Bosna Hersek Trafik Kazası

Bosna Hersek, yurtdışında tatile gidelim denilince akıllara ilk gelen ülkelerden birisidir. Bosna Hersek; halkı, kültürü ve yemekleri ile sizi mutlu ve huzurlu hissettirecek bir ülkedir. Ayrıca eğitim olanakları sayesinde üniversite eğitimi için de tercih edilmektedir. 

Avrupa’daki herhangi bir ülkede ya da Türkiye’de yaşıyor olabilirsiniz Ekonomik bir tatil yapılabilmesi, mesafe olarak Avrupa ve Türkiye’ye yakın konumda olması itibariyle Bosna Hersek yurtdışı tatillerinde oldukça tercih edilmektedir. Aracınızla gitmeyi ya da uçakla gidip araç kiralamayı tercih edebilirsiniz.

Bosna Hersek’te yaşayan birisi olabilirsiniz ya da turistik amaçlı Bosna Hersek’te bulunduğunuz süreçte bir trafik kazası geçirmiş olabilirsiniz. Meydana gelen bu kaza sonucu siz ya da sevdiğiniz birisi yaralanmış hatta hayatını kaybetmiş olabilir. Bu durumda yaralanan kişi veya vefat eden kişinin mirasçıları karşı tarafın sigorta şirketinden tazminat almaya hak kazanmaktadır.

Avrupa Avukat Hukuk Bürosunun uzman avukatları hak ettiğiniz yurt dışı trafik kazası tazminatı almakla ilgileneceklerdir. Hukuk büromuz sonuç odaklı bir fiyat politikası takip ettiği için başlangıçta sizden bir ücret talep edilmemektedir.

Bosna Hersek Trafik Kazası İstatistikleri

Bosna Hersek’te önceki yıllarda meydana gelen trafik kazalarını, yaralanmalar ve ölümler açısından, İktisadi İşbirliği ve Gelişme Teşkilatı (OECD) verilerine göre birlikte inceleyelim.

bosna hersek trafik kazası istatistikleri

OECD verilerine göre; 2019 yılında 34519 adet, 2020 yılında ise 29703 adet kazazedeli trafik kazası meydana gelmiştir. Yukarıdaki tablodan da görüldüğü üzere trafik kazaları bir önceki yıla göre 13.95% azalmıştır.

bosna sigorta tazminat

OECD verilerine göre; 2019 yılında 10291 yaralanma, 2020 yılında ise 8575 yaralanma meydana gelmiştir. Yukarıdaki tablodan da görüldüğü üzere yaralanmalar bir önceki yıla göre  16.67% azalmıştır.

OECD verileri

OECD verilerine göre; 2019 yılında 261 ölüm, 2020 yılında ise 244 ölüm meydana gelmiştir. Yukarıdaki tablodan da görüldüğü üzere ölümler bir önceki yıla göre  6.51% azalmıştır.

İstatistiklerden görüldüğü üzere; Bosna Hersek’te trafik kazaları ve bu kazalardaki yaralanma ile ölümlerde her geçen yıl azalma söz konusudur.

İlginizi çekebilir: Hırvatistan Trafik Kazası Sonrası Tazminat Davası

Bosna Hersek Kazadan Sonra Sigortadan Para Almak

Trafik kazasında zarar gören kişinin maddi ve manevi zararını tazmin etme hakkı vardır. Maddi hasar, araca verilen hasarın yanı sıra, kazayla bağlantılı olarak yaralanan tarafın yaptığı, soruşturma raporunun alınması masrafları gibi diğer masrafları temsil eder. Maddi olmayan zararlar için tazminat, bir kişinin fiziksel yaralanmalar sonucunda maruz kaldığı psikolojik acı için parasal tazminatı içerir.

Trafik Kazası Sonrası Tazminat Davası

Bosna Hersek’te meydana gelen bir trafik kazasında, Bosna Hersek trafik kazası sigortasından para alabilmeniz için yapılması gerekenleri olası senaryolara göre ele alalım:

  • Bosna Hersek plakalı bir aracın neden olduğu trafik kazasında, hasar gören taraf, araç sahibinin trafik sigortası yaptırdığı sigorta şirketine başvurmalıdır. 
  • Yabancı plakalı(Bosna Hersek’te trafik tescili olmayan) bir aracın neden olduğu trafik kazası durumunda zarar gören taraf, talebini Bosna Hersek’teki Yeşil Kart Sigortası Bürosuna iletmelidir. Bosna Hersek’teki Yeşil Kart Sigortası Bürosu, geçerli olan kurallara göre, mağdurun talebini, üçüncü parti araç sorumluluk sigortası ile ilgilenen sigorta şirketlerinden birine, talebi işleme koyması için devredecek ve davacıyı belirttiği adreste bilgilendirecektir.
  • Sigortasız bir araç veya geçerli kurallara göre geçerli bir uluslararası sigorta belgesine sahip olmayan yabancı plakalı bir araçtan kaynaklanan trafik kazası durumunda, hasarlı taraf kazanın meydana yerdeki ilgili Garanti Fonuna tazminat talebinde bulunmalıdır. 
  • Tasfiye sürecinde ya da kapatılmış bir sigorta şirketi tarafından sigortalanmış bir aracın trafik kazası yapması durumunda yaralanan taraf sigorta şirketinin yerine bağlı olarak FBIH Garanti Fonu’na ya da RS Garanti Fonuna başvurmalıdır.
  • Bosna Hersek Silahlı Kuvvetleri üçüncü parti sorumluluk sigortasından muaf olduğundan, bir kazaya karışması durumunda zarar gören taraf direkt Bosna Hersek Savunma Bakanlığı’na dava açmalıdır.
  • EUFOR’a ait bir aracın sebep olduğu bir trafik kazası sonucunda, zarar gören taraf doğrudan veya sigorta şirketi aracılığıyla, kazaya neden olan aracın bağlı olduğu EUFOR Birimine başvurmalıdır. 
  • Uluslararası bir kuruluşa ait plakalı aracın sebep olduğu kaza sonucunda geçerli Yeşil Kart Sigortası / Uluslararası Araç Sigorta Kartı (IMIC) sahip zarar gören taraf tazminat talebini doğrudan ya da sigorta şirketi aracılığıyla Bosna Hersek Yeşil Kart Sigortası Bürosu’na başvurmalıdır.   

