İtalya Trafik Kazası
 • Deniz D.
  19-11-2022
  Google

  Babaannemin ABD'de vefatından sonra, Avrupa'da Avukat firması ile birlikte onun mal varlığını ve vasiyetini aramaya başladık. Genel olarak, ABD Büyükelçiliği'nde tercümanlık işleri, sertifika ile birlikte bilgi ve tüm belgelerin toplanması yaklaşık bir yıl sürdü. Ama hepsi başarıyla sona erdi, teşekkürler! Sizi tanıdıklarıma tavsiye edeceğim.

 • Serhat A.
  03-02-2023
  Google

  Tazminat sürecinde emeği geçen herkese teşekkürler! Hollanda'da araçtaki yükü boşaltırken çok ağır bir şekilde yaralandım. Birkaç aydır da tüm tıbbi belgeleri topluyordum. Bu süreçte bir psikolog benimle çalıştı ve sonunda bu uzun zamandır beklenen an geldi. Rehabilitasyondan sonra sağlık durumumun düzeleceğine dair küçücük bir umut aldım. Bu tür bir rehabilitasyon ancak yurtdışında mümkündü, bu yüzden para benim için hayati önem taşıyordu. Avrupa'da Avukat firması gereken parayı sağlamak için tazminat noktasında çok yardımcı oldular.!

 • Aleyna A.
  03-01-2023
  Google

  Fransa'da geçirdiğim bir kazadan sonra bu avukatlar bana çok yardımcı oldular. Kaza sonucu kolum ve iki kaburgam kırıldı ve bir sarsıntı geçirdim. Daha sonra kolumdan iki ameliyat geçirdim. Avrupa'da Avukat firmasının bir temsilcisi bana geldi ve yardım teklif etti. İlk başta, bir hukuk bürosunun herhangi bir ön ödeme olmadan bile yardım etmeye hazır olacağına inanmadım. Çünkü Fransa'da para vermeden bir hizmet almak oldukça zordur. Ancak bu firma farklı idi. Bir anlaşma imzaladım ve üç hafta sonra bana para aktardılar. Ödemenin sadece ilk kısmı olduğunu ve daha fazlası için beklememiz gerektiğini söylediler. Bir ay sonra tekrar bir temsilci geldi, tazminatın ikinci kısmını getirdi ve yine de bir dava olacağını söyledi. Beni mahkemeye getirdiler, otel konaklama ve yemek masraflarımı karşıladılar. Mahkemede ifade verdim. Avukatlar, hakimin hangi soruları soracağını ve bunlara nasıl cevap verileceğini açıkladı. Benimle ilgilendiler. Tazminat miktarını artırmak için Fransa'dan uzman bir doktor beni muayene etti. Seyahatin tüm masraflarını hukuk firmasının ödediğini belirtmek isterim. Bunun için teşekkür ederim! Mahkeme sona erdi, tazminat miktarı beklediğimin çok üzerindeydi. Artık fiziksel ve psikolojik rehabilitasyona hazırdım.

 • Yakup D.
  04-11-2022
  Google

  Avrupa'da Avukat firmasını tesadüfen buldum, köyümden birisi onlardan bahsetti. 8 yıl önce Almanya'da trafik kazası geçirdim. Yaya geçidinde araba bana çarptı. Firma yetkilisine durumumu anlattım. Avukat, Almanya'da geçirdiğim trafik kazası sonrası tazminat alma hakkım olduğunu söyledi. Bir anlaşma imzaladık ve şirket tazminat sürecini başlattı. Kısa bir süre sonra, Almanya'dan bir temsilcim ve avukatım olduğunu söyleyen Bay Darek H.tarafından bir telefon aldım. Araba kazasından sonra hastanede bazı belgeler imzaladığımı hatırladım ama bu sözler beni şok etti. Avukat Darek H.'nin kazadan sonra aldığım yaralar için tazminat olarak 10.000 EUR aldığı ortaya çıktı. Banka hesabıma herhangi bir para transfer etmedi! Advokat v Europe firmasının avukatları, önceki avukattan tüm fonların iade edileceğine dair bana telefonla güvence verdi. Ek olarak, sigorta şirketinden alınan tazminat miktarını artırma şansı olduğunu da söyledi. Üç ay sonra, önceki avukattan gelen para banka hesabıma aktarıldı! Avukatlar ayrıca, sağlık durumum bu süre zarfında önemli ölçüde kötüleştiğinden, ek tazminat olarak sigorta şirketine 32.000 EUR tutarında dava açtı. Bozulmanın nedeni 8 yıl önce meydana gelen bir kazaydı. Advokat v Europe firmasının avukatlarının taahhüt edilen tüm yükümlülüklere uyacağına sizi temin ederim ve onları tavsiye ederim! İnsanların yararına başarılı bir şekilde çalışmalarını diliyorum!

