israil trafik kazası sonrası tazminat davası

İsrail’e gerçekleştirdiğiniz bir iş gezisi veya turistik gezi sırasında veya eğitim amaçlı İsrail’de bulunduğunuz süre zarfında bir trafik kazasına dahil olmuş olabilirsiniz. Ya da İsrail’de bulunan bir tanıdığınız geçirdiği trafik kazası sonrası vefat etmiş olabilir.

Bu üzücü senaryoların yaşanmasını hiç istemesek de hayatın bir gerçeği. Önemli olan bu durumun içinde kendimizi bulduğumuzda ne yapacağımızı bilmektir.

İşte bu noktada Avrupa Avukat hukuk bürosu, İsrail’deki trafik kazası sonrası yapacaklarınız ve sigorta şirketlerinden tazminatınız başta olmak üzere birçok konuda destek olacaktır. Üstelik ön ödeme yapmadan.

İsrail’de Trafik Kazası Sonrası

Konuyla bağlantılı bir sempozyumda gündeme getirildiği üzere İsrail trafik kazası sonrası tazminatlar için 1975 yılından beri benzersiz bir sistem uygular. Buna göre motorlu taşıtların karıştığı trafik kazalarında yaralanan kişilere herhangi bir sorumluluk ispatına gerek duyulmadan tazminat ödemesi yapılır.

Kaza nedeniyle yaşadığı maddi zararın tazmin edilmesini isteyen kişi doğrudan kusurlu olduğunu düşündüğü sürücünün sigorta şirketine ve eğer kusurlu olduğunu düşündüğü sürücünün bir sigorta şirketi yoksa doğrudan sürücüye yönelik dava açabilir.

Ortaya çıkan anlaşmazlıklar Trafik Suçları Mahkemesi’ne çözüme kavuşturulduğu için ve ülkedeki bütün bedensel yaralanmalar zorunlu trafik sigortası kapsamında olduğu için kaza mağdurlarının tazminat alabilmek için ispat yükümlülüğü bulunmaz. Aynı nedenden ötürü çoğu zaman sigorta şirketleri konu mahkemeye taşınmadan kendi avukatları aracılığıyla karşı tarafla anlaşmaya varır ve tazminat ödemeyi kabul eder. 

İsrail Trafiğine Genel Bakış

İsrail’de Ulaştırma ve Yol Güvenliği Bakanlığı ülkede yaşanan trafik ihlallerinin ve kazalarının denetlenmesinden sorumludur. 

Ülkede 100 bin kişi başına düşen trafik ölümü 2000 ile 2019 yılları arasında 7.9’dan 3.9’a düşmüştür. Bu %51’lik düşüşle İsrail 100 bin kişi başına düşen trafik ölümü sayısının 5.1 olduğu Avrupa’yı geride bırakmıştır. Yani genel anlamda İsrail’de motorlu araç kullanmak oldukça güvenlidir. Ancak OECD’nin raporunda bisiklet ve elektrikli bisiklet sürücülerinin güvenliği konusunda artan bir endişenin olduğuna vurgu yapılır.

Aşağıda İsrail’de yaşanan trafik kazası sayısının yıldan yıla düştüğünü gösteren bir tablo vardır.

İsrail trafik kazası istatistikleri

*Kaynak: 2020 OECD – İsrail Yol Güvenliği Raporu

İlginizi çekebilir: Yurt Dışındaki Trafik Kazası Sonucu Tazminat Davası | Avrupa’da Avukat

İsrail’de Trafik Kazası Sonrası Atılması Gereken Adımlar

İsrail’de ya da başka bir ülkede trafik güvenliği ne kadar yüksek olursa olsun başınıza her an talihsiz bir trafik kazası gelebilir. Böylesine stresli anlarda öncelikle hangi adımları atmanız gerektiğini düşünmekte zorlanabilirsiniz. Bu nedenle İsrail’de bir trafik kazası anında ne yapmanız gerektiğini önceden bilmek işinizi kolaylaştırır ve kazayı en az zararla atlatmanızı sağlar.

Aşağıda adım adım İsrail’de trafik kazası sonrası yapılacaklar listelenmiştir.

