Karadağ Trafik Kazası Sonrası Tazminat Davaları
 • Aleyna K.
  05-06-2022
  Google

  Ağabeyim Avrupa'da uzun yıllar kamyon şoförü olarak çalıştı. Bu bahar Almanya'da korkunç bir trafik kazasında vefat etti. Ancak şimdi, Avrupa'da Avukat firması avukatlarının verimli çalışmaları sayesinde, sigorta şirketinden tazminatın tamamını aldık. Teşekkür ederim.

 • Gazanfer K.
  01-01-2023
  Google

  2022 yılında Almanya'da ikamet eden amcamın vefatını öğrendim. Yaşayan en yakın akrabası olduğum için zor bir seçim yapmam gerekiyordu: mirası kabul mu edeyim yoksa red mi? Çünkü bu konuda çok para harcamam gerekecekti. Aslında reddetmeye hazırdım, ama neyse ki Avrupa'da Avukat şirketini buldum. Büro, "dava kazanılmazsa ödeme yok" anlaşmasıyla çalışıyor ve işlerini hızlı ve verimli bir şekilde yapıyor! Almanya'nın haricinde diğer Avrupa ülkelerinde de miras davalarını yönettiklerini ve tüm süreç ile ilgilendiklerini öğrendim. İçim rahatladı. Yılın sonunda gerçek bir Yeni Yıl hediyesi aldım çünkü ev satıldı ve banka hesabıma para geldi:)) Yapılan iş için çok teşekkür ederim, kesinlikle tavsiye edeceğim!

 • Serhat A.
  03-02-2023
  Google

  Tazminat sürecinde emeği geçen herkese teşekkürler! Hollanda'da araçtaki yükü boşaltırken çok ağır bir şekilde yaralandım. Birkaç aydır da tüm tıbbi belgeleri topluyordum. Bu süreçte bir psikolog benimle çalıştı ve sonunda bu uzun zamandır beklenen an geldi. Rehabilitasyondan sonra sağlık durumumun düzeleceğine dair küçücük bir umut aldım. Bu tür bir rehabilitasyon ancak yurtdışında mümkündü, bu yüzden para benim için hayati önem taşıyordu. Avrupa'da Avukat firması gereken parayı sağlamak için tazminat noktasında çok yardımcı oldular.!

 • Deniz D.
  19-11-2022
  Google

  Babaannemin ABD'de vefatından sonra, Avrupa'da Avukat firması ile birlikte onun mal varlığını ve vasiyetini aramaya başladık. Genel olarak, ABD Büyükelçiliği'nde tercümanlık işleri, sertifika ile birlikte bilgi ve tüm belgelerin toplanması yaklaşık bir yıl sürdü. Ama hepsi başarıyla sona erdi, teşekkürler! Sizi tanıdıklarıma tavsiye edeceğim.

 • Aleyna A.
  03-01-2023
  Google

  Fransa'da geçirdiğim bir kazadan sonra bu avukatlar bana çok yardımcı oldular. Kaza sonucu kolum ve iki kaburgam kırıldı ve bir sarsıntı geçirdim. Daha sonra kolumdan iki ameliyat geçirdim. Avrupa'da Avukat firmasının bir temsilcisi bana geldi ve yardım teklif etti. İlk başta, bir hukuk bürosunun herhangi bir ön ödeme olmadan bile yardım etmeye hazır olacağına inanmadım. Çünkü Fransa'da para vermeden bir hizmet almak oldukça zordur. Ancak bu firma farklı idi. Bir anlaşma imzaladım ve üç hafta sonra bana para aktardılar. Ödemenin sadece ilk kısmı olduğunu ve daha fazlası için beklememiz gerektiğini söylediler. Bir ay sonra tekrar bir temsilci geldi, tazminatın ikinci kısmını getirdi ve yine de bir dava olacağını söyledi. Beni mahkemeye getirdiler, otel konaklama ve yemek masraflarımı karşıladılar. Mahkemede ifade verdim. Avukatlar, hakimin hangi soruları soracağını ve bunlara nasıl cevap verileceğini açıkladı. Benimle ilgilendiler. Tazminat miktarını artırmak için Fransa'dan uzman bir doktor beni muayene etti. Seyahatin tüm masraflarını hukuk firmasının ödediğini belirtmek isterim. Bunun için teşekkür ederim! Mahkeme sona erdi, tazminat miktarı beklediğimin çok üzerindeydi. Artık fiziksel ve psikolojik rehabilitasyona hazırdım.

