yaşandığı ülkedir. Hırvatistan’daki ölümlü kaza oranı 100,000 kişide %4,2 olan Avrupa ortalamasının neredeyse iki katıdır.

Farklı bir Avrupa ülkesinde ikamet ediyorsanız şu yazımızı okumak sizin için faydalı olabilir: Yurt Dışındaki Trafik Kazası Sonucu Tazminat Davası | Avrupa’da Avukat (avrupaavukat.com)

Hırvatistan’da Araba Kullanırken Bilinmesi Gerekenler

Bir kaza sonrası tazminat talebinde bulunmadan önce kazaya kendimizin neden olmadığından emin olmamız gerekir. Bu açıdan trafik kurallarını bilen ve harfiyen yerine getiren kişilerin tazminat taleplerinin olumlu sonuçlanma ihtimali daha yüksektir.

Bütün sürücülerin Hırvatistan’da araba kullanırken şunlara dikkat etmesi gerekir:

 • Ehliyet, pasaport, sigorta ve araç ruhsatı yanınızda bulunmalıdır.
 • Far reflektörünün kullanımı zorunludur. 
 • Yolculuk sırasında yanınızda ilk yardım çantası, üçgen reflektör, reflektörlü ceket ve yedek ampul bulundurmanız gerekir.
 • Motosiklet sürücülerinin ve yolcularının kask takması gerekir.

Mahkemelerde, kaza öncesi bu noktalara dikkat etmediği tespit edilen sürücülerin yaşadıkları kazalardan kendilerinin sorumlu olduğu hükmüne varılabilir.

Hırvatistan’da Trafik Kazası Sonrası Yapılacaklar

Hırvatistan’da şu yerel kurallara uygun hareket etmek, trafik kazası sonrası acil yardım ekiplerine yardımcı olmanızı ve tazminat sürecinde haklarınızı daha kuvvetli savunmanızı sağlar:

 • Mümkünse aracınızı yolun kenarına çekin.
 • Yansıtıcı ceketinizi giyin ve yanınızda taşıdığınız üçgen reflektörünüzü kullanarak diğer sürücüleri kazadan haberdar edin.
 • Olayın bildirildiğinden emin olmak için 112 acil servis ile iletişime geçin. Kazayı rapor etmek ayrıca sizin için dava sürecinde destekleyici bir belgenin oluşmasını sağlar.
 • Eğer kazaya karışan ve sizi suçlayan, sizden özür dileyen ya da size belge imzalatmak isteyen başka sürücüler varsa hiçbir şekilde özürlerini ve belge imzalama taleplerini kabul etmeyin.
 • Kaza mahalli güvenliyse farklı açılardan olay yerinin fotoğraflarını çekin.
 • Sonraki süreçte kaza yerini unutmanız mümkün olduğundan, kazanın gerçekleştiği coğrafi konumu telefonunuzdan işaretleyin.
 • Diğer sürücülerin iletişim bilgilerini, sigorta şirketlerinin bilgilerini ve araçlarının plakalarını alın. Kazaya tanık olan kişilerden iletişim bilgilerini rica edin.
 • Kaza nedeniyle tıbbi tedavi almanız gerektiyse tıbbi kayıtlarınızın kopyalarını temin edin ve titizlikle saklayın.

İlginizi Çekebilir: Almanya’da Trafik Kazası Sonrası Tazminat Davası

Hırvatistan Acil Telefon Numaraları

Hırvatistan’da bir trafik kazası geçirdiğiniz anda acil servislere başvurmanız gerekebilir. Böyle bir durumda aşağıda listelenen numaralar size yardımcı olur.

 • Polis: 92
 • İtfaiye: 93
 • Ambulans: 94

Eğer bu numaraları unutursanız Türkiye’de de çalışan 112 acil numarasını Hırvatistan’da ve Avrupa’nın her yerinde kullanabilirsiniz. 

Ayrıca saldırı, soygun veya ölüm gibi acil müdahale gerektiren durumlarda Zagreb Büyükelçiliği’nin Türk vatandaşlarına yardımcı olabileceğini unutmayın.

Hırvatistan Yaralanmalı Trafik Kazası Tazminat Davası

Kazanın ilk şokunu atlattıysanız ve sağlığınız stabil duruma geçtiyse artık tazminat talep etme aşamasına geçebilirsiniz. Hırvatistan trafik kazası tazminat davalarında, avukatınızla birlikte kaza nedeniyle yaşadığınız mali kaybı ve acıyı mahkeme önünde kanıtlamaya çalışırsınız.

Yaralanmalı trafik kazası tazminat davaları, kaza eğer bir tur operatörünün düzenlediği gezide meydana geldiyse 3 yıl, kişisel bir gezide meydana geldiyse değişken bir zaman aşımı süresine sahiptir. Bu süre kaçırılmadan gerekli başvurular yapılmalı ve dava süreci başlatılmalıdır.

Ayrıca kişilerin avukatlarına davaya hazırlanmaları için mümkün olduğunca fazla zaman vermeleri gerekir. Böylece avukatlar mahkemede tazminat iddiasını daha fazla sayıdaki ve daha güçlü destekleyici belgelerle savunabilir.

İlginizi çekebilir: Gürcistan’da Trafik Kazası Sonrası Tazminat Davası

Hırvatistan’daki Hangi Kazalarda Tazminat Talep Edilebilir?