 • Hakan S.
  01-09-2022
  Google

  Oğlumla birlikte Polonya'daki Wroclaw LG fabrikasında çalıştım. İş kazası geçirdim ve sırtımdaki bir sakatlıktan sonra artık yürüyemeyeceğimi düşündüm. Oğlumla birlikte Transcarpathia'da yaşıyordum ve o sırada rehabilitasyon için paramız yoktu. Çok zor bir durumdu, çünkü işveren hastalık izninde maaşımı ödemeyi erteledi ve biz nereden yardım isteyeceğimizi bilmiyorduk. Sonra bir komşumuz, bir hukuk firmasının Polonya'da iş kazası ve mesleki yaralanmalar için tazminat almasına yardım ettiğini söyledi. İlk başta, dolandırıcılarla karşılaşmaktan çok korkuyorduk. Ancak Avrupa'da Avukat hukuk bürosu'nun avukatları oldukça profesyonel idi. Şirketin Polonya ofisinden bir avukat hastanemize geldi, tüm tıbbi konularda yardımcı oldu ve bir sözleşme imzaladı. 5 ay sonra rehabilitasyon için ilk büyük miktarı aldım. Onların yardımı olmadan kesinlikle asla ayağa kalkamazdım! Tüm arkadaşlarıma Avrupa'da Avukat firmasının Polonya avukatlarıyla birlikte çalışmalarını tavsiye ediyorum çünkü onlar her zaman yurtdışında yaşayan Türklere yardım etmeye çalışıyorlar!

 • Aleyna K.
  05-06-2022
  Google

  Ağabeyim Avrupa'da uzun yıllar kamyon şoförü olarak çalıştı. Bu bahar Almanya'da korkunç bir trafik kazasında vefat etti. Ancak şimdi, Avrupa'da Avukat firması avukatlarının verimli çalışmaları sayesinde, sigorta şirketinden tazminatın tamamını aldık. Teşekkür ederim.

 • Gazanfer K.
  01-01-2023
  Google

  2022 yılında Almanya'da ikamet eden amcamın vefatını öğrendim. Yaşayan en yakın akrabası olduğum için zor bir seçim yapmam gerekiyordu: mirası kabul mu edeyim yoksa red mi? Çünkü bu konuda çok para harcamam gerekecekti. Aslında reddetmeye hazırdım, ama neyse ki Avrupa'da Avukat şirketini buldum. Büro, "dava kazanılmazsa ödeme yok" anlaşmasıyla çalışıyor ve işlerini hızlı ve verimli bir şekilde yapıyor! Almanya'nın haricinde diğer Avrupa ülkelerinde de miras davalarını yönettiklerini ve tüm süreç ile ilgilendiklerini öğrendim. İçim rahatladı. Yılın sonunda gerçek bir Yeni Yıl hediyesi aldım çünkü ev satıldı ve banka hesabıma para geldi:)) Yapılan iş için çok teşekkür ederim, kesinlikle tavsiye edeceğim!

 • Yasin T.
  09-12-2022
  Google

  Başımdan geçen acı dolu hikaye şu şekilde. Yurt dışında çalışmaya gittim ve Belçika'da bir trafik kazasının kurbanı oldum. Bir sabah işe giderken arabamıza bir kamyon çarptı. O korkunç kazada iki kişi öldü ve ben mucizevi bir şekilde hayatta kaldım. Ağır yaralandım, omurga kırığı, bacağımda kırık ve diğer yaralanmalar ile ölümden döndüm. Avrupa'da Avukat şirketi, meslektaşıma sınır dışı işlemini iptal etmesi için de yardım etti. Arkadaşlarım da, bu avukatlar ile Belçika'da sigorta tazminatı talebinde bulunabileceğini söyledi. Firma yetkilileri beni ziyaret etti, gerekli tüm evrakları imzaladık ve kısa bir süre sonra tedavi için parayı transfer ettiler. Tedavi sürecinde avukatlar sürekli beni ziyaret etti, sağlığımı sordu ve benimle ilgilendi. Tamamen memnunum ve bu hukuk şirketini tavsiye ediyorum!