 1. Öncelikle kazada bir yaralı varsa tıbbi yardım almak için 101 numarasını tuşlayın. İsrail’de ambulans ve acil tıbbi yardım için aranması gereken numara 101’dir. Ayrıca Avrupalı turistler sezgisel olarak 112’yi tuşladığı için bu numara da acil servise yönlendirilmiştir. Ancak her ihtimale karşı ulusal acil servis numarasının 101 olduğunu unutmayın.
 1. Yaralıysanız kaza mahallini ambulansla terk etmek en iyi seçenektir. Çünkü ambulans kullanmak kazandan zarar gördüğünüzü belgeleyen bir nitelik taşır.
 1. Eğer kazadan sonra kendi kendinize acil servise, Terem ismi verilen acil tıp merkezlerine ya da doktora gitmeniz gerekirse hastaneden ya da acil servisten ayrılırken mutlaka başvuru nedeninizi ve yapılan müdahaleyi içeren bir tahliye kağıdı alın.
 1. Kaza sonrası sağlık durumunuz el veriyorsa kazaya karışan bütün araçları fotoğraflayın. Ayrıca bölgedeki yol levhası ya da köprü gibi yerleri fotoğraflamanın olayın gerçekleştiği yeri belgeleyeceğini unutmayın.
 1. Karşı taraf ya da herhangi birisi size suçlu olduğunuzu ifade eden bir belge imzalatmaya çalışırsa kesinlikle bu talebi geri çevirin.
 1. Henüz kaza mahallindeyken ya da kaza bölgesine yakın bir yerdeyken bir İsrail trafik kazası avukatıyla görüşün. Profesyonel bir avukat sizi ne yapmanız gerektiği ve eğer kazayla ilgili bir soruşturma doğrultusunda çağrılırsanız nasıl ifade vermeniz gerektiği konusunda sizi yönlendirir. Unutmayın ki avukatlar sizin kusurlu olup olmadığınıza bakmaksızın size rehberlik eder.
 1. Kazanın gerçekleştiğini teyit eden bir belge almak için en yakın karakola başvurun.
 1. Evinize ulaştıktan sonra kazayla ilgili elde ettiğiniz bütün kanıtları kopyalayın ve büyük bir dikkatle saklayın.

Yunanistan’da trafik kazası sonrası atılması gereken adımları öğrenmek için göz atın: Yunanistan’da Trafik Kazası Sonrası Tazminat Davası | Avrupa’da Avukat

İsrail’de Acil Numaralar

 • 101: Kaza sonrası tıbbi yardım talep etmek için aranması gereken acil servis numarasıdır.
 • 100: Acil durumlarda aranması gereken polis imdat numarasıdır.
 • 110: Acil olmayan durumlarda aranabilecek polis imdat numarasıdır.
 • 3888: İsrail Polisi, İçişleri Bakanlığı ve Ben Gurion Uluslararası Havaalanı İdaresi’nden yardım almak için aranabilir.
 • 03-5165382: Turistlerin acil durumlarda doğrudan Tel Aviv’deki turist polisine ulaşabilecekleri numaradır.

İsrail Trafik Kazası Sigortası

İsrail’de maddi hasarları kapsayan farklı sigortalar mevcuttur. Bütün bedensel yaralanmalar zorunlu sigorta kapsamında olduğu halde mülk hasarını kapsayan sigortalar tercihe bağlıdır.

İsrail’de mülk hasarını kapsayan trafik sigortası bulunmayan kişiler kaza durumunda yüksek tazminat bedelleriyle karşı karşıya kalır. Bu nedenle kısa süreli bile olsa İsrail’i ziyaret eden kişilere kapsamlı bir trafik sigortası yaptırmaları tavsiye edilir.

İsrail’de Kazadan Sonra Sigortadan Para Almak

İsrail’de yaşadığınız kazadaki zararınızı tazmin etmekten doğrudan karşı tarafın sigorta şirketi sorumludur. Fakat karşı tarafın bir sigorta şirketi yoksa sigortadan para almanız mümkün olmaz ve doğrudan kazanın sorumlusuna karşı tazminat davası açmanız gerekir.

Suçlamalar ve tazminatlar konusundaki nihai karar Trafik Suçları Mahkemesi’nde verilir. Ancak muhtemelen kazanın sorumlusu avukatı aracılığıyla size ulaşarak uzlaşmak ister ve bazı tekliflerde bulunur. Söz konusu teklifleri alanında uzman bir trafik avukatıyla değerlendirmeniz önerilir. Çünkü bazen teklifi kabul etmeniz ve uzlaşmanız sizin için daha iyi olurken bazen de teklifi reddetmeniz ve kazayı mahkemeye taşımanız doğru karar olabilir.