Hırvatistan sınırları içinde gerçekleşen yaralanmalı trafik kazalarında birçok farklı kalem kazaya neden olan taraftan tazmin edilebilir.

 • Genel zararlar: Kazaya bağlı olarak gelişen acı ve ızdırap en önemli tazminat nedenidir. Bu kalemdeki tazminatın miktarı, yaralanmanın türüne bağlı olarak yüksek ya da düşük olabilir.
 • Gelir kaybı: Kişinin kaza nedeniyle çalışamaz duruma gelmesi sonucu oluşur. Bu kalem, kaza öncesi yaptığınız işe ve kazandığınız ücrete göre en yüksek tazminat kalemini oluşturabilir. Emsal kararlar, yaklaşık 500 bin Euro’ya kadar tazminat alınabildiğini gösterir.
 • Tedavi masrafları: Her türlü tıbbi tedavi ve ilaç masrafı için sorumlu kişi ya da kişilerden tazminat talep edilebilir.
 • Bakım masrafları: Kaza sonrası özel bakımlara ya da bakıcılara ihtiyaç duyduysanız bu masraf tazminat davasının konusu olabilir.
 • Kişisel eşya hasarı: Kaza esnasında arabadaki kişisel eşyalarınız zarar gördüyse onarım ya da değiştirme masrafı talep edebilirsiniz.

Her bir iddia, kanıtlarla ve destekleyici belgelerle mahkemeye sunulmalıdır. Bu nedenle bahsi geçen kalemlerde oluşan hasarların tazmin edilebilmesi için Hırvatistan’da faaliyet gösteren donanımlı ve tecrübeli bir trafik kazası avukatı ile çalışmak gerekir. 

Hırvatistan Ölümlü Trafik Kazası Tazminat Davası 

Ölümlü trafik kazalarında tazminat davaları psikolojik acı ve/veya ıstırap nedeniyle açılır. Bir yakınını kazada kaybeden kişiler ya da kendisinin veya bir yakınının geçirdiği kaza nedeniyle uzun süreli ıstırap çeken kişiler bu tür davaları başlatabilir.

Fakat bir yakınının ölümü nedeniyle tazminat davası açmak isteyen kişilerin sağlam bir psikolojiye sahip olması ve zor bir süreçten geçeceğini bilmesi gerekir. Çünkü bu tür davalarda delilleri toplamak ve savunma yapmak zor olduğu için süreç diğer tazminat davalarına kıyasla daha uzundur.

Bu konuda daha fazla detayın yer aldığı şu yazımız ilginizi çekebilir: Yurt Dışında Ölümlü Trafik Kazası Sonrası Tazminat Davası

Hırvatistan Trafik Kazası Sigortası

Hırvatistan’da yapılan trafik sigortaları genellikle kaza sonucu ölümü ve kalıcı sakatlığı kapsar. Eğer Hırvatistan’da düzenlenmiş yerel bir poliçeye değil de Avrupa genelinde düzenlenmiş bir poliçeye sahipseniz trafik kazası sonrası sigorta haklarınız bir miktar daha geniştir.

Ancak her durumda, poliçenizin içeriğine bağlı olarak Hırvatistan’da kazadan sonra sigortadan para almak mümkün olabilir. Kaza için birlikte çalıştığınız yerel avukatınıza trafik sigortanızın poliçesini danışabilir ve sigorta bağlamındaki haklarınızı ondan öğrenebilirsiniz.

Hırvatistan Trafik Kazası Avukatı ile Çalışmak 

Her avukatın uzmanlık alanı farklıdır ve her avukat size trafik kazası durumunda yeterince yardımcı olamayabilir. İyi bir trafik kazası avukatının taşıması gereken iki temel özellik vardır. Birincisi, yerel hukuku çok iyi bilmelidir. İkincisi, yıllardır trafik kazaları üzerine çalışıyor olmalıdır. Bu iki özelliği barındıran avukatlar, çok sayıda tazminat davası açmış olacağı için sizi bütün detaylar ve davanın olası sonuçları hakkında bilgilendirebilir.

Ayrıca iyi bir avukat, henüz iletişime geçtiğiniz ilk andan itibaren sorularınızı hoşgörüyle yanıtlamaya ve sizi doğru şekilde yönlendirmeye hazır olmalıdır. Bir tazminat talep etme hakkınızın olup olmadığı konusunda size ücretsiz danışmanlık vermelidir.

Avrupa’da Avukat hukuk bürosunun uzman avukatları, Hırvatistan’da trafik kazası yaşayan kişilerin dosyalarını ücretsiz değerlendirir ve kişileri ne tür haklarının olduğu konusunda ücretsiz bilgilendirir. Eğer mağdur kişiler tazminat davalarını Avrupa’da Avukat ekibiyle birlikte başlatırsa kazanılamayan davalar için müvekkillerden hiçbir ücret talep etmez. Yalnızca davanın kazanılması durumunda avukatlık ücretleri gündeme gelir.

Bu çalışma prensibi sayesinde Avrupa’da Avukat hukuk bürosundan destek almak hiçbir risk barındırmaz. Hırvatistan’da talihsiz bir kaza yaşayan herkes Avrupa’da Avukat ekibinin Hırvatistan’daki ve Avrupa genelindeki birikiminden hiçbir ücret ödemeden faydalanabilir.