 • Yasin T.
  09-12-2022
  Google

  Başımdan geçen acı dolu hikaye şu şekilde. Yurt dışında çalışmaya gittim ve Belçika'da bir trafik kazasının kurbanı oldum. Bir sabah işe giderken arabamıza bir kamyon çarptı. O korkunç kazada iki kişi öldü ve ben mucizevi bir şekilde hayatta kaldım. Ağır yaralandım, omurga kırığı, bacağımda kırık ve diğer yaralanmalar ile ölümden döndüm. Avrupa'da Avukat şirketi, meslektaşıma sınır dışı işlemini iptal etmesi için de yardım etti. Arkadaşlarım da, bu avukatlar ile Belçika'da sigorta tazminatı talebinde bulunabileceğini söyledi. Firma yetkilileri beni ziyaret etti, gerekli tüm evrakları imzaladık ve kısa bir süre sonra tedavi için parayı transfer ettiler. Tedavi sürecinde avukatlar sürekli beni ziyaret etti, sağlığımı sordu ve benimle ilgilendi. Tamamen memnunum ve bu hukuk şirketini tavsiye ediyorum!

 • Yakup D.
  04-11-2022
  Google

  Avrupa'da Avukat firmasını tesadüfen buldum, köyümden birisi onlardan bahsetti. 8 yıl önce Almanya'da trafik kazası geçirdim. Yaya geçidinde araba bana çarptı. Firma yetkilisine durumumu anlattım. Avukat, Almanya'da geçirdiğim trafik kazası sonrası tazminat alma hakkım olduğunu söyledi. Bir anlaşma imzaladık ve şirket tazminat sürecini başlattı. Kısa bir süre sonra, Almanya'dan bir temsilcim ve avukatım olduğunu söyleyen Bay Darek H.tarafından bir telefon aldım. Araba kazasından sonra hastanede bazı belgeler imzaladığımı hatırladım ama bu sözler beni şok etti. Avukat Darek H.'nin kazadan sonra aldığım yaralar için tazminat olarak 10.000 EUR aldığı ortaya çıktı. Banka hesabıma herhangi bir para transfer etmedi! Advokat v Europe firmasının avukatları, önceki avukattan tüm fonların iade edileceğine dair bana telefonla güvence verdi. Ek olarak, sigorta şirketinden alınan tazminat miktarını artırma şansı olduğunu da söyledi. Üç ay sonra, önceki avukattan gelen para banka hesabıma aktarıldı! Avukatlar ayrıca, sağlık durumum bu süre zarfında önemli ölçüde kötüleştiğinden, ek tazminat olarak sigorta şirketine 32.000 EUR tutarında dava açtı. Bozulmanın nedeni 8 yıl önce meydana gelen bir kazaydı. Advokat v Europe firmasının avukatlarının taahhüt edilen tüm yükümlülüklere uyacağına sizi temin ederim ve onları tavsiye ederim! İnsanların yararına başarılı bir şekilde çalışmalarını diliyorum!

 • Hakan S.
  01-09-2022
  Google

  Oğlumla birlikte Polonya'daki Wroclaw LG fabrikasında çalıştım. İş kazası geçirdim ve sırtımdaki bir sakatlıktan sonra artık yürüyemeyeceğimi düşündüm. Oğlumla birlikte Transcarpathia'da yaşıyordum ve o sırada rehabilitasyon için paramız yoktu. Çok zor bir durumdu, çünkü işveren hastalık izninde maaşımı ödemeyi erteledi ve biz nereden yardım isteyeceğimizi bilmiyorduk. Sonra bir komşumuz, bir hukuk firmasının Polonya'da iş kazası ve mesleki yaralanmalar için tazminat almasına yardım ettiğini söyledi. İlk başta, dolandırıcılarla karşılaşmaktan çok korkuyorduk. Ancak Avrupa'da Avukat hukuk bürosu'nun avukatları oldukça profesyonel idi. Şirketin Polonya ofisinden bir avukat hastanemize geldi, tüm tıbbi konularda yardımcı oldu ve bir sözleşme imzaladı. 5 ay sonra rehabilitasyon için ilk büyük miktarı aldım. Onların yardımı olmadan kesinlikle asla ayağa kalkamazdım! Tüm arkadaşlarıma Avrupa'da Avukat firmasının Polonya avukatlarıyla birlikte çalışmalarını tavsiye ediyorum çünkü onlar her zaman yurtdışında yaşayan Türklere yardım etmeye çalışıyorlar!