Tazminat sürecinde yasal prosedürlere uymanız çok önemlidir. Ayrıca, yasal sürelere vb. dikkat etmek önemlidir. Mahkeme işlemleri sırasında, hukuki bilgisi yetersiz bir taraf, uyuşmazlığın kaybedilmesine yol açabilecek bir dizi usul hatası yapabileceğinden, Bosna Hersek trafik kazası avukatı tarafından yasal temsilin neredeyse gerekli olduğuna inanıyoruz. 

Avrupa Avukat Hukuk Bürosu olarak uzman avukatlarımızla durumunuzu irdeleyip hak ettiğiniz yurt dışı trafik kazası tazminatı size kazandırmak için elimizden geleni yapacağımıza emin olabilirsiniz

Bosna Hersek Yaralanmalı Trafik Kazası Tazminat Davası

Yaralanmalı bir trafik kazası durumunda, 48 saat içerisinde bir sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekmektedir. Daha sonra alacağınız tıbbi raporu, sigorta şirketine  yapacağınız başvuruya eklemelisiniz. Yaralanma sebebiyle kazazedeler tazminat alma hakkına sahiptir. 

Trafik kazalarında, maddi hasar ve bedensel yaralanma muhtemelen ilk çağrışımlar olsa da, kaza esnasında yaşanan korku da sigorta tazminatı talep etme nedeni olabileceği unutulmamalıdır. 

Bosna Hersek Ölümlü Trafik Kazası Tazminat Davası 

Yakın bir kişinin ölümü, ölen kişiyle yakından ilişkili olanlar için derin bir acı hissi yaratır.

Trafik kazası gibi ani bir ölüm söz konusu olduğunda bu acı daha yoğun ve daha güçlüdür. Yakın bir kişinin ölümünden kaynaklanan duygusal acı, yasal olanlardan biridir maddi olmayan zararlar için tanınan tazminat türleri ve adil tazminat hakkını içerir.

Yakın bir kişinin ölümü nedeniyle tazminat hakkı eş, çocuklar ve ebeveynler olarak belirtilmektedir. Yani resmi akrabalık dışında ek bir şart aranmaz. Erkek ve kız kardeşler için olduğu kadar evlilik dışı partner için de ek bir yakınlık koşulu, yani ölen kişiyle daha kalıcı bir yaşam birliğinin varlığı öngörülmektedir.

Bosna Hersek Trafik Kazası Sonrası Yapılacaklar

Yapmanız gereken ilk şey, sigortanıza veya kazaya neden olan  sürücünün sigortasına gidip hasar tutanağı tutturmaktır. Hasar kaydının yanı sıra yetkili servisten de tahmini fiyat alabilirsiniz. Daha sonra yetkili polis makamından trafik kazası inceleme tutanağı indirmelisiniz. Kayıt için genellikle birkaç gün beklemeniz gerekir. Bu belge ile, sigortanın sizden tıbbi rapor gibi ek belge istemesi ihtimaliyle, hasara neden olan  sürücünün sigortasına yönelirsiniz.

Sigorta şirketi, gerekli tüm belgelerin teslim tarihinden itibaren 30 gün içinde ve tazminat talebinin ibraz edilmesinden itibaren en geç 60 gün içinde talebiniz üzerine gerekçeli bir teklif ile hareket etmekle yükümlüdür.

Sigorta şirketinin belirtilen süreler içerisinde talebinizi yerine getirmemesi durumunda yetkili mahkemeye dava açma hakkınız bulunmaktadır. Sigorta şirketine başvurmadan önce bir talepte bulunamayacağınızı unutmamak önemlidir.

Sigorta şirketinin hasarın tamamını size ödememesi durumunda, sigorta şirketinin kararına itiraz edilebilir. Sigorta şirketindeki şikayet komisyonu itirazınız hakkında karar verir. Ayrıca, yasaların öngördüğü sürelere uymak önemli olmakla birlikte, mahkemeler aracılığıyla tazminat talep etme hakkınız vardır. Yukarıda belirtilen işlemler, zarar gören kişi veya yasal temsilcisi tarafından yapılabilir.

Avrupa Avukat Hukuk Bürosu

Bosna Hersek’de bulunduğunuz dönemde başınıza gelen bir trafik kazası sonucunda, Bosna Hersek’de kazadan sonra sigortadan para almak için profesyonel yardım almanızda büyük fayda var. Avrupa Avukat Hukuk Bürosu olarak uzman avukatlarımız ile her zaman yanınızdayız.

Ayrıca fiyat politikası olarak davanın başında sizden herhangi bir ücret talep edilmemektedir. İtalya trafik kazası tazminat davası sonucunda elinize geçen tazminat üzerinden önceden anlaştığımız ücret talep edilmektedir. Son tahlilde davanın kazanılmaması durumunda ise bize ücret ödemezsiniz.

Daha önceki hizmetlerimize göz atmak isterseniz: Bulgaristan Trafik Kazası Sonrası Tazminatlar