İtalya’da tatil yaparken ya da farklı bir nedenle bulunduğunuz dönemde bir trafik kazası geçirmiş olabilirsiniz. Bu olaya karışan kişiler üzerinde travmatik etkiler bırakabileceği gibi, yaralanma ve can kayıplarına da neden olabilmektedir.

Meydana gelen bu kaza sonucu siz ya da sevdiğiniz birisi yaralanmış hatta hayatını kaybetmiş olabilir. Bu durumda yaralanan kişi veya vefat eden kişinin mirasçıları karşı tarafın sigorta şirketinden tazminat almaya hak kazanmaktadır.

Avrupa Avukat Hukuk Bürosunun uzman avukatları hak ettiğiniz yurt dışı trafik kazası tazminatı almakla ilgileneceklerdir. Hukuk büromuz sonuç odaklı bir fiyat politikası takip ettiği için başlangıçta sizden bir ücret talep edilmemektedir.

İtalya’da Trafik Kazası İstatistikleri

İtalya Ulusal İstatistik Enstitüsü’nün verileri her yıl düzenli olarak yayımlanmaktadır. COVID-19 pandemisinin etkilerinin devam ettiği 2021 yılında veriler aşağıdaki gibi açıklanmıştır:

italya trafik kazası
 • 151,875 trafik kazası meydana gelmiştir.
 • Bu kazalarda, 204.708 yaralanma olmuştur.
 • Bu kazalarda, 2875 kişi hayatını kaybetmiştir.
 • Yaz aylarında trafik kazalarındaki artış ile birlikte ölümler en çok yaz aylarında gözlemlenmiştir.

İtalya’da Kazadan Sonra Sigortadan Para Almak

İtalya’da bir trafik kazası olması durumunda, tazminat talep etmenin iki olası yolu vardır:

 • Direkt tazminat prosedürü,
 • Olağan talep prosedürü.

İki prosedür arasındaki temel fark; olağan talep prosedürü herhangi bir kısıtlama olmadan yapılabilirken direkt tazminat prosedürünün bazı gereklilikleri vardır. 

Direkt Tazminat Prosedürü

Direkt tazminat, sigorta şirketinizin size tazminat ödemesidir. Sigorta şirketiniz daha sonra kusurlu taraftan bunu tahsil eder. Direkt tazminat, talep sahipleri için normal uzunluktaki bir tazminat alma sürecinde size hızlı bir çözüm sağlar. Ancak direkt tazminatın uygulanabilmesi için bazı şartların sağlanması gerekir:

 1. Trafik kazası sadece iki araç arasında olmalıdır.
 2. Kusurlu tarafın sigortalı olması ve aracının İtalya’da trafik tescili olmalıdır.
 3. İlgili iki araç motorlu taşıtlar kategorisine girmelidir.
 4. Sürücü ciddi yaralanmalara maruz kalmamış olmalıdır. (Ciddi yaralanma, %9’dan daha yüksek malüllük ile ölçülür)

Sigorta şirketi evrakları, faks, kayıtlı mail ya da taahhütlü posta yolu ile talep edebilir. Gerekli evraklar arasında; CAI Form ve tazminat almaya hak kazananların bilgileri olmalıdır. CAI Form detaylarını aşağıda bilgilerinize sunduk.

Belgelerin eksiksiz olması durumunda sigorta şirketi; maddi hasarların tazmini için 60 gün içerisinde, fiziki yaralanmaların tazmini için 90 gün içerisinde dönüş yapacaktır. En iyi senaryoda teklif ve tazmin 15 gün içerisinde gelecektir. 