Karadağ, Adriyatik kıyısında konumlanmış küçük bir ülke.Yüzölçümünün küçük olmasına rağmen her yıl binlerce turist çeken ülkede hayatını idame ettiren birçok da yabancı mevcut zira ülke Avrupa Birliği sınırları içinde bulunmakta.

2019 verilerine göre 700 bin kişilik bir nüfusa sahip olan ülkenin turizmden sorumlu bakanın Damir Davidoviç’in açıklamalarına göre Karadağ’ın yıl boyu ağırladığı turist sayısı nüfusunun neredeyse iki buçuk katı: 1,8 milyon.

Durum böyle olunca, Karadağ’da yapılan kazaların büyük çoğunluğunun ülkenin vatandaşı olmayan turistler ve buraya çalışmaya gelen yabancıları doğrudan etkilediğini düşünmek hayalperestlik olmaz.

Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu olarak biz de bu yazımızda sizlerle böyle bir olayla karşılaşırsanız ne yapmanız gerektiği, neden bir Karadağ trafik kazası avukatı edinmenizin elzem olduğu, bu ülkede trafikte nelere dikkat edilmesi gerektiği gibi konulardan bahsedeceğiz.

Karadağ Trafik Kuralları

 • Kanunen, tüm araba sürücü ve yolcuları emniyet kemerlerini bağlamak zorundalar.
 • Karadağ’da gece gündüz fark etmeksizin her zaman tüm araçların farları açık olmak zorunda.
 • Gerektiğinde aracınız kış koşullarına uygun olarak donatılmış olmalı.
 • İngiliz hükümetinin bölgeyi ziyaret edecek vatandaşları için hazırladığı rehbere göre sıradan sürücüler için 0,3 g/kg olan alkol sınırı 24 yaşından genç veya on iki aydan düşük sürüş tecrübesi olan sürücüler için 0,1 g/kg olarak belirlenmiş.
 • Dünya Bankası’nın raporuna göre ülkede şehir içi hız sınırı 50, şehir dışı hız sınırı 80 kilometre/saat olarak standardize edilmiş durumda.
 • Hız sınırlarını şehir içinde 30, şehir dışında 50 kilometre/saat aşmış olmak otomatik olarak ehliyetinize el konması sürecini başlatacaktır.
 • Eğer Karadağ polisi tarafından yazılmış bir cezaya itiraz etmek istiyorsanız bu ülke mahkemelerinde hakkınızı arayabilirsiniz. Bu süreçte bilinmesinde yarar gördüğümüz bir nokta yazılan her cezanın üç yıl dijital ortamlarda saklanıyor olması.

Görüldüğü üzere bu küçük ülkenin trafik kuralları da çoğunlukla bizimkilere benzese de yabancılara garip gelebilecek noktaları da mevcut.

Ne kadar farklı olursa olsun her yabancının da uymakla yükümlü olduğu kurallara riayet edilmezse Karadağ trafik kazası tazminat sistemine göre suçlu görülebilir ve bir tazminat ödemeye mahkum edilebilirsiniz.