Eğer İsrail’de çalışıyorsanız ve kaza çalışma saatleri içinde olduysa öncelikle Ulusal Sigorta’ya yani Bituah Leumi isimli kuruma ve daha sonra sorumlu kişinin sigorta şirketine dava açmalısınız. Dolayısıyla bu iki ayrı kurumdan tazminat alabileceğiniz anlamına gelir.

Fransa’da kazadan sonra sigortadan para almakla ilgili detaylar için şu yazımızı ziyaret edebilirsiniz: Fransa’da Trafik Kazası Sonrası Tazminat Davası | Avrupa’da Avukat

İsrail Trafik Kazası Tazminat Davası

İsrail’de trafik kazası nedeniyle alınabilen tazminatın miktarı aşağıda listelenen dizi faktöre bağlıdır.

 • Yaralanmanın ciddiyeti
 • Yaralanma öncesi kişinin kazandığı para ve gelirleri
 • Yaralanan kişinin ne kadar süreyle çalışmaktan mahrum kaldığı ve kalacağı
 • Yaralanan kişinin yaşı
 • Yararlanan kişinin emekliliğine kalan çalışma yılı sayısı

Yani yaşınız gençse ve emekliliğinize daha uzun yıllar varsa daha yüksek tutarda tazminat alabilirsiniz.

Ancak dava açmadan önce unutmamanız gereken önemli bir nokta söz konusudur. Yazımızın genelinde bahsettiğimiz üzere İsrail’de yaralanmalı trafik kazalarının tamamı zorunlu sigorta kapsamındadır. Yani yaralanmalı kazalarda mağdur olan kişiler ispat zorunluluğu olmadan tazminat alabilir. Fakat maddi zararlar için tazminat almak aynı derecede kolay değildir ve hatta çoğu zaman zordur.

İlginizi çekebilir: Yurt Dışında Ölümlü Trafik Kazası Sonrası Tazminat Davası

İsrail Trafik Kazası Avukatıyla Çalışmanın Önemi 

İsrail yaralanmalı trafik kazası tazminat davası ve İsrail ölümlü trafik kazası tazminat davası süreçlerinde sigorta şirketleri ufak çaplı bir avukat ordusuyla temsil edilebilir. Dolayısıyla güçlü bir avukat ekibine sahip olan sigorta şirketi mümkün olan en az parayı ödemek için mahkeme önünde yaralanmalarının göründüğünden daha hafif olduğunu iddia edebilir.

Bu nedenle hak ettiğiniz tazminatı alabilmeniz için İsrail hukukunu bilen ve çıkarlarınızı en iyi şekilde savunabilen profesyonel avukatlarla çalışmanız kritik önem taşır. Aksi durumda örneğin kazanın şokuyla imzalayacağınız bir evrak mağdur olduğunuz kazada sizi sorumlu konumuna düşürebilir ve büyük tazminatlar ödemenize neden olabilir.

Avrupa’da Avukat’ın Deneyimli Ekibiyle Tanışın

Avrupa’da, Amerika’da ve Asya kıtasında faaliyetleri olan Avrupa’da Avukat hukuk bürosunun İsrail ofisi, ülkenin en iyi üniversitelerinde hukuk eğitimi almış deneyimli trafik kazası avukatlarına sahiptir. Türkçe hizmet sunabilen büromuz tazminat davalarında hak edilen en yüksek tutarın kazanın sorumlusu olan taraftan talep edilebilmesi ve alınabilmesi adına kaza anından itibaren müvekkillerini doğru yönlendirir.

Bu nedenle İsrail’de yaşayan ya da kısa süreli İsrail’i ziyaret eden herkes bir kaza yaşama ihtimaline karşı Avrupa’da Avukat’ın telefon numarasını rehberinde bulundurmalıdır. Olası kaza durumunda atılması gereken ilk adımlardan bir tanesinin deneyimli avukatlarımızı aramak ve onların yönlendirmeleri ve telkinleri doğrultusunda hareket etmek olduğu unutulmamalıdır.