Olağan Talep Prosedürü 

Direkt Tazminat yolu mümkün değilse bu prosedüre güvenmek gerekir. Buradaki temel fikir sigorta şirketinin işleme devam edebilmesi için CAI Formundaki tüm bilgilerin eksiksiz iletilmesidir. Başvuru kusurlu tarafın sigorta şirketine yapılacağı için eksper atanması ve dosyanın incelenmesi zaman alacaktır.

 • Kazaya dahil olan iki taraflarında imzalaması halinde sigorta şirketi 30 gün içerisinde reddetmek ya da bir teklif etmek durumundadır.
 • Kusurlu tarafın formu imzalamadığı durumda 60 gün içerisinde dönüş yapılmalıdır.
 • Kazada yaralanma olması durumunda sigorta şirketi 90 gün içerisinde dönüş yapmalıdır.

İtalya Yaralanmalı Trafik Kazası Tazminat Davası

İtalya sigprta şirketinden para almak

İtalya’da bir kişi trafik kazasında yaralanırsa, sigorta, herhangi bir tıbbi masrafı, kaybedilen iş günlerinin tazminini ve ayrıca ister geçici ister kalıcı (sakatlık) olsun, kazadan kaynaklanan her türlü fiziksel sonucu ve en kötü durumda tazminatı ödemekle yükümlüdür. 

Kişisel yaralanma için iki tür hasar dikkate alınır: 

 1. Mali Kayıp(Ekonomik)

Maddi zarar, kazadan kaynaklanan giderler ve iş gücü kaybı dolayısıyla meydana gelen gelir kaybı olarak dikkate alınmaktadır.

 1. Manevi Zarar

Manevi zarar, en geniş anlamıyla hukuki parametrelere göre sayısallaştırılan ve tıbbi-hukuki değerlendirmeye tabi olan biyolojik hasar(can kaybı dahil) olarak anlaşılmaktadır. Bu amaçla, tazminat talebini desteklemek için tıbbi değerlendirmeye veya konsültasyon alınması tavsiye edilir. 

Biyolojik hasarın hesaplanması iki faktöre dayanmaktadır: 

 • Maruz kalınan biyolojik hasarın yüzdesi( Yüzde ne kadar büyükse, tazminat yüksek olacaktır)
 • Kaza üzerinden geçen zaman(ne kadar fazlaysa tazminat düşük olacaktır) 

Fiziksel engellilik durumunda (yüzdesi; %100 ise kalıcı, %75, %50 veya %25 ise kısmi sakatlık). Bedensel hasar yüzdesi ne kadar yüksek olursa, tazminat da o kadar yüksek olacaktır. 

Yürürlükteki Hasar Tazminatı Tablolarına göre geçici malül durumun sürdüğü her gün için yaklaşık olarak aşağıdaki tutarların tazmin edilmesi gerekir: 

 • %100 Malül için yaklaşık: €45
 • %75 Malül için yaklaşık: €35
 • %50 Malül için yaklaşık: €25
 • %25 Malül için yaklaşık: €12

İtalya’da kazadan sonra sigortadan para almak için yukarıdaki rakamlar sadece gösterge niteliğindedir ve değişebilir. Uğranılan zararların tespiti, net hesabı ve tazminin yapılabilmesi adına İtalya trafik kazası avukatı için bizimle iletişime geçmelisiniz.

Avrupa Avukat Hukuk Bürosu olarak uzman avukatlarımızla durumunuzu irdeleyip hak ettiğiniz yurt dışı trafik kazası tazminatı size kazandırmak için elimizden geleni yapacağımıza emin olabilirsiniz.  

İtalya’da Ölümlü Trafik Kazası Tazminat Davası 

İtalya’da bir kişi trafik kazasında vefat ettiğinde, İtalyan Hukuk Sistemi’ne göre akrabaları ölümlü trafik kazası tazminatı almaya hak sahibi olurlar. Genel olarak bu hak ebeveynlere, çocuklarına ve kardeşlerine verilir( İtalyan Yüksek Mahkemesi’nin kararına göre, büyükanne ve büyükbaba da ölümlü bir trafik kazasının neden olduğu ebeveyn ilişkisi kaybı için tazminat alma hakkına sahiptir).