Karadağ’da Trafik Kazası Sonrası Yapılacaklar

 • Yaralanmalı bir kazadan sonra ilk olarak kendinizin ve etrafınızdakilerin sağlığını düşünerek acil durum numaralarını arayıp bulunduğunuz yeri sakince tarif etmeli ve bir ambulans talep etmelisiniz.
 • Kazanın olduğu yolda önünüz ve arkanıza kaza olduğunu belirten işaretler koymalı veya koyulmasını sağlamalısınız.
 • Kazadan sonra maddi ve manevi hasar oluşmuş olacaktır. Olay yerine polislerin de intikal etmesini sağlamak durumu belgelemenize olanak tanıyacak ve Karadağ’da kazadan sonra sigortadan para almak için yürüteceğiniz süreçte avukatlarınıza büyük fayda sağlayacaktır.
 • Polislerin, mahkemede veya sigorta şirketlerinin iç soruşturmalarında kullanılabilecek tüm delilleri topladıklarına emin olun. Bunun yanı sıra kazanın tüm açılardan fotoğraflarını çekmeye özen gösterin.
 • Etraftaki tüm tanıkların irtibat bilgilerini edinmeye çalışın.
 • Olay yerinde alınacak ifadenizde yaşadığınız şokun etkisiyle doğru olmayan beyanlarda bulunabileceğinizi göz önünde bulundurarak iletişim sayfamızdaki numaramız üzerinden Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosuna ulaşın. 
 • Eğer küçük bir kaza geçirdiyseniz, polisten elli euro’luk bir ücret karşılığı soruşturma yapılmasını talep edebilirsiniz. Eğer karşı tarafın haksız olduğu ispatlanırsa bu ödemeyi geri alırsınız.
 • Küçük bir kaza durumunda polis soruşturmasıyla uğraşmak istemezlerse sürücüler bir “European Accident Report Form” doldurma yolunu seçebilirler. Bu form da resmi bir belge olarak işlem göreceğinden sigorta şirketlerine tebliğleriyle Karadağ trafik kazası sigortası anlaşmalarındaki prosedürleri yürütebilirler.

Aynı konuyu farklı ülkeler üzerine işlediğimiz şu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

İspanya Trafik Kazası Sonrası Yapılacaklar

Romanya Trafik Kazası Sonrası Yapılacaklar

Karadağ İçişleri Bakanlığı’nın Trafikte Güvenlik Programı’ndan alınmış bir grafik

Karadağ Yaralanmalı Trafik Kazası Tazminat Davası

Avrupa Birliği üyesi olan Karadağ, hukuk sisteminde de birliğe entegre olmuş durumda.

Bu sebeptendir ki ülkedeki yaralanmalı veya ölümlü kazaların sonucunda birçok tazminat davası açılmakta ve bu davalarda haksız fiil işlediği sabit görülen tarafların yüklü tazminatlar ödemesine hükmedilmekte.

Yurt Dışındaki Yaralanmalı Trafik Kazası Sonucu Tazminat Davası

Tazmin Edilecek Masraflar

Bu tür davalarda tazminine karar verilen bazı masraflar şöyle sıralanıyor:

 • İlliyet bağı kurulabilecek tüm medikal harcamalar
 • Yaralanmadan duyulan acı ve ıstıraptan kaynaklı manevi tazminat
 • Yaralanma sonucu oluşan engel veya farklı bozukluklar varsa bundan kaynaklı üzüntü sonucu kişilik haklarının zedelenmesini tazmin edecek manevi tazminat
 • Yaralanmadan kaynaklı olarak iş göremezlik süresi içinde edinilecek potansiyel karın tazmini
 • Parası ödenmiş veya ödenmek zorunda olunan eğitim kurumlarında yaralanmadan ötürü faydalanılamayan hizmetlere ödenen ücretlerin tazmini
 • Yaralanmadan ötürü cinsel bozukluklar oluştuysa buradan kaynaklanacak üreme bozuklukları durumunda manevi tazminat
 • Hasta bakımı için tutulmuş kişilere yapılan ödemelerin veya hasta bakımını gerçekleştiren yakınların emeklerine karşılık ödenmesi gereken ücretin tazmini için tazminat
 • Yaralanma sonucu çocuklara bakılması için tutulması ihtiyacı doğmuş bakıcıların ücretleri için tazminat
 • Tedavi için gerekli seyahatlerde yapılan masraflar

Kısıtlı listemizde sayılan bu durumların yanı sıra Karadağ’daki hakimler hakkaniyete uygun gördükleri her türlü tazminat kalemini kararlarına yansıtma yetkisine sahiptirler.

Tazmin Edilecek Masrafları Kanıtlama Yükümlülüğü

Her modern hukuk sisteminde olduğu gibi Karadağ hukukunda da bu tazminatlara hak kazanmak isteyen tarafın bu masrafların varlığını, gerekliliğini, miktarını ve kazayla olan illiyet bağını kanıtlamaları gerekmektedir.

İlliyet bağı ölçüsü, modern hukuk sistemlerinde şu cümle üzerine kurulmuştur: Eğer bu olay olmasaydı bu masraflar yapılmayacaktı ise masraflar ile olay arasında illiyet bağı sabittir denebilir.

Bu bağın ve diğer hususların kanıtlanabilmesi için ise kişinin bir Karadağ trafik kazası avukatına ihtiyaç duyacağı açıktır zira bu avukatlar tazminata hakkınız olan kalemleri size bildirecek, gerekli bürokratik ve hukuki süreçleri yöneterek hiçbir hak mahrumiyeti yaşamamanıza olanak sağlayacaktır.

Böyle bir avukat edinebilmek için ise Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu gibi saygın, köklü ve başarılı bir hukuk bürosuyla çalışmanız gerekecektir.

On yılı geçkin tecrübesi, davası profesyonel avukatlarımızca kazanılmış bini aşkın müvekkili ve altı ülkedeki temsilcilikleri ile büromuz, Karadağ yargı sistemini ve bürokrasisini yakından tanımakta olup önünüze çıkması muhtemel her türlü hukuki ve idari engeli bir çırpıda aşabilecek yeterliliği haizdir.

Karadağ Ölümlü Trafik Kazası Tazminat Davası

Karadağ, uluslararası Avrupa Birliği normlarına yaralanmalı trafik kazası tazminat davası normlarında ortaya koyduğu bağlılığı ölümlü trafik kazalarında da aynı hassasiyetle korumaktadır.

Haksız fiillerle trafikte bir ölüme sebebiyet vermiş kişiye karşı en ağır cezaları empoze eden Karadağ hukuk sisteminde bu cezalar karşısında kendisini savunmak isteyen tarafın da, yakınının kaybı dolayısıyla sorumlulardan hakları olan tazminatları almak isteyen mağdurların da iyi birer Karadağ trafik kazası avukatı edinmeleri gerekmektedir.

Karadağ’da ölümlü bir trafik kazası sonrası tazminat talep edilebilecek kalemler ise şunlardır:

 • Yakınını kaybeden kişilerin yaşadığı manevi acının tazmini için ödenecek manevi tazminat
 • Müteveffanın ölümü sonrası oluşan travmanın tedavisi için yapılan psikolojik muayene ve terapi masrafları
 • Kişi yaşasaydı onun gelirinden elde edilecek nafakayla hayatını sürdüreceklere haksız fiil sorumlusunun malvarlığından irat şeklinde bağlanacak bir nafaka veya işletildiğinde bu kişilerin nafakalarını sağlayabilecek bir miktar para yahut ayni hak
 • Ölenin manevi desteğinden yoksunluk tazminatı
 • Kişinin kazadan itibaren ölümüne kadar çektiği acı ve ıstırabın tazmini
 • Vefat edenin cenazesi için yapılacak masraflar

Yurt Dışında Ölümlü Trafik Kazası Sonrası Tazminat Davası

Avrupa’da Avukat Hukuk Bürosu Sizler İçin Neler Yapabilir?

Büromuzun tecrübeli Karadağ trafik kazası avukatları, bu zorlu süreçte baştan sona yanınızda olurlar. 

Kazanın yapıldığı bölgede verilecek ifadenizden alınacak tazminatlar için gerekli delilleri toplamaya, sigortadan para almak için gerekli bürokrasinin işletilmesinden tazminat davanız için gerekli haksız fiil ispatlarının yapılmasına her aşamada karşınıza çıkacak engelleri yılları aşan tecrübeleriyle aşarak haklarınızı korurlar.

Davayı Kazanana Kadar Hiçbir Ödeme Yok!

Büromuz, avukatlarına olan güveninin bir sonucu ve göstergesi olarak; ücretsiz hukuki danışmanlık formumuzu dolduranlara verdiği hizmetlerden başlayarak davanızın sonuna kadar hiçbir hizmet bedeli talebinde bulunmaz.

Yalnızca kazanılan davalarda, hak kazandığınız ücretin banka hesabınıza transferiyle beraber bir ücret yükümlülüğünüz oluşurken kaybedilen hiçbir davada hizmet bedeli talebimiz olmamaktadır.