Evli olmayan çiftler hakkında, İtalyan Veraset Kanunu nişanlıya ya da evli olmayan partnere hak tanımasa dahi, partnerinin vefatı sebebiyle aile birlikteliğinin kaybı dolayısıyla diğer hak sahipleri gibi tazminat talep etme hakkına sahiptirler. Aslında, nişanlı ya da partner, kaza mağduru ile ilişkisinin güçlü ve kalıcı olduğunu kanıtlayabilir ise kaza tarihinde birlikte yaşamasalar dahi tazminat alma hakkı vardır.

Aile birlikteliğinin kaybı sebebiyle tazminat talep etmenin ana gerekliliği yasal birlikteliğin varlığı değildir. İki insanın birlikteliği, yaşam ve sevginin kalıcı ve önemli ortaklığı ile karakterize edilir. İtalyan hukukunun bu yönelimi İtalya’da evlilik olarak tanınmayan tüm yabancı evli olmayan çiftler(aynı zamanda eşcinsel çiftler) için iyi bir haberdir. 

İtalya’da Trafik Kazası Sonrası Yapılacaklar

İtalya’da trafik kazası geçirmiş bir yabancı olarak dikkat edilmesi gereken husus; uygulanacak kanun İtalya Kanunu yani kazanın meydana geldiği ülkenin kanunu olacaktır. Bu davalarda, gecikmeden, aynı uzmanlık alanında çalışmış ve konuyla mümkün olan en kısa süre ilgilenebilecek, nitelikli bir avukat için Avrupa Avukat Hukuk Bürosu ile iletişime geçmeniz önem arz etmektedir. 

Kaza sonrası ilk olarak hemen hemen bütün avrupa ülkelerinde benzer olan CAI Form (Otomobil Sigorta Şirketlerine; hem kusurlu hem de kusurlu olmayan bir trafik kazasını bildirmek için kullanılan form) doldurulması gereklidir:

 • Kaza yeri, tarihi ve zamanı(Mümkünse cadde/sokak adı ya da numarası),
 • Kazaya neden olan araç bilgileri(Plaka, marka ve modeli),
 • Sigorta şirket bilgileri(araçları kapsayan sigorta şirket adı, poliçe numaraları ve iletişim bilgileri),
 • Sigorta kapsamı(ekler varsa belirtiniz),
 • Sürücü Bilgisi(sürücü lisansı bilgilerini de içermeli),
 • İlgili araçlarda maddi hasar bulunması,
 • Kazaya tanıklık edenlerin iletişim bilgileri(yolcu ya da dışarıdan olması fark etmez)
 • Kazanın meydana gelme sebebi
 • Çizim yoluyla kazanın oluş biçimini açıklamaya çalışın(Oklar ile araç yönlerini ve çarpışma noktalarını belirtebilirsiniz)

İlginizi Çekebilir:İsviçre Trafik Kazası Sonrası Tazminat

İtalya’da Trafik Kazası için Önemli Not

İtalya’da trafik kazalarında istisnalar söz konusu olabilir. Kazaya sebep olan aracın İtalya trafik kazası sigortası olmaması durumunda tazminat talebi Yol Mağdurları Garanti Fonu (FGVS) veya doğrudan ilgili diğer kişilere yapılmalıdır. 

İtalya trafik tescili dışında başka bir araç ile kaza yapmanız durumunda ise İtalya Merkez Ofis(UCI) ile iletişime geçmek gerekmektedir.

Avrupa Avukat Hukuk Bürosu

İtalya’da bulunduğunuz dönemde başınıza gelen bir trafik kazası sonucunda, İtalya’da kazadan sonra sigortadan para almak için profesyonel yardım almanızda büyük fayda var. Avrupa Avukat Hukuk Bürosu olarak uzman avukatlarımız ile her zaman yanınızdayız.

Ayrıca fiyat politikası olarak davanın başında sizden herhangi bir ücret talep edilmemektedir. İtalya trafik kazası tazminat davası sonucunda elinize geçen tazminat üzerinden önceden anlaştığımız ücret talep edilmektedir. Son tahlilde davanın kazanılmaması durumunda ise bize ücret ödemezsiniz.

İlginizi Çekebilir: İngiltere’de Trafik Kazası Sonrası Tazminat Davası